Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : Objasnite mi - pitanja o islamu
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Objasnite mi - pitanja o islamu

citat:
Ema wrote:


Evo odgovor:

U prvom ajetu i na poèetku drugog Uzvišeni Allah nabraja koje žene je muslimanu zabranjeno oženiti, a onda kaže: "To su vam Allahovi propisi, - a ostale su vam dozvoljene". Kažu mufessirima, poput Ibn Kesira, El-Džessasa, Ibnul-'Arebija, Ibn Dževzija, S'adija, Rešida Ride i mnogih drugih, da se pod ovim rijeèima ">a ostale su vam dozvoljene" misli na sve žene koje nisu spomenute u prethodnom tekstu ajeta. Neki od njih, kao Rešid Rida u svom tefsiru "El-Menar" (5/7) i S'adi u svom tefsiru "Tejsiru el-kerimi er-rahman" (1/173), da bi stvar bila jasnija kažu "rijeèi Uzvišenog "a ostale su vam dozvoljene", tj. poput kæerke amidže, kæerke daidže, kæerke tetke od oca i kæerke tetke od majke". Negirati ovo što je došlo u ova dva ajeta znaèi utjerivati Uzvišenog Allaha u laž a to je djelo kufra. Zato nema razilaženja meðu uèenjacima ovog Ummeta da je dozvoljeno oženiti kæerku amidže, didže i i tetki sa obje strane. I to je praksa muslimana od ashaba do dana današnjeg pa èak i u Turskoj. Nakon poznavanja ova dva ajeta (En-Nisa' 23-24) suvišno je svako filozofiranje oko ove teme. Ve billahi tevfik.
Na pitanja odgovorio mr. Zijad Ljakic!



znaèi filozofiranje je suvišno
27-04-2013 at 16:13 | Ukljuèi u odgovor
Ema
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 4829
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Objasnite mi - pitanja o islamu

citat:
djecko wrote:

znaèi filozofiranje je suvišno



Filozofiranje je grijeh...
27-04-2013 at 16:23 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Objasnite mi - pitanja o islamu

citat:
Ema wrote:


Filozofiranje je grijeh...


dobro ,
ali u svemu tome da èovjek ne bi pogriješio ili bio zaveden neèim što ne poznaje dovoljno,ne vidim uopšte problem da se pojasne ovakve stvari...
ne treba se filozofirati ali je neko pojašnjenje neophodno...bar od strane medicinskih struènjaka...
ne poredim naše podneblje i nekih tamo drugih regiona...
koliko je mjerodavno da neko pojasni stvar i da kaže da je to kao božiji propis i da ne povjerovati u to znaèi biti nevjernik ili šta ja znam...
Upravo iz tog razloga sam postavio pitanje,da ako neko ima pojašnjenje...pa da pojasni i nije meni samo mjerodavan odgovor nekog tamo mr.zijada ljakiæa jer je i njegov odgovor samo "filozofski"...
Mislio sam da oni koji se razumiju u genetiku ...daju svoje mišljenje...
I iritira me da mnogi koje treba ovo da interesuje,bez obzira na religioznu pripadnost jednostavno ne daju odgovor ili neko pojašnjenje...
I ko što rekoše..pun mi kufer :reko ovaj,reko onaj...
Za ovakve stvari treba vrhunski tim eksperata u okviru medicine ,a ne jedan obièni hodža...
tako sam mogo i ja reæi i slijepo vjerovati(možda je ispravno ili ne) pa prenositi dalje i ograditi se reko ovaj ibn...,ahmo,mumin, meho,..anto, mato... pero


Ema ipak ti hvala na trudu i odgovoru
Ja sam baš iz tog razloga poznavajuæi takav odgovor i tražio pojašnjenje ...
još uvijek vjerujem da ima onih koji su daleko pametniji od mene i da æe u tom pogledu dati svoje pojašnjenje u pogledu tih koljena i familijarnosti...
Ispast æe da mi amidžiæ ili teèiæ ili dajdžiæ nije rodbina bar tako po prethodnim pojašnjenjima
28-04-2013 at 13:43 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Objasnite mi - pitanja o islamu

je li to taj Zijad Ljakiæ


http://www.youtube.com/watch?v=jrJfXcGPhlk

14-06-2013 at 19:12 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : Objasnite mi - pitanja o islamu New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice