Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

Nedelja 1 Maj godinje gospodnje

Ne kontam al hajd de..

Ja u EU,imam samo jedna dan za proslavljanje 1 Maja a u Bosni 3 dana-aferim,napredna zemlja,jaka,jaca od Svice pa joj se moRe

Hladno,kisa ma ni za qrac nije vrijeme a evo sad zovem rodIjaka in d bAsnija i kaze ode rostiljat,proslavljat dan rada a znam da tradi na crno,apsurd al hajde de.Onaj ko radi na crno za njega nema praznika kod nasih tajkuna al eto ne kontam sad nista

Rad na crno,ma 3/4 Bosne radi na minimalcu al zato ima se za 3 dana proslavljanja

Dana je 1 Maj DAN RADA i to komunisticki dan al to nasim nazistima ne igra puno nesta jer 3 dana ne radit ide njima u korist,jer nasim politicarima bise placeno radili ne radili a bolje sutra jos zakazat kaku sjednicu pa ubrat duplo,praznicnu(crvenu) i denevnicu.
Dokle socijalisti moji nacionalisticki dokle

ne kontam ,glup sam za bosanske politike al 2 i 2 ne ide nikako da je 4 vec 5

Sretno i bericetno vam bilo

BRACO I SESTRE

MILI MOJI

DRUGOVI i DRUGARICE

DAME I GOSPODO

SRBI

HRVATI i

MUSLIMANI oli vam BOSNJACI





neka vrijema mjenja sve

01-05-2011 at 10:41 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

Aferim Rodjeni
Baš ga opisa u par reèenica. Ja eto radim i danas i sutra i prekosutra.Nemam vremena za slavlje , a i vrijeme ko crijevo na lijevo...A i nije mi nešto do slavlja...kad sam tu sama zato što u ovoj nam "uredjenoj" zemlji moji najbliži ne nadjoše posao jer ga nema , pa odoše bogu iza nogu da zarade
I tri dana , jebote ovo je baš crni humor Nikad , kolko se ja sjeæam , 1.Maj se nije slavio tri dana Al sad može , nego šta , kad svakako skoro niko i ne radi , možemo i sedmicu èitavu slaviti.
Baš me zanima radi li jutros Bingo Znam za Bajram rade gotovo puno radno vrijeme , a odem u Uni kredit banku (bivša Zg banka) , oni ne rade radi Bajramskih blagdana to samo ima kod nas , jah..Mi smo malo pobrkali komunistièko - nacionalistièke pojmove , pa nekako i ne znamo kako , kad i zašto!!
Ma hajde , nek je danas mrljine i piæa , a za sutra ...vidjet æemo , biæe nekako

E pa sretan Vam 1.Maj , a može i 2. i 3. kako kome , ja odoh raditi

01-05-2011 at 10:59 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

Skoro nigde nema protesta povodom Praznika rada

Tužni 1. maj radnog naroda bivše SFRJ

Dok se širom Evrope organizuju masovni prosvjedi zbog sve lošijeg položaja radnika, na prostoru bivše SFRJ ove godine se 1. maj, praznik rada obilježava sramotnim izostankom protesta, tradicionalnim roštiljanjem i zvaniènim priznanjem sindikata da rade u interesu vlade a ne radnika

BOSNA I HERCEGOVINA: Prema informacijama iz MUP-a Kantona Sarajevo, na ovom podruèju nije najavljen nijedan protest, a iz SSSBiH-a poruèili su da današnji praznik planiraju iskoristiti za rezimiranje dosadašnjih aktivnosti i druženje s graðanima na punktu u Vilsonovom šetalištu.

Kako piše Sarajevo-x.com, u nedjelju od devet sati organizuje se druženje s graðanima na kafi u Vilsonovom šetalištu, a nakon toga æe uprilièiti sjednicu Glavnog odbora, te naveèer, u 21 sat priprediti besplatan koncert Erogenih zona, Elvisa J. Kurtoviæa i Nedima. Podjela karata za ovaj muzièki dogaðaj u Domu mladih vrši se u "Operi", "Etno klubu" i "Queenu".

Za sve one koji se zbog vremenskih prilika ili drugih razloga ne usude otiæi na neko od izletišta, mnoštvo sugraðana i dešavanja mogu naæi i u samom gradu, taènije u Vilsonovom šetalištu, gdje Gradska uprava Grada Sarajeva priprema manifestaciju "Hajmo svi u Vils".

Za buðenje graðana na prvomajski uranak i ove godine od 7 do 9 sati su zaduženi èlanovi Sarajevo Drum Orchestra, a Happy Bus æe od sedam sati besplatno prevoziti graðane sarajevskim ulicama od Katedrale, a zaustavljat æe se na Dolac Malti, kod RTV Doma, na Dobrinji, Alipašinom Polju, Otoci, Pofaliæima, Skenderiji, kod Vijeænice, na Marijin Dvoru i tako do Vilsonovog šetališta.

Okupljanje graðana na ovom šetalištu oèekuje se od 9 sati, gdje æe im biti poslužena jutarnja kafa iz velike džezve koju je osigurao "Vispak" Visoko i druženje uz muziku.

Za najmlaðe je predviðena likovna radionica o temi “Crvenkapica i vuk”, koja æe biti realizovana u saradnji s Meðunarodnim centrom za djecu i omladinu Novo Sarajevo, dok æe ljubitelji košarke uživati u mini basketu i takmièenju u "tricama" u organizaciji KK "Koš".

Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišiæ smatra da samo nove investicije i nova zapošljavanja mogu spasiti radnike "sa ivice ambisa" na kojoj se nalaze, a poslodavce natjerati da se drugaèije ponašaju.

"Kada poslodavci budu imali manje izbora, manje moguænosti da ucjenjuju one koji èekaju posao, kada budu imali manje moguænosti da prijete da æe svoj posao prebaciti u neku drugu državu - bit æe i manje kršenja ljudskih i radnièkih prava i erozije morala", rekla je Mišiæ u intervjuu za Srnu.

Druga moguænost, dodala je Mišiæ, jeste borba protiv kriminala i korupcije i zaustavljanje onih "koji ne isplaæuju plate i doprinose, ne plaæaju poreze državi, pljaèkaju budžet lokalne zajednice, države, pljaèkaju Fond zdravstva, Fond penzijsko-invalidskog osiguranja i radnike".

Prema njenom mišljenju, "armija" nezaposlenih na Zavodu za zapošljavanje RS guši moguænost iskazivanja nezadovoljstva, jer radnici strahuju da æe, ako se pobune, izgubiti i ono što imaju.

Mišiæ dodaje da "kriza sistema" u kojoj se radnici ne osjeæaju sigurno na svom radnom mjestu, u smislu da æe dobijati platu, a da se nakon štrajka u najboljem sluèaju dobije dugotrajni sudski proces, takoðer guši jaèu pobunu i jaèi protest.

"Bojim se apatije i strahova. Plašam se i kao èovjek i kao graðanin da, ukoliko prije svega Vlada ne ponudi novo zapošljavanje i ne 'okrene toèak' naprijed, idemo veoma brzo u sunovrat iz koga æemo se teško izvuæi", rekla je Mišiæ.

Ona je naglasila da se 1. maj u Republici Srpskoj doèekuje u jednom veoma depresivnom stanju, u kojem su prije svega radnici u privredi, i to zbog dva razloga - jedan je objektivan, a to je ekonomska kriza, a drugi je zloupotreba ekonomske krize jednog dijela poslodavaca, koji koriste sve ono što njima ne odgovara u smislu primjene i poštivanja zakona da sve fakturišu na raèun radnika.

HRVATSKA: Buduæi da ove godine Meðunarodni praznik rada neæe biti obilježen uz uobièajenu sindikalnu prosvjednu povorku od Trga bana Jelaèiæa do maksimirskog parka, organizaciju proslave na sebe je preuzeo zagrebaèki gradonaèelnik Milan Bandiæ.

Gradonaèelnik Bandiæ je veæ oko devet sati ujutro došao u zagrebaèki park Zrinjevac, odakle æe u 10 sati krenuti u poorci prema Maksimiru.

Povorka æe se kretati Amruševom, Petrinjskom, Jurišiæevom, Draškoviæevom, Vlaškom, pa preko Kvaternikova trga Maksimirskom ulicom, a sve uz pratnju limene glazbe i mažoretkinja.

U Maksimiru æe potom u 11 sati poèeti prigodni program, a podijelit æe se 37.000 besplatnih porcija graha.

Podsjetimo, ove su godine sindikati odustali od organiziranja proslave u Maksimiru jer ne žele narušiti 'uspješni socijalni dijalog s Vladom i poslodavcima', pa stoga u Maksimiru ove godine neæe biti prosvjeda ni prvosvibanjskih govora. Nakon toga, ljutiti graðani su im poruèili što misle o toj njihovoj odluci. Kako su poruèili graðani okupljeni u Društvenoj mreži graðana, oni neæe slijediti 'sramotni primjer' sindikata.

"Sindikalna najava kako æe Dan rada obilježiti sjedeæi u udobnim foteljama u pregovorima s vlastodršcima, umjesto tradicionalnim prosvjedom, jedna je od najveæih sramota za radnièki pokret u Hrvatskoj. U godini smo u kojoj je broj nezaposlenih eksplodirao, a više od èetvrtine stanovništva ove zemlje ne može živjeti od poštenog rada. Gotovo svi radnici su u svakodnevnom strahu od gubitka radnog mjesta. Upravo u takvoj godini mi si neæemo dozvoliti da na Dan rada šutimo, nego æemo izaæi na ulice kao što izlaze graðani gotovo svih zemalja svijeta na ovaj dan", piše u priopæenju ove grupe graðana.

Ipak, neke sindikalne središnjice najavile su prosvjedno obilježavanje 1. svibnja, poput Hrvatske udruge sindikata koja organizira proslave na zagrebaèkom Jarunu i u središtu Rijeke. U ostalim gradovima proslave æe se održati na tradicionalnim mjestima, poput Marjana u Splitu ili lijeve obale Drave u Osijeku. U Varaždinu æe Praznik rada biti obilježen na izletištu Drava u organizaciji varaždinskog SDP-a.

SRBIJA: Na Trgu Dimitrija Tucoviæa u Beogradu okupljanje su najavili samo èlanovi Novog sindikata zdravstva, Policijskog sindikata Srbije i Udruženih sindikata Sloga. Ta tri manja sindikata, koji pozivaju sve ostale da im se pridruže, nameravaju da Praznik rada obeleže borbeno, a ne uz roštilj.

"Oèekujemo od protesta da ulijemo nadu i narodu poverenje. Mi znamo u kakvom položaju se nalazi naša država i naš narod", rekao je predsednik Policijskog sindikata Srbije Veljko Mijailoviæ za B92. On je naveo i da je Prvi maj je "dan za borbu a ne dan za šumu".

"Svi treba da budu na ulici, da budu u koloni i da se ne razlikujemo od ostatka sveta. I da se svi borimo protiv onoga što nas èeka u buduænosti. Nemojte da mislite da prava za koja smo se izborili, da æemo to imati 1.000 godina", pozvao je on.

U velikim sindikatima, meðutim, kažu da pouèeni iskustvom iz prethodnih godina da radnici u Srbiji praznik rada više vole da provedu u slavlju nego na ulicama zahtevajuæi svoja prava – nisu ni pozvali svoje èlanstvo na okupljanje. I u Savezu Samostalnih sindikata Srbije i u Ujedinjenim granskim sindikatima "Nezavisnost" smatraju da su radnici u Srbiji obespravljeni i u teškom ekonomskom i socijalnom položaju.

"Nažalost, neæemo ga obeležiti, mada razloga nije nikada bilo više u poslednjih 20 godina. Normalno je da smo razgovarali sa èlanstvom, meðutim, izaæi sa par hiljada nije nikakva pretnja", smatra Ranka Saviæ iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata. On navodi da je apatija verovatan razlog što nema želje da se protestuje.

"Postavlja se pitanje da li mi u Srbiji danas uopšte imamo radnièku klasu, koliko je vezujemo za realni sektor", navodi Saviæeva. Masovnija okupljanja mogu se zato oèekivati na popularnim izletištima – Košutnjaku, Adi Ciganliji i Avali. Nacionalni park "Fruška gora", na prvomajskom uranku oèekuje oko 300.000 izletnika kojima su obezbeðena odgovarajuæe mesta za loženje vatre i pripremu hrane.


01-05-2011 at 11:07 | Ukljuèi u odgovor
Walter did not know
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 12-04-2011
Lokacija: tz
Odgovori: 878
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada




01-05-2011 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

citat:
Rodjeni wrote:
Nedelja 1 Maj godinje gospodnje

Ja u EU,imam samo jedna dan za proslavljanje 1 Maja a u Bosni 3 dana-aferim,napredna zemlja,jaka,jaca od Svice pa joj se moRe



Malo je jedan dan, a puno je tri, znaèi ne valjamo ni mi a ni EU
01-05-2011 at 22:19 | Ukljuèi u odgovor
Rodjeni
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-11-2006
Lokacija: Diva Grabovica
Odgovori: 8284
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

citat:
racionalna manjina wrote:

Malo je jedan dan, a puno je tri, znaèi ne valjamo ni mi a ni EU




Znam ja nas...hebo ti nas

Slavil se i danas

Ja radim ibogami

Danas se u BAsnija slavi Binladendan

ko sto gledam malo ono da se dodvori AmeriKi



02-05-2011 at 14:57 | Ukljuèi u odgovor
Clarinettist993
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 09-04-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 8
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada

Pa vala, kad se u ovakvoj drzavi na ovakav naèin proslavlja...

02-05-2011 at 21:40 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: AK-47, Ceznja, Chello, dada, davor m, gardista4795, habul, komentatorka72, mihajlod, preslano, salt city boy
FORUM : Tuzlarije : Sutra je 1. maj, sretan nam praznik rada New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice