Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : polazak u skolu
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: polazak u skolu

citat:
Azur wrote:


Andjela, ovdje u Holandiji sva djeca sa navrsenih 4 godine pocinju sa osnovnim obrazovanjem, koje traje narednih deset godina. Jednog dana, ako hocemo pratiti Bolonjski proces, ce tako biti i u BiH.





jooooj boze, pa tako su mali....pa skroz im oduzimamo djetinjstvo
08-09-2013 at 23:06 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: polazak u skolu

citat:
andjela wrote:


jooooj boze, pa tako su mali....pa skroz im oduzimamo djetinjstvo


Ma nisam siguran da ga uopste i imaju...do te pete godine su u obdanistu pa onda u skolu.


08-09-2013 at 23:44 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: polazak u skolu

citat:
andjela wrote:
Starija mezimica se odusevila kad je cula kako njena mama zna jednu od autorica njenih udzbenika a tek kad sam joj nasla sliku gdje se ona s njom cak i slikala kad je bila mala.... hocu da kazem, da mi je tek sad nekako zrela za skole

E sad, malo mezimce ce iduce godine imati 5 godina i 7 mjeseci u septembru....Pitanje koje me vec muci je, da li ce to za nju biti prerano Da se razumijemo, ona vec sad uzme knjigu i prepisuje slova, uzme novine i lafo cita i sve to uz stariju sestru ide ok, ali ...zar nije premalena


Andjela nemoj!
Mi smo se pokajali sto smo nasu upisali sa 5 godina. Kad je krenula u septembru, imala je tacno 5 godina i 8 mjeseci. Isto tako, znala je da piskara, pomalo cita, crta... bila vec socijalizovana, obdaniste od druge godine...
Ja ti se prije upisa, u aprilu te davne 2005. zaputim s njom u skolu kod pedagoga, da se posavjetujem (tad je nekako i poceo program devetogodisnjeg obrazovanja). Malo teta s njom porazgovarala, i kaze meni da je ona zrela za skole, bistra, komunikativna, zna vise nego dovoljno...

Al djavola... napatismo se mi dobro. Ona najmanja i najmladja u razredu, na nastavi nije stizala sve na vrijeme, plac, nezadovoljstvo... morali smo svaki dan s njom raditi da ne bi kaskala za ostalom djecom. Bas joj je falila ta jedna godina "sazrijevanja".


Ali opet, sve zavisi od djeteta, nisu svi isti.



[Edited by Crvena starka on 09-09-2013 at 15:41 GMT]
09-09-2013 at 15:39 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: polazak u skolu

citat:
Crvena starka wrote:
Andjela nemoj!
Mi smo se pokajali sto smo nasu upisali sa 5 godina. Kad je krenula u septembru, imala je tacno 5 godina i 8 mjeseci. Isto tako, znala je da piskara, pomalo cita, crta... bila vec socijalizovana, obdaniste od druge godine...
Ja ti se prije upisa, u aprilu te davne 2005. zaputim s njom u skolu kod pedagoga, da se posavjetujem (tad je nekako i poceo program devetogodisnjeg obrazovanja). Malo teta s njom porazgovarala, i kaze meni da je ona zrela za skole, bistra, komunikativna, zna vise nego dovoljno...

Al djavola... napatismo se mi dobro. Ona najmanja i najmladja u razredu, na nastavi nije stizala sve na vrijeme, plac, nezadovoljstvo... morali smo svaki dan s njom raditi da ne bi kaskala za ostalom djecom. Bas joj je falila ta jedna godina "sazrijevanja".


Ali opet, sve zavisi od djeteta, nisu svi isti.



[Edited by Crvena starka on 09-09-2013 at 15:41 GMT]


Kao prosvjetni radnik smatram da nije dijete od 5 godina i 8 mjeseci malo za I razred. Taj I razred je ustvari nekadašnji predškolski razred. Stvar je u tome što jako puno roditelja smatra da su djeca mala i da ne trebaju iæi u školu pa tako veæinu djece ne upisuju do godinu poslije. Takoðe naši pedagozi i djeèji psiholozi nisu baš ukalkulisali u raèunicu da je onaj 9. razred nekadašnji 8. razred, a I razred predškolski (tako je u Zapadnoj Evropi). Iz tog razloga, i oni kao profesionalni radnici s djecom savjetuju da se èeka godina. U toj sredini, gdje je dijete od 5 godina i 8 mjeseci faktièki godinu i dvije mlaðe od druge djece možda manje zrelo za I razred, ali ne bi trebalo biti tako. Predškolski razred ili sad I razred je uvod i navikavanje na školu i trebalo bi se predavati i uèiti kroz zabavu i igru. A igra igra i nije ništa drugo nego vid uèenja.
26-09-2013 at 20:52 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: polazak u skolu

citat:
hanumicag wrote:


Kao prosvjetni radnik smatram da nije dijete od 5 godina i 8 mjeseci malo za I razred. Taj I razred je ustvari nekadašnji predškolski razred. Stvar je u tome što jako puno roditelja smatra da su djeca mala i da ne trebaju iæi u školu pa tako veæinu djece ne upisuju do godinu poslije. Takoðe naši pedagozi i djeèji psiholozi nisu baš ukalkulisali u raèunicu da je onaj 9. razred nekadašnji 8. razred, a I razred predškolski (tako je u Zapadnoj Evropi). Iz tog razloga, i oni kao profesionalni radnici s djecom savjetuju da se èeka godina. U toj sredini, gdje je dijete od 5 godina i 8 mjeseci faktièki godinu i dvije mlaðe od druge djece možda manje zrelo za I razred, ali ne bi trebalo biti tako. Predškolski razred ili sad I razred je uvod i navikavanje na školu i trebalo bi se predavati i uèiti kroz zabavu i igru. A igra igra i nije ništa drugo nego vid uèenja.

eh ali to nije tako. koliko god to to zvuci kao predskolska u sustni nije, jer je program zahtjevan i iskreno meni je zao dati dijete od 5 godina u skolu. citav zivot ce uciti i raditi, zasto ukrasti jednu godinu bezbriznog djetinstva?
26-09-2013 at 20:58 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: polazak u skolu

citat:
hanumicag wrote:


Kao prosvjetni radnik smatram da nije dijete od 5 godina i 8 mjeseci malo za I razred. Taj I razred je ustvari nekadašnji predškolski razred. Stvar je u tome što jako puno roditelja smatra da su djeca mala i da ne trebaju iæi u školu pa tako veæinu djece ne upisuju do godinu poslije. Takoðe naši pedagozi i djeèji psiholozi nisu baš ukalkulisali u raèunicu da je onaj 9. razred nekadašnji 8. razred, a I razred predškolski (tako je u Zapadnoj Evropi). Iz tog razloga, i oni kao profesionalni radnici s djecom savjetuju da se èeka godina. U toj sredini, gdje je dijete od 5 godina i 8 mjeseci faktièki godinu i dvije mlaðe od druge djece možda manje zrelo za I razred, ali ne bi trebalo biti tako. Predškolski razred ili sad I razred je uvod i navikavanje na školu i trebalo bi se predavati i uèiti kroz zabavu i igru. A igra igra i nije ništa drugo nego vid uèenja.


Kao nastavnik razredne nastave, koji doduse ne radi u struci mogu reci da u ovom dijelu Evrope nije tako. Uce djeca u prvom razredu itekako, da ne nabrajam sta sve uce, dovoljno je reci da imaju udzbenike i sveske iz skoro svakog predmeta, a znamo za sta oni sluze. Tako da igru i zabavu zaboravi

Dogurali smo evo do osmog razreda hvala Bogu, nema nekih vecih problema. Sad nas muci pubertet Ali da je pocetak bio potezak, jeste. I dalje sam misljenja da je zbog te jedne godine.



Sina kad budem imala, njega cu sa sedam dat' u skolu Moram se ja malo na kraju nakeharit, sta cu





[Edited by Crvena starka on 26-09-2013 at 21:18 GMT]
26-09-2013 at 21:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: polazak u skolu

citat:
hanumicag wrote:


Kao prosvjetni radnik smatram da nije dijete od 5 godina i 8 mjeseci malo za I razred. Taj I razred je ustvari nekadašnji predškolski razred. Stvar je u tome što jako puno roditelja smatra da su djeca mala i da ne trebaju iæi u školu pa tako veæinu djece ne upisuju do godinu poslije. Takoðe naši pedagozi i djeèji psiholozi nisu baš ukalkulisali u raèunicu da je onaj 9. razred nekadašnji 8. razred, a I razred predškolski (tako je u Zapadnoj Evropi). Iz tog razloga, i oni kao profesionalni radnici s djecom savjetuju da se èeka godina. U toj sredini, gdje je dijete od 5 godina i 8 mjeseci faktièki godinu i dvije mlaðe od druge djece možda manje zrelo za I razred, ali ne bi trebalo biti tako. Predškolski razred ili sad I razred je uvod i navikavanje na školu i trebalo bi se predavati i uèiti kroz zabavu i igru. A igra igra i nije ništa drugo nego vid uèenja.



Draga moja hanumice oni su vec sad od 2.septembra poceli sa programom za predskolski odgoj u obdanistu...tako da taj prvi razred je ustvari vrlo ozbiljan (znam iz iskustva ove starije). Ali nekako ova starija je imala 6 god. i cetiri mjeseca i bila je zrela, a ova....ne znam nekako jos mi je bebasta skroz
01-10-2013 at 15:04 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: polazak u skolu

citat:
Aidatuzla wrote:
ja imam jos dvije godine do tog ili ce krenuti sa 5,8g ili sa 6,8god. malo sam citala iskustva roditelja na jednom forumu i vecina se slaze da djeca trebaju krenuti u skolu sa 6+ godina radije nego sa 5+. Vidjet cemo. Vljda se i pedagozi pitaju nesto

Imamo mi ovdje i uciteljica pa mozda se jave sa svojim iskustvima. Hanumice, hvala na tvom Ako navrate Denci ili Zara, bilo bi dobro da napisu koju


Hvala na podršci, Aida! Htjela bih nešto dodati.

Iz liènog iskustva (znaèi nevezano za pedagoge) smatram da roditelj treba odluèiti po osjeæaju kad æe upisati dijete u školu. Svaki roditelj najbolje zna koliko je dijete zrelo, ali, ako može, treba se otrgnuti od emotivnog stava "rano mu je da bude izloženo obavezama". Neka djeca jednostavno vole da imaju više obaveza, da uèe i da se kroz to dokazuju (ovo djeluje motivaciono).

Ako se ne možemo otrgnuti emotivnog faktora, kad smo u ovoj vrsti dileme, nije loše sjetiti se ovog:

Koliko roditelja znamo da su upisali djecu u školu ranije pa su se zbog tog pokajali?
Koliko roditelja znamo da su upisali djecu u školu kasnije pa su se zbog toga pokajali

Lièno mišljenje... Znam poprilièan broj onih iz prve kategorije, a nijednog iz druge.



[Edited by hanumicag on 07-10-2013 at 14:39 GMT]
07-10-2013 at 14:38 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 11
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: baja70, byker, DigiTZ, dolchevita55, generacija88, klicho, lulu, Minhenac, Nele_, plavoOKIdeny, Pupoljak, Pupopljak, rokoko, Vulkan1, Vulkan11
FORUM : Roditelji i djeca : polazak u skolu New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice