|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
16.11.2006.
| Drnasin, diplomac s West Pointa, koji je nožem izbo zaručnicu, na samrti |
|
 |
 |
32-GODIŠNJI Splićanin Jasen Drnasin, poznatiji kao diplomac s West Pointa koji je prije nekoliko godina nožem napao svoju zaručnicu, bori se za život u bolnici u Torontu nakon što ga je tamošnja policija pošpricala suzavcem zbog narušavanja javnog reda i mira.
Kako javlja kanadska CTV uporaba suzavca mogla bi biti fatalna po život 32-godišnjeg Hrvata. Naime, nakon što je remetio javni red i mir u lokalnom autobusu, policija ga je pošpricala suzavcem iz velike blizine što inače uzrokuje kašalj, tek u nekim slučajevima može biti opasno po život.
Upravo se to dogodilo Drnasinu. Nakon što je savladan uporabom suzavca njegovo je srce prestalo kucati. Pokušali su ga spasiti oživljavanjem, no prebačen je u lokalnu bolnicu gdje ga aparati održavaju na životu već 9 dana. Nade za oporavak nema.
"Jasen je skoro mrtav. Umrijet će danas ili sutra." - rekao je za CTV njegov otac Anton. "Nije bilo razloga da policija učini to što je učinila. Da je moj sin kriminalac ili da stvara probleme, onda bih razumio." - tužno govori Anton Drnasin.
Policija istražuje što se zaista dogodilo i jesu li njihovi djelatnici prekoračili ovlasti.
Kako javlja CTV Drnasin boluje od PTSP-a od kojeg je obolio tokom služenja u Hrvatskoj vojsci, te smatraju PTSP razlogom nereda koji je izazvao.
Jasen Drnasin u Hrvatskoj je poznat kao prvi diplomac s prestižne američke vojne akademije West Point koji je u februaru 2001. godine nožem napao svoju zaručnicu Tanju Milanović zadavši joj pet ubodnih rana nožem.
Nakon završetka školovanja u SAD-u, vratio se u HV, gdje je dobio čin natporučnika.
A.H. Foto: CTV |
| Video snimka dječaka čije nasilje potiču odrasli šokirala floridsku javnost |
|
 |
 |
IAKO je ove godine jedan od najpoznatijih internet servisa Myspace.com, koji korisnicima nudi postavljanje vlastite mini stranice, bloga, fotogalerije i glazbe, izbrisao 200 hiljada korisničkih profila na kojima su se nalazili neprihvatljivi sadržaji, to očito nije poslužilo kao adekvatno upozorenje korisnicima tog servisa da na istomu ne objavljuju neprihvatljive sadržaje.
Tako je upravo na tom servisu nedavno osvanula uznemirujuća snimka dvojice tamnoputih dječaka koji se međusobno bore, dok ih nekoliko odraslih osoba oko njih (pretpostavlja se da su među njima i roditelji dječaka) bodri.
Snimku koja traje gotovo dvije minute postavio je tinejdžer koji tvrdi da je iz St. Petersburga. Šokantna je snimka pod nazivom "Geto ulične borbe juniora" postavljena pod kategorijom "komedija".
Vlasti St. Petersburga i Odjel za zaštitu djece na Floridi obaviješteni su o postojanju sporne snimke i prve se reakcije tek očekuju.
Trenia Byrd Cox, predsjednica Nacionalne udruge za progres crnaca u Floridi izjavila je kako se radi o slučaju koji pod hitno mora biti registriran kao zlostavljenje djece.
"Nadam se da će biti provedena ozbiljna istraga, da će se krivci pronaći, jer ovakvo ponašanje, kada su djeca konstantno izložena nasilju, vodi samo ka još većem nasilju." - kazala je Cox, koja najšokantnijim smatra to što su djecu ohrabrivali odrasli koji im na taj način nanose neopisivu štetu.
B.S. |
| Uhapšen Bugarin koji je opljačkao Šibenčane za više milijuna kuna |
|
 |
 |
U NEDJELJU navečer uhapšen je Bugarin Rumen Sadovski kod kojega je policija pronašla sportsku torbu s većom količinom novca i bankovnih kartica, kojega se sumnjiči da je sudjelovao u pljački Šibenčana koji se se koristili bankomatima Jadranske banke.
Iz hrvatskog MUP-a informaciju nam do zaključenja teksta nisu mogli potvrditi.
Bugarska policija smatra da je uhapšeni tek dio organizirane skupine, koju tek treba razotkriti.
Uprava Jadranske banke priopćila je s više od 600 klijenata banke podignuto više od 2 milijuna kuna.
Na bankomatu te banke u središtu Šibenika postavljene su mini kamere i čitač magnetnog koda bankovnih kartica, uz pomoć čega su izrađivane lažne kartice.
Kriminalci su zatim dnevno dizali po 1500-2000 kuna s računa građana, najčešće s bankomata u Sofiji, ali bilo je i nekih isplata s bankomata u Rimu. Bankeo štećenim korisnicima izrađuju nove bankovne kartice i vraćaju ukradene iznose.
A.H. |
| Na japansku obalu dolazi tsunami |
|
 |
 |
JAPANSKA meteorološka agencija je dojavila kako će oko 14:10 po hrvatskom vremenu obale sjevernog japanskog otoka Hokaido zapljusnuti tsunami čija je prosječna visina 2 m.
Tsunami je je posljedica potresa magnitude 8,1 po Richteru zabilježenog u 12:15 u vodama oko Kurilskih otoka sjeverno od Japana.
Lokalnom stanovništvu je naloženo da se što prije skloni na uzvišeno zemljište.
Uz Hokaido je moguće da tsunamijem bude pogođen i glavni otok Honshu.
D.A. |
| Vatikan traži od muslimanki da skidaju feredže u Europi |
|
 |
 |
VATIKANSKI kardinal Renato Martino se priključio dijelu europske javnosti koja izražava sve veću zabrinutost zbog korištenja feredži među europskim muslimankama.
Kardinal Martino, koji vodi vatikanski ured za pitanje migracija, je to učinio na novinskoj konferenciji posvećenoj boljoj integraciji useljenika u talijansko druđtvo.
Tom prilikom je izjavio da muslimanski useljenici moraju poštovati tradiciju, kulturu i vjeru zemlje-domaćina, pa se to odnosi i na pitanje feredže.
U Italiji je pitanje feredže postalo posebno aktualno zbog zakona koji je donešen 1970-ih u doba strahovlade "Crvenih brigada", a koji svaku maskiranu osobu na ulici obvezuje da pokaže lice policajcu radi identifikacije.
Nadbiskup Agostino Marchetto je na istoj konferenciji izjavio kako europski muslimani moraju shvatiti kako upražnjavanje nekih njihovih tradicija ne može imati pozitivne posljedice po njihovu integraciju u društvu.
U Italiji se debata intenzivirala i zbog pokušaja ljevičarske vlade da s muslimanskim čelnicima donese tzv. Povelju zajedničkih vrijednosti, kojom bi se olakšala integracija muslimana u talijansko društvo.
Međutim, dosadašnji razgovori su samo pokazali velike razlike među dvjema stranama. Na jednoj takvoj konferenciji je jedan sudionika svoj pristanak uvjetovao izglasavanjem posebne povelje za muškarce i žene, odnosno ponovnim uvođenjem smrtne kazne u Italiju.
D.A. |
| Zbog sumnje na korupciju izvršen policijski upad u Siemensove urede |
|
 |
 |
SLUŽBENICI državnog tužiteljstva potpomognuti jakim policijskim snagama u srijedu su u Muenchenu upali u prostorije njemačkog elektroničkog diva "Siemens AG" zbog sumnje da su pojedini djelatnici kompanije sudjelovali u korupciji, pronevjerama i utajama poreza.
U šturom priopćenju njemačke policije navodi se kako je današnji upad u 30-ak prostorija, ureda i privatnih domova u Muenchenu i okolici izvršen zbog opravdanih sumnji da su pojedini djelatnici kompanije sudjelovali u prijevarama.
Njemački mediji navode kako se radi o kaznenim djelima davanja mita koja su Siemensu osiguravala skupocjene poslove.
Siemens je u službenom priopćenju potvrdio današnju istragu dodajući kako tvrtka u potpunosti surađuje s vlastima i pomaže provođenje istrage. Kompanija je također potvrdila da postoje sumnje na nekolicinu djelatnika koji su navodno sudjelovali u prijevarama.
Predstavnik kompanije zadužen za odnose s javnošću Andreas Schwab nije želio ulaziti u detalje slučaja, pa je tako ostalo nejasno jesu li se pod udarom našli i najviši dužnosnici njemačke mega-kompanije.
Tužiteljstvo minhenskog suda potvrdilo je provođenje akcije dodajući kako je u akciji sudjelovalo preko 200 policijskih službenika, tužitelja i poreznih inspektora.
I.K. |
| Pakistan mijenja zakon o silovanju |
|
 |
 |
PAKISTANSKA Narodna skupština izglasala je promjene izrazito strogih šerijatskih zakona o silovanju i preljubu, po kojima su ti zločini procesuirani na šerijatskim sudovima, javlja BBC.
Ukoliko gornji dom pakistanskog parlamenta i predsjednik podrže promjenu zakona, za silovanje će se suditi na građanski sudovima. Vijest dolazi kao veliko olakšanje ženama koje svakodnevno prolaze kroz pakao nemogućnosti dovođenja silovatelja pred zakon.
Religiozne stranke najavljuju kako će promjena zakona dovesti do promoviranja "slobodnog seksa".
Unatoč učestaloj propagandi kako je silovanje rijetka pojava u islamskim zemljama, po podacima Human Rigths Comissiona, svaka dva sata dogodi se silovanje, a svakih osam grupno silovanje.
I to nije sve. Smatra se da su brojke podcijenjene, jer upravo zbog strogih šerijatskih zakona u Pakistanu, po kojima žena da bi dokazala da je silovana mora sudu dovesti četiri muška svjedoka koji će potvrditi akt penetracije. Usto, ako je osumnjičeni silovatelj musliman, sva četiri svjedoka moraju biti muslimani. Ako ne uspije, a prijavi silovanje, biva osuđena za preljub za koji po strogim zakonima može dobiti kaznu bičevanja ili kamenovanja.
Analitičari i udruge za ljudska prava već dugo upozoravaju kako su takvi zakoni u Pakistanu učinili procesuiranje silovatelja gotovo nemogućim.
Sličan pokušaj mijenjanja šerijatskih zakona propao je u Pakistanu ovog rujna. Taj je zakon predlagao da se osumnjičenima za silovanje sudi i po građanskom i po vjerskom pravu. Propast se pripisuje i žestokim protestima vjerskih udruga koje su ga proglasile napadom na islamski način života.
Komentatori najavljuju kako bi ovaj zakon, ukoliko prođe, mogao ukazati na želju Pakistana da krene prema umjerenom islamu i približi se Zapadu.
J.D. |
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|