Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.

FORUM : Tuzlarije : CRNA HRONIKA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
emir1987
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 12-09-2008
Odgovori: 57
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Danas oko 14:30 policija u blizini UKC-a uhapsi nekog ovjeka.

Na trotoaru prilino mnogo krv, a uhapeni jedva staje na jednu nogu.
Nije ba scena koja se via svaki dan  

He who dares,wins!
10-06-2010 at 18:04 | Ukljui u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Odgovori: 13230

Bez chatanja molim

Malo prije u Skojevskoj (u crvenom soliteru) u Bingo uletio maskiran tip i uz prijetnju pitoljem pokupio sve pare iz kase

18-06-2010 at 16:19 | Ukljui u odgovor
Lida

Registriran(a): 12-06-2008
Odgovori: 7274

icon Re: Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Veeras oko 19h, na raskrsnici kod hotela Tuzla, udes u kome su uestvovala dva Mercedesa.
Sreom bez ljudskih rtava, a materijalna teta je velika.

Priroda je najbolji dizajner.
02-07-2010 at 21:22 | Ukljui u odgovor
primus inter pares
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460

Bez chatanja molim

Jel ko sta cuo,za ovo ubistvo u lukama?!?!?
jel to stripi,ubio svog dajdzu??

11-08-2010 at 22:31 | Ukljui u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

Bez chatanja molim

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=37381

bez rijeci stvarno

11-08-2010 at 23:22 | Ukljui u odgovor
Lida

Bez chatanja molim

Mjesto saobraajne nesree, kod Autobuske stanice, koja se dogodila sino u 00h i 05 min
Mrak na saobraajnici, kao da je ratno stanje

Neto vie u FOTOKRITICI .............

[Edited by Lida on 16-08-2010 at 23:12 GMT] 

16-08-2010 at 23:02 | Ukljui u odgovor
Inspektor
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543

Bez chatanja molim

Preuzeto s www.sarajevo-x.com

Nehumanost i sramota
U Bijeljini mrtve bebe godinama bacane u ipraje i kontejnere
Mrtvoroenad i bebe koje su umrle nekoliko dana po roenju godinama su bacane u kontejnere, nalaene po irajima ili su ih razvlaili psi lutalice u krugu bijeljinske bolnice, ali o tome niko nije elio da govori javno, a nadleni i cijelo drutvo su pred tim uasom zatvarli oi!
Foto: Ilustracija"Pogrebne usluge "Bour" iz Bijeljine u toku jedne godine sahrane u prosjeku 15-ero mrtvoroene djece ili beba koje su umrle nekoliko dana po roenju", kae za Srnu Brano Rankovi, vlasnik ovog preduzea i ovjek koji je jedini, nakon viedecenijskog nemara i zaobilaenja ovog problema, naao nain da se "ovi ostaci" dostojanstveno pokopaju.

Grob u kontejneru

"Prije tri godine naili smo na estoke probleme pri raiavanju kruga bolnice i iz ipraja, zemlje, iz kontejnera, odsvakud... vadili smo, upali mrtvoroenad, amputirane ostatke i tzv. `otpadno tkivo`. Bila je to strana slika, nedopustiva, jadna i sramna koja me - kao ovjeka, kao humano bie - opredijelila da napravim grobno mjesto gdje bi se dostojanstveno ova mrtoroenad sahranjivala", rekao je Rankovi.

On je dodao da je to bio trnovit put "jer ni sanitarna inspekcija, niti bilo ko kome se na nivou optine, ali i Republike Srpske, obratio, nije imao odgovor na ovo pitanje".

"Bili su svi odreda zateeni, pa sam krenuo dalje i sa bijeljinskim preduzeem `Komunalac`, koje je zadueno za odravanje groblja, uspio nai dogovor. Predloio sam i uspio se dogovoriti da otkupimo dva grobna mjesta na gradskom groblju u Puilama" - kae Rankovi.

Uredio sam ga, ima dvije betonske ploe i poklopac i kao ovjek veoma sam zadovoljan da sam ovaj problem donekle rijeio", pria Rankovi i dodaje da je ponosan to je dao mogunost roditeljima koji su doivjeli tragediju i traumu da dostojanstveno imaju gdje zapaliti svijeu.

Napokon evidencija

On istie da njegovo preduzee vodi urednu evidenciju o svakom sahranjenom mrtvoroenetu.

"Deavaju nam se i problemi poput nedavnog sluaja u vezi sa zahtjevom roditelja da se izvri obdukcija nad njihovim mrtvim mukim djetetom koje je umrlo dva dana poslije poroaja. Upozoravao sam, s ovim u vezi, Porodiljsko odjeljenje da nam, prema svojim procjenama, kau koliko treba da zadrimo dijete, jer oni ga samo donesu i ono u hladnjaama stoji tri do etiri dana, a trebalo bi due, iskustvo mi to govori, upravo zbog ovakvih sluajeva. Na sreu, problem koji se tada pojavio rijeili smo, jer dijete nije bilo sahranjeno, obdukciju je obavio na patolog", rekao je Rankovi, koji smatra da bi saradnja sa Odjeljenjem trebalo da bude mnogo intenzivnija.

Rankovi istie da roditelji, gotovo po pravilu, ne trae da sahrane mrtvoroeno dijete?! U njegovoj praksi u svega dva ili tri sluaja zatraena je sahrana.

Govorei o sluaju zatraene obdukcije na djetetu koje je umrlo dva dana nakon poroaja, Rankovi smatra da je neophodno obdukciju izvriti i nad fetusima starim pet-est mjeseci, a pogotovo nad devetomjesenim bebama roenim, pa umrlim nakon nekoliko dana.

On smatra da je kremiranje mrtvoroene djece najbolji nain da se ova problematika sahranjivanja rijei, ali i da se rijei pitanje spaljivanja tzv. otpadnog tkiva.

"Razmiljao sam o ovome i dalje me dri ta ideja. Posjetio sam mnoge vee centre u bivoj Jugoslaviji i raspitivao se, ali to je investicija u koju bih sam teko mogao ui. Samo filteri kotaju 200 do 300 hiljada KM", rekao je Brano Rankovi i dodao da bi angaovanje ire drutvene zajednice bilo neophodno.

Do prije deset godina bez patologa

"Kad se ima novca za organizaciju kojekakvih manifestacija, kotlia i slinog" - kae Rankovi - "i troenja para iz optinskog budeta, da li je mogue da za ovakve stvari u gradu nikada niko nije naao ni vrijeme, ni novac, ni interesovanje".

"Prije 10 godina nali smo dijete u kontejneru, nismo tada imali patologa, o svom troku nosio sam ga u Doboj na obdukciju. Ve dugi niz godina sam `odraujem` smrtne sluajeve u saobraajnim nesreama, samoubistvima i ubistvima, i to bez ikakve nadoknade, transportujem ih do mrtavnice i za sve to vrijeme svi se ogluuju na moja potraivanja" - kae Rankovi, ocjenjujui to kao neshvatljivo.

Rankovi je privatnik koji je u dio bijeljinske Patologije uloio sopstvena sredstva u renovirnje i sada je tu "pod zakupom". "Pet-est hiljada KM uloio sam ovdje i nije mi ao, ali u optini se za ovaj posao i probleme niko nikada nije zainteresovao", rekao je Rankovi.

U bolnici gledaju samo u budunost

I patolog bijeljinske bolnice Vidak Simi kae da je situacija u pogledu sahranjivanja mrtvoroenadi u periodu prije nekoliko godina "bila runa".

"Ranije, unazad nekoliko godina, situacija je bila mnogo, mnogo runija od dananje kada se mtvoroenad sahranjuju na dostojanstven nain", rekao je Simi Srni, ne elei da komentarie nekadanju sliku.

On je dodao da je vano da danas i Bijeljina ima mjesto gdje sahranjuje mrtvoroenad, ali i drugi tzv. "tkivni otpad" - posteljice i aputirane dijelove tijela.

Za razliku od Rankovia i Simia, naelnik Porodiljskog odjeljenja Bolnice "Sveti vraevi" Stanka asar nije eljela da komentarie naine na koje se godinama u bijeljinskoj bolnici odlagao tzv. "tkivni otpad" i "sahranjivala"` mrtva djeca, ali je rekla da danas postoji dobra saradnja sa Patologijom, u ijem je sklopu mrtvanica.

Ona navodi da ovo odjeljenje ima evidenciju o petogodinjem procentu smrtnosti, prema kojoj na odjeljenju ima dva promila smrtnosti.

Njeno odjeljenje ima dobru saradanju sa klinikim centrima u Srbiji, Institutom za majku i dete i bolnicom u Tirovoj, gdje specifine sluajeve i novoroenad alju na dodatne pretrage, ali je problem vezan za drugaiju evidenciju, odnosno to ne dobijaju povratne podatke o novoroenadima koja su tamo upuena.

U ovoj godini, do polovine avgusta, na Odjeljenju su bila "tri mors fetusa in utero", odnosno zadesne smrti u majinoj utrobi, a broj smrtnosti u toku poraja ovo odjeljenje ne biljei.

"Nemamo mrtve djece na poroaju, to potvruje da je tim ljekara i akuera na ovom odjeljenju uspio da odgovori zadatku, potujui sve protokole", rekla je asareva.

"Roditeljima, u zavisnosti od stepena trudnoe i od teine mrtvoroenog djeteta, savjetujemo da prihvate i sahrane svoje mrtvo edo i u veini sluajeva oni to i prihvate", rekla je Stanka asar.

A odgovornost?

Ostaje muna injenica da je sudbina mrtvoroene ili umrle djece godinama bila tabu tema, koja nikada nikoga u Bijeljini nije interesovala, niti je bilo ko preuzeo inicijativu da se taj problem rijei - kako zbog dostojanstva djece i pijeteta prema roditeljiima koji su doivjeli traumu i tragediju, tako i zbog svih onih koji su godinama bili izloeni razliitim izvorma infekcije.

Prema zakonu, svaki fetus koji napuni 10 nedjelja starosti /zabrana abortusa nakon 10 nedjelja starog ploda/ smatra se ivim biem, pa ostaje pitanje odgovornosti za ovu viedecenijsku sramotu i nehumanost.

Ili je mogue da ba niko nije kriv?

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/100823019

23-08-2010 at 12:25 | Ukljui u odgovor
Lida

icon Re: Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Danas oko 13h, udes kod Omege, opet je stradao motorista........neznam kako je zavrsilo, ali....
Audi strane registacije ko je na koga naletio

06-09-2010 at 21:31 | Ukljui u odgovor
skorpija

Registriran(a): 26-05-2006
Odgovori: 1806

Bez chatanja molim

Veceras oko pola sest kod Tenisa bila je neka saobracajka, vidjela sam samo malu bijelu cipelicu na cesti...joj uzasa...
Zna li neko nesto o tome

24-11-2010 at 23:24 | Ukljui u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024

Bez chatanja molim

Ja sam vidio auto kako stoji i policiju, a zurio sam tako da nisam stajo...

24-11-2010 at 23:31 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 10
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: demagogija, Drug Mrecelj, halidqna, legionar_, Sven_, zejnedim
FORUM : Tuzlarije : CRNA HRONIKA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata