|
 |
|
TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU
ARHIVA
24.02.2003.
| Umro Shlomo Argov - Čovjek koji je bio povod za okupaciju Libanona |
| nedjelja, 23.2.2003 11:13 |
 |
 |
BIVŠI izraelski veleposlanik u Britaniji Shlomo Argov, čije je ranjavanje u pokušaju atentata bio izravan povod za izraelsku okupaciju Libanona, umro je u nedjelju ujutro u 74. godini, javio je Izraelski radio.
Argov je atenatatu teško ranjen i paraliziran te je bolnici proveo više od 20 godina. Na njega je ispred londonskog hotela Dorchester u lipnju 1982. godine pucao član terorističke skupine Abu Nidala.
Izrael je taj pokušaj atentata iskoristio kao povod za napad na Libanon tri dana kasnije. Pod vodstvom generala Ariela Sharona, aktualnog premijera, izraelski su vojnici osvojili Bejrut i istjerali čelnika PLO-a Jasera Arafata i njegove sljedbenike iz Libanona. Kao zaštitu svoje sjeverne granice uspostavili su trajnu okupacijsku zonu u južnom Libanonu iz koje su se povukli tek 2000. godine.
Argov je bio karijerni diplomat koji je zauzimao niz važnih dužnosti u ministarstvu vanjskih poslova prije preuzimanja izraelskog veleposlanstva u Londonu.
|
| Sadam Husein: Bushu nedostaje muškost i viteštvo |
|
 |
 |
Irački predsjednik Sadam Husein izjavio je u nedjelju da američki čelnik George W. Bush nema muškosti ni viteštva u svom odnosu prema Bagdadu i da Washington neće uspjeti poniziti Irak.
´S Iračaninom nije lako kada se naljuti. Iračane ljuti ponašanja njihovog neprijatelja u kojem nema ni najmanje muškosti ni viteštva´, rekao je Sadam libanonskom izaslanstvu.
´Recite svojoj braći da Amerikanci mogu oštetiti i uništiti zgrade i postrojenja, ali neće uspjeti poniziti Irak´, rekao je Sadam, a prenijela je službena novinska agencija INA.
|
| Jesica je umrla |
| nedjelja, 23.2.2003 00:44 |
 |
 |
ZAVRŠILA je tužna drama 17-godišnje Jesice Santillan. Jesica je proglašena mrtvom u 1 sat i 25 minuta po lokalnom vremenu, a u 5 sati skinuta je s aparata za održavanje života.
U petak je objavljeno kako presađeni organi dobro funkcioniraju, no ranije danas objavljeno je da Jesica, kojoj su u Sjedinjenim Državama dva puta presađeni srce i pluća, više nema moždanih aktivnosti.
Puff je objavio da EEG ne pokazuje moždanu aktivnost i da krv više ne dolazi do djevojčinog mozga. Djevojčino novo srce i pluća radili su u petak dobro, ali su pretrage pokazale da su se pojavile otekline i krvarenje u mozgu.
Liječnici su komplikacije pripisali dužini vremena koje je Jesica provela spojena na strojeve dok je čekala na drugu transplantaciju.
Kirurg James Jaggers rekao je majci Magdaleni Santillan da će morati početi razmatrati opciju da kćer skinu s aparata za održavanje života. ´Majka je odgovorila doktoru da je to u Božjim rukama, a ne u njegovim´, rekao je novinarima Mack Mahoney, glasnogovornik obitelji Santillan. On je rekao da njezina majka, katolkinja, ´sigurno neće biti ta koja će skinuti kćerku s aparata i tako je ubiti´.
Jesica Santillan (17) bila je na rubu smrti nakon što je njezin organizam počeo odbacivati srce i pluća pogrešne krvne grupe koji su joj pogreškom presađeni 7. veljače. Nakon toga su djevojci presađeni organi odgovarajuće krvne grupe.
Mlada Meksikanka je patila od srčane deformacije koja nije dopuštala da pluća ubacuju dovoljno kisika u krv. Njezina se obitelj preselila se iz meksičke Guadalajare u Louisburg kako bi djevojka mogla dobiti odgovarajuću medicinsku pomoć.
U operaciji izvedenoj 7. veljače djevojci su presađeni organi donatora krvne grupe A, iako je ona mogla primiti organe samo svoje krvne grupe, O pozitivne.
Bolnica Duke je priznala da je kirurg Jaggers koji je izveo operaciju krivo pretpostavio da su organi odgovarajuće krvne grupe, ne provjerivši to još jednom. |
| Hamenei: Amerikanci su fašisti |
| nedjelja, 23.2.2003 11:58 |
 |
 |
VRHOVNI iranski duhovni vođa ajatolah Ali Hamenei usporedio je u nedjelju američke čelnike s ´fašistima´.
´Narodi svijeta imaju se pravo odnositi se prema američkim čelnicima kao prema fašistima jer oni otvoreno govore da žele napasti Irak ali samo radi obrane vlastitih interesa, a to je upravo ono što je govorio Hitler kada bi htio zauzeti neku zemlju´, rekao je Hamnei.
Iranski ajatolah, koji je u posljednje vrijeme imao nekoliko žestokih anti-američkih, izjava ponovio je protivljenje svoje zemlje ratu: ´Kao islamska zemlja oduprijet ćemo se napadaču, ali mi smo protiv rata´.
|
| ŠEŠELJ SE U PONEDJELJAK PREDAJE HAŠKOM SUDU |
|
 |
Čelnik srpskih radikala i haški optuženik Vojislav Šešelj ponovio je u nedjelju navečer, na skupu radikala održanom na središnjem beogradskom Trgu Republike, da u ponedjeljak ujutro odlazi u Den Haag, te je pozvao nekoliko tisuća svojih pristalica da nakon njegova odlaska više nikome ne dozvole da ode pred Međunarodni kazneni sud.
´Sutra krećem na put do konačne pobjede´, kazao je Šešelj na skupu koji je počeo pjesmom ´Sprem´te se, sprem´te četnici´. U gomili su se vidjele stranačke i srpske zastave, kao i stranačke zastave Socijalističke partije Srbije Slobodana Miloševića i Jugoslavenske ljevice Mirjane Marković, te Miloševićeve i Šešeljeve fotografije, a na transparentima koje su nosili Šešeljevi radikali pisalo je ´Srbija ima još Šešelja´ i ´Doktore, nauči ih prava, vrednija je tvoja od njihovih glava´.
Šešelj, koji je optužen za ratne zločine u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini od 1991. do 1993. godine, trebao bi - kako je ponovo u nedjelju i sam najavio - otputovati u ponedjeljak ujutro u 6.40 redovnom linijom JAT-a za Amsterdam, a činjenicu da Šešelj nema nizozemsku vizu predstavnik Ureda Međunarodnog kaznenog suda u Beogradu Matias Hellman u nedjelju nije želio komentirati.
|
| Jevgenij Primakov u tajnoj misiji u Bagdadu |
| nedjelja, 23.2.2003 09:13 |
 |
 |
BIVŠI ruski premijer Jevgenij Primakov u subotu je navečer doputovao u Bagdad, javlja u nedjelju agencija France Presse pozivajući se na diplomatske izvore u glavnom iračkom gradu.
Prema izvorima bliskim ruskom državnom vrhu, Primakov je u Iraku u posredničkoj misiji na zahtjev Kremlja.
Nikakve informacije o njegovom boravku u Bagdadu nisu bile dostupne ni od iračkih dužnosnika ni od ruskog veleposlanstva u glavnom iračkom gradu.
Primakov je arabist i priznati stručnjak za regiju. Njega je i nekadašnji sovjetski predsjednik Mihail Gorbačov poslao 1990. godine u Bagdad u mirovnu misiju prije izbijanja Zaljevskog rata.
|
| IRAK TVRDI DA SU BRITANSKI I AMERIČKI ZRAKOPLOVI NAPALI CIVILNE CILJEVE |
|
 |
Irak je u nedjelju objavio da su američki i britanski zrakoplovi napali civilne ciljeve na jugu zemlje, dodajući da u tim napadima nije bilo žrtava.
Iračko ministarstvo obrane u svom je priopćenju objavilo da su američki i britanski zrakoplovi izvršili više od 100 preleta zone zabrane letenja na jugu zemlje, te da su bombardirali ´civilne ciljeve´ u pokrajini Basra, oko 400 kilometara južno od Bagdada.
U priopćenju se navodi da je iračka protuzračna obrana pucala na zrakoplove. Washington je demantirao to izvještavanje.
Zone zabrane letenja uspostavljene su u Iraku nakon rata u Perzijskom zaljevu 1991. godine.
|
Preuzeto sa portala INDEX.HR
20.02.2026
Bivši princ Andrew pušten iz pritvora nakon 12 sati
Trump pozvao Bjelorusiju na sastanak Odbora za mir, ali delegacija nije dobila vize
Meloni prozvala ljevicu zbog smrti aktivista. Macron joj uzvratio
Spolno zlostavljala dječake u Americi, dobila je preko 50 godina zatvora
EU će potrošiti 5 milijuna eura više na privatne zrakoplove nego 2021.
JPMorgan odgovara na Trumpovu tužbu od 5 milijardi dolara
Kako je Hrvatska zadala žestok udarac Putinovim korisnim budalama
19.02.2026
Bijela kuća: Toplo preporučujemo Iranu da se dogovori s Trumpom
Eksplozija u uredu za novačenje u Ukrajini
Majka i kći u Mađarskoj pokušale otrovati zeta. U kavu mu stavile ricin
Troje mrtvih u lavinama u Austriji. Među poginulima i njemački skijaš
Hitno slijetanje aviona u SAD-u. Putnik pokušao ući u pilotsku kabinu
Život na Kubi je stao. Ovako danas izgleda Havana
18.02.2026
Kubanci mjesecima čekaju na termin za točenje goriva
Zelenski: Naložio sam timu da u Ženevi pokrene pitanje mog sastanka s Putinom
"Ako staneš, mrtav si". Kraj jedne od najtežih i najvažnijih bitaka rata u Ukrajini
Bivši ukrajinski ministar ukradenim novcem plaćao svojoj djeci školovanje u Švicarskoj
Zelenski: U Ukrajinu vraćeno dvije tisuće djece s okupiranih područja
Peru smijenio predsjednika jer se tajno sastao s kineskim biznismenom
Trump traži prava na svoje ime za zračne luke
17.02.2026
Djevojka (21) koja je pobjegla iz Ukrajine zbog rata ubijena u SAD-u
Njemačka kritizirala Francusku: "Pozivamo ih da učine ono što mi radimo"
Šest EU zemalja sastalo se iza zatvorenih vrata. Irska se pobunila
Ukrajinci u četiri dana ostvarili najveći teritorijalni napredak u 2,5 godine
Majka Navalnog položila cvijeće na sinovljev grob: "On je ubijen"
Šef UN-a: Zabrinut sam zbog krize na Kubi
Njemački ministar: Zemlje EU se ne smiju skrivati iza nacionalnih interesa
16.02.2026
Iran poslao poruku Americi. "Spremni smo na kompromis"
HDZ-u visi većina zbog Dabrine snimke? Hrebak prijeti odlaskom, oporba traži izbore
Europi je dosta "stalnog pljuvanja" od strane Amerike
Europski obavještajci tvrde da je Navalni otrovan žabljim otrovom. Javila se Rusija
Merz: Kulturni rat MAGA pokreta nije naš rat. Meloni: Ne slažem se
Krhko primirje u Gazi. U novim izraelskim napadima ubijeno 11 ljudi
Sve jača aneksija Izraela na Zapadnoj obali. Odobrili kupovinu ilegalnih zemljišta
15.02.2026
Amerikanci umirili Europu. Dvije zemlje ipak poslale oštru poruku Washingtonu
Guverner Kalifornije: Trebat će vremena, ali transatlantsko partnerstvo nije mrtvo
Šuica ide na prvi sastanak Trumpova Odbora za mir
Bivši šef SOA-e: Tri su ključna izazova za Europu
Analitičar Akrap: Nadam se da je kancelar Merz prelomio
Pet europskih zemalja optužilo Rusiju za smrt Navalnog. Stigla reakcija Rusa
Uskoro se prvi puta sastaje Trumpov Odbor za mir. Na njemu će biti i Izrael
14.02.2026
Ukrajinski šef diplomacije: Bez Trumpa je nerealno završiti rat s Rusijom
Macron i Merz spominju nuklearno oružje. "Suzdržavamo se od Drugog rata, više nećemo"
Trump pozvao Zelenskog da ubrza pregovore s Rusijom
Zelenski: Putin nije više mladić, nema još puno vremena. Daj Bože da nema
Planirali ubiti stotine Židova u Manchesteru, osuđeni su. Danas objavljene kazne
U Sydneyju zabranili ulazak u autobuse u bikiniju. Izbila velika rasprava
13.02.2026
SAD se povlači iz strateške baze u Siriji
Šestero republikanaca prkosilo Trumpu, glasali protiv uvođenja carina Kanadi
Serija skandala, nepotizam i međusobni sukobi. Što se događa u AfD-u?
Što se događa u Ukrajini? Objavljene karte, moćna grupacija juriša na važnu utvrdu
Psi u Britaniji nasmrt izgrizli susjeda. Vlasnik osuđen na pet godina zatvora
Ruski vojnici i vojni blogeri bijesni na Kremlj
Bivša partnerica Orbanova suparnika o snimci iz spavaće sobe: I ja sam tu žrtva
12.02.2026
Novi detalji o misterioznom sajtu sa spavaćom sobom. Orbanov suparnik: Ja sam meta
Ovo je popis najgorih masovnih pucnjava u Kanadi
Epsteinova žrtva prozvala Buckinghamsku palaču: "Istražite spise oko Andrewa"
Talijanska vlada odobrila zakon koji će dozvoliti pomorske blokade protiv migranata
Policija otkrila identitet ubojice iz Kanade. "Rođena je kao muškarac"
Analitičar: Moguć je sukob Amerike i Irana
11.02.2026
U školi u Londonu izbodena dva dječaka, uhićen 13-godišnjak
Čelnici Slovačke, Češke i Austrije za veću konkurentnost i niže cijene energije u EU
U Turskoj viličarom provalio u zlatarnicu, ukrao zlato i pobjegao na magarcu
SAD i Azerbajdžan potpisali strateško partnerstvo
Nadbiskup Kutleša: Dvije su Hrvatske. Jedna je tiha, a druga poput Barabe
Poljska traži europski uhidbeni nalog za bivšeg ministra kojem je Orban dao azil
Objavljena dosad nepoznata imena počinitelja iz Epsteinovih spisa
10.02.2026
Gradonačelnik Karlovca: Oštećenja u Zvijezdi prelaze milijun eura. Svinjarija
Meta i Google optuženi da su namjerno izazvali ovisnost mladih korisnika
Novi detalji filmskog napada u Italiji: Pljačkaši glumili policiju, uslijedio rat
Što se to događa na Kubi? Komunistički režim je na izmaku snaga
SAD će prepustiti dvije zapovjedne dužnosti u NATO-u Europljanima
ICE uhitio Irca s radnom dozvolom, u zatvoru je već 5 mjeseci. "Živim kao u logoru"
Elon Musk: Amerika će 1000% bankrotirati. Mogu je spasiti samo AI i roboti
09.02.2026
Zelenski: Rusija svakodnevno napada našu željezničku infrastrukturu
Socijalist Seguro pobijedio krajnju desnicu na izborima u Portugalu
Rusija ima strašne gubitke. Putin bi mogao biti prisiljen na riskantan potez
Prije 7 dana u Bugarskoj nađene tri mrtve osobe. Danas u kamperu nađene još tri
Amerika planira pooštriti uvjete za ulazak turista
Norveška diplomatkinja dala ostavku zbog veza s Epsteinom
08.02.2026
Obitelj u SAD-u tuži Teslu. Mladić izgorio nakon nesreće, nije mogao otvoriti vrata
Paradoks bitcoina: Zašto cijena pada unatoč potražnji ulagača
Bivšeg francuskog ministra krenuli istraživati zbog veza s Epsteinom. Dao je ostavku
Danski ministar: Situacija s SAD-om u vezi Grenlanda se jako poboljšala
Netanyahu se sastaje s Trumpom u srijedu u Washingtonu, razgovarat će o Iranu
Žestoki prosvjedi protiv ZOI u Milanu. Ljevičari se tukli s policijom
Trump ide u sukob s Europom. Iza svega stoji tajnoviti arhitekt nove politike SAD-a
07.02.2026
Moldavska predsjednica odbila nominaciju za Nobelovu nagradu
ISIL preuzeo odgovornost za bombaški napad u Pakistanu
Lavina u Slovačkoj usmrtila dvojicu mađarskih planinara
Netanyahu: Epstein nije radio za Izrael. Dokaz je njegov blizak odnos s Barakom
Europa pojačava pritisak. U Moskvi raste zabrinutost
Tinejdžer optužen za ubojstvo studenta u Britaniji
06.02.2026
U strahu da će Rusi zauzeti grad, udovica premjestila grob ukrajinskog vojnika
Američki ministar: Iransko vodstvo je kao ludo prebacivalo novac u inozemstvo
Turska ide u privatizaciju dva ključna mosta u Istanbulu
Vance o Grenlandu: Dobili smo puno više nego što smo imali na početku
Argentina i SAD sklopile sveobuhvatni trgovinski sporazum
Bitcoin se ponaša čudno
FBI istražuje otmicu majke američke voditeljice. Situaciju prati i Trump
05.02.2026
Tisuće i dalje bez struje u smrznutoj Ukrajini. "Ovo nije normalan život"
Zelenski: Rusija bi morala izgubiti još 800.000 vojnika da osvoji istok Ukrajine
FBI-jev doušnik je tvrdio da je Epstein bio izraelski špijun
Apel UNICEF-a državama: Kriminalizirajte AI sadržaj koji skida odjeću s djece
Rusija: Kad istekne Novi START, slobodni smo raditi što hoćemo
Macronov savjetnik bio u Moskvi. Sastao se s Putinovim čovjekom
Libanonski premijer: Sveopći rat na Bliskom istoku se mora izbjeći
04.02.2026
Bizarna prepiska Epsteina i biznismena iz Emirata. Od Kurana do "svježih" Ruskinja
Trump: Putin je održao obećanje o prekidu napada, ali volio bih da okonča rat
Policija istražuje britanskog moćnika zbog veza s Epsteinom
Pao je ChatGPT |
|
|
|
|
OSTALE VIJESTI
|