Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE !
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
mujo
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 09-09-2008
Lokacija: TUZLA/stupine
Odgovori: 171
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon KUPUJMO DOMAÆE !

poznata parola, ali koliko se mi nje pridržavamo ? A veoma je bitno, jer kupujuæi stane proizvode, em poveæavamo trgovinski deficit, em naše domaæe firme ne zaraðuju.
Kolika je naša svijest!
Eto ja uvjek kupujem tuzlansko mlijeko, ili vegafrut ili vitalis sokove (namjerno neæu slovenaèki fuctal) ili tuzlansko/sarajevsko pivo a neæu karlovaèko/ožujsko, uvjek kupujem u bingu(jer je domaæi) a neæu u merkatoru ili interexu...
kakvi ste vi ostali s tim vidom patriotizma?
 


MUJO=MILI ( mili dobio BAN )
14-09-2008 at 11:02 | Ukljuèi u odgovor
thatguy
Nivo: Forumski vuk
Moron.
Registriran(a): 15-09-2005
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 375
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

Kupujem ono sto mi se svidja. Naravno da domaci proizvodi zauzimaju veliki dio, ali isto tako, pojedini se ne mogu mjeriti sa stranim proizvodjacima.

Da jos dodam da neke stvari (ne prehrambene) nabavljam vani (bilo preko Interneta, ili poznanika). Jednostavno, puno bolje prolazim. Kao primjer navodim foto-aparat koji u Bosni kosta oko 1500 eura, dok sam ja isti takav dobio izvana za oko 1200Km.

Dalje, knjige. Mene pojedina izdanja koja narucim iz Britanije ili Amerike kostaju puno manje nego da platim retail cijenu u Bosni. Pogotovo ako tih knjiga i nema ovdje.
Ebay je majka.

I naravno...novi album Metallice sa Amazona. 17Km sa postarinom. Koliko ce ovdje biti..ako ga bude? Ne ispod 40Km.

Zivijo

[Edited by thatguy on 14-09-2008 at 12:29 GMT] 


-

When Chuck Norris does a push-up, he isn’t lifting himself up, he’s pushing the Earth down.
14-09-2008 at 12:28 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
mujo wrote:
poznata parola, ali koliko se mi nje pridržavamo ? A veoma je bitno, jer kupujuæi stane proizvode, em poveæavamo trgovinski deficit, em naše domaæe firme ne zaraðuju.
Kolika je naša svijest!
Eto ja uvjek kupujem tuzlansko mlijeko, ili vegafrut ili vitalis sokove (namjerno neæu slovenaèki fuctal) ili tuzlansko/sarajevsko pivo a neæu karlovaèko/ožujsko, uvjek kupujem u bingu(jer je domaæi) a neæu u merkatoru ili interexu...
kakvi ste vi ostali s tim vidom patriotizma?




Tuzlansku mljekaru drže slovenci. Kakav ti je to patriotizam koji se izražava kupovinom domaæe robe? Bingo, Interex i Mercator su privatne firme, sve zapošljavaju naše gradjane, ali vlasnici sigurno profit ne troše u BiH, nego po inostranstvu (jedino ako nismo u medjuvremenu poèeli proizvoditi luxuzne jahte i automobile). Samo ti bojkotuj Slovence pa æeš vidjet kad sutra budu glasali protiv ulaska BiH u EU, kojoj toliko stremimo, a koja je zasnovana na principima slobodne trgovine i nesputane ekonomije. Što se tièe piva 90 posto pivara u evropi drži Interbrew iz Belgije, samo je pitanje kad æe otkupit od sarajlija sarajevsku, a sa njom i tuzlansku pivaru. Na kraju mislim da je pametnije gledati svoju raèunicu i praviti kompromis izmedju kvalitetnog i jeftinijeg, nego se baviti ispraznim naglabanjima oko te floskule kupujmo domaæe. Živjeli smo u socijalizmu 50 godina pa nam domaæe nije valjalo nego smo htjeli robu sa zapada, e pa eto dobili smo što smo tražili. 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
14-09-2008 at 13:10 | Ukljuèi u odgovor
Amella
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 29-07-2008
Lokacija: BiH
Odgovori: 9
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

Ja uvijek gledam da kupim ono sto je proizvedeno iz BiH. Sto se tice hrane mi smo konkurentni i imamo dosta kvaliteta, dok u neke druge stvari ne vjerujem da mogu biti kvalitetne kao sto to prave svjetski priznate firme ali takvih domacih proizvoda je i malo. Sto se tice hrane trebamo svi da podrzimo domacu proizvodnju jer samo tako mozemo da napredujemo i da jednog dana mi izvozimo u druge zemlje. Nasa hrana je sigurno najkvalitetnija.
Strane firme proturaju lose, nekvalitetne proizvode na nase trziste, svjesni su oni da ovdje nema standarda pa da niko nece kontrolisati a znaju da je zivot ovdje tezak i da mi ne mozemo izdvojiti onoliko koliko moze jedan covjek u EU pa onda naprave proizvod za nasu cijenu.

Sto se tice binga, mercatora i drugih.. Bingo je 100% nasa firma i zaposljava preko 1000 radnika, nasih drzavljana! Jedino je mana sto Bingo nema trzni centar u Tuzli, svi su marketi nekako natrpani pa cesto gubim volju da trazim cijene i proizvode pa odem u slovenacki mercator koji je skuplji. Mercator jeste slovenacki ali i tu rade nasi ljudi i primaju platu, hrane svoju porodicu i djecu. Dobit na kraju poslovanja gradi neki novi objekat na Balkanu i tako to ide. Posebna je prica da mercator prodaje samo 30% BiH proizvoda i da gura svoje slovenacke, bilo je skoro price u svim medijima da supe iz Solane ne mogu da «udju» u mercator i bla bla. Koji je to bezobrazluk!
Kamo srece da vise cijenimo svoje i da smo barem jednim dijelom kao slovenci koji prvo svoje traze pa ako moraju kupe tudje.
Ima jos nesto sto mi smeta a to je kineska najgora roba i turski slatkisi koje mozemo kupiti za djaba a pitam se samo od cega su napravljeni ti slatkisi, od kakvih ostataka i masnoca jer nema sanse da to bude tako jeftino a da je od regularnih sastojaka napravljeno.

Na nivou drzave treba da budu obavezni standardi kao sto su ISO, Hasep i Halal i da samo takve firme mogu poslovati, onda bi se smece rascistilo. Tako bi nase firme sa standardima bile konkurentne na svim svjestkim trzistima!

Tuzlanska mljekara... Slovenci vlasnici.. Ja to gledam optimisticnije. Mlijeko je sa nasih krajeva, od nasih ljudi, kojima mljekara garantuje otkup, neko krene sa jednom kravom i onda moze/smije da nabavi jos 30 jer zna da ima neko ko ce da kupi mlijeko nece morati da se mrzne po pijaci, pravi sir, kajmak i dr. Mljekara daje nisku cijenu ali treba samo kravu nahraniti i pomusti a za sve ostalo te boli briga. I opet od tih para zive nasi drzavljani. Samo dio ide slovencima, koji su ocigledno sposobniji pa kupuje nase firme i sire se ovdje, nazalost. Uspjevamo barem unovciti radnu snagu koje imamo i previse.

Eto tako, ja sam samo htjela da kazem da ja kupujem domace :-)
Podrzavam svaku firmu iz BiH.
Lijepo je vidjeti u Hrvatskoj i Coca Cola –u upakovanu u Sarajevu, nasa fabrika pakuje za cijeli balkan. Coca Cola-i se placa naknada za koristenje licence, pretpostavljam da je to, ali nasi ljudi rade i zaposleni su.

14-09-2008 at 19:09 | Ukljuèi u odgovor
oktobar91
Nivo: Forumski doajen
Škorpija

Registriran(a): 02-02-2008
Lokacija: neverland
Odgovori: 6816
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
THALES wrote:



Tuzlansku mljekaru drže slovenci. Kakav ti je to patriotizam koji se izražava kupovinom domaæe robe? Bingo, Interex i Mercator su privatne firme, sve zapošljavaju naše gradjane, ali vlasnici sigurno profit ne troše u BiH, nego po inostranstvu (jedino ako nismo u medjuvremenu poèeli proizvoditi luxuzne jahte i automobile). Samo ti bojkotuj Slovence pa æeš vidjet kad sutra budu glasali protiv ulaska BiH u EU, kojoj toliko stremimo, a koja je zasnovana na principima slobodne trgovine i nesputane ekonomije. Što se tièe piva 90 posto pivara u evropi drži Interbrew iz Belgije, samo je pitanje kad æe otkupit od sarajlija sarajevsku, a sa njom i tuzlansku pivaru. Na kraju mislim da je pametnije gledati svoju raèunicu i praviti kompromis izmedju kvalitetnog i jeftinijeg, nego se baviti ispraznim naglabanjima oko te floskule kupujmo domaæe. Živjeli smo u socijalizmu 50 godina pa nam domaæe nije valjalo nego smo htjeli robu sa zapada, e pa eto dobili smo što smo tražili.




14-09-2008 at 22:36 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
THALES wrote:



Tuzlansku mljekaru drže slovenci. Kakav ti je to patriotizam koji se izražava kupovinom domaæe robe? Bingo, Interex i Mercator su privatne firme, sve zapošljavaju naše gradjane, ali vlasnici sigurno profit ne troše u BiH, nego po inostranstvu (jedino ako nismo u medjuvremenu poèeli proizvoditi luxuzne jahte i automobile). Samo ti bojkotuj Slovence pa æeš vidjet kad sutra budu glasali protiv ulaska BiH u EU, kojoj toliko stremimo, a koja je zasnovana na principima slobodne trgovine i nesputane ekonomije. Što se tièe piva 90 posto pivara u evropi drži Interbrew iz Belgije, samo je pitanje kad æe otkupit od sarajlija sarajevsku, a sa njom i tuzlansku pivaru. Na kraju mislim da je pametnije gledati svoju raèunicu i praviti kompromis izmedju kvalitetnog i jeftinijeg, nego se baviti ispraznim naglabanjima oko te floskule kupujmo domaæe. Živjeli smo u socijalizmu 50 godina pa nam domaæe nije valjalo nego smo htjeli robu sa zapada, e pa eto dobili smo što smo tražili.


Kolega samo si jednu sitnicu smetnuo sa uma a to je slijedeæe-u svim nabrojanim firmama rade naši ljudi.Dakle svoj LD dobivaju u tim firmama koji nakon toga troše u najveæoj mjeri na našem podruèju a to se opet dijelom sliva u naše budžete itd itd.Prièa o profitu svakako stoji ali takoðe stoji i ova èinjenica  


<br /><br /><br /><br />

14-09-2008 at 22:39 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

Ne znam koliko ste primjetili al kad idemo u Srebrenicu ja strogo vodim racuna da vecina proizvoda bude domaca. Isto i kad kupujem za vlastite potrebe gledam da je domace.

Evo konkretnog primjera sta se sve nase moze kupiti. Ovo je bio namjenski paket za jednu povratnicku porodicu

Arix Dita Tuzla
3D Dita Tuzla
Brasno Klas Sarajevo
Tjestenine Klas Sarajevo i Srebrenik
Kafa zlatna dzezva Vispak Visoko
Èorbe Vispak Visoko
Do - Do Solana Tuzla
Digo kvasac
Kocku secer pakuje Bingo (ako nista pakovanje nase,
Ulje Bimal Brcko

Cini mi se da se i Argete sad pakuju u Sarajevu ako dobro procitah






[Edited by cupo on 14-09-2008 at 23:42 GMT]

14-09-2008 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

Takodje bih pohvalio proizvode iz Menproma...parizer, tuzlanska rostiljska kobasica, zatim majevicka salama, kulen, hrenovke itd itd i dosta je jeftinije nego uvozno...a i ukusno je






[Edited by cupo on 14-09-2008 at 23:35 GMT]

14-09-2008 at 23:34 | Ukljuèi u odgovor
NIN
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
Agencija za certificiranje halal kvalitete je juèer, 03. septembra 2008. godine dodjelila halal certifikat Perutnini Ptuj B doo Breza, èlanici grupacije Perutnina Ptuj iz Slovenije. Sveèanoj dodjeli prisustvovali su predstavnici uprave Pertunine Ptuj, predstavnici Islamske zajednice u BiH, predstavnici Agencije, predstavnici vlasti te mnogobrojni mediji.

Halal certifikat predsjedniku uprave i generalnom direktoru Perutnine Ptuj Romanu Glaseru uruèio je Reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH dr. Mustafa-ef. Ceriæ. Tom prilikom reis Ceriæ je izrazio zadovoljstvo što je hrana iz pogona PP B iz Breze u skladu sa islamskim propisima i zahtjevima Halal standarda te dodao kako mu je drago što se i èlanica Perutnine našla meðu preduzeæima koja poštuju specifiènost prehrambenih navika muslimana.



Kupujmo domace!



Sto bi u mene mi kum rek´o: KO DA JE KO BUDALA!
15-09-2008 at 02:55 | Ukljuèi u odgovor
korn
Nivo: Forumski vuk
KoRn

Registriran(a): 13-03-2005
Lokacija: fuCkiNg dEseRt
Odgovori: 662
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: KUPUJMO DOMAÆE !

citat:
mujo wrote:
poznata parola, ali koliko se mi nje pridržavamo ? A veoma je bitno, jer kupujuæi stane proizvode, em poveæavamo trgovinski deficit, em naše domaæe firme ne zaraðuju.
Kolika je naša svijest!
Eto ja uvjek kupujem tuzlansko mlijeko, ili vegafrut ili vitalis sokove (namjerno neæu slovenaèki fuctal) ili tuzlansko/sarajevsko pivo a neæu karlovaèko/ožujsko, uvjek kupujem u bingu(jer je domaæi) a neæu u merkatoru ili interexu...
kakvi ste vi ostali s tim vidom patriotizma?



Ne znam samo odakle vam to da je to nesto pod moranje kupovat domace? Mislim da je domaci kvalitet prehrambrenih i drugih proizvoda ravan katastrofi. Najeo sam se ja i napio tih nasih domacih proizvoda u ratu i nikad vise, nedo mi dragi bog. Sad gledam kada nesto kupujem samo da nije nase. A ne bogami, samo sto dalje od mene. Uopste nije pravilo da je bolje nasim ljudima uposlenim u lokalnim firmama ako mi kupujemo domace.  




15-09-2008 at 07:06 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ekonomija : KUPUJMO DOMAÆE ! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice