Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Dijaspora : idem kuci
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
Abulafija wrote:

velis


Tako drugi kažu

21-06-2011 at 18:15 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
senzualna wrote:
pa sto ti bona polusa muskarce,,
poslusaj zene koje su otisle od kuce davno,,,
ako si jednom zakoracila iz Bosne kao samouvjerena zena,
nema ti vise povratka,,


ne slusam muskarce, nego slusam ovu emocionalnost i opipljivost svake napisane rijeci; veoma me se dojmilo i drago mi je da sam procitala...

samouvjerenost ne znaci okamenjelost, pa tako ne mogu da se slozim sa tezom da samouvjerena zena moze otici i zaboraviti na emociju koju budi rodni kraj...

nismo mi, balkanci, izmislili nostalgiju... to je nesto sto je specificno svakome ko napusti (iz bilo kojeg razloga) svoj rodni kraj... odu ljudi sa 15 godina iz nekog grada/drzave (kad jos nisu ni izgradili prava prijateljstva) pa ga se sjecaju cijelog zivota, bez obzira na ono sta imaju vani (i posao i prijatelje i uspjeh... )

ja sam odabrala da zivim tamo odakle sam... mogla sam ostati i u engleskoj i u makedoniji, mogla sam zivjeti u beogradu, zagrebu, splitu, mogu jos uvijek otici na novi zeland, u spaniju... (ovo govorim samo o onim "zicer" kombinacijama)

ali, ja sam odabrala ovo... upravo zbog toga sto nemam dovoljno snage da prozivim, ono sto zehro i abu pisu... ja nisam mogla...
21-06-2011 at 19:14 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: idem kuci

Meni je 14.06. bila 15.godišnjica od kako sam "došla kuæi" u Tuzlu...
Nisam tu rodjena,mada rodbinski i porijeklom predaka sam vezana za ovaj grad i podneblje.... .
Kao neko ko je do prije 15 godina u sebi nosio veliku dozu tuge koju valjda osjete svi oni koji posjeduju uredne papire,ali u srcu osjeæaju onaj trn zvani "apatrid" i uvijek stahuju ...ja sam svoju "novu kuæu" napravila tu,na pošteno kupljenom placu,ispod slobodnog komada tuzlanskog neba,tu je poraslo moje dijete i postalo èovjek,tu je nauèilo da piše,èita,igra se,tu se prvi put zaljubilo,nauèilo da pliva,dobilo prve vakcine,upilo onaj karakteristièan nazalni tuzlanski naglasak..i nekako èak i kada idem onoj svojoj "staroj kuæi",nije mi to više to....mislim ,u stvari sigurna sam da æe ovde biti i moja "poslednja kuæa"...kažu da se to zove sudbina....

21-06-2011 at 19:53 | Ukljuèi u odgovor
kalimero
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-03-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: idem kuci

Ja bas veceras pricam sa rajom i kazem da ne bih nigdje mogla da zivim sem pod ovim "BALAKANSKIM NEBOM", granice preci na neki 10 do 15 dana,(virnuti u EU), i opet vracat se jer drukcije ne bih mogla BITI. Imala sam prilika da odem ali nisam zeljela i ne kajem se.Mislim da ne bi znala zivjeti bez naseg ciganluka, dovikivanja sa 500 metara " djes', sta ima", hajmo na kafu u po bjela dana,... A u ostalom kad bi svi negdje otisli ko bi nas docekao kad bi se ponovo vracali kad nostalgija pritisne...

21-06-2011 at 20:50 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: idem kuci

citat:
statebriga wrote:

ne slusam muskarce, nego slusam ovu emocionalnost i opipljivost svake napisane rijeci; veoma me se dojmilo i drago mi je da sam procitala...

samouvjerenost ne znaci okamenjelost, pa tako ne mogu da se slozim sa tezom da samouvjerena zena moze otici i zaboraviti na emociju koju budi rodni kraj...

nismo mi, balkanci, izmislili nostalgiju... to je nesto sto je specificno svakome ko napusti (iz bilo kojeg razloga) svoj rodni kraj... odu ljudi sa 15 godina iz nekog grada/drzave (kad jos nisu ni izgradili prava prijateljstva) pa ga se sjecaju cijelog zivota, bez obzira na ono sta imaju vani (i posao i prijatelje i uspjeh... )

ja sam odabrala da zivim tamo odakle sam... mogla sam ostati i u engleskoj i u makedoniji, mogla sam zivjeti u beogradu, zagrebu, splitu, mogu jos uvijek otici na novi zeland, u spaniju... (ovo govorim samo o onim "zicer" kombinacijama)

ali, ja sam odabrala ovo... upravo zbog toga sto nemam dovoljno snage da prozivim, ono sto zehro i abu pisu... ja nisam mogla...



pa tako nekako i ja osjecam ove nase nostalgicare jer je to jako bolno iskustvo kada te napadne osjecaj da moras ici tamo odakle si dosao ,ovo nije zajebancija ovo je ozbiljnost emocije i ne potcjenjujem ni sekunde taj osjecaj jer je upravo ispisan ovdje kao takav i istinit.
,,1.ali ja recimo imam malo drugacijeg duha u sebi,(posto svako pise iz svog ugla iskustva pa da i ja ponovim ono sto sam uvjek i pisala ovdje na forumu)
2. pravog avanturistickog jer sam rodena za lutanje oko svijeta i recimo da sam kao osoba lako prilagodljiva
ja sam i otisla osamdesetih godina iz zemlje Jugoslavije da se nikada tamo vise ne vratim,(znaci u samom startu sam ja odabir napravila prema strancu i stranim zemljama .
,mislim da je ovdje kljucna rjec bitnoga ,
sa kojom namjerom smo posli u tu drugu zemlju,i vidimo da svi imamo razlicite povode sto znaci ne mozemo ni porediti od jednog ka drugome nego stvarno se uziviti sa emocijama drugih ili procitati s koje strane gledista sopstvenog iskustva pricamo,
ja recimo imam sentimentalnost prema mirisu cevapa,prema napravljenoj piti od bundeve od moje majke ,itd,,ali to za mene nije nostalgija nego prisjecanje na mirise iz djetinjstva koje svako ima kada se uda pa i u prelazu iz jednog sela u drugo ..a i meni je mnogo lakse opstati ovdje gdje sam nego svim nostalgicarima ovog svijeta ,,


[Edited by senzualna on 22-06-2011 at 11:12 GMT]
22-06-2011 at 10:09 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
kalimero wrote:
Ja bas veceras pricam sa rajom i kazem da ne bih nigdje mogla da zivim sem pod ovim "BALAKANSKIM NEBOM", granice preci na neki 10 do 15 dana,(virnuti u EU), i opet vracat se jer drukcije ne bih mogla BITI. Imala sam prilika da odem ali nisam zeljela i ne kajem se.Mislim da ne bi znala zivjeti bez naseg ciganluka, dovikivanja sa 500 metara " djes', sta ima", hajmo na kafu u po bjela dana,... A u ostalom kad bi svi negdje otisli ko bi nas docekao kad bi se ponovo vracali kad nostalgija pritisne...

kratko i slatko si ti to srocila
22-06-2011 at 11:02 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
Abulafija wrote:



Ja da se smijem vratiti, ja bi se vratio davno, al kukavicluk u insanu neda.
Da se razumijemo, meni u Sw nije lose uopste, imam prijatelje i dance i svede i nase svih vjera, i druzim se, hodam, zivim kvalitetnijim zivotom nego u BiH, definitivno.
Al sta ja mogu, sto sam taki kaki sam. I ne trazim ni da me ko sjetuje, ni povladjuje, nit bilo sta, tema je "idem kuci" i ja napisa kako idem kuci, gdje god da je kuca nestala.

znam,,sve znam,,
ali handri ona prpa nesigurnog
(ili ajde recimo treba ti jos malo vremena da se stvarno odlucis ,,
prekoracit ces ti to sve Abu mnogo brze kada dodes u mirovinu,,i onda opet i (tamo i vamo,,)
22-06-2011 at 11:05 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
soraya wrote:
Meni je 14.06. bila 15.godišnjica od kako sam "došla kuæi" u Tuzlu...
Nisam tu rodjena,mada rodbinski i porijeklom predaka sam vezana za ovaj grad i podneblje.... .
Kao neko ko je do prije 15 godina u sebi nosio veliku dozu tuge koju valjda osjete svi oni koji posjeduju uredne papire,ali u srcu osjeæaju onaj trn zvani "apatrid" i uvijek stahuju ...ja sam svoju "novu kuæu" napravila tu,na pošteno kupljenom placu,ispod slobodnog komada tuzlanskog neba,tu je poraslo moje dijete i postalo èovjek,tu je nauèilo da piše,èita,igra se,tu se prvi put zaljubilo,nauèilo da pliva,dobilo prve vakcine,upilo onaj karakteristièan nazalni tuzlanski naglasak..i nekako èak i kada idem onoj svojoj "staroj kuæi",nije mi to više to....mislim ,u stvari sigurna sam da æe ovde biti i moja "poslednja kuæa"...kažu da se to zove sudbina....


ja mislim d a je ipak poslednja kuca na groblju
a i za to se moramo odluciti na vrjeme ,
za vrjeme zivota , svi mi i svi ovi iz dijaspore..
22-06-2011 at 11:10 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
senzualna wrote:

znam,,sve znam,,
ali handri ona prpa nesigurnog
(ili ajde recimo treba ti jos malo vremena da se stvarno odlucis ,,
prekoracit ces ti to sve Abu mnogo brze kada dodes u mirovinu,,i onda opet i (tamo i vamo,,)



Jezik pregrizla
Meni je jos 30 godina do pemzije
Izuzev ako mi povjeruju da sam dalabu, pa me ranije otpreme
22-06-2011 at 12:31 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: idem kuci

citat:
Abulafija wrote:



Jezik pregrizla
Meni je jos 30 godina do pemzije
Izuzev ako mi povjeruju da sam dalabu, pa me ranije otpreme


ja znam da si ti mnogo ,,gore"
izdrzao,,
a godine u starosti prolaze brze nego inace,,
..
22-06-2011 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Dijaspora : idem kuci New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice