TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Četvrtak 2.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 








02.05.2024 - 14h
INDEKS KVALITETA ZRAKA
42
DOBAR
Kvalitet zraka je zadovoljavajući

ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 119

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

02.01.2007.

Američka vlada nezadovoljna načinom Sadamovog pogubljenja

PREMA navodima "New York Timesa", vodeći dužnosnici Bushove administracije neslužbeno izražavaju nezadovoljstvo načinom na koji je vlada iračkog premijera Nourija al-Malikija izvršila smrtnu presudu protiv bivšeg predsjednika Sadama Huseina.

Američke vlasti, koje su sve vrijeme suđenja za zločin protiv čovječnosti držale Sadama Huseina u svom zatočeništvu, su, prema izjavama svjedoka koje potvrđuju i izvori iz iračke vlade, prilično nevoljko predale osuđenog diktatora Iračanima, bojeći se da bi pogubljenje - ukoliko bude izvedeno na neuredan način - moglo Huseina učiniti mučenikom, odnosno pogoršati ionako lošu situaciju u toj zemlji.

Amerikance je brinula i činjenica da se Sadam Husein imao pogubiti na Kurban Bajram, muslimanski praznik prilikom kojeg je, po drevnim iračkim običajima, ali i još važečem zakonu iz Sadamovog vremena, zabranjeno vršiti smrtne kazne.

Nakon dvodnevnih pregovora, Amerikanci su Sadama Iračanima predali u petak navečer, nakon što su dobili uvjeravanja da u iračkim pravnim propisima nema ama baš nikakvih prepreka za pogubljenje, kao i tvrdnje Malikijevih dužnosnika da će "iračka vlada biti jedina koja će izvršiti pogubljenje, pa dakle i jedina koja će snositi posljedice".

Da su Amerikanci imali razloga za zabrinutost, svjedoči i subotu navečer emitirana integralna snimka pogubljenja, na kojoj jedan od iračkih dužnosnika uzaludno pokušava nagovoriti krvnike i okupljene svjedoke da pokažu trunku poštovanja i suzdrže se od dobacivanja uvreda Sadamu i skandiranja političkih parola.

Dio krvnika je skandirao "Muqtada, Muqtada", pokazujući tako svoju vjernost Muqtadi al-Sadru, radikalnom šijitskom vjerskom vođi čijeg je oca Sadam Husein dao ubiti 1999. godine. Al-Sadrov pokret, koji ima vlastitu paravojsku i koji je 2004. godine digao kratki ustanak protiv Amerikanaca, ima bliske veze s al-Malikijevom vladom kojom dominiraju irački šijiti.

Usprkos tvrdnji al-Malikijevih dužnosnika da je Husein za vrijeme pogubljenja bio preplašen, snimka i izjave svjedoka pokazuju da je u posljednjim trenucima pokazivao prkos prema svojim krvnicima, pa je tako čak i sam sarkastično počeo skandirati "Muqtada". 

Prema navodima svjedoka, smrt je nastupila trenutno, ali ju je liječnik ustanovio tek deset minuta kasnije. Razlog tome je da navodno nije mogao pristupiti visećem truplu, jer su oko njega plesali i pjevali predstavnici Malikijeve vlade.

Maliki je, navodno, našao način da zaobiđe pravilo o nepogubljivanju tokom Kurban Bajrama. Vodeći šijitski ajatolasi iz svetog grada Najafa su telefonom izvijetsili premijera da se po njihovom mišljenju Husein može pogubiti. Još je važnija činjenica da suniti i šijiti imaju različiti kalendar, pa sunitima Kurban Bajram pada u subotu, a šijitima u nedjelju.

Amerikanci su, pak, ustupak od Malikijeve vlade dobili tek nakon samog pogubljenja. Iračke vlasti su odbijale predati njegovo truplo, tvrdeći da trebaju pronaći način da se pogubljeni diktator pokopa, a njegov grob ne postane mjesto hodočašća njegovih pristaša. Amerikanci su, pak, inzistirali da se pokopa odmah u skladu s muslimanskim običajima. Maliki je na kraju popustio njihovim zahtjevima.

D.A.

Foto: AFP


Nestali zrakoplov u Indoneziji viđen, vjerojatno se srušio

INDONEZIJSKI ministar prometa Hatta Radjasa za medije je izjavio kako je izgubljeni zrakoplov koji je nestao u ponedjeljak, a u kojemu je bilo više od 100 putnika, viđen u niskom letu iznad šume Mamuju na Sulawesiju.

To će, kako je također izjavio ministar, ujedno biti i prvi trag spasilačkim ekipama da pronađu zrakoplov. Zapovjednik zrakoplovne vojne baze Eddy Suyanto za CNN je kratko prokomentirao kako " se zrakoplov vjerojatno srušio", dok se neki ipak nadaju da je samo prisilno sletio.

Podsjećamo, putnički zrakoplov Adam Air ( let KI-574 ), u kojemu je bilo više od 100 ljudi na komercijalnom letu između Jave i Sulawesija u ponedjeljak popodne po mjesnom vremenu izgubio je kontakt s kontrolorima leta.

Zrakoplov je poletio iz Surabaye na istočnoj Javi oko 13 sati po lokalnom vremenu (7 ujutro po srednjoeuropskom), a u roku od dva sata trebao je sletjeti u zračnu luku Manado ne sjeveru Sulawesija

Zadnji kontakt posada zrakoplova s kontrolorima leta imala je u 14 sati po lokalnom vremenu, kada se zrakoplov nalazio u blizini južnog dijela Sulawesija, kazao je Tatang, dodavši kako je zrakoplov imao goriva za 4 sata leta.

B.S.
Foto: AFP


Anno domini 2006: Gadni novi svijet

JOŠ jedna godina je na izmaku, i kao što je to običaj, ta banalna kronološka činjenica se koristi u svrhu osvrtanja unatrag i pokušaja da se ponekad banalna, bezlična, a vrlo često kaotična i neshvatljiva serija važnih i "važnih" političkih, ekonomskih ili kulturnih događaja u svijetu stavi u nekakav koliko-toliko suvisli kontekst.

Mnogi će, pokušavajući pogledati godinu dana unatrag, biti u velikom iskušenju da odmah donesu zaključak kako je danas opće stanje stvari na zemaljskoj kugli daleko lošije nego na izmaku 2005. godine. A za podlijeganje tom iskušenju će biti argumenata čak i kada se nekako uspije zaobići ponekad nezdrava sklonost čovjeka da romantizira davnu, pa nekada i ne tako davnu prošlost, u kojoj navodno nije bilo gladi, nesreća, bolesti, ratova, genocida, pa i ekoloških katastrofa ? barem ne toliko kao što ih ima danas.

S druge strane, u godini 2006. možda i nije bilo toliko "epohalnih" povijesnih prekretnica nakon kojih "više nikada neće biti isto". Nije bilo juriša na Bastilju, pucnjeva s "Aurore", udaraca po berlinskom zidu ili putničkih mlažnjaka koji se zalijeću u njujorške nebodere ? ili barem ih takvima mogu proglasiti tek budući povjesničari, koji će možda u nekom možda beznačajnom člančiću na nekoj opskurnoj web-straničici pronaći prvi spomen nekakve Nove Ere. U međuvremenu se, pak, može zaključiti da je većina "velikih" događaja 2006. godine tek nastavak "epohalnih" procesa koji su se počeli manifestirati davno prije.

Odlazak utvara prošlosti

Neki od tih "epohalnih" događaja su bili sve samo ne nepredvidljivi, odnosno svoje odvijanje duguju banalnim činjenicama, kako onima biološke, tako onima psihološke prirode. Dva događaja takve vrste su zaslužna za završetak dva sudska "procesa stoljeća" koji su, svaki na svoj način, iz domene aktualnih vijesti odvukle dvije ličnosti koje su se i prije toga mogle nazivati utvarama prošlosti.

Tako je u ožujku u haškom zatvoru preminuo Slobodan Milošević, ličnost najzaslužnija za propast jedne Jugoslavije, kojemu povijest nije dozvolila da vidi konačni nestanak još jedne države kojoj je bio na čelu, a ni konačnu propast projekta na kojemu je bio izgradio političku karijeru. S njegovom smrću je bespredmetnim postao sudski proces na kojem se htjela za sva vremena ustanoviti konačna povijesna istina o krvoproliću na ex-YU prostoru, a velikim dijelom i Haški sud ? institucija čija neefikasnost predstavlja samo odraz nesposobnosti velikih svjetskih usrećitelja da spriječe iste one događaje koji su poslužili kao povod stvaranja tog suda.

Devet mjeseci kasnije je na nešto drukčiji način, ali i sa sličnim ishodom završio još jedan proces, odnosno nestala još jedna povijesna "babaroga". Spektakularno vješanje Sadama Huseina je kraj sudskog postupka koji je svojom brzinom izazivao isto onoliko nezadovoljstva koliko Miloševićev proces svojom sporošću. U oba slučaja se naglasak stavljao na prošlost, dok su zbivanja u sudnici imala sve manje veze sa sadašnjošću. A i Huseinova smrt, kao i Miloševićeva, nije, zapravo promijenila ništa, osim što je ukazala na slabost i bespredmetnost institucije, odnosno projekta koji je stajao iza tog suđenja ? u ovom slučaju "neoconskog" pokušaja sađenja liberalne demokracije u mezopotamsko tlo. Isto kao što je Milošević davno prije svoje smrti postao povijesna fusnota, tako je i Husein izgubio svoju važnost, a njegovo suđenje imalo sve manje veze s krvavom stvarnošću Iraka uronjenog u građanski rat i sve mračnijih oblaka rata na Bliskom Istoku.

Odlazak utvara sadašnjosti

Kada je Sadam Husein 30. prosinca hodao prema gubilištu, mogao se tješiti s pomisli da nije samo nadživio gotovo 3000 američkih vojnika, nego i reputaciju Sjedinjenih Država kao jedine i svemoćne supersile. Sam Husein je, doduše, za to najmanje zaslužan. Nakon desetljeća Clintonove "pax americane", odnosno PG-13 ratova koje je američka ratna mašinerija "šaptom" dobivala bez da njenim pripadnicima pada dlaka s glave, stigao je račun na naplatu i ispostavilo se da američka javnost nema mnogo strpljenja za ratove nalik na holivudske filmove R-rejtinga, odnosno na one u kojima se prolijeva američka krv.

Ono što bi u nekim drugim vremenima bilo možda shvaćeno kao uspjeh, odnosno po cijeni "topovskog mesa" prihvatljiva okupacija strateški važne zemlje,  se, u današnjem svijetu ? pogotovo državama u kojima su generacije odrasle a da ne omirišu barut ? shvaća kao katastrofa. Jedna od najvećih žrtava takve percepcije je osoba koja se smatra najvećom "babarogom" sadašnjice ? američki predsjednik George W. Bush. Neke od njegovih karakteristika koje su ranije bile shvaćane kao vrlina ? tvrdoglavost i odlučnost ? su u studenom presudom nestrpljivih i nezadovoljnih američkih birača na kongresnim izborima  bile proglašene za bahatost i nesposobnost.

Tako je američki predsjednik ? kojega slijedeće dvije godine čeka neugodna kohabitacija s oporbenom većinom u Kongresu - ove godine prestao biti relevantni faktor američke, a samim time i svjetske politike. Leđa mu nije okrenuo samo američki narod, nego i vlastita stranka, za koju još duže vremena predstavlja ono što je kriptonit bio Supermanu. Budućnost najvećoj svjetskoj babarogi ne izgleda previše svijetla, s obzirom da će, s obzirom na svoju globalnu nepopularnost, dugo služiti kao dežurni Pedro za sve sadašnje i buduće američke grijehe, odnosno morat će se načekati prije nego što ga se - u usporedbi s nekim novim "usrećiteljima" - počne nazivati mudrim, plemenitim i principijelnim državnikom.

A da su takve transformacije sasvim moguće, svjedoči slučaj jednog drugog svjetskog čelnika koji je prošao kroz obrnuti proces. Britanski premijer Tony Blair, koji je prije samo nekoliko godina uživao reputaciju "Clintona poslije Clintona", odnosno nastavljača djela svog ideološkog istomišljenika i saveznika, već odavno je od Bushovog antipoda postao "Bushova pudlica". I slično kao njegov teksaški prijatelj i suradnik, Blair je svojoj stranci, pa i naciji postao kamen oko vrata, a isto tako je ove godine ? najavom o skorom odlasku s funkcije ? britanski premijer počeo postajati sve manje politički relevantnim.

Dolazak utvara budućnosti

Sumrak američke hegemonije je, kao što je to slučaj sa svakom hegemonijom u povijesti, stvara vakuum koji odmah ispune neki novi "igrači" i čije miješanje novih karata može, a vrlo često i mora, dovesti do nevolja ? pogotovo ako je tih novih igrača puno i ukoliko su skloni svoje kartaške igre završavati s nasiljem.

Neki od tih procesa su postali jasniji 2006. godine, kada su se s postupnim odlaskom Busha i Blaira u povijest počele kristalizirati neke stare, ali i nove babaroge, odnosno procesi koje će ? opravdano ili neopravdano ? zabrinjavati svijet u godinama koje dolaze.

Jedan takav proces se počeo odvijati na Bliskom Istoku, gdje je krah "neoconskog" projekta u Iraku koincidirao s debaklom američke vanjske politike u ostatku regije, a a slabost jedine svjetske supersile počeli sve više koristiti neki dugo vremena marginalizirani regionalni igrači, od kojih je, dakako, najpoznatiji Iran. To se možda najbolje vidjelo ovog ljeta prilikom izraelsko-libanonskog rata. Nakon tog sukoba se proiranski "Hezbollah" možda i nije mogao proglasiti pobjednikom u vojničkom smislu, ali mu nitko nije mogao osporiti stjecanje najviše političkih bodova. Time su ozbiljno ugrožene tekovine "revolucije cedrova" ? jedinog koliko-toliko opipljivog uspjeha kojeg je Bushova administracija imala u svojem "neoconskom" projektu transformacije Bliskog Istoka u plodnu oazu proameričkih demokracija.

Isti je taj sukob pokazao da svijet, kojemu je Holokaust sve dalja povijesna činjenica, a čiji se sve veći antiamerikanizam prenosi i na tradicionalne saveznike donedavnog "svjetskog policajca", ima sve manje razumijevanja za Izrael. Židovska je država, pak, iz ljetnog rata izašla vidno oslabljena, s obzirom da od tradicionalnog trijumfa u srazu s arapskim neprijateljima nije bilo ništa, a izraelska vojska doživjela možda najveći poraz u svojih šest desetljeća postojanja.

Slabljenje Izraela je, pak, praćeno rastom utjecaja Irana za kojeg je izvjesno da će, bez obzira ostali američki vojnici u Iraku ili ne, biti jači nego što je bio prije američkog pohoda na Mezopotamiju. Njegov nuklearni program, koji se odvija neometano bez obzira na prijetnje sankcijama, ruglu je izvrgao koncept "osovine zla", odnosno pokazao kako je pohod na Irak zapravo postigao ono što je trebao spriječiti. Iran ne samo što je dobio dodatni razlog da pribavi oružje za masovno uništavanje, nego je međunarodna zajednica, poučena gorkim iračkim iskustvom, izgubila svaku volju da ga u tome spriječi.

Još jedan član "osovine zla" ? Sjeverna Koreja ? je, pak, debakl američke politike i nastanak novog, opasnijeg svijeta demonstrirala na nešto spektakularniji način. Detonacija jedne male atomske bombe, odnosno povećanje nuklearnog kluba u svijetu, je tek početak, s obzirom da će sjevernokorejski, a nakon njega i iranski presedan, početi koristiti sve veći broj zemalja. Među njih spada i Japan, koji je sve više umoran od šest desetljeća institucionalnog pacifizma te svoju ekonomsku moć nastoji upotpuniti ponovnim naoružavanjem, uključujući i ono nuklearno. Ukoliko bi takav Japan počeo skretati prema militarizmu, svijet bi uz Ahmadineždada i Kim Jong-Ila dobio još jednu babarogu.

Još jedan sjevernokorejski susjed je, pak, prošle godine nastavio pokazivati da ima sve manje kompleksa u igranju uloge babaroge. Rusija Vladimira Putina je iza sebe definitivno ostavila Jeljcinove burne devedesete, a uz koncept liberalne demokracije je napuštena i politika ruskog medvjeda kao plišane igračke, a umjesto toga su mnogi ruski susjedi počeli osjećati moćnu zvijer koja ucjenama plinom i na druge načine bez kompleksa pokazuje tko je glavni gazda u euroazijskoj šumi.

Među te susjede, dakako, spada i Europska unija, koja je suočena sa sve većim nesuglasicama po pitanju svoje budućnosti ? kako proširenja, tako i toga predstavlja li federalnu superdržavu ili labavi klub samostalnih država. Od svega toga je možda ipak najveći problem još uvijek neodgovoreno pitanje što je to zapravo ujedinjena Europa i što bi ona trebala predstavljati. Jedan od mogućih odgovora, i ne onih koje zagovornici EU vole čuti, ponudio je mađarski premijer Ferenc Gyurscani te tako na suzavcem i kamenjem posutim ulicama Budimpešte dao povod za još jedno utjelovaljenje stare izreke o prošlosti koja se ponavlja prvo kao tragedija, potom kao farsa.

Kao ponavljanje prošlosti bi se mogao shvatiti i globalni spor oko karikatura u jednim opskurnim danskim novinama, kojeg će neki protumačiti kao potvrdu teza o "sudaru civilizacija", neki kao komad srednjeg vijeka koji je slučajno zalutao u današnjicu, a neki kao povod da se u ime sigurnosti i mirnog sna samozadovoljnog zapadnog svijeta ukine sloboda izražavanja.

Još jedan dokaz da su stvari u današnjem svijetu prilično daleko od Fukuyaminog "kraja povijesti" i neupitnog trijumfa liberalne demokracije kao jedinog mogućeg poretka jest i Tajland. Država koja se često uzimala kao svijetli primjer trijumfa demokracije i modernih zapadnih ideja na azijskom tlu je ove godine podlegla tradiciji vojnih pučeva. Taj događaj sam po sebi nije toliko značajan, koliko to da se nitko u svijetu na njega nije previše obazirao.

Dakako, uvijek se može reći da čovjekova priroda, odnosno sklonost da se vječno nezadovoljan i vječno zabrinut za svoju budućnost, sve ove retrospektive ponekad čini neopravdano pesimističnim. Ali, mračne vizije bliske prošlosti isto tako imaju i svoju korisnu svrhu. One ponekad mogu poslužiti kao poticaj da se nešto zbilja učini te 2007. godina na nekakav način bude u svijetu i sretna, a ne samo nova.

Dragan Antulov 


Somalijski islamisti bježe prema kenijskoj granici

USPRKOS najavama da će Kismayo, strateški važnu luku i svoje posljednje veliko uporište, braniti do smrti, pripadnici somalijske Unije islamskih sudova (UIC) su nakon kraćih borbi s etiopskim snagama započele povlačenje prema kenijskoj granici.

UIC, paravojna formacija kojoj je cilj pretvaranje Somalije u islamsku državu sa strogom primjenom šerijatskog prava, sredinom prošle godine je zauzeo glavni grad Mogadisciu, a potom u nezaustavljivom prodoru osvojio veći dio te istočnoafričke države.

UIC-ov uspjeh mnogi tumače time da je, poput talibana u Afganistanu 1990-ih, stanovništvu predstavljao jedinu kakvu-takvu čvrstu vlast i daleko bolju alternativu od anarhije zakrvljenih klanova.

Međutim, pokušaj UIC-a da iz grada Baidoe istjera tzv. prijelaznu federalnu vladu je doveo do intervencije od strane susjedne Etiopije, čija je vojska jedna od najbrojnijih, najopremljenijih i najiskusnijih na afričkom kontinentu.Nakon tjedan dana žestokih borbi oko Baidoe uslijedio je etiopski oklopni "blitzkreig" i potpuno rasulo u islamističkim redovima.

Tako je i Mogadisciu predan bez borbe, ali se oko 3000 pripadnika UIC-a zareklo da će se u Kismayu boriti do smrti.

Jučer su zabilježene žestoke borbe između islamista i etiopskih snaga na prilazima Kismayu. Međutim, oko 50-ak pripadnika islamističke milicije u samom gradu je odbilo poziv da ode na frontu.

D.A.

Foto: AFP


U Gazi otet novinar francuske novinske agencije

PALESTINSKI militanti danas su u gradu Gazi oteli fotografa iz Perua, Jaimea Razurija, koji radi za novinsku agenciju Agence France-Presse, javljaju iz AFP-a i palestinske policije. Zasad nitko nije preuzeo odgovornost.

Rezuri je otet ispred zgrade u kojoj se nalazi redakcija AFP-a u Gazi, na mjestu gdje mnoge agencije imaju svoje urede. Razuri je stajao na raskrižju kad mu je prišlo pet ljudi, koji su ga ugurali u automobil i pobjegli. Budući da se nitko nije oglasio oko incidenta, ne zna se koja je motivacija otmice.

Ali, otmice novinara nisu neobična stvar za područje palestinske samouprave. Samo u zadnjih pet mjeseci su militanti u Gazi oteli tri novinara. Jedan je bio fotograf novinske agencije Associated Press (agencije koja je nedavno priznala da je manipulirala slikama i vijestima da bi ocrnila Izrael u sukobu s Palestincima). Ovo se odgodilo u oktobaru. U augustu su dva  novinara američke TV stanice "Fox News channel" dva tjedna držana u zarobljeništvu. Također, u oktobaru je otet jedan španjolski humanitarni radnik

Agencija Foreign Press Association, koja ima sjedište u Tel Avivu, a predstavlja novinare u Izraelu i područjima palestinske samouprave, osudila je Razurijevu otmicu. "Maksimalno osuđujemo ovaj vid trajnog nasilja nad novinarima. Mora nam se dopustiti da u Gazi obavljamo svoj posao slobodno i bez mučenja.", rekli su u izjavi medijima.

Kad smo već kod otmica, treba spomenuti i da su tenzije između vladajućeg Hamasa i njihovog protivnika Fataha opet narasle kad je danas oteto 11 ljudi, 3 Fatahova i 8 Hamasovih.

J. D.
Foto: AFP


Bugarska i Rumunjska od danas članice EU

RUMUNJI i Bugari su Novu Godinu proslavili s malim dodatkom. Naime, njihove su zemlje od danas nove članice Europske Unije. Deseci hiljada ljudi skupili su se na ulicama Bukurešta i Sofije da bi proslavili početak novog doba.

Europska Unija ovime dobiva 26. i 27. članicu, a broj ljudi koji žive u njoj sad je prešao pola milijarde.

"Prihvaćanjem novih članica, znamo da ćemo obogatiti svoju kulturu, svoju tradiciju i svoje naslijeđe", rekao je predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso.

"Bilo je teško, ali došli smo do kraja puta. Puta naše budućnosti. Puta našeg veselja", rekao je Trajan Basescu, rumunjski predsjednik. On je pozdravio Novu Godinu riječima: "Stigli smo. Dobrodošli u Europu."

Ujutro su mladići na ulicama Bukurešta proslavili tradicionalnim pucanjem bičevima. Tim ritualom se tjeraju duhovi prošlosti, nakon čega slijedi zvonjava crkvenih zvona, koje najavljuju novo doba.

"Dan koji danas proslavljamo, jamačno će naći svoje mjesto u povijesti naše zemlje kao jedan od najbitnijih ikad", rekao je bugarski predsjednik Georgi Parvanov na proslavi u Sofiji, gdje je nebo osvijetlila piramida svjetla.

"Ali, treba nam biti jasno da budućnost naše nacije neće ovisiti o europskim novcima, nego o našem radu", dodao je.

Prvi dan u EU se većini ljudi čini sasvim normalnim. Iako, već su počele neke promjene. Bugarska je sinoć zatvorila dio svoje jedine nuklearne elektrane, zbog pravila o sigurnosti u EU. Također je olabavila kontrolu na 15 graničnih prijelaza s Grčkom i Rumunjskom, a pojačala ih na granicama s Makedonijom, Srbijom i Turskom.

Bugarska i Rumunjska sad će biti pomno praćene, da se vidi mogu li provesti sve preostale potrebne reforme.  Neki se boje da te zemlje neće moći pravovremeno riješiti korupciju u zemlji, a starije članice strahuju i od vala imigranata.

J.D.
Foto: AFP
 


Preuzeto sa portala INDEX.HR

02.05.2024
  • Kolumbijski predsjednik: Prekidamo diplomatske odnose s Izraelom
  • Deseci tisuća ljudi na prosvjedima po Francuskoj tražili veće plaće i mir
  • Bivši kazahstanski ministar ubio suprugu (31). Tukao ju do smrti u restoranu
  • Britanija počela pritvarati migrante koji će biti deportirani u Ruandu
  • Obilne poplave u glavnom gradu Turske, očekuje se još kiše
    01.05.2024
  • Ukrajinci priznali da su se povukli iz više sela. Javio se Zelenski
  • Objavljeni detalji mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine. Nikad nije potpisan
  • SAD na korak bliže dekriminalizaciji marihuane
  • Dešifriran drevni tekst. U njemu piše gdje je točno pokopan Platon
  • U Kijevu ruše spomenik koji slavi bliskost Rusije i Ukrajine
  • Češka diže dob za odlazak u mirovinu
    30.04.2024
  • U Sjevernoj Karolini upucano više policajaca, tri su ubijena? Osumnjičenik mrtav
  • Von der Leyen napala europsku krajnju desnicu: Riješite se Putinove propagande
  • SAD: Pet izraelskih jedinica je kršilo ljudska prava. Nastavljamo im prodavati oružje
  • Za FBI je najtraženiji bjegunac. On tvrdi da oslobađa Haiti
  • Autobus u Peruu pao u provaliju, završio u rijeci. Najmanje 23 mrtvih
  • Rođena je i odrasla u Ukrajini, ali je u Kongresu bila protiv slanja milijardi Kijevu

  • 29.04.2024
  • Biden razgovarao s Netanyahuom. "Ponovio je svoj stav o invaziji na Rafah"
  • Može li novo oružje promijeniti stanje u Ukrajini? Analitičar: Čuje se puno gluposti
  • Zelenski opet tražio bržu dostavu Patriota, ali i pristup Ukrajine EU i NATO-u
  • Macron iznio novu ideju o francuskom nuklearnom oružju. Napale ga desnica i ljevica
  • Ukrajinski general: Naša vojska je izgubila položaje na istoku zemlje
  • Bijela kuća: Izrael nas je pristao saslušati prije invazije na Rafah
    28.04.2024
  • Rusi masovno nadiru, Ukrajinci očajni, stiže moćno oružje. Slijedi ogromna bitka
  • Glasnogovornik Kremlja o primirju: Putinovo stajalište je dobro poznato
  • U Njemačkoj počinje ogroman sudski postupak skupini koja je planirala državni udar
  • Kina uvela drastične promjene u vojsku
  • Rusi šalju pojačanje za proboj ključne točke u Ukrajini. Situacija za Kijev je očajna
  • Rusi: U 7 dana izveli smo 35 napada Kinžalima. Gađali smo i grupe plaćenika
    27.04.2024
  • Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
  • Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
  • SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
  • Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
  • Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
  • Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"

  • 26.04.2024
  • SAD u blizini Gaze gradi privremenu luku za slanje humanitarne pomoći
  • Masovni proboj Rusa, ukrajinska brigada se raspala. Prijeti kolaps cijele linije
  • Ukrajinski ministar ponudio ostavku, optužen je za korupciju
  • Detalji brutalnog ubojstva Hrvata u Irskoj. Prijatelj opisao napad, uhićena trojica
  • Održana komemoracija za humanitarne radnike ubijene u Gazi
  • Danci: Švicarska firma iz optužnice protiv Mamića prebacivala milijune Bellabeatu
    25.04.2024
  • U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
  • Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
  • Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
  • Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
  • Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
  • Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    24.04.2024
  • Penava: Upozoravam Plenkovića - ne prelazi tu crtu, imat ćemo druge scenarije
  • Uhićen najbliži Šojguov suradnik. Sumnja se da je primio mito
  • Otkrivene masovne grobnice kod bolnica u Gazi
  • Američki Senat odobrio glasanje o vojnoj pomoći Ukrajini, moguća odluka već noćas
  • Hezbolah dronovima napao sjever Izraela
  • Rusija upozorila Zapad. "Riskirate direktan vojni sukob s nama"
    23.04.2024
  • Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
  • Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
  • Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
  • State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
  • Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
  • Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.

  • 22.04.2024
  • Ukrajina: Pogodili smo ruski spasilački brod na Krimu
  • Zapovjednik izraelske vojske odobrio je nastavak ofenzive u Gazi
  • Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. "Izrael ubija, Europa sponzorira"
  • Čuli ste za povremeni post? Iznenađujuće mijenja tijelo
  • Netanyahu: Zadat ćemo nove teške udarce Hamasu
  • Donji dom američkog Kongresa izglasao zabranu TikToka. "Gazi se sloboda govora"
    21.04.2024
  • Zelenski: Hvala SAD-u na novoj pomoći. Rusija: To će uništiti Ukrajinu
  • Amerika izglasala pomoć Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
  • SAD spriječio ulazak Palestine u UN. Palestinski predsjednik: Guraju nas prema kaosu
  • Erdogan se sastao s vođom Hamasa i pozvao Palestince na jedinstvo protiv Izraela
  • Izrael srušio projektile izvan atmosfere. Je li to početak rata u svemiru?
  • Veliki ukrajinski napad dronovima na Rusiju. Pogođeno skladište goriva i trafostanice
    20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  • Koliko je jaka iranska vojska?
  • SAD: Ovo su informacije koje imamo o osveti Izraela. Neke mogućnosti su zastrašujuće
  • Katastrofalne poplave u Dubaiju. U jednom danu palo kiše koliko inače u godinu dana
    16.04.2024
  • Ovaj čovjek ispraznio je gradove, uveo potpuno ludilo i pobio milijune
  • Deseci porotnika odbili biti na suđenju Trumpu. Jedan rekao: Jednostavno nisam mogao
  • Izraelski doseljenici ubili 2 Palestinca na Zapadnoj obali, naoružani upali u selo
  • Izraelski vojnici ušli u Libanon pa upali u Hezbollahovu zamku
  •  
    OSTALE VIJESTI
    Novi kineski nosač aviona krenuo na prvu plovidbu
    Danskom brodarskom divu jako pali prihodi
    Palestinske sigurnosne snage ubile militanta
    U Švicarskoj se održavaju mirovni pregovori o Ukrajini. Rusi ne dolaze
    U Teksasu pucali po mladima ispred zgrade. Upucano šestero, među njima četvero djece
    Dogovoren tekst rezolucije o Srebrenici, čeka se Opća skupština UN
    Ovo su besplatni tečajevi o AI. Nude ih Harvard, Google, Microsoft...
    VIDEO Nezapamćene poplave u Brazilu. "Ovo je katastrofa, bit će još gore"
    Zašto su europski izbori važni i kako funkcioniraju?
    FOTO Rekonstruirano lice neandertalke od prije 75.000 godina
    Prije točno 29 godina pobunjeni Srbi raketirali su Zagreb
    Lokalni izbori u Britaniji, konzervativci očekuju potop
    Rusi silovito napreduju. Osvojili su najveći dio Ukrajine u gotovo dvije godine
    Ukrajinka Lidija (98) bježala od Rusa, pješačila 10 kilometara u kućnim papučama
    Policija u SAD-u zaprimila dojavu o osobi s oružjem. Upucala i ubila srednjoškolca
    Američki sud: Tužbu mladih protiv vlade zbog klimatskih promjena treba odbaciti
    Urušila se autocesta na jugu Kine, 36 ljudi poginulo
    Ukrajinski haker osuđen u SAD-u, dobio 13 godina i 7 mjeseci zatvora
    Policija u SAD-u upala u zgradu sveučilišta. Trump: To je bilo baš lijepo gledati
    Amerika uvodi nove sankcije Rusiji






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    Novi kineski nosač aviona krenuo na prvu plovidbu
    Danskom brodarskom divu jako pali prihodi
    Palestinske sigurnosne snage ubile militanta
    U Švicarskoj se održavaju mirovni pregovori o Ukrajini. Rusi ne dolaze
    U Teksasu pucali po mladima ispred zgrade. Upucano šestero, među njima četvero djece
    Dogovoren tekst rezolucije o Srebrenici, čeka se Opća skupština UN
    Ovo su besplatni tečajevi o AI. Nude ih Harvard, Google, Microsoft...
    VIDEO Nezapamćene poplave u Brazilu. "Ovo je katastrofa, bit će još gore"
    Zašto su europski izbori važni i kako funkcioniraju?
    FOTO Rekonstruirano lice neandertalke od prije 75.000 godina
    Prije točno 29 godina pobunjeni Srbi raketirali su Zagreb
    Lokalni izbori u Britaniji, konzervativci očekuju potop
    Rusi silovito napreduju. Osvojili su najveći dio Ukrajine u gotovo dvije godine
    Ukrajinka Lidija (98) bježala od Rusa, pješačila 10 kilometara u kućnim papučama
    Policija u SAD-u zaprimila dojavu o osobi s oružjem. Upucala i ubila srednjoškolca
    Američki sud: Tužbu mladih protiv vlade zbog klimatskih promjena treba odbaciti
    Urušila se autocesta na jugu Kine, 36 ljudi poginulo
    Ukrajinski haker osuđen u SAD-u, dobio 13 godina i 7 mjeseci zatvora
    Policija u SAD-u upala u zgradu sveučilišta. Trump: To je bilo baš lijepo gledati
    Amerika uvodi nove sankcije Rusiji


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    Ovo su besplatni tečajevi o AI. Nude ih Harvard, Google, Microsoft...

    VIDEO Nezapamćene poplave u Brazilu. ˝Ovo je katastrofa, bit će još gore˝

    Policija u SAD-u upucala i ubila učenika ispred škole nakon dojave da ima pištolj

    Policija u SAD-u upala u zgradu sveučilišta. Trump: To je bilo baš lijepo gledati

    Urušila se autocesta na jugu Kine, 36 ljudi poginulo

    Kolumbijski predsjednik: Prekidamo diplomatske odnose sa Izraelom

    VIDEO Kina počinje testiranja najnaprednijeg nosača aviona

    VIDEO Ogromni neredi u Istanbulu. Prosvjednici mlate policiju, trgaju im štitove

    Deseci hiljada ljudi na prosvjedima po Francuskoj tražili veće plaće i mir

    Burna rasprava o BiH u UN-u. Rusi: Stanje bi moglo izmaknuti kontroli





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi