Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatoru


FORUM : Putopisi : Pamukale-Hierapolis TURSKA ( *
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Istanbul

Evo nam i Kapije sreæe, ispred koje su krunisani svi sultani i gdje su se doèekivali gosti:

Image Hosted by ImageShack.us


Sultan je, naravno, bio super zauzet i sa domaæim podanicima. Stalno ga je neko molio da ga pomiluje, da mu ukine neku kaznu, da mu se smiluje hudom. A sultan bi ih primao u ovom prostoru.

Image Hosted by ImageShack.us

21-02-2008 at 03:37 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Istanbul

I, onda kad padne noæ, sultan bi odlazio u svoje prostorije u harem. Harem je prostor gdje je živjela sultanova mama, glavna supruga, njegove ostale supruge, i njegova djeca. Harem su èuvali eunusi koji su, iako ja ne razumijem zašto, bili poznati po svojoj odanosti sultanu. Evo njihovih prostorija sa desne strane u haremu:

Image Hosted by ImageShack.us


Najbitniji dio harema su bile konkubine. One su oznaèavale sultanovu moæ, nekad ih je u haremu znalo biti i 1,000. Evo gdje bi one obitovale ukoliko nisu bile posebice zapažene.

Image Hosted by ImageShack.us


Ovo su prostorije ili sultanove majke ili sultanove glavne supruge. Najpoznatije sultanova glavna supruga je Roxelana, supruga Sulejmana Velièanstvenog. Ona je bila spletkašica, radila je sve da njen sin Selim naslijedi Sulejmana, kao što i jeste, ali je Selim bio toliko nebitan vladar da je od njegove vladavine sve krenulo na dole po sultanat.

Image Hosted by ImageShack.us


Ovdje je sultan dopuštao da ga zabavljaju. On bi sjedio dole sa svojom glavnom suprugom i ministrima i najbližom familijom, a konkubine bi bile po balkonima.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


Jedna od stvari koje nisi htio da budeš za vrijeme otomanske vladavine je da si sultanov sin u vrijeme njegove smrti. Otomanska imperija nije imala najjasnija pravila glede nasljeðivanja sultana, pa je novim sultanom mogao postati bilo ko. Sve što je pretendant trebao da uradi je a) da se prvi pojavi u palati, b) da uzme svilen gajtan i da koka brata po brata. Ona Roxelana koju sam spomenuo je smakla ili je, slagaæu, 16 ili 26 sultanove djece samo da njen sin naslijedi prijesto. Zima da te uzme brrr. Kasnije je bratoubijanje postalo službeno zabranjeno pa bi novi sultan svoju braæu pokupio i stavio u pritvor gdje bi ih èuvali nijemi eunusi... i gdje bi oni, s vremenom, i èenuli pameæu. Uglavnom, evo gdje su goste primali prijestolonasljednici kad nisu imali nijednu brigu na pameti.

Image Hosted by ImageShack.us


Image Hosted by ImageShack.us


E, vraæamo se na konkubine. Na samom poèetku harema su bile one koje nisu bile nešto posebice zapažene, a ovdje su živjele miljenice, one koje je sultan volio ili one koje su mu rodile djecu.

Image Hosted by ImageShack.us


I evo izlaz iz harema koji vodi prema onoj Kapiji sreæe:

Image Hosted by ImageShack.us

21-02-2008 at 04:06 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Istanbul

Ovako je Istanbul izgledao u bizantijsko doba kada se zvao Konstantinopol. Ništa, skoro pa isto, osim što je ogromna koncentracija crkava, zamijenjena ogromnom koncentracijom džamija.

Image Hosted by ImageShack.us


A evo i unutrašnjosti famozne Aje Sofije. Sa lijeve strane piše Allah, s desne Muhammed, a u sredini Djevica Marija s Isusom :lol :lol :lol Balijska posla pa haj.

Image Hosted by ImageShack.us


Ovo je vodovod koji je korišten za vrijeme Bizantije. Pronaðen je relativno nedavno, a ljudi ga sada posjeæuju i bacaju novèiæe kao u neku fontanu želja.

Image Hosted by ImageShack.us


Ribe se oèito ne ljute:

Image Hosted by ImageShack.us


Ali ja mislim da se ovoj meduzi popelo na vrh...

Image Hosted by ImageShack.us

21-02-2008 at 04:21 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Istanbul

I evo jedne od najvelièanstvenijih džamija na svijetu: džamija sultana Ahmeda. Ova džamija se takoðer i zove Plava džamija zbog plavih ploèica kojima je ukrašena.

Image Hosted by ImageShack.us


Džamiju je sagradio nesretni sultan Ahmed nakon što je izgubio ratove protiv Perzije, i to je pare uzeo direktno iz otomanske kase jer nije bilo ratnog plijena. Sagraðena je na mjestu bivšeg bizantijskog dvorca, u slavu Allaha, naravno, a hudi sultan Ahmed je bio toliko preplašen zbog pomanjkanja milosti božje, da je ovu džamiju sagradio sa èak šest minareta! Èitav dar al-Islam se digao na noge, jer kako to može biti da neka džamija na svijetu ima više minareta od glavne džamije u Meki i plaho su mu zahaterili. Mislim, slagaæu, da su sedmi minaret na toj džamiji u Meki tek nedavno sagradili.

Image Hosted by ImageShack.us


Evo još jedne zaostavštine bizantijskog carstva, dva obeliska, tik ispred Sultanahmedije:

Image Hosted by ImageShack.us

21-02-2008 at 04:35 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Istanbul

Inaèe, šta rade Istanbuljani? Prodaju farmerke, bunare po tramvajima, šta æe :lol :lol :lol Evo je, pokrivena pijaca, ako ste ikad bili u Istanbulu, morali ste ovdje doæ. Ja sam se malo odvikao da me neko gleda i da sa mnom neko komunicira iz èista mira, jebiga živim u Holandiji, nema ovdje praznog razgovora, ali ne i Turci, napadnu te sa svih strana. Gospodin, srebro?

Image Hosted by ImageShack.us


Osim što prodaju ama baš sve pod kapom zemaljskom, isto tako i jedu, aman to puca. Ja inaèe obožavam pohovani mozak, pa, eto, kad me budete pozivali da vam doðem, da znate šta da pravite, ja sam se obaljestio jeduæi ih. Ove jabuke su me bile podsjetile na mog djeda rahmetli, on je meni vako prije pravio :2h :2h :2h

Image Hosted by ImageShack.us


I druže se, samo bi se družili. Nije vala bilo nikog ko nas nije iz gaæa istreso sa pitanjima. Naletili smo na jednog bivšeg Jugoslavena, taksistu, koji nas je isto tako obasuo pitanjima i ljubaznošæu, pa nas onda podobro zajebo :lol :lol :lol

Image Hosted by ImageShack.us


Eto! :g)

21-02-2008 at 04:47 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pamukale-Hierapolis TURSKA ( *

sorry sto dizem temu staru vise od godinu dana, ali da ne otvaram novu s istom tematikom... elem, evo mojih par nevjesto skljocnutih i obradjenih fotografija istanbula... ovo sto je vec napisano je super, cak sam vise cula sad, nego kad sam bila... elem, fakat, grad je samo takav da se zaljubis u njega... zaista...

































26-05-2009 at 17:39 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pamukale-Hierapolis TURSKA ( *

ne znadoh koliko fotki moze stati u jedan post, pa zato idu dva

ne zamjerite mi, malo volim da naglasavam boje i oblake, a to ne ispadne uvijek najbolje
























26-05-2009 at 17:48 | Ukljuèi u odgovor
ledo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 22-03-2005
Odgovori: 1294
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Istanbul

citat:
besmir wrote:
Kad smo bili ovaj zadnji put odsjeli smo u jednom hotelu u Taksimu, a evo, sad trebamo da prijeðemo most da idemo u stari dio grada. Vrijeme bilo grozno i maglovito, pa se druga strana nije ni vidjela.

-------------------------------

Vjerovatno u Interkontinentalu na Taksimu,

Taksim koji se izdiže iznad ostalih dijelova Istanbula, kao Evropa u srcu Turske,

inaèe Istanbul je kolorit sjaja i bijede, istoka i zapada, kolorit svega što postoji na zemaljskoj kugli.

ali prevashodno jeste Orijent,

i svako ko je u moguænosti bi ga trebao posjetiti,





[Edited by ledo on 27-05-2009 at 17:03 GMT]
27-05-2009 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
Najla
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 16-06-2007
Odgovori: 121
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Pamukale-Hierapolis TURSKA ( *

Hvala svima za ovaj divan putopis!Posebno za Pamukale jer cu tamo u decembru na godisnji odmor,a iduce godine selim se Tursku jer to je zemlja gdje zelim provesti ostatak zivota. 


Najla
28-05-2009 at 09:07 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Pamukale-Hierapolis TURSKA ( *

Hej, moja Najlo... nemam ništa da kažem, ali volim da kažem "Hej moja Najlo" to mi je nekako ko da sam kod kuæe i traèam s poznatim svijetom. To mi je divan izraz prijateljstva, kad nekom kažeš "Hej moja Najlo," skoro kao što je i "Pa draga Šefika" savršeni izraz iznenaðenja... Evo saæu opet... Hej, moja Najlo...

:lol :lol :lol :lol

29-05-2009 at 11:58 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Putopisi : Pamukale-Hierapolis TURSKA ( * New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice