Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : Miraz
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Miraz

Mislim da nismo imali ovakvu temu

Ja danas kuhala rucak pa mati rece, pazi na tu serpu, to je meni u komaru doslo. „Komara“ , tako se prije zvalo. Dodje posebno miraz za mladu. Pitam mater sta je dobila a ona sa osmijehom nabraja kredenac sto, stolice, jorgane, jastuke, kauc i kamaru sudja.

Prije nije bilo kuce bez kredenca

Eto, mozete pisati o obicajima, sta se daruje zenskom djetetu, sta ste dobile u miraz i slicno.

14-02-2012 at 22:40 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Miraz je ono sto su nekad djevojke donosile u kucu kad se udaju .

Pun sanduk ruha

15-02-2012 at 09:54 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Meni je zena u parama miraz donijela

15-02-2012 at 09:56 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

moja nona, (nena iz dalmacije ), je sama pravila dio svog miraza. ne znam sta je sve donijela, al' izmedju ostalog stoljnjake, salvete i posteljinu sa svojim monogramom. to ja jos uvijek cuvam, stoljnjak i salvete izvadim ponekad, kad je nesto, bas, svecano, a posteljinu ne diram. ne znam puno o tim obicajima, jer to u mojoj porodici nije praktikovano tokom mog svjesnog perioda, a ne znam ni da mi je mati nosila miraz, niti ko drugi. svakako, to je vrlo simpaticna stvar, ali trebalo bi studiozno istraziti korijene i sta je zaista miraz predstavljao, a kako se sada percipira i koja mu je, ako je ima, sadasnja uloga ili simbolika.

odlicna tema... vratit cu se kad malo istrazim

15-02-2012 at 10:34 | Ukljuèi u odgovor
tuba
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 02-06-2006
Odgovori: 17436
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Meni moja donijela: kozu, dva horoza, jednu hegavu kokosh i shes' klikera shestoperaca!

15-02-2012 at 10:38 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Donijela sam sebe. To mu i jeste najvece blago. ;hanka

Cuj molim te miraz! To kao ono zivot pocinje tek kad se udas, pa tek onda imas lijepe carsafe, lijepe peskire, lijepo posudje, lijep namjestaj, etc. A do tada vrijedno heklas, strikas, kerash, pletes, etc sve u nadi da se udas jednog dana i da pocnes uzivati u rezultatima svog veliKACKOG truda.

jah, bezbeli i caca od mlade treba para platiti mladozenji, samo da je sebi na grbacu prenese.

jamte zvizge, meni su ti mirazi da prostite sranje zesce kategorije. ;hanka

oprostite sto nisam romanticna i sklona treptanju trepavicama.

15-02-2012 at 13:58 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Da zaboravila sam vez. Ono sto je ona u mladosti vezla; zavjese stolnjake...

A uloga ili svrha miraza, pa eto, pocinje se novi zivot, pa da i mlada nesto unese u kucu. Kontam da je tako.

Amidza, ti si najbolji miraz dobio Salu na stranu, ima i toga.

Mel, nije poenta biti romantican, to su stari obicaji i to je bila svrha ove teme. I necemo sad u krajnosti, ispade cijeli zivot je spavala na poderanim plahtama da bi imala nove kad se uda

15-02-2012 at 16:45 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Aman zaman babmi, nije nista za tvoju mamu konkretno.

Ja govorim o mirazu in general. Pa zar nije istina da su u proslosti specijalno ulagali u miraz i da nisu svakodnevno uzivali u stvarima koje su namjenili mirazu?

U proslosti je miraz bio takodjer jedan vid kupo-prodajnih odnosa, jer da stavimo ruku na srce i da priznamo i dan danas mnoge familije u siromasnim zemljama zensku djecu vide kao belaj, jer valja im dobru otpremninu skupiti da ih neki mladozenja otkupi.

Eto, mozda sam ja negativac po prirodi, pa vidim samo tu ruznu stranu nekih obicaja koji se meni licno nikada nisu ni svidjeli. Mnogi od tih obicaja su postali simbolika, ali meni se opet ne svidjaju.


Tako je moja mama cuvala nekakvu posteljinu od aman zaman kakvog rucnog rada, sto se neka tamo zena mucila da boca, te cisti egipatski pamuk, te vako te nako - lafo meni da imam. Ja kao djevojka govorila, ebo te posteljina - ako si meni namjenila daj mi je sada da odcejfim taj neki specijalni vez, kad omatorim promijenit ce mi se ukus, pa mi nece takva posteljina ni trebati. I nisam spavala u poderanoj posteljini, ali nisam ni u toj "specijalnoj" koja je lafo meni bila namjenjena.

Eno te posteljine jos uvijek u Tuzli, ja je necu - znaci tolike godine provela u nekakvoj ladici i jos niko nije otcejfio rad te neke zene koja je bocala posteljinu danima.

A vjeruj mi, pricala sam sa mnogim jaranicama, svaka ima slicnu pricu.

Ja sam prakticna osoba, tako da meni ti obicaji, simbolika ili ne, zaista nista ne znace u zivotu. Cak su mi i smijesni.


Misljenja sam, ako neko hoce da pomogne ljudima koji stupaju u brak - nek im daju cash para i nek ih ostave na miru da sebi kupuju sto god zele, po vlastitom cejfu.

Znam, opet sam profulala temu i poentu i otisla 100 hiljada kilometara kontra teme. Sta cu kad sam poglupa i ne mogu si pomoci da drzim cep u ustima.

15-02-2012 at 17:04 | Ukljuèi u odgovor
Bambi
Nivo: Forumski doajen
since 1974

Registriran(a): 08-01-2003
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 20623
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Ma ne, nisam ja to shvatila kontra moje mame. Mene je njena serpa podsjetila na miraz pa sam i otvorila temu.

Ono jeste glupo da se djeci mnogo toga uskracivalo da bi se skupilo za miraz, ali takvi su bili obicaji, takvi ljudi, ne da da mu iko udari na obraz.

Sad su neka druga vremena, pa se i dobije u parama. Inace i mene nerviraju neki obicaji i mnoge bih ukinula.

Moja mama i danas cuva neke stvari, kao, ko zna za sta ce zatrebati. A ja jedno po jedno koristim, da ne bi izbio rat na Stupinama

15-02-2012 at 17:22 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Miraz

Miraz?
Nisam ja unijela nikakv miraz u brak,veæ je mene èojk unio preko praga u fini,veliki,opremljen stan...
Ja sam mom èojku fino objasnila,da kavez u koji ulazim mora biti zlatan...
btw,moja mati je u brak donijela miraz u obliku diplome i dobre plate,a od staramajkinog "ruha" za uspomenu imam i dan danas jednu njenom rukom keranu maramicu od organdina...

15-02-2012 at 18:03 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Ženski minder : Miraz New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice