Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Uzroènik karcinoma cerviksa HPV
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
teddy
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 17-09-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Samo da ja jos dodam nesto. Prije nekoliko mjeseci sam gledao jednu emisiju gdje su govorili o SIDI i ostalim spolno prenosivim bolestima.
Izmedju ostalog je receno da se HPV virus prenosi najcesce sexualnim odnosom ali ne samo tako nego i na razne druge nacine (poljubac, peskir i sl.), kao sto je neko gore rekao.

Medjutim ono sto je meni ostalo najvise u
sjecanju je to da ovdje KONDOM NE POMAZE.

Kondom ne sprecava prenos HPV virusa jer se prenosi tecnoscu sluznice a ne preko krvi.
Sjecam se da sam tada potvrdio moje ranije pretpostavke da je citava ona kampanja za borbu protiv SIDE u stvari reklamna kampanja proizvodjaca kondoma.
Sjetite se kampanje, sve se svodi na "zastitite se" i tu su slike kondoma ili se dijele kondomi. Niko ne kaze "djeco, pazite sta radite... nemojte to raditi, zenite se, udajite se, sacekajte malo, budite strpljivi, budite pametni, budite pazljivi..."
Ne, nego samo "koristite kondom".
A to sto kod nas prakticno nema SIDE ali zato mozete dobiti virus koji izaziva rak i tu vas nikakvi kondomi ne mogu spasiti... to niko ne pominje.

17-09-2009 at 16:17 | Ukljuèi u odgovor
Mirko i Slavko
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 08-09-2009
Odgovori: 468
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Zanimljivo je pogledati kako stoje akcije firme Durex prije i poslije pronalazenja side.
Ne bi me zacudilo da Durex ulaze novac u razvoj i brzi prenos virusa.

17-09-2009 at 18:23 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

citat:
teddy wrote:
Samo da ja jos dodam nesto. Prije nekoliko mjeseci sam gledao jednu emisiju gdje su govorili o SIDI i ostalim spolno prenosivim bolestima.
Izmedju ostalog je receno da se HPV virus prenosi najcesce sexualnim odnosom ali ne samo tako nego i na razne druge nacine (poljubac, peskir i sl.), kao sto je neko gore rekao.

Medjutim ono sto je meni ostalo najvise u
sjecanju je to da ovdje KONDOM NE POMAZE.

Kondom ne sprecava prenos HPV virusa jer se prenosi tecnoscu sluznice a ne preko krvi.
Sjecam se da sam tada potvrdio moje ranije pretpostavke da je citava ona kampanja za borbu protiv SIDE u stvari reklamna kampanja proizvodjaca kondoma.
Sjetite se kampanje, sve se svodi na "zastitite se" i tu su slike kondoma ili se dijele kondomi. Niko ne kaze "djeco, pazite sta radite... nemojte to raditi, zenite se, udajite se, sacekajte malo, budite strpljivi, budite pametni, budite pazljivi..."
Ne, nego samo "koristite kondom".
A to sto kod nas prakticno nema SIDE ali zato mozete dobiti virus koji izaziva rak i tu vas nikakvi kondomi ne mogu spasiti... to niko ne pominje.



Daj molim te,ne pricaj da ni za Aids ne pomazu kondomi JER NIJE ISTINA!
Jedina prevencija, pogotovo u onim zemljama Afrike, gdje veze nemaju ni sta je Sida pa kad mati oboli, oboli i neduzno djete - prosetaj malo po internetu , pa se informisi o zastrasujucim ciframa djece bolesne od Side koja u vecini slucajeva ostanu i sirocad!

Druga stvar, sta ti je ovo :
" Niko ne kaze "djeco, pazite sta radite... nemojte to raditi, zenite se, udajite se, sacekajte malo, budite strpljivi, budite pametni, budite pazljivi..."

Halo ba, ne prica se o prelasku preko ceste , nego o prenosenju bolesti!!!
...ZAR JE MOGUCE DA NAKON OVOLIKO GODINA I PROPAGANDE SVIH ZDRAVSTVENIH ORGANIZACIJA , NA CELU SA SVJETSKOM O KORISTENJU KONDOMA KAO JEDINOG PREVENTIVNOG SREDSTVA , JOS UVIJEK POSTOJE LJUDI KOJI SU ZBUNJENI I KOJI MISLE DA SE TA BOLEST DESAVA SAMO "BLUDNICIMA" ??!!!!!!

To "pazi sta radis i cuvaj se " koji je ili ce svaki roditelj tj.mi reci svom djetetu je za mene samo " pranje savjesti" !

Kako bolan da se cuva...pa eto i da ne uradi nista prije braka (sto je danas , slozices se , veoma rietka pojava ) ko TEBI KAO RODITELJU GARANTUJE DA TA/TAJ BUDUCI NJEN/NJEGOV NIJE IMAO PROMISKUITETAN SEXUALNI ZIVOT PRIJE BRAKA S TVOJIM DJETETOM ILI TAMAN DA JE IMAO SAMO JEDNOG PARTNERA PRIJE BRAKA , NIJE ISKLJUCENO DA JE NIJE FASOVAO! VAZI ISTO I ZA HOMOSEKSUALCE I ZA NARKOMANE KAO I ZA NPR. COVJEKA OD 6O GODINA ZVANOG "SVALERCINA" , KAO I ZA UZORNE TATICE I MUZEVE , KOJI SKOKNU PONEKAD DO KAKVE MUSKE ILI ZENSKE PROSTITUTKE PA JOS TRAZE ODNOS BEZ KONDOMA...!!!

Za HPV virus postoje , kao sto je vec navedeno , godisnji Papa-test ...vecinom , ili bar ne tom metodom pozitivnost na sam virus , nego na sumnjivu promjenu celija cervixa , koji ukazuju na moguci rak istog .
Za sam HPV virus, POSTOJI VAKCINAAAA!!!

OVDJE, KAO I U MNOGIM DRUGIM ZEMLJAMA, JE SADA NA REDU KAMPANJA SENZIBILIZACIJE RODITELJA DA VAKCINISU ZENSKU DJECU U 12-TOJ GODINI !!

Za HIV virus , jos uvijek nema vakcine - INFORMISANOST I PREVENCIJA KONDOMIMA JE JEDINI NACIN ZASTITE JER SE SIDA NE PRENOSI PLJUVACKOM , NEGO SPERMOM(kao i zenskim tjelesnim tekucinama te prirode ) I KRVLJU!

...zato je ovaj papà Ratzinger nadigo toliku hampu oko svoje izjave da iz religijskih razloga ; vulkan (katolickih , jer po Vatikanu je "zabranjena" upotreba svih kontraceptivnih sredstava!!! Boli njega sa kojekakve viruse, bitno je NEsprijeciti Bozju volju, tj. trudnocu )
Hampa se nadigla jer je definitivno PROTIV akcije (na svjetskom nivou , uklj. UNHCR !! ) da se u Afriku posalju milioni kondoma i bar na taj nacin pokusa spasiti , koliko je to sad moguce, bar koliko-toliko djecjih zivota od HIV -pozitivnih majki- koje nerijetko i ne znaju da su pozitivne !

WAKE UP!!!
20-09-2009 at 05:22 | Ukljuèi u odgovor
alisa2
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 18-01-2010
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Evo kad sam veæ naišla, da prokomentiram! Svaka èast na ovom gore postu! Nevjerojatno je kakvih sve izjava èovjek može èuti od ljudi! Ja sam 2 godine provela u totalnom rasulu zbog neznanja o tim problemima. Imala sam promjene (CIN III CIS - HPV) iako sam bila u braku 5 godina i 2 godine prije braka u monogamnoj vezi. Dragi nije švrljao okolo ako to pada nekome na pamet. Jednostavno je netko od nas dvoje prije puno godina pokupio taj virus ili smo ga pokupili na neki drugi naèin. HPV može godinama biti u mirovanju prije nego izazove bilo kakve reakcije. I ako ne ideš redovito na kontrole (kao što ja nisam) završiš sa mnogim tretmanima, razlièitim mišljenjima doktora, potrebnim i nepotrbnim operacijama itd.
Svima preporuèam malo bolje se informirati o tome¸jer HPV je i doktorima još uvijek nejasan a kamoli laicima.
Evo i jedna dobra stranica o HPV-u (a da ne promovira lijekove i poliklinike)
http://www.anilas.net/

18-01-2010 at 15:30 | Ukljuèi u odgovor
Medlyn
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 21-12-2010
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 732
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

a koliko se dugo ceka na papa test na UKC-u? znam da im je lista podugacka

13-05-2011 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Karcinom materice nastaje na njenom donjem delu koji je okrenut ka vagini. Ono sto mu uvek predhodi je preinvazivna faza bolesti tj. displazija na samom grlicu. Znaci, bolest nastaje kada se neke celije promene i krenu da se nekontrolisano umnozavaju. Potrebno je nekoliko godina da bi prerasle u karcinom.
Srecom te prekancerozne promene se lako lece.
Medjutim, kako ne daju nikakve simptome, redovni pregledi Papanikolau testom (po engleskoj reci nazvani skrining), su jedini nacin da se takve promene otkriju.

Skrining podrazumeva preventivne medicinske preglede kojima se ispituje populacija naizgled zdravih ljudi kako bi se pronasle one osobe koje pokazuju rane znake neke bolesti ili predispoziciju ka nastanku nekog oboljenja. Skrining ne treba da bude shvacen kao atak na licne slobode i reproduktivna prava, vec kao nacin za brzo poboljsanje zdravstvenog stanja zene.

Prevencija karcinoma materice

Karcinom materice predstavlja drugi najzastupljeniji maligni tumor kod zena u Srbiji i cetvrti je uzrocnik smrti od malignih bolesti, pri cemu je njegova ucestalost znacajno veca nego u zemljama EU.
Prosecna starost u kojoj se otkriva invazivni karcinom grlica materice je 48-52 godine, a pocetne forme karicnoma u 35. godini. Ova razlika u starosnoj distribuciji izmedju pocetnih formi karcinoma, koje se mogu uspesno tretirati i invazivnog oblika, pripisuje se latentnom periodu, koji je potreban da bi se inicijalna premaligna promena razvila u invazivni karcinom koji se odlikuje visokom stopom smrtnosti.

Sve cesca pojava karcinoma grlica materice sa letalnim ishodom kod mladih zena moze se dovesti u vezu sa seksualno prenosivim infekcijama, narocito onim izazvanim Humanim papiloma virusima (HPV). Pored toga, znacajni faktori su i gojaznost, pusenje, konzumiranje alkohola, hormonska kontracepcija, promiskuitet i dr.
Medicinska statistika kaze da je 91% zena doslo na pregled zbog drugih ginekoloskih problema, dok je zbog preventivnog pregleda grlica materice doslo samo 9% zena.
Ovaj podatak pokazuje da je razlog ovakvog njihovog ponasanja niska zdravstvena kultura, ruralno stanovnistvo i predrasude da se kod ginekologa ide samo kada postoje vec izrazeni problemi.

Kolposkopija predstavlja dijagnosticku proceduru kojom se vrsi pregled materice pod odgovarajucim uvelicanjem i osvetljenjem i sastavni je deo rutinskog ginekoloskog pregleda.
Ovom procedurom moguce je uociti premaligne promene koje mogu predstavljati osnovu za buduci razvoj invazivnog oblika karcinoma. Time se stvaraju uslovi da se ovakve promene dijagnostikuju i uklone na vreme, pre nego sto dodje do njihovog razvoja u teze forme maligne bolesti, a time i ugrozavanja zivota pacijentkinje. Osim toga sastavni deo kolposkopije je i citoloski pregled, koji obuhvata uzimanje brisa grlica (Papanikolau) na osnovu kojeg je moguce uociti prisustvo malignih celija, sto predstavlja dodatni faktor koji pomaze u ranom otkrivanju karcinoma.
Posebna prednost kolposkopije i citologije je u cinjenici da se ove metode mogu ponavljati, a da pri tome ne uticu na promene koje postoje na grlicu materice.
Zbog toga one daju mogucnost za poredjenje nalaza tokom perioda pracenja, pre donosenja odluke o definitivnom hirurskom tretmanu.

Kolposkopija kao metod koji omogucava rano otkrivanje karcinoma materice ne zahteva posebnu pripremu pacijenta, niti znacajno remeti njegov komfor te bi njome trebao biti obuhvacen sto je moguce veci deo populacije u reproduktivnom periodu, kako bi se smanjila smrtnost od ove maligne bolesti.

Dr Vesna Kostic, izvod iz publikacije Ministarstva zdravlja Republike Srbije, 2009.

19-07-2011 at 23:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Zdravlje : Uzroènik karcinoma cerviksa HPV New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice