Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Laz u sluzbi dobra
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Laz u sluzbi dobra


Od kako progovorimo uce nas da ne lazemo, da budemo iskreni, kazemo i kada pogrijesimo (ko prizna pola nam se prasta), ali istina je da se cijeli zivot vise ili manje laze.

Kad kazemo LAZ zvuci ruzno, ali nemoguce je biti apsolutno iskren, kad krenemo od trivijalnih stvari pa pomislimo sta bi bilo da nekome u facu kazemo da izgleda ruzno, smrdi i sl, pa do onih ozbiljnih stvari kada se laze i da se zastite oni koji su nam dragi, roditelji, djeca i sl.

Sta vi mislite?



26-02-2011 at 20:39 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

Ovo je dobra tema ,baš sam neki dan razmišljao o neèemu sliènom,mada smatram da je u suštini bolje preæutati nešto nego lagati .Ipak nešto slagati da bi bilo u službi dobra,mora se neko oštetiti,što i nije dobro ...Osim ako je šala u pitanju.

evo neki citati o laži, kopirano :

Laž

Citati
Alexander Pope
- "Ko laže, ne zna kakva se posla laæa, jer mora izmisliti 20 drugih laži da bi održao prvu."
Alexander S. Neill
- "Govoriti laži predstavlja sitnu slabost, ali je prava propast lažno živjeti."
Anatole France
- "Šta može hladna i gola istina protiv blistavih èari laži."
Antoine de Rivarol
- "Historièar i romanopisac meðusobno razmjenjuju istine, izmišljotine i laži. Jedan da bi oživio ono što više ne postoji, a drugi da bi uèinio uvjerljivim ono što nikada nije ni postojalo.
Arthur Schopenhauer
- "Nijedna laž nije toliko drska da se neki anonimni recenzent ne bi mogao njome poslužiti: pa on nije odgovoran."
Benjamin Disraeli
- "Postoje tri vrste laži: laž, besramna laž i statistika."
Bernard Shaw
- "Šta æe reæi historija? Historija æe, gospodine, lagati kao i obièno."
Blaise Pascal
- "Ima ljudi koji lažu samo zato da bi lagali."
Honoré de Balzac
- "Kada bismo znali strahotu i težinu laži, progonili bismo je ognjem prije nego druge zloèine."
- "Lopov poèinje time što predstavlja da laž nalièi na istinu, a završava time što istina nalièi na laž."
Isaac Asimov
- "Laganje je, kad bolje pomisliš, ðavolski težak posao. Da su ljudi stvarno užasno lijeni, nikad ne bi lagali."
Ivan Sergejeviè Turgenjev
- "Istina koja nije izreèena u pravo vrijeme gora je od laži."
- "Laž je isto tako živa kao i istina, ako ne još više."
Ivan Cankar
- "Laž ne ubija toljagom, ali se provlaèi krvnim žilama poput otrova, polako i oprezno, pa se i ne primjeæuje kako djeluje."
Ivo Andriæ
- "Zarazna je i razorna moæ laži."
Jerome David Salinger
- "Siguran sam da u životu niste vidjeli veæeg lažljivca od mene. Upravo je strašno koliko lažem. Kad, na primjer, izaðem na ulicu da negdje na prvom kiosku kupim novine, a neko me upita gdje idem, u stanju sam odgovoriti da idem na operu. To je užasno." (Lovac u žitu)
Lord Byron
- "Ko se opredijeli za laž, mora da ima dobro pamæenje."
Mahatma Gandhi
- "Èak i najsitnija neistina truje èovjeka, isto kao što i samo jedna kap otrova truje cijelo more."
- "U istinu vjerujemo ako je izrekne siromah, a povjerovat æemo i u laž ako je izrekne bogati nevaljalac."
Maksim Gorki
- "Laž je - religija robova i gospodara. Istina je - bog slobodna èovjeka."
- "Pristojnost zahtjeva da ljudi lažu."
Miguel de Cervantes
- "Laž obièno ubija prijateljstvo, a istina ljubav."
Miroslav Krleža
- "Ljudi se meðusobno varaju, lažu jedni drugima u lice, obmanjuju se laskanjem i prozirno pretvorljivim udvaranjem, a to im èesto pošteno ljudski izgleda nerazmjerno hrabrije, nego da jedni drugima kažu golu istinu."
Mustafa Spahiæ
- "Dovedite mi crnog ðavola, ali mi samo nemojte dovoditi hodžu za svjedoka!"
Oscar Wilde
- "Jedini oblik laganja koji nije sasvim sraman jest laganje zbog laganja."
Plutarh
- "Ono što je istinito u stvari i prema djelu, premda žalosno završava, ipak se ne može izmjeniti. S druge strane, laž koja obmanjuje, lakše popušta, pa se onda žalosno pretvara u radosno."
Robert Louis Stevenson
- "Najokrutnije laži èesto su izreèene šutnjom."
Roger Ascham
- "Ne služi se lažima, jer to je nepošteno; ne kazuj svaku istinu, jer to je nepotrebno; u svoje vrijeme i na svojem mjestu, bezazlena laž bolja je nego štetna istina koja vrijeða."
Spencer Johnson
- "Kao što se o najveæem lažovu kaže da izrekne više istine nego laži, tako se o najgorem èovjeku može reæi da èini više dobra nego zla."
Victor Hugo
- "Svaki sporazum izmeðu istine i laži uvijek je na štetu istine."
Vissarion Belinsky
- "Smijeh je èesto veliki posrednik u razlikovanju istine od laži."
Voltaire
- "Laž je rijetko kada skromna. Korov raste bujno."
Winston Churchill
- "Najviše se laže u ljubavi, lovu i u predizbornoj kampanji."

__________________
Poslovice
Danske poslovice
- "Siromaštvo i strah stvaraju lažljivce."
Njemaèke poslovice
- "Ljubav se sastoji od èetiri stvari: od uzdaha, od jecaja, od želje za smræu i mnogo laži."


[Edited by djecko on 26-02-2011 at 21:47 GMT]

26-02-2011 at 21:34 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

Eto podjoh da nesto slazem ...al'sad eto nemogu posto je djecko vec sve to tako nabrojao da me lijepo stid..

Rekla bih samo da bez lazi nemozemo zivjeti... barem one vrste koje je Suncica nabrojala.Ponekad ispadnemo grubi govoreci istinu jer cak ni istina nije uvijek pozeljna...jel tako
 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
26-02-2011 at 22:06 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

meni je najgore kad lazem a niko ama bas niko nevjeruje

27-02-2011 at 00:34 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Laz u sluzbi dobra

citat:
djecko wrote:
Ovo je dobra tema ,baš sam neki dan razmišljao o neèemu sliènom,mada smatram da je u suštini bolje preæutati nešto nego lagati .Ipak nešto slagati da bi bilo u službi dobra,mora se neko oštetiti,što i nije dobro ...Osim ako je šala u pitanju.




Jeste, bolje je neke stvari precutati. Mislim da nekada istina moze vise povrijediti ljude.
U svakom slucaju nije jednostavno osobama koje znaju neku istinu a ne govore je da bi zastitile nekoga.
28-02-2011 at 10:08 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

Ja nikad ne lazem,ja samo warp the truth,jel se tako kaze
moze jedna svjeza,zove hanuma,pita me sta radis trenutno,reko radim radim

28-02-2011 at 10:54 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

Ja nikad ne lažem, bojim se da mi ne naraste nos
Lažem i ja ponekad,ali je ta laž uvijek u službi dobra

28-02-2011 at 11:01 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

ja sam izabrala definiciju od djecka
iz kataloga Spencer Johnsona,
Ne sluzi se lazima,jer to je neposteno,ne kazuj svaku istinu jer to je nepotrebno,
u svoje vrjeme i na svojemu mjestu ,,bezazlena laz"
bolja je nego stetna istina koja vrjeda,,,??
bez obzira na sve teorije izmedu lazi i istine ne znam da li postoje i jedna
stvarna laz koja ima dobrobit?(sarena laz,,se brzo otkrije)
fali mi ovdje prakticni primjer sta je to po vama i u kojoj situaciji
bezazlena laz,,,!!!=?
ja sam naviknuta da je bolje izreci istinu na lijep nacin (zauzeti stav)
nego zivjeti u zagusljivoj atmosferi obmana i licemerja,,(usareniti i zajebavati se sa istinom)
ne moze se nista na ovome svijetu graditi na poluistinama i manipuliranju ,
odnosno moze ali sve se to fino lijepo vrati nama opet u krilo kao bumerang iako smo laz naime upotrijebili kao namjerno dobar postupak,,,?
Vrjeme veoma brzo iznese svoju procjenu na vidjelo,,(pa ako se i na kraju svih krajeva i sami izdamo s izjavom,
,,ej nisam te stvarno htio povrijediti a znao sam pravu istinu,,
moja kratkotrajno posudena laz u sluzbi neiskrenosti)

28-02-2011 at 11:14 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Laz u sluzbi dobra

generalno, laz prezirem, kao sto prezirem sve vrste manipulacija, iskrivljivanja istine i slicno...

medjutim, kao sto je vec receno, ne postoji osoba i nije u nasoj prirodi, da bas sve kazemo tacno onako kako jeste i da nikada i nigdje nesto ne "iskrivimo" ili ne presutimo ili ne slazemo.

lazemo svojoj djeci (sto je najgora stvar na svijetu, jer ih time ucimo da i oni mogu lagati). krenemo sa bezazlenim stvarima npr: sad ce se mama vratiti (a sad je u stvari nakon 8-9 sati radnog dana), lazemo im da od kafe raste rep i razne druge sitnice, koje - ako ih pogledamo kroz crno-bijelu prizmu, bez primjesa sive, vidimo da ni one nisu dobre.

s druge strane, bezazlene lazi, kao one kada nesto prepricavamo, pa malo "nakitimo" da bude smjesnije ili strasnije, ali generalno zabavnije, se smatraju nevaznima, a opet su jednako lazi... navode da ta osoba, koja to prica, laze i u drugim situacijama, tj. preuvelicava...

laz u sluzbi dobra... kada je to? da li je zaista presucivanje neke istine dobra za osobu koja ce tu istinu kad tad saznati?

hipoteticki: znam da mi se drugaricin muz svalera, ali ja to necu da kazem svojoj drugarici, jer cu je time povrijediti... je li bas tako? da li sam mozda tako samo saucesnik i nisam joj uopce drugarica? da li u stvari u takvoj situaciji lazemo samo da bi sacuvali svoje trenutno stanje (u ovom slucaju prijateljstvo), jer znamo da ce ona burno reagirati i da ce nase trenutno stanje dobrih prijateljica biti poljuljano...

no, nastupimo li istinom, poljuljano povjerenje ce se vratiti kada drugarica prihvati da smo joj ucinili dobro (ako nije od onih mazohistickih budala kojima ne treba pomoc), ali u onom drugom slucaju, ako joj presutimo, ona nam nikada nece oprostiti tu prevaru!

da li osobi sa smrtnom bolesti reci da ce biti sve u redu? da li je, u stvari, to "u redu" laz? da li dati ljudima nadu, koja se svakim danom sve vise "poljuljava" i postaje sve tanja i dovodi do sve vise dvojbi? nije li bolje da se covjek pomiri sa svojim stanjem i da u miru doceka taj kraj, da se pozdravi sa svima koji su mu vazni, da kaze svojoj djeci ono sto inace vjerovatno ne bi rekao.

ne znam... dvojbe su ogromne, previse je za i protiv da bi se moglo donijeti sud da li je laz u sluzbi dobra opravdana...

postavlja se pitanje ko ima pravo odluciti sta je za nekoga dobro? da li taj koji je spreman izreci laz?

28-02-2011 at 11:20 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Laz u sluzbi dobra

citat:
MelMel wrote:
The whole truth and nothing but the truth.

So help me God
28-02-2011 at 11:25 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 45
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: adisa, Amelaaaa, anqilan456, Asjaaa, asja_m, aurora, con, edin_messi, fake, fare, grande, indyy, jaaaaaa, kunisch, majaaa, necko1972, nuhbeg, schousgeben, speedy07
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : Laz u sluzbi dobra New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice