Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vehabije
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

da pojasnim,za vehabije...sljedbenici muhameda abul vehaba--covjekovo ime i prezime...
bio sljedbenik hanbelijskog mezheba,konzervativnije,grane sunija,i takoreci,pojasnjavajuci i tumaceci odredjene stvari sam je stvorio novi pravac vehabijski...
eh sad dolazimo do selefija,oni bi VOLILI,da se zovu selefijama,tj da ih se poistovjecuje da prvim generacijama muslimana, i njihovom izvornom prakticiranjem islama...
gdje je tu problem,pa problem je sto ko god ne slijedi njihov pravac je NEVJERNIK-ÆAFIR...
to su ti takfiruni,jedna od grana jelde
prbolem i jeste sto je on bio pripadnik jednog plemena u saudiji,ljudi ga otkantali,pobjego u drugo pleme ov iga prihvatili,udruze se zajedno jedan ce bit kalifa vodja po vjerskim pitanjima,drugi emir vladar... ovaj drugi je poznatiji po imenu SAUD...i danas vladaju arabijom...to je taj savez knjige i maca...
e sad cijela ta prica dobija zapetljaj crijeva,gdje se uvodi u nju jedam englez hemfer tako nekako,za ko kazu da je bio britanski spijun i da je on negje u iraku kuvajtu uhapsio ovog vehaba i regrutovo ga...

ko je najgora reklama muslimana u sviejtu
kako se zove najradikalnija grupa medju njima
ponavljam vrlo zapetljana prica,sa puno nejasnih dijelova,ali kad malo skontas,...da je kukavicje jaje,koje uvijek isti rezultata daje ima i nekog smisla...
a o tom ne bih puno,ipak je ovo hebena tema za pricat...

04-02-2012 at 09:38 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

misli se na islamski svijet,u kom se ne priznaju zemaljski zakoni i sudovi nego samo onaj boziji,serijatski...
to vje valjda svima jasno i njihova doslovna interpretacija i sprovodjenje u djelo je ono sto ljude najvise plasi od strane selefija...
ponavljam opet ni oni nisu svi u istom košu/grupi...
ukoliko se ne drzis toga,automatski si nevjernik...
znaci sljedbenik bilo kog drugo pravca u islamu,nisi musliman,dakle nevjernik...

04-02-2012 at 09:45 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

jao jao,pratite li vi Veliæanstvenog uopšte..

niej bitna semitska etnicka pripadnost...
nego im je najbitnije prakticiranje islama i njegovo striktno sprovodjenje u djelo,oni ne priznaju nacije,rase,i te podjele...
samo doslovno provodjenje serijata...a sad ,zato i ima toliko grupa unutar islama i pravaca sto ne mogu da se dogovore koji je to najizvorniji pravac,..ima dosta stvari koje su se tumacile nakon izvorne objave,
tumacili su ih razliciti ljudi razlicito...
tako su i nastali razni pravci...

otuda ja draga moja SALAI,tvrdim da postoji vehabijski,selefijski mezheb,pravac,koji je modificirani hanbelijski..znaci doso cika abdul i modificirao kako je on mislijo da je najispravnije... uz pomoc nekog drugog ili ne to je vec pitanje teorija zavjera hahaha

04-02-2012 at 09:56 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
Aidatuzla wrote:
arnie, ti mene posla na wikipediju
znaci, po kriteriju govorenja arapskog jezika? opet ni tih 15-20 zemalja u kojima je arapski sluzbeni ne mozemo staviti u isti kos.

ja sam mislila na manji krug zemalja. ako cemo se igrati wikipedije , http://hr.wikipedia.org/wiki/Arapske_zemlje_Perzijskog_zaljeva




zasto nemozes Egipat npr. u kojem je arapski sluzbeni jezik, stavit u istu grupu sa arapskim zemljama perzijskog zaliva
jel' to Crveno More smeta ili sta...
04-02-2012 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

ako ce pred Sudnji dan biti 73 "vrste" Islam-a a vjernici samo jedne, ce uci u Dzennet, da sam na mjestu ovih sljedbenika, ja ne bih bio toliko samouvjeren, da pripadam bas toj "vrsti"..
ne diskriminiram ovime nikoga, i nek svako vjeruje u sta hoce i kako zeli, samo sam na neki nacin svjestan evolucije koja se desila u toku gotov 1500 godina. Sunnet je nesto sto je pozeljno slijediti, ali ga ne bi trebalo izjednacavati sa Farzom, bas zbog ove evolucije, drasticne promjene nacina zivljenja, prihvatanja Islama od strane ljudi razlicitih kultura,itd..

04-02-2012 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

inace,nemgucnost prilagodjavanju vremenu u kom zivimo,je po meni najogranicavajuci faktor religije...
nisu ista praivla zivljenja,prije 2000,1500,1000 ,500 godina i danas...

04-02-2012 at 10:10 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

citat:
primus inter pares wrote:
inace,nemgucnost prilagodjavanju vremenu u kom zivimo,je po meni najogranicavajuci faktor religije...
nisu ista praivla zivljenja,prije 2000,1500,1000 ,500 godina i danas...



Slazem se. Sto se tice promjena koje pokusavaju unijeti Vehabije klanjaju na skroz drugaciji nacin od domaceg stanovnistva.

Svi koji negdje dosele prvo se moraju prilagodjavati, pa oni koji su dovoljno integrisani, postuju zakone, ne krse pravila, uce jezik i sl, i dobijaju drzavljanstvo a kod nas oni prave ogradjeno mjesto za sebe u drzavi i vrlo su neprijateljski raspolozeni prema onima koji ne misle kao oni.

Aida, pusti geografiju, poenta je u da se tocak vremena okrece unazad i da ne politicari nego ljudi iz zemalja u kojima su se desile drasticne promjene nagore pisu o tome.

Bitna je sustina problema koji se ne treba gurati pod tepih, radikalizam donosi stetu svima. Pisala sam o zemljama u kojima se taj radikalizam slomio najvise zenama preko ledja. Zar mislis da se u buducnosti ne moze to desiti i nama ako se ne stane u kraj ovakvim pojavama?

Salai (valjda sam upamtila nik),svi mi mozemo guglati, a to je manje bitno, bitan je zivot, pa me zanimaju ta pozitivna iskustva sa Vehabijama pa da i to cujem. Meni se desilo da nece izjavu da mi da ni da me slusa jer sam - zena. Sta ti kazes nakon razgovora s njima?




04-02-2012 at 10:25 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
Aidatuzla wrote:



cekaj malo. ne znam kud cu prije


sto se tice kometara od forumasa camac a koji je vezan za sudnji dan, koliko ja znam u Dzennet ce svi koji imaju ispunjen farz a znam da svi muslimani na isti nacin obavljaju farz. tu nema razlike. razlika je samo u broju savjesno obavljenih i propustenih farzova. za to ce nam prvo biti sudjeno

glede primketovog i sucnetovog komentara
o tome da se ne moze 100% zivjeti kao prije 1500 godina, tu se slazem ali farz (ovdje ne mislim samo na farz namaz) se moze i mora obavljati uvijek i svugdje na isti nacin.
ako ne mozes npr., klanjati stojeci onda sjedeci, ako ne mozes ni tako, ondalezeci, ako ne mozes ni tako onda u mislima ali to moras. i da ponovim, SVI muslimani klanjaju farz na isti nacin. oko nekih drugih stvari se muslimani razilaze.



ima seko, jos uslova za Dzenet, osim Farza.. Ono sto sam napisao, sam procitao u hadisu, koji se prenosi sa više seneda, a stoji da je sam Poslanik, s.a.v.s., to rekao..
04-02-2012 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
samson wrote:
http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=856687&page=0 ima slicna tema

A imali smo i par internet-vehabija u posjeti i sve je islo dok nisu pocele prijetnje forumasima i na kraju i moderatoru. A cudno je bilo sto je jedan fasov'o ban a nestalo ih dva Stari pajkanski sistem: good cop bad cop
"Jedan" prosipa finocu a "drugi" laje i ujeda a ustvari jedan te isti vehabija.

Kao sto sam i tada napisao u vezi njihove stranice fetve.org da ponovim:
" Posebno evidentno je sto stavljaju "STAV ISLAMA O ..." ovome ili onome a NE "STAV VEHABIJA O ..." tako da bi slucajni citalac jos mogao da pomisli da je to zaista stav islama a ne stav jedne od radikalnih grupa islama.

A da ne pricamo o fetvi slijepog sejha Ibn Baz-a koji tvrdi da je zemlja ravna i da ne rotira oko sunca.

1970., isti sejh je tvrdio nemogucnost da je covjek sletio na mjesec

Koliko dobra ovakve i slicne izjave cine islamu ? Ili su cisto ismijavanje zdravog razuma i vjere uopste."


Treba li ovako nesto Bosni?


Ne treba.Nikada se tumaèenja islama,prakticiranje vjere ,koje propagiraju Vehabije ili kako se veæ zovu,nije se prakticiralo u BIH.
U BIH je tu "modu" uvezla IZ,za dobre novce.
A šta može biti u pozadini tog ,prije svega politièkog gafa? Pa vjerovatno od strane MZ stvaranje slike "ravnoteže" zloèina u balkanskoj klanici u periodu rata '92-95.IZ je bosaanskim muslimanim uèinila "medvjedju uslugu" i dala adut neprijateljima BIH da stvarnu žrtvu izjednaèi sa agresorima.
Ovo sada?Glupost koja æe prestati da bude relevantna,istog trena kad prestene priliv finansijskih sredstava namjenjen razvoju vehabijskog pokreta.

Slažem se u potpunosti sa @Suncem da taj njihov radikalizam ne može ništa dobro donijeti BIH.
Njihovo tumaèenje islama i naèin života i prakticiranje vjere vjerovatno nikome ne bi smetao,da se ne radi o sve èešæim primjerima nametanja istog.U sekularnoj državi to je nedopustivo.
04-02-2012 at 17:52 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
sunce wrote:



Mislila sam na Alaa Al Aswany, Haled Hosein i da ne nabrajam osobe koji pisu o dogadjanjima u Egiptu, Afganistanu,..., gdje su prije 50 godina zene zivjele bolje neko mi sada. Bile su obrazovane, vozile automobile, nisu se pokrivale, a onda malo pomalo kada je vjerski eksremizam uzeo maha i uticao na politiku i drustveno uredjene sveo je zene na novo nizeg bica.

To je ono o cemu ja pricam, to krene pomalo a onda za koju deceniju bude kasno.





Znam o cemu pricas jer sam citala i Lovac na Zmajeve i Hiljadu izlazecih sunaca od Haled Hoseini.
Da, zene su zivile slobodno, kao sto sada mi zivimo, kako si gore i opisala. Poslije pada tadasnjeg rezima, dosli su extremni na vlast. Zena ne smije putovati ako nema musku pratnju, ona je nizeg ranga. U bolnicama, u ratu, doktorice su morale da operisu zene, u zenskim bolnicam bez anastezije.Dok operise mora i hitjab da nosi iako ne vidi skoro nista kroz onu mrezu na ocima. Tu privilegiju ( ansteziju)su imali samo muskarci. A zbog preljube, koje mozda nije ni pocinjeno, nego mu je do mladje ili druge, dosta da posvjedoce prijatelji, javno kamenovanje, dok ne umre.

Proporucila bih svakoj zeni da procita,ja sam se isplakala citajuci ne dao nama Bog da zivimo pod njihovom palicom.



04-02-2012 at 23:48 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 57
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : Vehabije New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice