Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : BONTON
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shiva
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BONTON

citat:
karburator wrote:

Citao sam bonton i ovo sam bio poceo praktikovati ali su mi se smijali i govorili vidi seljaka nepusta curu prvo da udje.Tako da sam ovo batalio jer nisam mogo svima objasniti da je to ispravno

A to je za to, ako leti kakva flasa
da ne bi zensko pogodila.Znaci izvidis situaciju i uvodis curu.
11-01-2008 at 22:39 | Ukljuèi u odgovor
Ane
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-10-2005
Lokacija: Tuzla draga
Odgovori: 15087
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: BONTON

Cupo  


21-04-2009 at 23:46 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Granica izmedju kulture i nekulture


Sta je kultura, koja je to granica izmedju necega sto se smatra kulturnim i nekulturnim.

Kod nas se uglavnom smatra da su pozorisne predstave - kultura, kulturno uzdizanje isto je i kada je citanje knjiga u pitanju.

Medjutim, posljednih godina cesto sam gledala pozorisne predstave koje po meni nemaju puno veze sa kulturom u smislu oplemenjivanja gledaoca.

Ulicni govor postao je govor glumaca, cesto se u predstavi proseta glumac u gacama i potkosulji, polugola glumica je gotovo obavezna, na sceni puse, piju i psuju kao kocijasi. Bez seksualnih aluzija malo je pozorisnih tekstova.

Slicno je i sa knjigama koje kao da se izdaju bez ikakvog kriterija.

Prica da je nesto potrebno jer zahtjeva uloga, nekako mi je suvisna ali se zaista pitam gdje je ta kultura?

Cim je neko umjetnik njegov rad se smatra necim vrijednim a zaista sam bila na izlozbama koje nisu vrijedne ni da se izloze u mjesnoj zajednici.

Sta vi mislite?

23-11-2009 at 23:38 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Granica izmedju kulture i nekulture

Nasa kultura je nazalost sve bliza realnosti a to nam se naravno ne dopada.Mnogo je ljepse zivjeti u onom lijepom nekadasnjem, kad se daleko vise drzalo do kulture izrazavanja, oblacenja itd...
Sad su nam recimo takve predstave dosadne i zastarjele, rekla bih vecini, ako ne grijesim...
Sto se tice knjiga uvijek bi radije ponovo procitala jednu "Djejn Ejr" ili neku od Dime nego bilo koju danasnju.Volim knjige i od svoje 8 godine sam citala i procitala cini mi se sve iz tadasnje "narodne biblioteke", ali jos uvjek preferiram klasiku u odnosu na modernu knjizevnost.

A sto se tice skolske lektire, nije bilo ni jedna da je nisam procitala al ih je brate i bilo da nije cudo da su neki koji su mozda manji ljubitelji knjiga odustajali...recimo onaj Milos Crnjanski,mozda nekom i pase al brate meni je bio dosadan do besvjesti..
Nikad necu zaboraviti "Bitka kod Bistrice Lesne", ej...treba to svariti u tim godinama a ni sad nekima ne bi bilo jasno "sta je pisac htio da kaze"...

Sve se mjenja pa i nas pogled na "kulturu", narocito kod mladjih generacija kojima nije interesantno ako nema prostakluka, pa mozemo cuti u toku prestave kad se svi pocnu smijati, kad neko nesto "izvali", opsuje i sl.
Nadam se da ce proci i ovo ludilo i svijet se okrenuti pravim vrijednostima...
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
24-11-2009 at 08:06 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Granica izmedju kulture i nekulture

pa ne bi bilo lose te granice i slikama docarati da se vide i razliciti ukusi sta je kome kulturno a sta je nekulturno..na podrucju gdje zivimo..
ako vec znamo da je kultura povezana sa stanjem duha
ja imam osjecaj da je ..kulturolosko bice na tom podrucju trenutno razbijeno i podijeljeno na razlicite torove,
ja napomenu na temi tabuizirani ili netabuizirani sex primesu turbofolka kao schunt i opisa taj (nekvalitetan)smjer
moze biti da sam samo ja kao jedina osoba ovdje na forumu koja je protiv ovakvih neukusnih medijskih industrijalizacijskih instrumenata ,
jer ako je nesto masovno prisutno da li je to danas kulturno ili je nekulturno ostaje veliko pitanje o kojem bi se dalo zasigurno ovdje diskutirati...(novokompovana muzika,novokompovani film,novokompovano pozoriste,lazna umjetnost,odsustvo ukusa
trazila sam razloge ovom trendu ,,i vidim da su nasi ljudi toliko razocarani pogotovo na podrucju gdje zivite ,
jer u svojim licnim zivotima ne mogu mnogo toga promijeniti a htjeli bi, ako covjek trpi ,trpi zasigurno i kultura pa je i logican zakljucak da je i kultura na takvim podnebljem na zadnjem mjestu ,..
Tesko je to kada se pomjesa uzrok i posljedica u drustvu.
..gdje li nam je zaostala
KULTURNA -Estetika
zasto rat jos nije nestao u mnogim glavama pojedinaca (politicka -Estetika)
,izgleda da je i ovo jedna velika kocnica ili trenutna vrsta estetike drustva ?


Foto kritika na tuzlarijama..je jako originalno stanje



[Edited by senzualna on 24-11-2009 at 10:07 GMT]

24-11-2009 at 09:54 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Granica izmedju kulture i nekulture

Vrhunac kulture u mojoj zgradi,je kad ne bacis kesu sa smecem kroz balkon... I ja sam im iskreno zahvalan na tome...

Vrhunac kulture je kad mi se ne pomokre homo sapiensi pod prozorom,pa ne moram ispadat nekulturan i vrelim uljem ih zalit..

Vrhunac kulture je kad prodje stariji komsija,a pozdravite ga sa Dobar dan,kako ste?Umjesto samo da prodjete pored njega ko pored duha...

Ima li jos ko od vas kakav konkretan primjer kulture u nasemu gradu?

24-11-2009 at 12:29 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Granica izmedju kulture i nekulture

To je vec lijepo pnasanje i pristojnost, a ne kultura.

24-11-2009 at 12:33 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Granica izmedju kulture i nekulture

citat:
Abulafija wrote:
To je vec lijepo pnasanje i pristojnost, a ne kultura.



Pa sunce u prvoj recenici lafe ,ako se ne varam spomenu kulturno uzdizanje,a ja mislim da je nas problem upravo u tome...
Sto smo mi u kulturnom propadanju..
Nama ne treba teatar snova,kabare,pozoriste,bonton i tako te trice i kucine,nama treba ponovo uvesti abecedu ponasanja,i ko s djecom u predskolskoj,pocet ISPOCETKA ...
Pa se moozda jednog dana vratimo tamo gdje smo nekad bili...
I to da bude obligatoran predmet u predskolskoj i u osnovnoj bar do 5 razreda...
24-11-2009 at 12:37 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Granica izmedju kulture i nekulture

citat:
primus inter pares wrote:


Pa sunce u prvoj recenici lafe ,ako se ne varam spomenu kulturno uzdizanje,a ja mislim da je nas problem upravo u tome...
Sto smo mi u kulturnom propadanju..
Nama ne treba teatar snova,kabare,pozoriste,bonton i tako te trice i kucine,nama treba ponovo uvesti abecedu ponasanja,i ko s djecom u predskolskoj,pocet ISPOCETKA ...
Pa se moozda jednog dana vratimo tamo gdje smo nekad bili...
I to da bude obligatoran predmet u predskolskoj i u osnovnoj bar do 5 razreda...



Ma mi smo zemlja kontradiktornosti.
24-11-2009 at 12:41 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Granica izmedju kulture i nekulture

citat:
Abulafija wrote:



Ma mi smo zemlja kontradiktornosti.


pa došla vremena , kako reèe pisac "... kad pametni šute,budale prièaju i fukara se bogati"...
24-11-2009 at 12:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : BONTON New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice