Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Preliminarni rezultati popisa
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Preliminarni rezultati popisa

Preliminarni rezultati popisa

U Tuzli živi 120.441 stanovnik, Bijeljina "narasla" na 114.663

Opæina sa najveæim brojem stanovnika u BiH je Banja Luka sa 199.191 stanovnikom, a slijedi je Novi Grad Sarajevo sa 124.471. Kanton sa najviše stanovnika u FBiH je Tuzlanski sa 477.278 stanovnika, slijedi Kanton Sarajevo sa 438.443, a treæi je Zenièko-dob

5.11.2013.
klix.ba

Prvi preliminarni rezultati koje je danas saopæila Agencija za statistiku BiH pokazuju da su u BiH popisane 3.791.662 osobe. U FBiH su popisane 2.371.603 osobe, u RS-u 1.326.991 i u Distriktu Brèko 93.028 osoba. U glavnom gradu BiH je popisano 291.422 osoba. Dakle, u samom gradu Sarajevo živi 12,3 posto stanovnika F BiH, javlja klix.ba.

Opæina sa najveæim brojem stanovnika u BiH je Banja Luka sa 199.191 stanovnikom, a slijedi je Novi Grad Sarajevo sa 124.471. Kanton sa najviše stanovnika u FBiH je Tuzlanski sa 477.278 stanovnika, slijedi Kanton Sarajevo sa 438.443, a treæi je Zenièko-dobojski s 385.067 popisanih osoba. Na osnovu saopæenih podataka vidljivo je da u FBiH živi 62,55 popisanih, 35 posto u RS-u i 2,45 u Brèkom.

Na zajednièkoj konferenciji za medije ministra prometa i komunikacija BiH Damira Hadžiæa, direktora Agencije za statistiku BiH Zdenka Milinoviæa i direktorica entitetskih statistièkih zavoda Hidajete Bajramoviæ i Radmile Èièkoviæ, reèeno je kako je popis stanovništva i domaæinstava uspješno proveden, što je ocjena i Eurostata.

"Danas se otvara proces objavljivanja podataka o popisu koji æe biti objavljivani kako ih agencije budu imale. Nastojat æe se što je moguæe više izbjegavati manipulacije do kojih dolazi, posebno u posljednjih nekoliko dana", kazao je ministar Hadžiæ.

Saopæeno je da u BiH popisano 1.163.387 domaæinstava, od toga 721.199 nalazi se u FBiH, 414. 847 u RS-u te 27.341 u Brèko distriktu BiH. Prema rijeèima direktora Agencije za statistiku BiH, preliminarni rezultati pokazuju da u BiH ima 1.617.308 stanova, u FBiH 991.384, u RS-u 588.241, a u Distriktu 37.683.

"Prosjeèno popisano kuæanstvo u BiH ima 3,26 èlanova. Prosjeèan broj stanova po kuæanstvu je 1,39. Ovo nisu konaèni podaci o brju stanovnika, kuæanstava i stanova, nama tek pretstoji obrada", rekao je Milinoviæ te dodao da æe od 1. jula iduæe godine do kraja 2016. godine biti objavljeni svi konaèni rezultati.

Opæine sa najveæim brojem stanovnika su pored Banje Luke i Novog Grada u Sarajevu još i Tuzla sa 120.441, Zenica sa 115.134, Bijeljina 114.663, grad Mostar sa 113.169, Prijedor 97.588, Brèko 93.028, Doboj 77.223 i Ilidža sa 71.893 osobe.

Direktorica Zavoda za statistiku FBiH je kazala da se popis u tom entitetu odvija u 3.337 naseljenih mjesta.

"Prosjeèan broj èlanova domaæinstava u FBiH je 3,29 osoba. Nakon Tuzlanskog, Sarajevskog i Zenièko-dobojskog kantona, koji su najveæi po broju tanovnika, slijede Unsko-sanski sa 299.343 popisane osobe, zatim Srednjobosanski sa 273.149, zatim Hercegovaèko-neretvanski sa 236.278, Zapadnohercegovaèki sa 97.893, Kanton 10 90.727, Posavski sa 48.089 i Bosanskopodrinjski sa 25.336 osoba", saopæila je Bajramoviæ.  


<br /><br /><br /><br />

05-11-2013 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Za mene je baš iznenaðujuæi podatak za Tuzlu jer znam da se godinama spekulisalo kako Tuzla ima cca 170-180 hiljada stanovnika  


<br /><br /><br /><br />

05-11-2013 at 13:22 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Od ovih 120 hiljada, bosnjaka je sugurno 90 hiljada. Ovaj popis je pokazao da je Tz jedno manje mjesto koje cak nije ni grad nego je opstina. I to jos sa najvecom nezaposlenoscu od svih vecih gradova.

05-11-2013 at 13:39 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Pa tek sad postaje uoèljivo kolko Tuzla ima brojan administrativni aparat!Pisao sam veæ o tome da je evropski standard da na hiljadu stanovnika doðe jedan administrativni radnik tako da se sad ispostavlja da Tuzla ima taèno pet puta više zaposlenih od tog standarda 


<br /><br /><br /><br />

05-11-2013 at 13:59 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Preliminarni rezultati popisa

citat:
yugi wrote:
Pa tek sad postaje uoèljivo kolko Tuzla ima brojan administrativni aparat!Pisao sam veæ o tome da je evropski standard da na hiljadu stanovnika doðe jedan administrativni radnik tako da se sad ispostavlja da Tuzla ima taèno pet puta više zaposlenih od tog standarda


Jesi pisao o tome Yugi, pisala je o tome i nasa Madam Pevodaljka. To misljenje nalazio sam i kod izjava profesora sa fakulteta, koji su prije nego sto su postali profesori u Tuzli, zivjeli su jedno vrijeme na Zapadu. Takvo misljenje nije rijetko i ono me , jedno prije 2-3 godine, natjeralo da napravim analizu opstinske administracije u par gradova u Holandiji. Tu analizu sam prosirio jos na par zemalja i dosao do zakljucka, da na 1000 stanovnika radi u prosjeku 6-7 administrativaca.
Bilo bi interesantno Yugi, da napravis analizu opstine gdje ti zivis i preduzeca gdje ti radis pa da nam predocis podatke.
Po meni, jedna osoba na 1000 stanovnika, je nerealan zahtjev/misljenje.
05-11-2013 at 14:33 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Preliminarni rezultati popisa

citat:
Azur wrote:


Jesi pisao o tome Yugi, pisala je o tome i nasa Madam Pevodaljka. To misljenje nalazio sam i kod izjava profesora sa fakulteta, koji su prije nego sto su postali profesori u Tuzli, zivjeli su jedno vrijeme na Zapadu. Takvo misljenje nije rijetko i ono me , jedno prije 2-3 godine, natjeralo da napravim analizu opstinske administracije u par gradova u Holandiji. Tu analizu sam prosirio jos na par zemalja i dosao do zakljucka, da na 1000 stanovnika radi u prosjeku 6-7 administrativaca.
Bilo bi interesantno Yugi, da napravis analizu opstine gdje ti zivis i preduzeca gdje ti radis pa da nam predocis podatke.
Po meni, jedna osoba na 1000 stanovnika, je nerealan zahtjev/misljenje.



Opština u kojoj ja živim je Tuzla a ne vidim zaista u kom kontekstu se može povlaèiti paralela broja zaposlenih u nekoj firmi sa brojem administrativnih radnika u nekoj od jedinica lokalne samouprave
Naravno,nerealno bi bilo oèekivati da se preko noæi smanji broj te administracije, niti da se taj broj svede na 120 ljudi jer svakako treba uzeti mnogobrojne specifiènosti naših lokalnih jedinica ali da je broj od 600 zaposlenih pretjeran to svakako jeste!!!
Btw dovoljno se nekad prošetati po gornjim spratovima opštine,zaviriti malo po kancelarijama i shvatiti da tako glomazan administrativni aparat ne može podnijeti ni pet puta razvijenija ekonomija od one koju ima Tuzla.
Da se razumijemo do kraja,ništa bolja slika nije ni na višim nivoima vlasti,èak šta više. 


<br /><br /><br /><br />

05-11-2013 at 14:47 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Mene je takoðer iznenadio ukupan broj stanovnika za Tuzlu, pa to je manje i od popisa 1991. godine. Bijeljina skoro k'o i Tuzla, j*** te.

05-11-2013 at 15:19 | Ukljuèi u odgovor
ZmaJ-BiH
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 23-10-2013
Lokacija: Tz
Odgovori: 17
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Svi znaju zasto se smanjio broj gradjana Tuzle a zasto se broj gradjana Bijeljine povecao. Samo niko ne zeli da to kaze.

To je zato sto je ogroman broj srba iz Tuzle i Podrinja pobjegao u Bijeljinu.

05-11-2013 at 20:26 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Preliminarni rezultati popisa

citat:
ZmaJ-BiH wrote:
Svi znaju zasto se smanjio broj gradjana Tuzle a zasto se broj gradjana Bijeljine povecao. Samo niko ne zeli da to kaze.

To je zato sto je ogroman broj srba iz Tuzle i Podrinja pobjegao u Bijeljinu.

Pa sad, to nije jedini razlog zbog cega se broj gradjana Tuzle smanjio, a nije ni glavni razlog. Evo i zasto to kazem.

Ratne i posljeratne migracije su dovele do toga da se dosta Srba iselilo iz Tuzle, ali je i dosta Bosnjaka iz podrinja doslo u Tuzlu.

Stvarni razlog zbog cega se smanjio broj gradjana Tuzle je taj sto mladi i perspektivni ljudi jednostavno odlaze iz Tuzle, jer mogu naci poslove lakse negdje drugo u BiH (npr u Sarajevu), a vecinski odlaze u inostranstvo forever ili bar do penzije.
05-11-2013 at 20:37 | Ukljuèi u odgovor
Caliph
Nivo: Forumski doajen
Historia magistra vitae est

Registriran(a): 29-06-2012
Lokacija: Grad Tuzla
Odgovori: 1187
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Preliminarni rezultati popisa

Broj stanovnika Tuzle u praksi se nije smanjio, veæ poveæao u odnosu na 1991. godinu. Stvar je u tome što se veliki broj Podrinjaca koji u Tuzli imaju stalno mjesto prebivališta popisao u mjestima odakle su protjerani, pa nam fali upravo taj broj ljudi.

Ovdje nas živi oko 135-140 hiljada ljudi.

05-11-2013 at 20:49 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 37
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Politika : Preliminarni rezultati popisa New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice