Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : CRNA HRONIKA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
emir1987
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 12-09-2008
Odgovori: 57
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Danas oko 14:30 policija u blizini UKC-a uhapsi nekog èovjeka.

Na trotoaru prilièno mnogo krv, a uhapšeni jedva staje na jednu nogu.
Nije baš scena koja se viða svaki dan  


He who dares,wins!
10-06-2010 at 18:04 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Malo prije u Skojevskoj (u crvenom soliteru) u Bingo uletio maskiran tip i uz prijetnju pištoljem pokupio sve pare iz kase

18-06-2010 at 16:19 | Ukljuèi u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Veèeras oko 19h, na raskrsnici kod hotela Tuzla, udes u kome su uèestvovala dva Mercedesa.
Sreæom bez ljudskih žrtava, a materijalna šteta je velika.



 


Priroda je najbolji dizajner.
02-07-2010 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Jel ko sta cuo,za ovo ubistvo u lukama?!?!?
jel to stripi,ubio svog dajdzu??

11-08-2010 at 22:31 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/viewnewnews.php?id=37381

bez rijeci stvarno

11-08-2010 at 23:22 | Ukljuèi u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Mjesto saobraæajne nesreæe, kod Autobuske stanice, koja se dogodila sinoæ u 00h i 05 min
Mrak na saobraæajnici, kao da je ratno stanje

Nešto više u FOTOKRITICI .............

[Edited by Lida on 16-08-2010 at 23:12 GMT] 


Priroda je najbolji dizajner.
16-08-2010 at 23:02 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Preuzeto s www.sarajevo-x.com

Nehumanost i sramota
U Bijeljini mrtve bebe godinama bacane u šipražje i kontejnere
Mrtvoroðenèad i bebe koje su umrle nekoliko dana po roðenju godinama su bacane u kontejnere, nalažene po širažjima ili su ih razvlaèili psi lutalice u krugu bijeljinske bolnice, ali o tome niko nije želio da govori javno, a nadležni i cijelo društvo su pred tim užasom zatvarli oèi!
Foto: Ilustracija"Pogrebne usluge "Božur" iz Bijeljine u toku jedne godine sahrane u prosjeku 15-ero mrtvoroðene djece ili beba koje su umrle nekoliko dana po roðenju", kaže za Srnu Brano Rankoviæ, vlasnik ovog preduzeæa i èovjek koji je jedini, nakon višedecenijskog nemara i zaobilaženja ovog problema, našao naèin da se "ovi ostaci" dostojanstveno pokopaju.

Grob u kontejneru

"Prije tri godine naišli smo na žestoke probleme pri rašèišæavanju kruga bolnice i iz šipražja, zemlje, iz kontejnera, odsvakud... vadili smo, èupali mrtvoroðenèad, amputirane ostatke i tzv. `otpadno tkivo`. Bila je to strašna slika, nedopustiva, jadna i sramna koja me - kao èovjeka, kao humano biæe - opredijelila da napravim grobno mjesto gdje bi se dostojanstveno ova mrtoroðenèad sahranjivala", rekao je Rankoviæ.

On je dodao da je to bio trnovit put "jer ni sanitarna inspekcija, niti bilo ko kome se na nivou opštine, ali i Republike Srpske, obratio, nije imao odgovor na ovo pitanje".

"Bili su svi odreda zateèeni, pa sam krenuo dalje i sa bijeljinskim preduzeæem `Komunalac`, koje je zaduženo za održavanje groblja, uspio naæi dogovor. Predložio sam i uspio se dogovoriti da otkupimo dva grobna mjesta na gradskom groblju u Puèilama" - kaže Rankoviæ.

Uredio sam ga, ima dvije betonske ploèe i poklopac i kao èovjek veoma sam zadovoljan da sam ovaj problem donekle riješio", prièa Rankoviæ i dodaje da je ponosan što je dao moguænost roditeljima koji su doživjeli tragediju i traumu da dostojanstveno imaju gdje zapaliti svijeæu.

Napokon evidencija

On istièe da njegovo preduzeæe vodi urednu evidenciju o svakom sahranjenom mrtvoroðenèetu.

"Dešavaju nam se i problemi poput nedavnog sluèaja u vezi sa zahtjevom roditelja da se izvrši obdukcija nad njihovim mrtvim muškim djetetom koje je umrlo dva dana poslije poroðaja. Upozoravao sam, s ovim u vezi, Porodiljsko odjeljenje da nam, prema svojim procjenama, kažu koliko treba da zadržimo dijete, jer oni ga samo donesu i ono u hladnjaèama stoji tri do èetiri dana, a trebalo bi duže, iskustvo mi to govori, upravo zbog ovakvih sluèajeva. Na sreæu, problem koji se tada pojavio riješili smo, jer dijete nije bilo sahranjeno, obdukciju je obavio naš patolog", rekao je Rankoviæ, koji smatra da bi saradnja sa Odjeljenjem trebalo da bude mnogo intenzivnija.

Rankoviæ istièe da roditelji, gotovo po pravilu, ne traže da sahrane mrtvoroðeno dijete?! U njegovoj praksi u svega dva ili tri sluèaja zatražena je sahrana.

Govoreæi o sluèaju zatražene obdukcije na djetetu koje je umrlo dva dana nakon poroðaja, Rankoviæ smatra da je neophodno obdukciju izvršiti i nad fetusima starim pet-šest mjeseci, a pogotovo nad devetomjeseènim bebama roðenim, pa umrlim nakon nekoliko dana.

On smatra da je kremiranje mrtvoroðene djece najbolji naèin da se ova problematika sahranjivanja riješi, ali i da se riješi pitanje spaljivanja tzv. otpadnog tkiva.

"Razmišljao sam o ovome i dalje me drži ta ideja. Posjetio sam mnoge veæe centre u bivšoj Jugoslaviji i raspitivao se, ali to je investicija u koju bih sam teško mogao uæi. Samo filteri koštaju 200 do 300 hiljada KM", rekao je Brano Rankoviæ i dodao da bi angažovanje šire društvene zajednice bilo neophodno.

Do prije deset godina bez patologa

"Kad se ima novca za organizaciju kojekakvih manifestacija, kotliæa i sliènog" - kaže Rankoviæ - "i trošenja para iz opštinskog budžeta, da li je moguæe da za ovakve stvari u gradu nikada niko nije našao ni vrijeme, ni novac, ni interesovanje".

"Prije 10 godina našli smo dijete u kontejneru, nismo tada imali patologa, o svom trošku nosio sam ga u Doboj na obdukciju. Veæ dugi niz godina sam `odraðujem` smrtne sluèajeve u saobraæajnim nesreæama, samoubistvima i ubistvima, i to bez ikakve nadoknade, transportujem ih do mrtavènice i za sve to vrijeme svi se oglušuju na moja potraživanja" - kaže Rankoviæ, ocjenjujuæi to kao neshvatljivo.

Rankoviæ je privatnik koji je u dio bijeljinske Patologije uložio sopstvena sredstva u renovirnje i sada je tu "pod zakupom". "Pet-šest hiljada KM uložio sam ovdje i nije mi žao, ali u opštini se za ovaj posao i probleme niko nikada nije zainteresovao", rekao je Rankoviæ.

U bolnici gledaju samo u buduænost

I patolog bijeljinske bolnice Vidak Simiæ kaže da je situacija u pogledu sahranjivanja mrtvoroðenèadi u periodu prije nekoliko godina "bila ružna".

"Ranije, unazad nekoliko godina, situacija je bila mnogo, mnogo ružnija od današnje kada se mtvoroðenèad sahranjuju na dostojanstven naèin", rekao je Simiæ Srni, ne želeæi da komentariše nekadašnju sliku.

On je dodao da je važno da danas i Bijeljina ima mjesto gdje sahranjuje mrtvoroðenèad, ali i drugi tzv. "tkivni otpad" - posteljice i aputirane dijelove tijela.

Za razliku od Rankoviæa i Simiæa, naèelnik Porodiljskog odjeljenja Bolnice "Sveti vraèevi" Stanka Èasar nije željela da komentariše naèine na koje se godinama u bijeljinskoj bolnici odlagao tzv. "tkivni otpad" i "sahranjivala"` mrtva djeca, ali je rekla da danas postoji dobra saradnja sa Patologijom, u èijem je sklopu mrtvaènica.

Ona navodi da ovo odjeljenje ima evidenciju o petogodišnjem procentu smrtnosti, prema kojoj na odjeljenju ima dva promila smrtnosti.

Njeno odjeljenje ima dobru saradanju sa klinièkim centrima u Srbiji, Institutom za majku i dete i bolnicom u Tiršovoj, gdje specifiène sluèajeve i novoroðenèad šalju na dodatne pretrage, ali je problem vezan za drugaèiju evidenciju, odnosno što ne dobijaju povratne podatke o novoroðenèadima koja su tamo upuæena.

U ovoj godini, do polovine avgusta, na Odjeljenju su bila "tri mors fetusa in utero", odnosno zadesne smrti u majèinoj utrobi, a broj smrtnosti u toku porðaja ovo odjeljenje ne bilježi.

"Nemamo mrtve djece na poroðaju, što potvrðuje da je tim ljekara i akušera na ovom odjeljenju uspio da odgovori zadatku, poštujuæi sve protokole", rekla je Èasareva.

"Roditeljima, u zavisnosti od stepena trudnoæe i od težine mrtvoroðenog djeteta, savjetujemo da prihvate i sahrane svoje mrtvo èedo i u veæini sluèajeva oni to i prihvate", rekla je Stanka Èasar.

A odgovornost?

Ostaje muèna èinjenica da je sudbina mrtvoroðene ili umrle djece godinama bila tabu tema, koja nikada nikoga u Bijeljini nije interesovala, niti je bilo ko preuzeo inicijativu da se taj problem riješi - kako zbog dostojanstva djece i pijeteta prema roditeljiima koji su doživjeli traumu i tragediju, tako i zbog svih onih koji su godinama bili izloženi razlièitim izvorma infekcije.

Prema zakonu, svaki fetus koji napuni 10 nedjelja starosti /zabrana abortusa nakon 10 nedjelja starog ploda/ smatra se živim biæem, pa ostaje pitanje odgovornosti za ovu višedecenijsku sramotu i nehumanost.

Ili je moguæe da baš niko nije kriv?

http://www.sarajevo-x.com/bih/clanak/100823019

23-08-2010 at 12:25 | Ukljuèi u odgovor
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Danas oko 13h, udes kod Omege, opet je stradao motorista........neznam kako je zavrsilo, ali....
Audi strane registacije ko je na koga naletio












 


Priroda je najbolji dizajner.
06-09-2010 at 21:31 | Ukljuèi u odgovor
skorpija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 26-05-2006
Lokacija: tuzla
Odgovori: 1806
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Veceras oko pola sest kod Tenisa bila je neka saobracajka, vidjela sam samo malu bijelu cipelicu na cesti...joj uzasa...
Zna li neko nesto o tome

24-11-2010 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: CRNA HRONIKA
Bez chatanja molim

Ja sam vidio auto kako stoji i policiju, a zurio sam tako da nisam stajo...

24-11-2010 at 23:31 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Tuzlarije : CRNA HRONIKA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice