Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

meni moji pricali da je moj pradjedo preso na islam radi moje pranene....pichoka je cudo jedno ;hanka

07-02-2011 at 11:55 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
Abulafija wrote:
Evo nam opet teme koja ce zavrsiti pominjanjem zenskih clanova porodica
A zasto je toliko bitno krscanima da dokazu da su danasnji Bosnjaci poturice, i zasto je mnogim Bosnjacima bitno da dokazu da nisu? Ovo pitam najozbiljnije, jer koga vise boli njeznik kad je ko, koju vjeru promijenio i zasto. Jel bi mi to danas ispravljali "krive drine", vracali Bosnjake na "veru pradedova", ili krscane islamizirali??
I to na forumima i po internetu.
Dokle vise, majku mu??
Pa nema nas 1% u Bosni koji svoje porodicno stablo mogu pratiti 200 godina unazad. Ko je kome cukunbaku ili nenu yebavo, vojvoda Savojski, Rimljani, Kelti, Vikinzi, onaj Latas, ili vise ne znam ni ja koji bjelosvjetski jebivjetar, a ubismo se od nekakog naduvanog ponosa, ko biva, eto bas smo mi starosjedioci Bosne, samo smo mi pravovjerci, postojani i patriote, mi od kojih je sve pocelo i sa kojima se sve zavrsava.
Uh jebalo majku, sturilo se sve od Bosne....


Nadam se da ne misliš da sam ja ponosan na bilo šta ili bilo koga, i da mislim da bi se trebalo vraæati na nešto što je prošlo
Meni je istorija intresantna jedino za bolje upozbavanje psihièkih i psihopatoloških fenomena
07-02-2011 at 11:57 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
racionalna manjina wrote:


Ja nikome slijepo ne vjerujem, pa ni Filipoviæu, jer zašto on današnji "veliki musliman" nije bio takav i u ono vrijeme kad biti musliman i nije bilo baš popularno.
Eto i on je jedan od primjera kako ljudi "mijenjaju vjeru za veèeru", jer koliko je meni poznato on je prije rata bio teška komunjara i ateista, a to mu je i pomoglo da stekne reputaciju koju danas ima. U stvari pitanje je da li je ima u svjetskim razmjerama, ili samo u uskim krugovima istomišljenika.

drug...
dok ja pokusavam da generalizujem razloge i chari prihvatanja Islama u svijetu i naravno samim time i kroz historiju istog na nasem podneblju, ti se nesto samo vrtis oko Filipovica a tog dr. Handzica vise i ne spominjes...
kazes:"koliko ti je poznato"... Boga mi slabo ti je poznato, (nismo mi svi procitali sve knjige svijeta), pokusavas da umanjis vrijednost i reputaciju dvojice ne prikosnovenih i renomranih istoricara na ovom polju, clanova akademije nauka...
ne vjerujes slijepo, tu se slazem, ali zasto bih ja vjerovao nekoliko markiranih pasusa iz par stranica knjige sumnjivog autora koji ne moze doci ni pod razno da se poredi sa likovima i djelima M. Filipovica i rhmt. A. Zulfikarpasica...
ne zelim da omalovazim tvoje misljenje (znas i sam kakav stav imam prema tvojim postovima) ali sam daleko ubijedjen da nisi dovoljno upoznat sa ovo tematikom...
ako zelis da otvorimo novu temu ili neku anketu ili da nastavimo raspravu na ovoj, bujrum...

[Edited by @travka on 07-02-2011 at 14:06 GMT]
07-02-2011 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
racionalna manjina wrote:


Nadam se da ne misliš da sam ja ponosan na bilo šta ili bilo koga, i da mislim da bi se trebalo vraæati na nešto što je prošlo
Meni je istorija intresantna jedino za bolje upozbavanje psihièkih i psihopatoloških fenomena



Ma jaro, ne govorim za tebe, nego onako in djeneral
I meni je Istorija interesantna, al mi je ovo sve malo prezvakano, mescini da je ovo jedno 465. put da se otvaraju slicne teme.

A sinoc mi jaran prica, kako mu je brat pametni u Tuzli, posudjivo od kamatara neke sitne pare, pa to naraslo, i ljudi mu dosli materi u stan i SVE odnijeli, zeni 80 godina, skoro nepokretna, nema NISTA vise u stanu. A brat nedje pobjego, ni ne znaju gdje je.
Policija dosla i rekla, sto je posudjivo ko ga je tjero?
E to je jedan od problema danasnje Bosne, a Istoriju ostavimo istoricarima, jer velika vecina nas nije u stanju nositi se s istom.
I opet da ponovim, ne mislim ja na tebe zglave, da je Bogdo vise naroda ko ti, bolje bi nam svima bilo
07-02-2011 at 12:09 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

problem danasnjice je sto su istricari veliki nacionalisti....

oni koji to nisu,ne prepoznaju se

07-02-2011 at 12:14 | Ukljuèi u odgovor
subasa
Nivo: Forumas sa iskustvom
Ne definisano

Registriran(a): 16-09-2010
Lokacija: Daleko
Odgovori: 148
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
Abulafija wrote:
Evo nam opet teme koja ce zavrsiti pominjanjem zenskih clanova porodica
A zasto je toliko bitno krscanima da dokazu da su danasnji Bosnjaci poturice, i zasto je mnogim Bosnjacima bitno da dokazu da nisu? Ovo pitam najozbiljnije, jer koga vise boli njeznik kad je ko, koju vjeru promijenio i zasto. Jel bi mi to danas ispravljali "krive drine", vracali Bosnjake na "veru pradedova", ili krscane islamizirali??
I to na forumima i po internetu.
Dokle vise, majku mu??
Pa nema nas 1% u Bosni koji svoje porodicno stablo mogu pratiti 200 godina unazad. Ko je kome cukunbaku ili nenu yebavo, vojvoda Savojski, Rimljani, Kelti, Vikinzi, onaj Latas, ili vise ne znam ni ja koji bjelosvjetski jebivjetar, a ubismo se od nekakog naduvanog ponosa, ko biva, eto bas smo mi starosjedioci Bosne, samo smo mi pravovjerci, postojani i patriote, mi od kojih je sve pocelo i sa kojima se sve zavrsava.
Uh jebalo majku, sturilo se sve od Bosne....
Penzioneri na rubu gladi, birokratija i korupcija na svim nivoima nas poderase, djecu nam zaglupljuju po skolama, jebu nas privatnici da rmbamo po 12 sati, za platu koja ce mozda doci prvog, a mozda i nece, na ulicama nam pare otimaju, kamatari nam dusu uzese, uzori su nam silikonske sponzoruse i polupismeni nabildani biznismeni, na vlasti koja ne more ni da se sastavi, sjedi najgori sljam i olos, a nama bitno jel nam dedo prije 500 godina bio Mitar il Mustafa.
j***m I MITRA I MUSTAFU, A POGOTOVO NAROD KOJI DOZVOLJAVA DA MU UVALE OVAKVE PRICE, DOK GA JEBU DA MU OCI ISPADAJU


[Edited by Abulafija on 07-02-2011 at 11:52 GMT]


U pravi si, druze..
Najgore je to sto neko kroz ovu pricu protura neke akademike , ovakve ili onake, nase ili njihove, ali opet ih protura i soli ljudima pamet, od koga su potekli i koje su im religije djedovi bili. Realnost je da smo danas i mi sami svjedoci, promjena religije, zbog raznih faktora, bilo ekonomskih,licnih ili politickih. Sve je to do idividue i njenog poimanja boljeg zivota ili dushevne satisfakcije.
Imati nekog Torabija, koji dodje u BiH, i sve te velike: Muslimane, Hrvate i Srbe, nafura da vjeruju u energiju "nindja kornjaca", samo po sebi kazuje da ce se, pitanje iz naslova ove teme i nasi unuci pitati. Samo ce umjesto Islam, u naslovu mozda, stajati neka druga religija ili pak sekta... Ljudi su presli, bilo da su htjeli, bilo da ih neko natjerao. I to je kraj price...
07-02-2011 at 12:18 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
Abulafija wrote:
A zasto je toliko bitno krscanima da dokazu da su danasnji Bosnjaci poturice, i zasto je mnogim Bosnjacima bitno da dokazu da nisu?


vidim u ovom pitanju koliko si neutralan...

i vidim @racijev upis koji ne postoji na ovoj temi...
ako je ovo sve sto znas nakon 13977 komentara, onda "bra'o majstore"...
07-02-2011 at 12:22 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
@travka wrote:

drug...
dok ja pokusavam da generalizujem razloge i chari prihvatanja Islama u svijetu i naravno samim time i kroz historiju istog na nasem podneblju, ti se nesto samo vrtis oko Filipovica a tog dr. Handzica vise i ne spominjes...
kazes:"koliko ti je poznato"... Boga mi slabo ti je poznato, (nismo mi svi procitali sve knjige svijeta), pokusavas da umanjis vrijednost i reputaciju dvojice ne prikosnovenih i renomranih istoricara na ovom polju, clanova akademije nauka...
ne vjerujes slijepo, tu se slazem, ali zasto bih ja vjerovao nekoliko markiranih pasusa iz par stranica knjige sumnjivog autora koji ne moze doci ni pod razno da se poredi sa likovima i djelima M. Filipovica i rhmt. A. Zulfikarpasica...
ne zelim da omalovazim tvoje misljenje (znas i sam kakav stav imam prema tvojim postovima) ali sam daleko ubijedjen da nisi dovoljno upoznat sa ovo tematikom...
ako zelis da otvorimo novu temu ili neku anketu ili da nastavimo raspravu na ovoj, bujrum...

[Edited by @travka on 07-02-2011 at 14:06 GMT]



De nam jaro malo rastomaci to oko Filipovica, a more i oko Zulfikarpasica (mada njih dvojica i nisu bas u istom kosu), ne bilo ti zapovidjeno, prosvijetli malo ovaj puk neuki, forumski.
Koji su to naucni radovi, na koje se neko u svijetu pozvao, a da su ih oni napravili? Sta su to oni zavrsili i dje su predavali to svoje ogromno znanje, a da nije lokalni fakultet? Zulfikar nije pogotovo nigdje, on je bio pomocnik Pasagi Mandzicu poslije WWII pa fukno u svicu, zbog neslaganja sa tadasnjim partizanskim skorojevicima, u svici posudio 60000 tadasnjih maraka, i napravio bogatstvo, pa pred kraj zivota odlucio malo u politiku i postati mecena, kad ga je Alija izjebo u politici. A o Filipovicu, ne bih, prisere mi se od intelekta, pardon, od institucije sa sesirom.
07-02-2011 at 12:22 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
@travka wrote:

vidim u ovom pitanju koliko si neutralan...

i vidim @racijev upis koji ne postoji na ovoj temi...
ako je ovo sve sto znas nakon 13977 komentara, onda "bra'o majstore"...


Sluzimo domovini.
07-02-2011 at 12:28 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
Abulafija wrote:



De nam jaro malo rastomaci to oko Filipovica, a more i oko Zulfikarpasica (mada njih dvojica i nisu bas u istom kosu), ne bilo ti zapovidjeno, prosvijetli malo ovaj puk neuki, forumski.
Koji su to naucni radovi, na koje se neko u svijetu pozvao, a da su ih oni napravili? Sta su to oni zavrsili i dje su predavali to svoje ogromno znanje, a da nije lokalni fakultet? Zulfikar nije pogotovo nigdje, on je bio pomocnik Pasagi Mandzicu poslije WWII pa fukno u svicu, zbog neslaganja sa tadasnjim partizanskim skorojevicima, u svici posudio 60000 tadasnjih maraka, i napravio bogatstvo, pa pred kraj zivota odlucio malo u politiku i postati mecena, kad ga je Alija izjebo u politici. A o Filipovicu, ne bih, prisere mi se od intelekta, pardon, od institucije sa sesirom.

eto nema potrebe da se zamaram, ti si lijepo sam sebi "rastomacio" bas koliko i treba tvom intelektu...
koju god licnost da sam ja uzeo za odbranu od vasih predrasuda (pa cak i samog Pegambera) vi bi ste opet tvrdili da su Bosanci poturice...
zalosno... nije lijepo zivjeti u jednoj zemlji a mrzjeti njen narod pa cak i sebe...
07-02-2011 at 12:35 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 76
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice