Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da potuju forumska pravila.

FORUM : Vjene teme : Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine

Molba: Kada kopirate tekstove i slike sa ovog topica molimo vas da navedete izvor odakle ste preuzeli informacije (Portal: Tuzlarije.net).

Ili linkom da uputite i druge da procitaju link je http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzlarije/forum/viewtopic.php?TopicID=3140&page=0

Kapija 25.05.1995 godine 20:55h

Zemlja je smrtnim sjemenom posijana, ali smrt nije kraj, jer smrti zapravo i nema, i nema kraja, smru je samo obasjana staza uspona od gnijezda do zvijezda...

Ovdje na ovoj kapiji grada odmotava se tamna pria...

Toliko tamna da tamnija ne moe biti...

Toliko sramna da sramnija ne moe biti...

Toliko tuna da tunija ne moe biti...

Toliko runa da runija ne moe biti...

Toliko strahotna da strahotnija ne moe biti...

I kravava da krvavija ne moe biti... I krvava da krvavija ne moe biti..

VELIKI BOE UINI DA ZASLUENA KAZNA STIGNE ONE KOJI SU NAM OVU BOL, NEPREBOLNU NANJELI

Na ovom su mjestu etnici 25.maja 1995.godine muki ubili 71 nedunog graanina Tuzle uglavnom mladia i djevojaka. Tako je u jednom trenutku pokoena mladost ovoga grada. Neka je rahmet, pokoj i utnja svima. Prouite fatihu i pomolite se, pamtite i opominjite da nam se Vase Miskina, Markale, Kozara, Foa, Stupni Dol, Omarska, Srebrenica, Musala, Tuzlanska "Kapija" i sve druge bosanske i sve hercegovake kapije nikom i nikada ne ponove...PAMTITE I OPOMINJITE!!!

Te noi nisu pucali na grad, pucali su nam u Sulejmana odhranila majka, u zlatno sunce selam e mi materi, pucali su nam u duu, u pjesmu, u sjajni mjeseev srp, pucali su nam u tanku obrvicu djevojaku, u zjenicu oka su nam pucali, pucali su nam u levhe i mihrabe i ubijali snene i zaljubljenje, ubijali udnju da se spoje sve obale svijeta...Ugasili su nam vid i svjetlost u bisernim oima i zamutili najbistrija jezera u naim oima. Te noi tuzlanska kapija bila je rodno mjesto tuge nad tugama, pjesme nad pjesmama, kletve nad kletvama...

...PAMTIEMO TU MAJSKU NO, PAMTIEMO TU MAJSKU NO kao vjenu tugu i vjenu opomenu sve dok se raa i umire dan, sve dok ptice pjevaju i cvjetovi miriu, sve dok nas zelene budu nesanice slutnjama tamnim zaplitale, sve dok su ljudi to to jesu melek i ejtan koji put ivota vuku na dvije suprotne strane svijeta...

I ovaj grad je naom krvlju zalivan, i ovdje je na krvavi i ljudski nauk uen i ovaj grad je pren, ranjavan, al lomljen i vidan i vavjek nanovo zidan, bio trn u oku, kost u grlu, titom vjere, titom ljubavi, titom nade. titili ga, sauvali ga ehidi i ehitluci, borci, znani i neznani ginjenici, junaci i gazije da bi bio i ostao to to jeste grad, stamen i kamen kojemu vatra, olovo, plamen nemogave nita i tako sve do danas, kroz dugo vrijeme je bolovo i odbolovo svako olovo.

DOAO SI OVDJE GDJE JE NAJNEZAHVALNIJE BILO DOI, OVDJE GDJE JE NAJLUE BILO STII, OVDJE GDJE JE IPAK NAJJUNAKIJE BILO NAII, JER OVDJE SE NE IVI SAMO DA BI SE IVJELO, OVDJE SE NE IVI SAMO DA BI SE UMRLO, OVDJE SE I UMIRE DA BI SE IVJELO

Pisano je, ostalo, zapameno je, kroz vijekove, kroz stoljetlja u srca, u kami duboko urezano je, pisano krvlju, pisano sabljom i topuzom pisano, pisano po kamenu, po zemlji, po suncu, po nebu, po mjeseini pisano, sedam, sedamdeset, sedamdeset i sedam puta pisano po nebu zvjezdanom, vremenom pisano, pisano po estitosti i sve ostalo kao sveti zavjet, kao zakletva i ko kletva ostalo, ostalo kao jedini zvjezdani put u nigdini koji nas vodi ka suncu i slobodi, toplini ivota i dobroti bivanja i snivanja.

I da nam se nikada vie ovo zlo ne ponovi, i da nas vie nikada dumani ne zateknu uljuljkane u beici zaborava...

ekali smo dugo...Vrijeme je da shvatimo kako smo dugo ekali, sada smo prvi put zastali znajui da je vrijeme da vremenu pogledamo u oi, vrijeme je da priznamo kako smo sastanak rijei i djela uzalud ekali....

Vrijeme je da se i jauk okameni...

Kapija

Bili su mladi
bili su jo bez grijeha

prije poetka stigli do kraja
25, tuzlanskog maja

Kapija plae, arija PAMTI
arija plae, Kapija PAMTI

Tiinom jei arija stara
nebo se na nas obara
25. tuzlanskog maja

Kapija plae, arija PAMTI
arija plae, Kapija PAMTI

[Edited by cupo on 16-09-2009 at 03:21 GMT]

[Edited by cupo on 23-05-2011 at 01:31 GMT]

26-01-2005 at 23:15 | Ukljui u odgovor
cupo

icon Re: Kapija 25.05.1995 godine

Agencija REUTERS nacinila je snimak neposredno nakon zlocina na Kapiji

Jos jedan snimak sa detaljima iz 1995.g

[Edited by cupo on 06-05-2009 at 23:42 GMT]

cupo

Kapija nakon masakra 1995.godine

[Edited by cupo on 04-08-2005 at 23:31 GMT]

cupo

Imena i slike poginulih ,spisak ranjenih na Kapiji 25.05.1995

25. maja 1995. godine su poginuli:

1. Suzan Abulismail, 15 godina
2. Edina Ahmetaevi, 20 godina
3. Elvis Alagi Enko, 17 godina
4. Admir Alispahi, 24 godine
5. Lejla Atikovi, 14 godina
6. Asmir Bakalovi, 19 godina
7. Adnan Beganovi, 16 godina
8. Damir Bojki, 27 godina
9. Indira Bori, 36 godina
10. Ilvana Bonjakovi, 17 godina
11. Elma Brguljak, 20 godina
12. Lejla Buuk, 16 godina
13. Sanja aji, 17 godina
14. Selma auevi, 17 godina
15. Amir eki, 21 godina
16. Samir irak, 18 godina
17. Almasa erimovi, 19 godina
18. Zada Dedi, 20 godina
19. Razija Djedovi, 19 godina
20. Amir Djapo, 20 godina
21. Suzana Djui, 14 godina
22. Amir Djuzel, 26 godina
23. Muris Fatui, 15 godina
24. Ago Hadzi, 20 godina
25. Hamdija Haki, 48 godina
26. Senad Hasanovi, 26 godina
27. emsa Hasii, 20 godina
28. Alem Hidanovi, 19 godina
29. Nedim Hodzi, 30 godina
30. Hasan Hrustanovi, 25 godina
31. Adnan Hujdurovi Kindze, 18 godina
32. Elvira Huri, 16 godina
33. Almir Jahi Bato, 18 godina
34. Azur Joguni, 24 godine
35. Sandro Kalesi, 2 godine
36. Franc Kantor, 24 godine
37. Damir Kurbai, 20 godina
38. Vanja Kurbegovi, 17 godina
39. Vesna Kurtali Veca, 15 godina
40. Sulejman Mehanovi, 28 godina
41. Pera Marinovi, 37 godina
42. Nenad Markovi Neo, 19 godina
43. Amira Mehinovi, 21 godina
44. Edin Mehmedovi, 19 godina
45. Edisa Memi, 19 godina
46. Adrijana Mili, 17 godina
47. Neet Mujanovi, 20 godina
48. Edin Mujabai Mony, 21 godina
49. Samir Muji, 28 godina
50. Elvir Murselovi, 23 godine
51. aban Mustaevi, 29 godina
52. Dijana Nini, 20 godina
53. Selma Nuhanovi, 17 godina
54. Indira Okanovi, 16 godina
55. Rusmir Ponjavi, 20 godina
56. Raif Rahmani, 22 godine
57. Fahrudin Rami, 34 godine
58. Nedim Reki, 27 godina
59. Jasminko Rosi, 32 godine
60. Nihad ii, 19 godina
61. Armin ii, 19 godina
62. Senahid Salamovi, 25 godina
63. Edhem Sarajli, 20 godina
64. Jasminka Sarajli, 23 godine
65. Asim Slijepevi Asko, 20 godina
66. Savo Stjepanovi, 25 godina
67. Jelena Jezidzi Stojii, 44 godine
68. Ilinka Tadi, 53 godine
69. Azur Vanti, 19 godina
70. Mustafa Vukovi, 23 godine
71. Adnan Zaimovi Garo, 27 godina

Spisak povrijeenih na Kapiji

1. Jasminka Ibrakovi
2. Damir Tucakovi
3. Esad Salki
4. Amir Rami
5. Idriz Tepari
6. Damir Mujkanovi
7. Edin Mujabai
8. Omer Medi
9. Nedim Malohodzi
10. Edin Buzaljko
11. Ljubia Glogovac
12. Hajrija Nurki
13. Adnan Mujai
14. Zlatan Mujinovi
15. Muhamed Barakovi
16. Damir Osmanovi
17. Tihomir Stojanovi
18. Mirko Mikovi
19. Nevres Jaarevi
20. Zijad Radani
21. Zijad Aljuki
22. Osman Ramadanovi
23. ejla Ljalji
24. Azra Kapetanovi
25. Damir Behlulovi
26. Senada Mujki
27. Samir Djapo
28. Mirza Musi
29. Damir Huseinovi
30. Dino Kalesi
31. Irena Kalesi
32. Zijada Husinovi
33. Irmela Junuzovi
34. Nermina Islamovi
35. Majda Hamzi
36. Miralema Imamovi
37. Edin Saki
38. Merima Ali
39. Ademir Halilevi
40. Samir Mehmedovi
41. Senad Mulajusufovi
42. Meliha Tali
43. Mirza ilimkovi
44. Mirsad Hajdarevi
45. Zlatan Suljetovi
46. Edin Hodzi
47. Selma Piri
48. Safeta Hasanovi
49. Jasminka Zaimovi
50. Adisa Opresi
51. Jasmina Sahitovi
52. Almir Jahijagi
53. Davor Neemer
54. Sead Cipurkovi
55. Elza Huri
56. Ivica Tadi
57. Alis Mahmutovi
58. Nihad Babaji
59. Alma Avdi
60. Adnan Zoleti
61. Asim Hadziselimovi
62. Jasmin Hadzimehmedovi
63. Damir Piri
64. Anel Mehmedovi
65. Nedzad Alji
66. Edin Gulamovi
67. Muhamed Isi
68. Alen Ljalji
69. Nihad Ali
70. Jasmin Hajdarevi
71. Nedzad Mei
72. Almir Borogovac
73. Almir Jalijagi
74. Admir Ikini
75. Selma Mustajbai
76. Samir Huseinefendi
77. Jasmin Razi
78. imo Marijanovi
79. Samir orsulji
80. Almir Deli
81. Nenad Radoji
82. Mehmed Husarki
83. Edin Nuki
84. Osman Ibriimovi
85. Ajla Hadzimehmedovi
86. Entaz Suljetovi
87. Nafija Barakovi
88. Mirsad Imamovi
89. Ivo Petrovi
90. Krunoslav Toki
91. Edin Huri
92. Fahrudin Rahmanovi
93. Mensur Hasanovi
94. Melida Mehinagi
95. Almir Naki
96. Suada akovi
97. Goran Djulabi
98. Amra Ponjavi
99. Mirza Djuli
100. Zoran Jakobec
101. Adnan Rajdarhodzi
102. Sanja ei
103. Jasenko Imirovi
104. Davor Mariek
105. Jasmina Zahirovi
106. Mensur Hadzi
107. Almir Brki
108. Semil Kusturica
109. Ahmed Isi
110. Sanela Ahmetovi
111. Fikret Memi
112. Alma Muratovi
113. Zoran Divjak
114. Sadik Salki
115. Nedim Omerovi
116. Jasmin Dajanovi
117. Fahreta Zuli
118. Denis Altumbabi
119. Azra Dajanovi
120. Bahrudin Hadziefendi
121. Nadir Kulenovi
122. Enes Dedi
123. Fahrudin Zuni
124. Fedja ustendil

Preko 200 mladica i djevojaka je ranjeno na Kapiji ali nazalost do danas nisu prikupljena sva imena.

[Edited by cupo on 28-05-2008 at 18:50 GMT]

cupo

Oprotaj od tuzlanske omladine na Slanoj banji

Sahrana ubijene omladine obavljena je ranom zorom u 4 sata ujutro, jer i nakon 25.maja Tuzla je bila intenzivno granatirana. Prenosimo govore s posljednjeg ispraaja..

Dragi roditelji, brao, sestre, blinji i prijatelji tuzlanske mladosti stradale u najveoj ratnoj tragediji koja je zadesila na grad i nau domovinu, u zloinu kojeg je nad naom budunou, uvee 25.maja poinio etniki faistiki agresor.

Danas kada se posljednji put opratamo od zloinom ubijene mladosti Tuzle, od naih mladih graana iji je put trebao znaiti budunost ove zemlje - teko je kazati rije utjehe i sabura.

Kako nazvati bol, tegobu, gorinu i tugu koju osjeaju svi ljudi potoeni zloinakim ubistvom nae djece. Kako nazvati suzu i grcaj - majke, oca, sestre, brata, djeda, nene, familije i prijatelja, ovu suzu u oku Tuzle i Bosne i Hercegovine.

Danas u Tuzli i suza postaje rije, jer jedino se njome moze iskazati bol za mladim nasilno oduzetim ivotima naih blinjih, sinova i keri, brae i sestara. Jedino ta iskrena suza danas moe govoriti o smrti u naim srcima, o tekoj spoznaji da emo sutranji, prekosutranji i svaki drugi dan buditi se i biti-usamljeni za komad due, dio srca, za jednu mladost i ljepe sutra. Djeci podarimo ivot, sate, dane, mjesece i godine roditeljske panje i ljubavi.Bdijemo nad njima, uvamo ih kao zjenicu oka, kao svjetlost bez koje ivot nema smisla..Zar uopte moze da se pojavi neko i da uz duputenje tzv. ovjeanstva uniti tu svjetlost jednog mladog ivota.? Zar je ikome doputeno, zar iko smije i moe da uzima pravo na ivot?

Moe, i to je ono to ovaj narod nikada nece zaboraviti i oprostiti. A ova bol ce stii svakog ko to pred Bogom zasluuje!

Tuzlanska zloinom ubijena mladosti, draga djeco,

Vai roditelji, sestre i braa, blinji i prijatelji, Va grad i Vaa domovina danas se u neizmjernom bolu posljednji put oprataju od Vas.

Zajedno ste rasli, snivali iste snove, radovali se ivotu.

Uz potivanje iskrene elje Vaih roditelja, uz vjerovanje da bi to bila i Vaa elja: zajedno ete poivati u miru. Na brdu sa kojeg se prua pogled na Va grad, na Slanoj banji, gdje ste mnogi u etnji sa roditeljima pravili svoje prve korake u ivotu - bie Vae vjeno poivalite.

Za mladost Tuzle i Bosne i Hercegovine, za mladost miroljubivog svijeta, Va vjeni mir e biti vjena opomena i svjedoanstvo, nama koji ostajemo - zavjet i zakletva - da zlo mora biti unizeno

zamjenik naelnika Optine Tuzla dr.Sead Avdi.

Oprotaj od Jasminke Sarajli i Edina Mujabaia

U ovu zoru, kada nad Tuzlom svie novi dan, kao cvat mladosti i buenje proljea, mi se u tekom bolu moramo oprostiti sa svim Jasminkinim i Edinovim nedoekanim danima, mjesecima i godinama, sa svim njihovim nedosanjanim snovima, sa mladou koja je jedino htjela da ivi, i nita vie.

U svitanje novog dana, ije jutro je moralo pripadati naoj Jasminki i naem Edinu, mi se na mjestu gdje poiva 48 mladih Tuzlaka moramo oprostiti od njih. U saburu i dostojanstvu, ali sa saznanjem da nikada neemo oprostiti i zaboraviti.

Ako ima Boga i pravde, onda e ove suze i bol vaih blinjih, vae Tuzle, stii sve one koji uinie zlo. U ovo tuno tuzlansko jutro, umjesto u ivotu i sreu, mi vas ispraamo u vjeni mir. Vae preseljenje na Ahiret nije putanja koju vam je darovao ivot. Ono nije po zakonima prirode i ljudskosti. I zbog toga e svaka ova suza prolivena za vama imati teinu kazne za one koji nam vas oduzee...

Neka vam je rahmet dui...

dr.Refik Ahmedinovi pomonik naelnika Optine Tuzla

Oprotaj od Dijane Nini

Ova udnovata tiina u zoru 7.juna svjedok nam je da e proljetni dan nad Tuzlom osvanuti bez jo jednog Sunca koje je trebalo istinom svjetlosti da obasja sve svoje i nae budue dane. U ovom danu Tuzla se oprata sa jo jednim svojim svjetionikom budunosti, sa Dijanom Nini ija mladost nije uspjela izdrati teke neprebolive posljedice etnikog zloina, uinjenog nad tuzlanskom omladinom 25.maja 1995.godine.

Dijanin, zloinom prekinuti ivotni put ostaje kao neodvrena i nenapisana knjiga kao tek zapoeta pria o svim njenim neostavrenim snovima, o svemu to je eljela i htjela u ivotu. Korice te knjige su sklopljene zloinom i zbog toga e sve ono to nije ispisano, a naa je Dijana po svim boijim i ljudskim zakonima imala neotuivo pravo - ostati da boli i opominje.

Tomo Vidovi, sekretar Sekretarijata za drutvene djelatnosti Optine Tuzla

cupo

Pogledajte kako je plato Kapije izgledao nakon masakra. Danima su lanovi porodica, prijatelji, mnogobrojni Tuzlaci obilazili mjesto masakra i odavali poast rtvama.

Nakon masakra gradjani Tuzle su na Kapiji palili svijee, ostavljali cvijece, mnogobrojne stihove posvecene mladosti Tuzle

Protest na Praskom trgu 8.juna 1995 godine

[Edited by cupo on 07-05-2009 at 00:46 GMT]

14-02-2005 at 18:37 | Ukljui u odgovor
cupo

Na mezarju/groblju na Slanoj banji pokopano je 58 djece, dok je ostalih 13 sahranjeno na drugim grobljima.

Cvjetovi nai nerascvali

Veeras emo za njih voljeti prijatelju moj, veeras stisnimo ruke pogledajmo u nebo vinimo se zajedno do zvijezda, osjetimo dodir neba, dodir stvarnosti jer tako malo treba, prijatelju moj, tako malo da izbriemo trag prolosti, veeras volimo za one, koji vie voljeti nee, osjetimo za njih miris proljea koje se budi, dodirnimo sunce i oblak kraj njega prui mi ruku jer tako malo treba...

Probudimo noas usnule due neka sve granice pred njima se rue, neka osjete strast ivota i radost koja iz oka sja...

Veeras ih povedimo u kolo sree i zaigrajmo zajedno, jer veeras emo prijatelju moj, veeras emo za njih voljeti prijatelju moj..

Posjetitelji Tuzlarija o 25.maju

Nekada sam voljela maj. Mjesec ruza i mladog lisca, asocira na matursko vece, diplomski ispit, Dan Mladosti...A sta vrijedi maj kad u njemu procvatose krvavi makovi crveni? 92., 95. Nikada vise. Hoce li biti da ne bude nikada vise? Tog maja 95. jedan je djevojcurak dobio novu kosulju i pobjegao neni, da na Korzu pokaze drugaricama cvjetove na bijelini kosulje djevojacke. I ostadose cvjetovi, krvavi makovi da zauvijek, zauvijek cvatu na vezenom rukavu jedne kosulje. I nece za tu mladost biti setnji i igranki, ni zaljubljenih suza, ni bjezanja sa casova, ni maturske vecere, ni svadbe nece biti, ni djetinjeg placa i starenja uz voljeno bice. Sve sto je moglo biti - stalo je. Sve sto jeste - neka ipak i uzinat svima BUDE, NEKA se nastavi - za i u ime mladosti 95. i slobode 92. Da se NIKAKO I NIKADA NE ZABORAVI! Historija i sudbina, ruku pod ruku sa necim cemu imena ne znam opet su posramili ljudski rod.

Sta moze da vrati ocu i materi dijete, krv i meso njihovo? Sta moze da im vrati zivot? Kolika tuga, preduboka i prestrasna, ogromna tuga! I kolika bi kazna morala biti zlocincima i da ih sve redom pohvataju i kazne? Bi li smrt krvnika bila dovoljna? Nista nece vratiti godine i zaustaviti sate da bi stalo vrijeme. A hoce li neljudi koji su zlocin uradili, i njihova djeca, hoce li nauciti iz ovog krvavog maja lekciju? Bojim se da oni sto su losi djaci I NE ZELE I NECE!

Na vitrini u stanu gledam okacene jedne male kopacke....Sandro Kalesic u njima nikada ne odigra niti jednu utakmicu....u sumici kraj mezaristana na slanoj banji uvijek se cuju ptice...jedno dijete u smrt je otislo siroko otvorenih ociju

Poznavala sam Vesnu....Rodila se na isti dan kao i moj brat i to je bio jedan od razloga sto sam je smatrala znacajnom osobom u mom zivotu...Uvijek vedra, nasmijana, slatkorjeciva, puna nade i snova, i zelje za zivotom.... Posjetila sam njenu majku samo dva puta od kad Vesne nema.... (Isprva sam mislila da to nije lijepo s moje strane, ali sam onda shvatila da mozda i cinim ispravno...)...Oba puta smo neprestano plakale....Ona je pocinjala cim me ugleda, jer kako kaze, podsjetim je na njenu Vecu, a ja cim bi mi rekla: Moje Vece vise nema da te doceka na vratima........Divim se toj zeni, koja nalazi razlog i smisao zivota, pazljivo cuvajuci albume sa Vesninim slikama i dnevnik u kojem je na prvoj stranici ispisana pjesma: Vjencanja nece biti...

Svaki put kad odem na Slanu Banju, nekakva je zlokobna tiina u itavom kompleksu. Dopire do uha smijeh djece koja se igraju, ali je i on tih, izoblien i straan. ini mi se da i on zna dokle treba da se uje...
ak i moja petogodinja kerka uuti, pusti glavu i mirno hoda...Jednom me je upitala imaju li oni svoju djecu?, nisam znala ta da joj odgovorim. Pomislila sam da djeca znaju bolje objasniti i rei ono to mi mislimo...jednostavno, s malo rijei objasniti trenutak...

25.maj je dan kada bi i tuzlansko kamenje plakalo da moze .
Ne postoje rijeci koje mogu opisati tugu Tuzlaka ni rijeci koje mogu utjesiti one koji su izgubili bliske osobe .
Ne treba ni govoriti neka se ne zaboravi sve i da se hoce masakr koji se 25.maja 1995. desio na Kapiji u Tuzli se ne moze zaboraviti .
Nadam se da postoji raj /dzenet i da su neduzne zrtve nasle svoj mir a bar malo mira naci cemo i mi svi kada se pocionici ovog zlodjela izvedu pred lice pravde.

Nekad smo mislili, mislili i znali, da smo najjaci, jer smo mladi!
Nekad smo pjevali i slavili mladost
i opet mislili mladi smo i hrabri!
Danas mislim mladi smo, hrabri smo,
najjaci smo, jer smo mladi...a njih vise
nema, zato jer zlo nije htjelo vidjet mladost, zlo je ubilo mladost,
zlo nas je natjeralo da NE ZABORAVIMO!!!!

Tuzla nece zaboraviti!!

Vjecno pocivali u miru

Neka im je vjecna slava
i pokoj dusama njihovim neduznim.Amin.
Moja najveca ljubav je otisla toga dana zauvijek. S.M. nikada te necu zaboraviti

Moj narod je umro, a ja, jo uvijek ivei, oplakujem ga u samoi i povuenosti.
Umrli su moji dragi, pa mi je ivot poslije njih postao samo stradanje.
Moj narod je umro, suze i krv potopie visoravni u mojoj zemlji, a ja ovdje ivim ...........
Moj narod je umro na raspeu.
Umro je ruku ispruenih i istoku i zapadu, a pogleda uprtih u crnu prazninu.
Umro je utke i ovjeanstvo nije ulo njegove vapaje.
Umro je jer nisu bili nasilnici.
Umro je jer prema ugnjetaima nisu bili okrutni.
Umro je zato to su bili mirni.
Umro je u zemlji u kojoj je teklo med i mlijeko.
Umro je i moj i va narod... Pokoj duama vaim, cvjetovi nai nerascvali

[Edited by cupo on 06-05-2009 at 23:58 GMT]

03-08-2005 at 02:00 | Ukljui u odgovor
cupo

Na mjestu pada granate uklesan je grb grada Tuzle

07-08-2005 at 00:45 | Ukljui u odgovor
cupo

25.05.2005.godine navrilo se deset godina od masakra na Kapiji. Za taj neoprostivi zlocin nad djecom Tuzle jos niko nije odgovarao.

25.maj u Tuzli nije zvanicno proglasen danom zalosti, ali na taj dan sve je u znaku 25.maja nekada Dana mladosti a sada dana vjecne zalosti Tuzle i Tuzlaka.

Na svim radio stanicama u gradu pusta se ozbiljna muzika, muzika u svim kaficima na taj dan utihne, o raspolozenju i emocijama gradjana Tuzle da ne govorimo.

Ove godine na desetogodisnjicu masakra televizija Tuzla emitovala je cjelodnevni program uzivo sa Slane banje. Gosti su bili roditelji ubijene djece, predstavnici vlasti, prezivjeli sa Kapije i mnogi drugi.

I na ostalim medijima u Tuzli pricalo se o 25.maju

07-08-2005 at 14:04 | Ukljui u odgovor
cupo

Iznad Lederove fontane glumci za glumacke akademije iz Tuzle citali su pricu o svakoj zrtvi masakra iz knjige "Ubistvo svitanja".

[Edited by cupo on 07-08-2005 at 14:24 GMT]

07-08-2005 at 14:22 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 18
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: bone, dz.g81, fuad_baaboy, FunkyG, latino, mirsadmimi, musti, ninjaS, ramones, red_baron, TuzlankA78, _truth_
FORUM : Vjene teme : Kapija masakr tuzlanske djece 25.05.1995 godine New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net