Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Nedo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 21-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 49
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Bez povecanja potraznje (potrosnje) nema vece proizvodnje, bez vece proizvodnje nema novih radnih mjesta. Kontrolisana i ogranicena inflacija je puno bolje rjesenje od kredita.
Evo sta o tome kaze bivsi ministar finansija FBiH Nikola Grabovac:

Gostujuæi u emisiji Pravda sa Sanjinom Beæiragiæem na TV1, bivši federalni ministar finansija i bivši potpredsjednik Vlade FBiH Nikola Grabovac upozorio je da dalje zaduživanje kod Meðunarodnog monetarnog fonda (MMF) vodi BiH u finansijsko ropstvo, kakvo danas ima Grèka.

"Niko iz struktura vlasti danas se ne opredjeljuje da stvara prihode, nastoje samo podiæi kredite kako bi izmirili obaveze. Samo prave nova zaduženja. Nakon ovog, uslijediæe još jedan kredit kod MMF-a i možda æe to biti posljednji. Èetvrti korak je zaustavljanje svih kredita od MMF-a i traženje od države da izvrši prodaju i privatizaciju firmi, na koje se oni usmjere. Moraæemo prodati domaæe resurse da bismo vratili dug MMF-u", upozorava on, uz konstataciju da ova finansijska institucija iskljuèivo spašava vlade, a ne graðane.

Rješenje za izlazak iz ekonomske krize vidi i bez pomoæi MMF-a. Za to je potrebna pomoæ prijateljskih zemalja i dogovor kljuènih domaæih politièkih aktera.

"SAD su bez pokriæa štampale više od èetiri hiljade milijardi dolara. EU je donijela odluku da se bez pokriæa štampa do hiljadu i sto milijardi eura. BiH ima konvertibilnu marku koja je 100 posto pokrivena stranim devizama, koje su èvrste i konvertibilne. Tvrdim da je u ovom momentu konvertibilna marka zdravija valuta nego amerièki dolar i euro. Moj prijedlog je da krenemo u štampanje konvertibilne marke u ogranièenoj sumi, negdje do 10-ak posto, da izazove inflaciju. U tom sluèaju, zakonski se mora riješiti da je za kontrolu inflacije odgovrna Centralna banka BiH do deset posto. Ako inflacija bude veæa od deset posto, krivièno æe odgovarati rukovodioci Centralne banke BiH", pojasnio je svoj prijedlog Grabovac.

27-05-2015 at 13:50 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Mozda to i ne bilo bilo lose, samo da ekonomski strucnjaci sve dobro pojasne. I onako ce malo sta ostati u drzavnom vlasnistvu, a privatizacija se uglavnom uradi lose.

U Hrvatskoj su prodali gotovo sve sto su mogli, i mi idemo istim putem, pitanje je samo sta kada se vise ne bude imalo nista za prodati?

Svi pricaju da bez pokretanja proizvodnje nema izlaza iz krize a sve ostaje na prici.

Da je srece da ovi mladi naprave neki bum kao sto je bio u Irskoj sa informaticarima.

A sve ovo napisah, a htjela sma samo pozdraviti novog forumasa

27-05-2015 at 22:27 | Ukljuèi u odgovor
momak
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 09-06-2006
Lokacija: u sevdahu
Odgovori: 2672
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Nece nasa ekonomija dugo biti bolja, mi uvozimo cak I pitku vodu jer su oni koji uvoze infiltrirani u vlast na bilo koji nacin. Šume nam umiru a mi ih sjecemo I ne sadimo ( u dovoljnoj mjeri ), zemlja slabo iskoristena I zamisliti nekako su proizvodi iz uvoza uvijek jeftiniji, ....
Hocemo da imamo sve, nicega se ne odricemo, a jesmo li to zasluzili? Koliko nam je stalo zbilja, do zaposlenja mladih, redovne penzije, socijalne I zdravstvene sigurnosti, skolstva ...
Uvijek biramo one koji uzimaju kredite kojima zaceplaju rupe dok su oni na vlasti. Mi smo ih izabrali.
Sta bi ste I kako uradili u vlastitoj kuci da se nadjete u ovakvoj situaciji?

Ma I ja sam samo htjeho pozdraviti Sunce, a I novog forumasa.

Evo ima godina kako sam zadnji put video Sunce, tamo na ispracaju maturanata ispred Meše. Poturao sam fotoaparat drugima da me slikaju u nadi da ce se I ona vidjeti jer je bila blizu . Nazalost u onoj guzvi samo se malo kose vidjelo A stajala je tako blizu pored Mešine biste blizu stepenista .


28-05-2015 at 10:39 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

citat:
momak wrote:
Nece nasa ekonomija dugo biti bolja, mi uvozimo cak I pitku vodu jer su oni koji uvoze infiltrirani u vlast na bilo koji nacin. Šume nam umiru a mi ih sjecemo I ne sadimo ( u dovoljnoj mjeri ), zemlja slabo iskoristena I zamisliti nekako su proizvodi iz uvoza uvijek jeftiniji, ....
Hocemo da imamo sve, nicega se ne odricemo, a jesmo li to zasluzili? Koliko nam je stalo zbilja, do zaposlenja mladih, redovne penzije, socijalne I zdravstvene sigurnosti, skolstva ...
Uvijek biramo one koji uzimaju kredite kojima zaceplaju rupe dok su oni na vlasti. Mi smo ih izabrali.
Sta bi ste I kako uradili u vlastitoj kuci da se nadjete u ovakvoj situaciji?

Ma I ja sam samo htjeho pozdraviti Sunce, a I novog forumasa.

Evo ima godina kako sam zadnji put video Sunce, tamo na ispracaju maturanata ispred Meše. Poturao sam fotoaparat drugima da me slikaju u nadi da ce se I ona vidjeti jer je bila blizu . Nazalost u onoj guzvi samo se malo kose vidjelo A stajala je tako blizu pored Mešine biste blizu stepenista .






Jel' momak, tako blizu a opet tako daleko...bas si imao peh.

28-05-2015 at 11:11 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

citat:
momak wrote:
Nece nasa ekonomija dugo biti bolja, mi uvozimo cak I pitku vodu jer su oni koji uvoze infiltrirani u vlast na bilo koji nacin. Šume nam umiru a mi ih sjecemo I ne sadimo ( u dovoljnoj mjeri ), zemlja slabo iskoristena I zamisliti nekako su proizvodi iz uvoza uvijek jeftiniji, ....
Hocemo da imamo sve, nicega se ne odricemo, a jesmo li to zasluzili? Koliko nam je stalo zbilja, do zaposlenja mladih, redovne penzije, socijalne I zdravstvene sigurnosti, skolstva ...
Uvijek biramo one koji uzimaju kredite kojima zaceplaju rupe dok su oni na vlasti. Mi smo ih izabrali.
Sta bi ste I kako uradili u vlastitoj kuci da se nadjete u ovakvoj situaciji?

Ma I ja sam samo htjeho pozdraviti Sunce, a I novog forumasa.

Evo ima godina kako sam zadnji put video Sunce, tamo na ispracaju maturanata ispred Meše. Poturao sam fotoaparat drugima da me slikaju u nadi da ce se I ona vidjeti jer je bila blizu . Nazalost u onoj guzvi samo se malo kose vidjelo A stajala je tako blizu pored Mešine biste blizu stepenista .





Kad spomenu vodu, sjetih se da se prije u Tuzli, i kad je restrikcija vode bila pila voda iz cesme. Sada gotovo svi kupuju flasiranu i to cesto ne gledaju je li bar domaci proizvodjac. Znam da nemaju svi vodu istog okusa, ali je voda koja dolazu u domacinstva ispravna za pice.

Drugi dio posta necu komentarisati, i gori si od Bambi nekad, ona se hvala ti Boze ukazala
28-05-2015 at 22:43 | Ukljuèi u odgovor
Nedo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 21-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 49
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Hvala na pozdravima iako moram da kazem da nisam toliko nov na forumu koliko sam lijen da pisem

Zanimljiva mi je ova opaska momka o suncu ali tema kontrolisane inflacije jos me drzi. Grabovac zapravo nije rekao nista novo jer se vecina ekonomskih struènjaka slaze da je svaka kontrolisana inflacija do šest posto godišnje U CILJU RAZVOJA zapravo zdrava i produktivna. To bi nedvosmisleno znacilo da je stampanje novca puno pametnije rjesenje od uzimanja kredita od MMF-a ali je problem sto nasi politicari i taj novac kojeg uzimaju od MMF-a ne uzimaju u cilju razvoja vec za puko prezivljavanje svojih kantonalnih, entitetskih i drzavnih administracija. Logika kaze da se nasim politicarima ne smije dozvoliti stampanje novca ili bar ne u kolicini koju oni zele. Oni to po zakonu i ne mogu pa se namece zanimljivo pitanje "zasto BiH ne moze stampati novac koliko hoce kao druge drzave"?

Ovo je odgovor Eldara Dizdarevica koji sam nasao u Oslobodjenju prije par godina. Eldar kaze:
"Bosna i Hercegovina ima svoj novac, dakle, svoju valutu koja se zove, kao što je poznato, konvertibilna marka (skraæeno KM ili BAM). Taj novac emitira Centralna banka BiH, pri èemu se zapravo termin „emitira“ ili „emisija“ odnosi na puko odobravanje štampanja novca. Dakle, Centralna banka BiH donese odluku da treba odštampati novac i pošalje tu odluku nekoj štampariji u inostranstvu i to se zove - emisija novca. Do tog trenutka konvertibilna marka je zaista pravi novac.

Meðutim, Centralna banka BiH ne može slobodno po sopstvenom nahoðenju ili nalogu nekog iz izvršne vlasti odštampati bilo koju proizvoljnu kolièinu novca, kao što to mogu druge centralne banke na svijetu. To je kod nas regulirano famoznim valutnim odborom (engleski currency board), odnosno Zakonom o Centralnoj banci BiH, kojeg nam je odmah po završetku rata nametnula meðunarodna zajednica a kojeg su, istini za volju, izglasali naši politièari koji, doduše, izglasaju i svakakve druge gluposti. Prema odredbama tog zakona, Centralna banka BiH može odštampati samo onoliko novca koliko za to ima pokriæa u devizama, što pak, s druge strane, veoma jasno i nedvosmisleno znaèi da BiH nema suverenitet nad svojim novcem. To je ujedno razlog i zašto upuæeniji u ovu tematiku tvrde da je Centralna banka BiH, ustvari, samo jedna velika mjenjaènica i ništa više.

U takvoj situaciji, kada neka država nema suverenitet nad svojim novcem, ona ga, naravno, u sluèaju manjka ili deficita mora posuditi. A „banka za države“ u današnjem svijetu je Meðunarodni monetarni fond (MMF) i Svjetska banka. Države koje imaju suverenitet nad svojim novcem ne posuðuju ili pak posuðuju veoma malo od MMF-a i Svjetske banke, nego se zadužuju kod svojih centralnih banaka posebnom emisijom novca."

S obzirom kakvi su nam politicari jos je i dobro sto imamo taj famozni Valutni odbor ali je vrijedno paznje i ovo Eldarovo razmisljanje:

"S valutnim odborom nijedna država na svijetu ne može ozbiljno razmišljati o bilo kakvom ekonomskom rastu ili razvoju. Jer i laiku je jasno da na skupim kreditima kod meðunarodnih institucija nema razvoja, a valutnim odborom je „zabranjena“ svaka druga opcija zaduživanja. To pak znaèi da èak kada bi se kod nas i pojavila neka politièka opcija kojoj bi istinski cilj bio razvoj bh. ekonomije, a ne punjenje novèanika njihovih èlanova - što je, doduše, u našem sluèaju u sferi nauène fantastike - bez monetarnog suvereniteta i sa valutnim odborom naša ekonomija praktièno nema nikakve šanse."





28-05-2015 at 22:52 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Ovo je maè sa dvije oštrice. Zašto je CB BiH uopšte ovoliko opstala uz sve moguæe opstrukcije manjeg dijela BiH? Zato što je bila u Dejtonu sklonjena i sakrivena od dnevne i nacionališstièke politike.
Prvi razlog zašto bi bilo pogubno uvesti dodatno štampanje KM bez deviznog pokriæa upravo i leži u težnjama separatista da unište sve ono što asocira na zajedništvo. A to KM upravo i jeste i predstavlja jedan od svetionika zajednièke i jedinstvene države.
Zamislite politizaciju ustanove CBBiH. Pa je hoæe dodik, pa hoæe èoviæ, pa hoæe bakir...pa koliko novca naštampati, koliko novca na krpljenje socijalnih rupa, koliko novca u stranaèke fondove, koliko novca u nestranaèke sive fondove. Ne bi mi naštampali milijardu nego 10 milijardi KM i na kraju bi dobili galopirajuæu inflaciju koja bi imala za posljedicu...

01-06-2015 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
Nedo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 21-06-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 49
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

citat:
Shaban wrote:
Zamislite politizaciju ustanove CBBiH. Pa je hoæe dodik, pa hoæe èoviæ, pa hoæe bakir...pa koliko novca naštampati, koliko novca na krpljenje socijalnih rupa, koliko novca u stranaèke fondove, koliko novca u nestranaèke sive fondove. Ne bi mi naštampali milijardu nego 10 milijardi KM i na kraju bi dobili galopirajuæu inflaciju koja bi imala za posljedicu...

Ovdje govorimo o kontrolisanoj inflaciji (kontrolisanom stampanju novca) i prednostima u odnosu na dizanje kredita od MMF-a. Put kojim sada idemo takodje vodi u katastrofu. MMF diktira uslove koji se prelamaju preko ledja sirotinje, a u krajnjem rezultatu da bismo vratili dug MMF-u moraæemo prodati domaæe resurse.

U drugoj varijanti, uz zakonom propisano i ograniceno stampanje novca, cak i uz lopovluk domacih politicara i njihovu nesposobnost da pokrenu bilo kakvu ekonomsku aktivnost, odstampani novac bi bar povecao potrosnju a ona bi ojacala proizvodnju. Ne bi bilo gore nego sto je sada.

01-06-2015 at 21:29 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

Slazem se sa njime u prvoj recenici:

"Niko iz struktura vlasti danas se ne opredjeljuje da stvara prihode, nastoje samo podiæi kredite kako bi izmirili obaveze..."

Ne slazem se sa njime da treba povecati novcanu masu i time izazvati vjestacku inflaciju, zato sto kad se jednom inflatorni zamajac pokrene, tesko ga je zaustaviti i kontrolisati. U doba znacajnijeg povecanja inflacije, opada produktivnost...ljudi sve vise posvecuju paznju nominalnim(tecajnim) a sve manje realnim(nacionalni bruto dohodak) vrijednostima. Da dodam jos, da inflacija ako je poznata, ne daje neke pozitivne efekte, jer kroz trzisni automatizam sa povecanom masom novca u opticaju, automatski se povecavaju i cijene proizvoda.Potrosnja ostaje na istom, ako ne na smanjenom nivou.

Da se vratim na prvu recenicu. U biti bi napori Bosne i Hercegovine, morali biti usmjerene na povecanje bruto nacionalnog dohotka uz smanjenje licne i javne potrosnje.Novca mozes potrositi samo onoliko koliko ga zaista posjedujes. Kredite od MMF treba koristiti za unosnu investicionu potrosnju koja ce u buducnosti donijeti visestroku korist. Inace u suprotnom, kao sto se kod nas desava, "Pojedemo vec dok je na klasu", pa vidimo najlaksi izlaz zaduzivanjem kod MMF. Dug se mora vratiti, medjutim, politicari koji donose te odluke ponasaju se tako sto "vruc krompir" prebacuju iz jednog mandata u drugi a sve naredne generacije zapadaju u sve vecu dubiozu.

02-06-2015 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku!

citat:
Azur wrote:
Slazem se sa njime u prvoj recenici:

"Niko iz struktura vlasti danas se ne opredjeljuje da stvara prihode, nastoje samo podiæi kredite kako bi izmirili obaveze..."

Ne slazem se sa njime da treba povecati novcanu masu i time izazvati vjestacku inflaciju, zato sto kad se jednom inflatorni zamajac pokrene, tesko ga je zaustaviti i kontrolisati. U doba znacajnijeg povecanja inflacije, opada produktivnost...ljudi sve vise posvecuju paznju nominalnim(tecajnim) a sve manje realnim(nacionalni bruto dohodak) vrijednostima. Da dodam jos, da inflacija ako je poznata, ne daje neke pozitivne efekte, jer kroz trzisni automatizam sa povecanom masom novca u opticaju, automatski se povecavaju i cijene proizvoda.Potrosnja ostaje na istom, ako ne na smanjenom nivou.

Da se vratim na prvu recenicu. U biti bi napori Bosne i Hercegovine, morali biti usmjerene na povecanje bruto nacionalnog dohotka uz smanjenje licne i javne potrosnje.Novca mozes potrositi samo onoliko koliko ga zaista posjedujes. Kredite od MMF treba koristiti za unosnu investicionu potrosnju koja ce u buducnosti donijeti visestroku korist. Inace u suprotnom, kao sto se kod nas desava, "Pojedemo vec dok je na klasu", pa vidimo najlaksi izlaz zaduzivanjem kod MMF. Dug se mora vratiti, medjutim, politicari koji donose te odluke ponasaju se tako sto "vruc krompir" prebacuju iz jednog mandata u drugi a sve naredne generacije zapadaju u sve vecu dubiozu.





Pethiljaditiiii post...Bravo ja


02-06-2015 at 16:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Ekonomija : Nikola Grabovac: Štampajmo konvertibilnu marku! New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice