Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Halimin put
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Halimin put

Tacno radi se o filmu no smatram da je temi mjesto ovdje.Zapravo sve sto se u filmu vidi cuje i osjeti jeste posledica politike.
Misljenja sam da ovakve stvari ne treba gurati pod tepih...
Nesto sam ovih dana malo vise bio prisutan na nekim forumima u Holandiji o civilnim zrtvama rata.
Imao sam priliku upoznati jednu zenu koja prezivjela nesto stravicno, a sve zbog toga sto je bila u mjesovitom braku.Suvise sam mali covjek da bi mogao opisati stravican zivot ove jadne zene, a ima njih na hiljade....
rane bole svaki dan, kako se odnosti prema takvim?




http://www.slobodnaevropa.org/content/o-filmu-halimin-put/24937516.html

[Edited by mustajbeg on 18-12-2013 at 13:06 GMT]

[Edited by mustajbeg on 18-12-2013 at 13:07 GMT]

18-12-2013 at 13:05 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Halimin put

da refresh temu i da poguram.

o cemu se ovdje treba pisati?

o mjesanim brakovima?

19-12-2013 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Halimin put

citat:
MelMel wrote:
da refresh temu i da poguram.

o cemu se ovdje treba pisati?

o mjesanim brakovima?


o svemu, kreni, uvodni post imas;
ako ti je volja reci svoje misljenje za ovo svoje zadnje pitanje.
19-12-2013 at 20:22 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Halimin put

citat:
mustajbeg wrote:


o svemu, kreni, uvodni post imas;
ako ti je volja reci svoje misljenje za ovo svoje zadnje pitanje.

nije mi volja - degutantno mi uopste razglabati o "mjesanim" brakovima kao o nekom fenomenu, narocito u sadasnjem vijeku......samo upitah sta je tema.
19-12-2013 at 22:01 | Ukljuèi u odgovor
naivna
Nivo: Forumski doajen
Dr.Vejsil Hetjimitj

Registriran(a): 23-08-2008
Lokacija: andromeda
Odgovori: 1324
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Halimin put

citat:
MelMel wrote:

nije mi volja - degutantno mi uopste razglabati o "mjesanim" brakovima kao o nekom fenomenu, narocito u sadasnjem vijeku......samo upitah sta je tema.



tema je :"problemi mjesanih brakova u krstaskim ratovima dvadesetog i dvadest i prvog vijeka"

19-12-2013 at 22:50 | Ukljuèi u odgovor
neveli
Nivo: Forumski vuk
Baška ilum, baška pamet.
Registriran(a): 08-04-2006
Odgovori: 605
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Halimin put

Mozda je tema, pojedinacna sudbina ljudi..

Ja u mojoj i siroj i blizoj familiji imam dosta rodjaka koji su djeca iz mjesovitih brakova , ali mislim da taj pozitivni fenomen, gdje su mjesoviti brakovi opstali i u ratom unistavanoj Tuzli, je nesto s cime se Tuzla zaista moze ponositi..Nije svugdje bilo tako, ili pojedinacne sudbine nam svjedoce, da negdje drugo je bilo potpuno drugacije..

Neka ostane zapamceno!



Prijedor 1992: Dr. Esad Sadikoviæ Strijeljan, a Djeca Pokrštena




Porodièna tajna o kæerki i sinu svirepo ubijenog humaniste: Esu ubili, djecu pokrstili

Dvije decenije od egzekucije dr. Ese Sadikoviæa njegova djeca žive u Americi



Dr. Esad Eso Sadikoviæ, ugledni ljekar, specijalista za uho, grlo, nos s UN-ovim Plavim pasošem, nenadmašni kozer i šeret prijedorskih intelektualnih krugova, ali i obiènog puka, koji je godinama hranio hedonizam èaršije genijalnom iskrom za humor, izveden je 5. avgusta 1992. godine iz logora Omarska s grupom logoraša i likvidiran nad jamom Hrastova glavica u opæini Sanski Most. Imao je 44 godine.

Iako sve prijedorske žrtve jednog bezumnog vremena, njih 3.327, po ljudskim mjerilima ne zaslužuju manje pijeteta od Doktora Ese, njegov lik i djelo i 20 godina nakon smrti zraèe neponovljivom energijom, koja na koru ove jadne planete vraæa prièu o èudesnom èovjeku, humanisti i èlanu meðunarodne ekipe “Ljekari bez granica”.

Prejak za njih

Legendu o nadmoænom preziru Doktora Ese nad svojim dželatima i gospodski odlazak u smrt kakav još nije opisala literatura, da se barem nakratko pojavi “na kapiji” Prijedora, ovaj bi veliki èovjek ponovio “u dlaku isto” kao i 5. avgusta 1992. Ni u posljednjim trenucima nije želio pokazati kako išèekuje smrt kao svršetak poniženja. Kada su Esu poveli, a logoraši Omarske zaplakali, zahvalni na svemu što je èinio za njih spašavajuæi im živote tako što im je rane zašivao vlasima svoje kose, on im je, kako Vehid Guniæ prenosi u svojoj knjizi “Doktor Eso”, hladno dobacio:

- Šta cmizdrite!? Je.. .. se!

Bio je intelektualna ikona prijedorske èaršije, uz to lijep i naoèit muškarac, neobuzdane mašte i prefinjene inteligencije, uvijek spreman na satiru i ironiju. Takvoga Doktora Esu, kao i stotine drugih prijedorskih intelektualaca, bešèasno su likvidirali.

- Doktora Esu niko nije mogao spasiti iz Omarske. Bio je “prejak” za njih da bi živio – slažu se listom prijedorski Bošnjaci.

S druge strane, prièa o njegovoj porodici drama je sama po sebi. U zavjeru šutnje o djeci rahmetli Ese, Almi i Enisu, koji su u dane kada je njihov otac odveden u Omarsku imali 14 i 12 godina, dvije decenije kasnije niko ne želi da dira. O tome u današnjem Prijedoru niko neæe da prièa. Neki kojima su, kako kažu, Esina djeca rasla u krilu, u pola reèenice odustanu, kao da èuvaju slike tog lijepog vremena, prijeratnog.

No, ono što se zna jeste da se bivša supruga dr. Ese Sadikoviæa Zorica Sadikoviæ, zvana Cica, nakon svega udala za njegovog radnog kolegu, pravnika u prijedorskoj bolnici Bogdana Tadiæa, koji je, kako saznajemo, umro prošle godine. Esinoj djeci Almi i Enisu tokom rata promijenjena su imena u Veronika i Filip!

Veæina Prijedorèana vjeruje da se Zorica udala onda kada je dobila sigurnu vijest da se “Eso nikada neæe vratiti”. Zašto je to, uopæe, važno, pitat æe neki, uz stav da djecu treba ostaviti na miru, jer je dosta užasa kroz koji su prošli. No, užas nad užasima dogodio se njihovom divnom ocu Doktoru Esi i bilo bi važno èuti krv njegove krvi, biæa za koje je živio do posljednjeg daha.

Njegova djeca postala su ljudi, ostala je šutnja i neizvjesnost o istini koja se iskvarila èekajuæi da je popravi neko novo vrijeme. Dakle, Enis Sadikoviæ danas ima 31 godinu i nosi ime Filip, njegova sestra Alma ima 33 i zove se Veronika. Žive u Americi, u blizini Èikaga. Do njih je nemoguæe doæi.

Nema ih na Facebooku (FB), ne pomaže ni “googlanje”. Doduše, na FB-u jedino je moguæe naæi Filipa Sadikoviæa (æirilicom), èiji je profil u potpunosti sakriven. Za Veroniku Gagoviæ (Almu), koja se u meðuvremenu udala, saznajemo da je završila studij medicine.

U Prijedoru, u porodiènoj kuæi Esinih roditelja, svega stotinjak metara od mezara njenog bivšeg supruga, ukopanog 2007., bivšu gospoðu Sadikoviæ nismo pronašli. Ni na drugim adresama nismo uspjeli stupiti u kontakt sa Zoricom Cicom Gagoviæ-Tadiæ. U Prijedoru je, inaèe, ni poznanici ne vide. Kažu, možda je otišla kod djece u Ameriku.

Esi Sadikoviæu dio svoje knjige “Operacija jesen ’94″ u izdanju DES-a Sarajevo posvetio je i ratni reporter Šefko Hodžiæ, koji je zabilježio da su prijedorski vlastodršci krili ubistvo doktora Ese Sadikoviæa.

Posmrtne nevolje

- Tek kada je pravnik Bogdan Tadiæ rekao Esinom daidži Enveru Kovaèeviæu da je Eso “otišao u Nikaragvu”, shvatili su da je ubijen. Tadiæ je s vojskom 1992. godine zaposjeo lijepu kuæu Ese Sadikoviæa. On se 1995. oženio Esinom suprugom Zoricom. U ratu su nastavljene i posmrtne nevolje dr. Ese Sadikoviæa. U crkvi su pokrštena njegova maloljetna djeca. Promijenili su im imena i prezime - napisao je Hodžiæ.

On je zabilježio i da je godinama kasnije Alma Veronika, kada se poslije rata pokušavala upisati na Medicinski fakultet u Sarajevu, ali je odustala, jer je u meðuvremenu dobila stipendiju za studij u Americi, nani Seniji tada dala dokument SDS-a Prijedor iz 1993. kojim je odobreno Zorici Gagoviæ da pokrsti djecu i promijeni im imena i prezime. Nana Senija tu potvrdu je pocijepala.

Hodžiæ je objavio i da je Alma imala dobre preporuke za studij, jer je radila kao prevodilac u OHR-u u Banjoj Luci, a prevodila je i za Biljanu Plavšiæ dok je bila predsjednica Republike Srpske. Kasnije je Alma Veronika u Ameriku dovela i brata Enisa Filipa.

Dvije decenije od smrti dr. Ese Sadikoviæa svi njegovi biografi, raèunajuæi i rodicu Alidu Pejiæ, rado æe prièati o onome šta je on znaèio za Prijedor, o Esi u logoru Omarska, o peticiji za Skopsku ulicu u ovom gradu, koja bi nosila njegovo ime, o književnoj nagradi “Dr. Eso Sadikoviæ” i Fondaciji istog naziva. Ali, o Almi i Enisu Sadikoviæu, Esinoj voljenoj djeci, s kojom je svakodnevno šetao po prijeratnom Prijedoru…

- O svemu možemo prièati, ali svetinja u koju ne želimo dirati je Esina porodica. Djeca su u vrijeme rata imala 14 i 12 godina. Ja s njima nisam bila u kontaktu, ne znam šta su ta djeca proživjela u toku rata, ne znam ništa o njihovom odnosu prema smrti oca. Ne mogu vam tu pomoæi. Ne znam šta su ta djeca proživjela. Ne znam zašto je njihov odnos prema ocu takav. Ne znam zašto nisu došli na oèevu dženazu. Ja se samo mogu nadati da æe ta djeca jednog dana doæi na èelo Fondacije – kaže Alida Pejiæ, èiji je rahmetli otac roðeni brat Esine rahmetli majke Senije Kovaèeviæ.

Alida Pejiæ upoznaje nas i sa “detaljem” – Zorica Gagoviæ-Tadiæ tužila je “Osloboðenje” zbog objavljivanja fotografije djece. Taj sudski proces, navodno, još nije okonèan. Pejiæ priznaje i da je samo jednom za sve ove godine na ulici porazgovarala sa Zoricom Gagoviæ-Tadiæ.

- Taj razgovor nije za novine – dodala je.

(Ne)razumljiva šutnja djece i muk bivše supruge tako ostavljaju bezbroj upitnika i dojam kako bi njihova iskrena ispovijest napravila još veæu nesreæu – možda i veæu od svirepog ubistva njihovog oca!?

Ko je dao uzorke krvi

Posmrtni ostaci dr. Ese Sadikoviæa ekshumirani su iz jame Hrastova glavica, a proces identifikacije putem uzoraka DNK nije bio moguæ bez krvi srodnika. Do danas je ostala tajna jesu li Alma i Enis dali u Americi uzorke krvi. Ako jesu, onda su uzorke dali Filip i Veronika.

Ako nisu, onda je uzorak krvi mogla za života dati Esina majka Senija, koja je umrla u ljeto 2001. godine. Kompletan tužilaèki predmet “Hrastova glavica” prebaèen je u Tužilaštvo BiH, a uvid u dosje “Dr. Eso Sadikoviæ” nije moguæ. Pravila ICMP-a zabranjuju otrkivanje takvih podataka.

Cedulja iz Omarske: “Alma, Bato, voli vas Tajo”

Dr. Ibrahim Beglerbegoviæ, specijalista fizijatar, bio je kratko logoraš Omarske. Na odlasku, Eso mu je dao cedulju.

- Na papiriæu je pisalo: “Alma, Bato, voli vas Tajo.” Cedulju sam posredno uruèio njegovoj supruzi – sjeæa se dr. Beglerbegoviæ.

Bolne rane nane Senije

- U proljeæe 1998. godine Alma Veronika je svojoj nani Seniji iz Amerike poslala tekst koji je o njenoj sudbini objavio jedan amerièki list. U tekstu se nigdje ne spominje Alma Sadikoviæ nego Veronika Gagoviæ. Veronika Alma poslala je nani i prijevod teksta i na margini rukom napisala objašnjenje: “Još nisam u moguænosti da u školi koristim svoje ime tako da se Veronika još odnosi na mene. Nadam se da æe vam se dopasti èlanak. Voli Vas Lola.”

Enver Kovaèeviæ, brat Esine majke, kaže da je tih nekoliko redaka teško povrijedilo dušu nene Senije. Jer, ako je i imala razumijevanja što su joj unuk i unuka u Prijedoru u ratu morali nositi imena Veronika i Filip, nije mogla prihvatiti da u slobodnoj Americi nisu vratili svoja imena i svoje prezime koje im je dao otac Eso.

Nana Senija umrla je u ljeto 2001. godine. U mezar je, kažu, odnijela dvije rane. Prva je to što su joj sina jedinca ubili prijedorski Srbi zbog kojih je ona još kao 17-godišnja djevojka u Drugom svjetskom ratu otišla u partizane, a druga – to što su joj pokršteni unuka i unuk pa potomstvo njenog sina jedinca neæe nositi njegovo prezime.

Odnijela je, takoðer, i još jednu bolnu ranu. Esina udovica Zorica i njen novi izabranik Bogdan Tadiæ žive u njenoj kuæi u Prijedoru, a jednoj meðunarodnoj instituciji za visoku kiriju izdali su vilu doktora Ese Sadikoviæa.

Kako kaže Esin roðak Mirza Ibrahimpašiæ, ironija je u tome da je Tadiæ ombudsmen za ljudska prava u Prijedoru.

- Tako nestaju zemaljski tragovi koji treba da svjedoèe o plemenitom èovjeku, doktoru Esadu Esi Sadikoviæu – zakljuèuje svoju prièu Šefko Hodžiæ u knjizi “Operacija jesen ’94″, izdatoj 2007. godine.

Zna i za knjigu o ocu

Iz Èikaga je prije mjesec stigao publicista Vehid Guniæ, autor knjige “Doktor Eso”.

- Esina kæerka je meðu deset najuspješnijih studenata medicine u povijesti Sjedinjenih Amerièkih Država. Eso živi u njoj, ona nosi njegove gene. Ostavio sam joj poruku, htio sam je vidjeti. Ona zna za moju knjigu o njenom ocu, znam da je dobila knjigu – isprièao nam je Guniæ.

Dodao je da je tema o Esinoj djeci delikatna i da ne zna zašto djeca šute, a volio bi znati.

Majka u partizane otišla da spašava Srbe

Ratni reporter Šefko Hodžiæ o Esi Sadikoviæu i njegovim roditeljima napisao je i jedan, kako sam autor navodi, “važan moment za ovu prièu”:

- Bio je sin jedinac u porodici poznatog prijedorskog, odnosno kozaraèkog partizana Hasiba Haska Sadikoviæa i njegove supruge, takoðer poznate kozaraèke partizanke Senije, koja se djevojaèki prezivala Kovaèeviæ. Važan moment za ovu prièu je èinjenica da je Esina majka Senija, kao 17-godišnja uèenica Gazi Husrev-begove medrese, napustila školovanje u Sarajevu, vratila se u rodni Prijedor i odmah otišla na Kozaru, u partizane – radi Srba. Jer, nije mogla da gleda kako ustaše hapse i ubijaju njene komšije samo zato što su Srbi.

Hasko i Senija Sadikoviæ proveli su radni vijek u Jugoslavenskoj narodnoj armiji, službujuæi u raznim dijelovima Jugoslavije. Hasko je bio pukovnik, a Senija kapetan. U Nišu im se 1948. godine rodio Eso. Ali, porodica Sadikoviæ najveæi dio života provela je u Sarajevu, gdje je Eso završio gimnaziju i Medicinski fakultet, pa i specijalizirao. Kao vojnik, Eso je upoznao lijepu studenticu ekonomije Zoricu Gagoviæ iz Zajeèara i ubrzo su se vjenèali. Kum im je bio poznati general Milosav Bojiæ, Haskov ratni komandant iz Prve proleterske.

Ostaje tajna zašto je mladi ljekar Eso Sadikoviæ zavolio Prijedor više od Sarajeva…

Jedan od najboljih prijatelja postao je gospodar života i smrti

Šefko Hodžiæ zabilježio je i da je dr. Sadikoviæ, omiljen kao ljekar, stekao veliki broj prijatelja u prijeratnom Prijedoru. Jednom je meðu trojicu svojih najbližih prijatelja ubrojao i doktora Miæu Kovaèeviæa.

U noæi sa 5. na 6. avgust 1992., napisao je Hodžiæ, “u logor Omarska stigao je i jedan od prijedorskih gospodara života i smrti, dr. Miæo Kovaèeviæ”. Te noæi Doktor Eso odveden je iz Omerske – u smrt.

Hodžiæ je objavio i detalje o tome kako su po Esinom odvoðenju u Omarsku mnogi pokušavali da ga spase. Èak je i njegova tadašnja supruga Zorica išla u Banju Luku i molila neke moæne prijatelje da pomognu u njegovom oslobaðanju. Esina majka Senija, koja je živjela u Sarajevu, te njena braæa u Prijedoru pisali su u Beograd i generalu Milosavu Bojiæu i tražili pomoæ. Dobili su odgovor da su moæni beogradski prijatelji poduzeli “sve što je moguæe da zahtijevamo njegovu slobodu”. Bojiæ je napisao da je u ovome èak “pomagala” i Biljana Plavšiæ. No, u vrijeme pisanja ovog pisma Eso je veæ bio mrtav…

* * *

Definicija genocida

Dnevni Avaz
Admir Muslimoviæ

Sluèaj dr. Sadikoviæa je ljudska, emotivna, užasna i stravièna slika genocida koji je bio namijenjen svim Bošnjacima i cijeloj BiH

Od egzekucije prijedorskog intelektualca i simbola ovog grada doktora Ese Sadikoviæa nad jamom Hrastova glavica protekle su dvije decenije. Prièu o tragiènoj porodiènoj sudbini, èuvanu od prijedorskih vlastodržaca, zamaglilo je vrijeme i prijeti da zauvijek ostane omotana velom tajne.

Ljekar, nekad èlan meðunarodne organizacije “Ljekari bez granica” Eso Sadikoviæ, s UN-ovim plavim pasošem iz logora Omarska odveden je 5. avgusta 1992. godine, kada je i ubijen. Te noæi u logor je došao jedan od njegove trojice najboljih prijeratnih prijatelja. Tadašnji gospodar prijedorskih života i smrti Miæo Kovaèeviæ.

Doktora Esu zloèinci koji su ga ubili ni mrtvog nisu željeli ostaviti na miru. Sa željom da mu u potpunosti zametnu trag, da ga kao Bošnjaka, muslimana, uglednog Prijedorèanina, jednostavno èovjeka, zauvijek nestane, njegovu su djecu pokrstili. Sin Enis prekršten je u Filipa, a kæerka Alma u Veroniku.

Jedno je sigurno. Meðunarodni sudovi su utvrdili genocid i, iako nisu kaznili Srbiju, to æe ostati pravna i historijska èinjenica. Ali sluèaj dr. Sadikoviæa je ljudska, emotivna, užasna i stravièna definicija genodica u BiH.

To je „školski primjer” onoga što su agresori, kada god su mogli, èinili s onim što je Bosna bila i što jeste, a rahmetli Sadikoviæ bio je jedan od njenih najponosnijih izdanaka, zbog èega su mu ovakvu sudbinu i namijenili.

20-12-2013 at 14:12 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Halimin put

citat:
neveli wrote:
Mozda je tema, pojedinacna sudbina ljudi..

Ja u mojoj i siroj i blizoj familiji imam dosta rodjaka koji su djeca iz mjesovitih brakova , ali mislim da taj pozitivni fenomen, gdje su mjesoviti brakovi opstali i u ratom unistavanoj Tuzli, je nesto s cime se Tuzla zaista moze ponositi..Nije svugdje bilo tako, ili pojedinacne sudbine nam svjedoce, da negdje drugo je bilo potpuno drugacije..

Neka ostane zapamceno!



Prijedor 1992: Dr. Esad Sadikoviæ Strijeljan, a Djeca Pokrštena








I treba da ostane zapamceno!

Najvise mi zao njegove majke
a djeca, njegov produzetak, oni najbolje znaju kako im je bilo, ce kad tad, kad i sami postanu roditelji mozda, vratiti svoja prezimena. Barem tome se nadam...

(Neka si ovu pricu podijelila sa nama, mada me je jako potresla.)
20-12-2013 at 15:46 | Ukljuèi u odgovor
mustajbeg
Nivo: Forumski doajen
Bosnjak koji mrzi cetnike

Registriran(a): 15-10-2010
Lokacija: naci cu te sigurno-K
Odgovori: 1379
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Halimin put

evo iz moje najblize famelije;
http://slavicnet.com/vojnicko_groblje/zekic_zagorka_milan.html

ovaj Zekic(Zagorka)Milan je ustvari Hozdic Sabrija sin mog dajdze.
Koliko se vidi u upisu poginulih ime oca se i ne spominje...
ali nejse.
Poginuo je u Zaluzju u borbi u kojem je bio i njegov drugi brat ali ne na cetnickoj nego na nasoj strani.Nezna se tacno ali mozda ga bas njegov nepokrsteni brat ubio!!!
idemo dalje;
moja rahmetli tetka Mina(Hozdic)udata J...c,ciju smrt sam opisao u onoj prici je sledeci primjer.
Imala je dvije kcerke i dva sina.
Jedna kcerka je Zumra i zivi u Loznici udata za Srbina,udala se jos prije agresije.
Njen covjk bio je cetnik i ubijao je po Bratuncu Vlasenici itd.
Druga kcerka(koja je vrlo mlada umrla)bila je udata u Petrovaradin-Novi Sad za Srbina.Udala se sa 17 godina i dobila kcerku, kojoj ime necu spominjati.Dakle ova moja teticna Suhra umre mlada a cerka joj se uda isto sa sedamnaest godina.
Prije dvije godine na fejsu preko nekog saznam i stupim u kontakt sa njom.Kad sam vidio slike njnog sina Milana od tri godine sa sajkacom i na njoj kokardu razbio sam ali stvarno razbio samsung monitor od bjesa!
Majka i nena ovih pobrojanih kao sto sam vec piso presjecena je puskomitraljezom na pola, ocima svojim vidio rahmetli tetku u tom stanju koju su cetnici masakrirali...
nastavicu, dalje...

[Edited by mustajbeg on 20-12-2013 at 18:24 GMT]

20-12-2013 at 17:18 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Halimin put

Sami Allah zna koliko je ovih dogaðaja bilo u ratu. Nedavno je objavljena sudbina preživjele djevojèice Senide koja je odgojena u Beogradu, zove se Mila i ne želi vratiti staro ime jer, kako kaže u jednom drugom èlanku koji sam proèitala, pod njim joj se gubi identitet. Teška i bolna, prebolna situacija.

citat:
Dijelovi posmrtnih ostataka Senade, žrtve etnièkog èišæenja Osmaka i straviènih zloèina, pronaðeni su pedesetak metara od porodiène kuæe u Capardima. Nakon brutalnog ubistva i spaljivanja, ostalo je tek nekoliko kostiju.
Odnesena u Beograd

"Koliko se mogu sjetiti, kosti su pronaðene u dvorištu one kuæe. Bile su dvije kosti potkoljenice, lijeve i desne. I bila je desna ramena kost. Mi smo ustanovili da se radi o odrasloj osobi. Pol nismo mogli odrediti, jer su ošteæene ostale kosti, ali iz ovih nismo mogli utvrditi naèin smrti", kazao je juèer doktor Tuco tokom identifikacija kojima su, pored Senide, prisustvovale i dvije Senadine sestre.

Senida je plakala i nije imala snage razgovarati sa novinarima. Umorna je ponavljati svoju tragiènu prièu koja je poèela u maju 1992, kada su srpski vojnici protjerali bošnjaèko stanovništvo iz naselja Kusonje, Caparde, Hajvazi, Mahala...

Tada su poèinjeni brojni zloèini, a Senida je, ispostavit æe se kasnije, odnesena u Beograd i tamo odrasla pod imenom Mila Jankoviæ.

Prièa o Senidi, koja sada živi u Sarajevu, 2009. godine je obišla cijeli svijet. Nakon što su spalili Caparde i Hajvaze, srpski vojnici su Senidu, tada devetomjeseènu bebu, odnijeli prvo u Šekoviæe i Vlasenicu, a zatim je završila u Beogradu, u porodici Živane i Živka Jankoviæa. Nakon 16 godina Senida - Mila je saznala da je usvojena, te je krenula u potragu za roditeljima. Babu Muhameda, koji živi u Njemaèkoj i povremeno dolazi u Caparde, prvi put je vidjela u januaru 2009. Senidina sestra Sanda (198, koja je, takoðer, nestala 1992. godine, još nije pronaðena.

Za ratne zloèine u naseljima Kusonje, Caparde i Hajvazi do sada niko nije odgovarao. Ubijeno je desetine stanovnika, a njihova imena su ispisana na spomen-ploèi pored džamije u Hajvazima. Senidino ime je izbrisano sa ploèe.

U prostorijama Komemorativnog centra Tuzla juèer je identifikovano još sedam osoba, èiji su posmrtni ostaci ekshumirani iz pojedinaènih i masovnih grobnica u opæinama Osmaci, Zvornik, Tuzla, Miliæi i Šekoviæi.
Najmlaða žrtva

Identifikovani su Meho Hamziæ iz Zvornika (pronaðen na površini u Snagovu kod Zvornika), Alija Mustafiæ iz Srebrenice (reekshumacija na groblju Trnovac u Tuzli), Zejna Ahmetoviæ iz Bratunca (reekshumacija na Trnovcu), Hazim Hasanoviæ iz Srebrenice (pronaðen u Novoj Kasabi), Zejnil Lokmiæ iz Kalesije (pronaðen u Šerovaèama, Osmaci), Izet Hadžiæ iz Vlasenice (pronaðen u masovnoj grobnici Pelemiši kod Šekoviæa) i Mirsad Mustafiæ iz Srebrenice.

Najmlaða žrtva je Hazim Hasanoviæ, ubijen sa 17 godina.
28-12-2013 at 16:57 | Ukljuèi u odgovor
tesnim87
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 23-02-2006
Odgovori: 298
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Halimin put

U mom mjestu ima slucaj slican doktor Esadovom rahmetli

Zena odmah pred rat rekla muzu da ide kod svojih,i to je bilo sve.Djecu je odvela promjenila imena,pokrstila

Prije par Godina se jedan sin zenio,u crkvi po pravoslavnom obicaju.Bila tu njihova tetka(to jest sestra njihovog oca).kaze bilo joj tesko i kajala se sto je dosla

[Edited by tesnim87 on 23-01-2014 at 13:00 GMT]

23-01-2014 at 12:57 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 28
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Politika : Halimin put New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice