TUZLA - TUZLARIJE NET
       
Petak 3.5.2024       
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
Tuzlarije
    
Tuzlarije
  
   
  TZ VIJESTI - VIJESTI IZ MINUTE U MINUTU - TOP VIJESTI 24 SATA - TUZLARIJE - BILTEN GRADA - BILTEN KANTONA - OBRAZOVANJE - FORUM
 









TZNEWS


ŽIV LUK SAR ZEN TUZ
zrak.ekoakcija.org






ON LINE KORISNICI - 92

Users in Chat
TUZLARIJE CHAT

Tuzlarije



TZ VIJESTI - BH VIJESTI - BH TEME - IZ MINUTE U MINUTU


ARHIVA

16.12.2013.

Merkel predstavila ministre: Žena na čelu ministarstva obrane, Schaeuble ostaje


Merkel predstavila ministre: Žena na čelu ministarstva obrane, Schaeuble ostaje

Foto: Guliver image/Getty images

NJEMAČKA kancelarka Angela Merkel (CDU) i šef sestrinske bavarske Kršćansko-socijalne unije (CSU) Horst Seehofer predstavili su u nedjelju ministre vlade "velike koalicije" iz redova demokršćana.

Kancelarka Merkel imenovala je Ursulu von der Leyen za novu ministricu obrane, čime je žena prvi puta u poslijeratnoj povijesti države došla na čelo tog ministarstva.

Ministar financija Wolfgang Schaeuble (71), najstariji član vlade, ostat će na svojoj dužnosti. Merkel je naglasila da se raduje nastavku njihove suradnje, te da je ime "Wolfganga Schaublea povezano sa stabilnošću eura i politike koja uz to ide, i sa svim što je važno u Europi".

Među ostalim resorima koji su podijeljeni u nedjelju navečer, bivši ministar obrane Thomas de Maiziere, također bliski suradnik Angele Merkel, dobio je ministarstvo unutarnjih poslova, na čelu kojeg je već bio.

Herman Groehe, bivši glavni tajnik CDU-a bit će zadužen za ministarstvo zdravstva, dok će Johanna Wanka ostati ministrica obrazovanja.

CSU je imenovala Alexandera Dobrinta za ministra prometa, dosadašnjeg ministar unutarnjih poslova Hansa-Petera Friedricha za ministra poljoprivrede i Dagmar Woehrl za ministricu razvitka.

SPD je ranije objavio da će njihov predsjednik Sigmar Gabriel biti ministar ministar gospodarstva i vicekancelar, Frank-Walter Steinmeier ministar vanjskih poslova, Andrea Nahles ministrica rada, Heiko Mass ministar pravosuđa, Manuela Schweisig ministrica obitelji i Barbara Hendricks ministrica zaštite okoliša.

Merkel (59) će u srijedu početi svoj treći uzastopni mandat, tri mjeseca nakon pobjede na izborima 22. rujna.


U zračnim napadima u sirijskom Alepu 36 mrtvih


U zračnim napadima u sirijskom Alepu 36 mrtvih

Ilustracija: Guliver image/Getty images

U ZRAČNIM napadima na tri pobunjeničke četvrti Alepa u nedjelju poginulo je 36 osoba, među kojima 15 djece, prema podacima Sirijskog opservatorija za ljudska prava (OSDH).

Danas je bačen eksploziv iz zrakoplova i helikoptera koji je ubio 36 ljudi, među kojima jednu ženu, 15 djece i jednog mladića, rekao je direktor OSDH-a Rami Abdel Rahmane.

Zrakoplovi i helikopteri su napali pobunjeničke dijelove grada, koji je nekoć bio važan gospodarski centar, dodaje se iz istog izvora.

Bombardiranja su izvedena dan nakon što je sirijski Crveni polumjesec isporučio hranu i lijekove središnjem zatvoru Alepa, koji je osam mjeseci pod pobunjeničkom opsadom.

Dragovoljci su oslobodili 15 zatvorenika, navod OSDH i dodaje da skupina od 341 zatvorenika čeka oslobođenje.

Režim Bašara al-Asada je objavio početkom tjedan amnestiju za zatvorenika zbog loših i nezdravih uvjeta u zatvoru, navod OSDH.

U međuvremenu su 32 civila pripadnika vjerskih manjina ubijena u Adri, blizu Damaska, nakon što su pobunjenici u srijedu pokrenuli ofenzivu kako bi kontrolirali pristup glavnom gradu.

"Među 32 žrtve, od kojih su četiri žene, ima alavita, šijita i druza", naglašava OSDH.

Više od 126.000 ljudi je ubijeno u Siriji od ožujka 2011., a više milijuna je izbjeglo.


Bugarin srušio kuću pod hipotekom i istovario je pred banku!


Bugarin srušio kuću pod hipotekom i istovario je pred banku!

Ilustracija: Guliver image/Getty images

PRIČA očajnog Bugarina koji je zbog dugova bio prisiljen na drastičan potez ovih je dana obišla medije. Naime, Bugarin je posljednji novac koji je imao uložio u rušenje vlastite kuće, budući da više nije za nju mogao otplaćivati dug za hipoteku.

Budući da zemljište na kojem se kuća nalazila nije pod hipotekom, obitelj je odlučila srušiti kuću i predati je banci. Doslovno. Srušili su kuću i sav građevinski materijal i otpad istovarili pred banku u gradu Tetevenu.

Prije istovara Bugarin i njegova obitelj su ušli u banku te se odlučili narugati direktoru, moleći ga da im ne oduzme kuću. Nakon što je ovaj odbio, krenuli su s istovarom.


Kim Jong-un pogubio tetka zbog veleizdaje, a tetku postavio na prestižnu funkciju


Kim Jong-un pogubio tetka zbog veleizdaje, a tetku postavio na prestižnu funkciju

Screenshot: YouTube

UTJECAJNA tetka sjevernokorejskog lidera Kim Jong-una, Kim Kyong-hui, ostala je u krugu režima nakon što je njezin suprug, drugi najmoćniji čovjek režima, pogubljen.

Pyonyang je u subotu navečer objavio da je 67-godišnja Kim Kyong-hui, kći osnivača države Kim Il-sunga, imenovana za članicu odbora za sprovode vladajuće partije, što je prestižna funkcija u ovoj zemlji.

Sjeverna Koreja objavila je u petak da je Chang Song Thaek, tetak sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una, koji je smatran drugim čovjekom sjevernokorejskog režima, pogubljen nakon što je posebni vojni sud utvrdio da je kriv za izdaju i osudio ga na smrt.

"Optuženi Jang okupio je na duže vrijeme nepoželjne snage i formirao frakciju kao šef frakcijske skupine i time počinio ogavan zločin u pokušaju rušenja države", objavila je državna sjevernokorejska agencija KCNA.

Ranije prošlog tjedna Jang je smijenjen sa svih dužnosti pod optužbom za kriminalna djela uključujući loše upravljanje državnim financijskim sustavom, ženskarenje i odavanje alkoholu.


Nelson Mandela pokopan u krugu obitelji, rodbine i najbližih prijatelja


Nelson Mandela pokopan u krugu obitelji, rodbine i najbližih prijatelja
//

Foto: Guliver Image/Getty Images
Video: YouTube

PRVI južnoafrički crni predsjednik i ikona borbe protiv aparthejda Nelson Mandela pokopan je u nedjelju uz članove njegove obitelji u rodnom selu Qunuu, uz državne i vojne počasti.

Južnoafrički predsjednik Jacob Zuma ustao je kada se lijes spuštao u grob. Vojni helikopteri i borbeni zrakoplovi nadlijetali su mjesto tokom polaganja lijesa i ispaljeni su topovski hitci. Televizijske kamere koje su prenosile svečanost bile su isključene tokom tradicionalnog vjerskog obreda.

Nakon desetodnevne državne žalosti i niza komemorativnih svečanosti u Južnoafričkoj Republici i u svijetu, posljednji službeni oproštaj održan je u tom seocetu na jugoistoku zemlje gdje je u krugu obitelji pokopan oko podneva.

Mandelinu je ukopu, održanom uz počasni plotun, vojnu pratnju, vjerske pjesme, dječje zborove i 95 svijeća (za svaku godinu jedna), nazočilo nekoliko hiljada ljudi.

"Strog djed koji je volio pričati priče iz djetinjstva"



Predstavnik obitelji Ngangomhlaba Matanzima spomenuo je i politiku u govoru, kritizirajuće one koji su izviždali aktualnog predsjednika Jacoba Zumu na komemoraciji ovaj tjedan.

Od njega su se oprostili brojni rođaci, među kojima i unuka Nandi Mandela koja ga je opisala kao strogog djeda koji je volio pričati priče iz djetinjstva.

Njegov dugogodišnji prijatelj i drug u borbi protiv aparthejda Ahmed Kathrada podsjetio je u svom govoru na "ljubav, jednostavnost, poniznost i odvažnost" tog srdačnog velikana otvorena duha.

Nekoliko svjetskih uglednika, poput princa Charlesa, bivših francuskih premijera Lionela Jospina i Alaina Juppea te britanskog poduzetnika Richarda Bransona, uspjelo je ući na taj skup na kojemu su prevladavali Južnoafrikanci. Ova je svečanost bila puno manja od međunarodne komemoracije održane u utorak na stadionu u Sowetu kamo je došlo stotinjak svjetskih čelnika, među kojima i američki predsjednik Barack Obama koji je odao počast "orijašu povijesti".

U JAR-u je sve zastalo na nekoliko sati, koliko je trajao ukop kojega je početak prenosila državna televizija a mogao se pratiti na golemim videozaslonima. Mnoge trgovine su bile zatvorene, što nije uobičajeno u ovo predbožićno vrijeme. Uz Mandelin grob u kojemu već počivaju njegovi roditelji i troje djece, bilo je tek 450 ljudi, najbliža rodbina i prijatelji.

"Nisam bolestan, jednostavno sam star"

Dobitnik Nobelove nagrade za mir godinama se borio sa zdravstvenim tegobama - problemi s plućima počeli su još za vrijeme njegova boravka u zloglasnom zatvoru na Robben Islandu, gdje je obolio od tuberkuloze.

Tijekom ove godine nekoliko je puta bio hospitaliziran i u kritičnom stanju. Tako je u bolnici u srpnju ove godine proslavio i svoj 95. rođendan. Od 1. rujna ove godine nalazio se na kućnom liječenju u svom domu u Johannesburgu.

"Nisam bolestan, jednostavno sam star", poručio je u studenom ove godine Mandela.

Prvi crni predsjednik Južnoafričke Republike



Nelson Rolihlahla Mandela, poznati borac za ljudska prava, ostat će zapamćen kao prvi crni predsjednik Južnoafričke republike, ali i kao dobitnik Nobelove nagrade za mir.

Mandela je rođen 18. srpnja 1918. godine u malom selu Mvezo na obali rijeke Mashabe u Tramskei, Južnoafričkoj Republici. Njegovo srednje ime "Rolihlahla" doslovce znači "onaj koji vuče granu drveta", no u širem smislu znači "problematična osoba". Njegov otac bio je savjetnik vijeća poglavica u plemenu, no zbog svađe je izgubio titulu te je obitelj preselio u još manje selo sjeverno od Mveza gdje nije bilo ceste, samo putevi koji su povezivali pašnjake sa selom. Bio je prvi u svojoj obitelji koji je pohađao školu gdje je, prema običaju tog vremena, dobio ime Nelson. Kada je napunio devet godina umro mu je otac što mu je dramatično promijenilo život. Posvojio ga je poglavica Jongintaba Dalindyebo kojeg je Mandelin otac u prošlosti predložio za poglavicu. Mandela je tada otišao živjeti u Mqhekezweni gdje je poglavica živio, a tamo je nastavio i školovanje učeći engleski, povijest i zemljopis. Upravo se tamo zainteresirao za afričku povijest. Tada je vidio kako su Afrikanci živjeli u miru prije dolaska bijelaca, a vrlo važan trenutak dogodio se na ceremoniji obrezivanja kada je imao 16 godina. Riječi poglavice o mladim porobljenim ljudima kojima nije ostalo ništa od zemlje tada nisu puno značile Mandeli, no kazao je kako su kasnije kod njega formirale odlučnost u borbi za neovisnu Južnu Afriku.

Bijeg u Johannesburg



Kasnije se Mandela školovao u školi Wesleyan te Clarkebury Boarding institutu i fakultetu Wesleyan. 1939. godine upisao je Sveučilište u Fort Hareu, jedinoj višoj obrazovnoj ustanovi za crnce u to vrijeme. Nakon povratka s fakulteta namjesnik poglavica Jongintaba našao mu je ženu i htio mu je isplanirati život, no Mandela je odlučio pobjeći u Johannesburg gdje je radio na nekoliko poslova, nakon čega je upisao studij prava.

Ubrzo se priključio pokretima protiv apartheida te se 1942. godine priključio Afričkom nacionalnom kongresu s ciljem da se organizira pokret povratka korijenima i vraćanja snage milijunima seljaka i radnika koji nisu imali glasa. 1949. godine počeli su štrajkovi i bojkoti kojima je bio cilj ostvariti puno državljanstvo, podjelu zemlje i besplatno obrazovanje za svu djecu. Nakon toga Mandela je 20 godina vodio nenasilne prosvjede protiv vlade i njene rasističke politike.

Već 1956. godine Mandelu i 150 ostali aktivista uhapsila je policija i optužila ih za izdaju. Pet godina kasnije Mandela je počeo vjerovati kako je oružana borba jedini način da se nešto promijeni. Iste godine vodio je štrajk koji je trajao tri dana te ponovno završio u zatvoru. Tada je dobio pet godina zatvora, no 1963. godine ponovno je doveden pred sud i kazna mu je povećana na doživotnu.

Zatvorske godine

Dok je služio kaznu u zatvoru dobio je tuberkulozu, a kao crni zatvorenik imao je lošiji tretman od ostalih. U zatvoru je uspio položiti ispite i primiti diplomu prvostupnika prava. Iako je bio u zatvoru Mandela je još uvijek smetao mnogima. Bivši pripadnik obavještajne službe Gordon Winter opisao je zavjeru vlade Južnoafričke republike prema kojoj bi organizirali Mandelin bijeg te ga pritom ustrijelili. Britanski obavještajci saznali su za plan koji je kasnije propao. Mandeli je 1985. godine ponuđena sloboda ako se odrekne oružane borbe, no on je to odbio. Vlada je tada bila pod međunarodnim pritiskom te je održala brojne razgovore s Mandelom, no bezuspješno. Oslobođenje je dočekao nakon što je na mjesto predsjednika došao Willem de Klerk koji je njegovo oslobođenje najavio 11. veljače 1990. godine.

Odmah nakon izlaska iz zatvora zatražio od međunarodne javnosti da nastavi pritisak kako bi crnci dobili pravo glasa u svojoj zemlji. 1991. godine izabran je za predsjednika Afričkog nacionalnog vijeća. Nakon nekoliko godina pregovora i nereda de Klerk i Mandela uspjeli su dogovoriti prve demokratske izbore 27. travnja 1994. godine. Mandela je na mjesto predsjednika došao 10. svibnja iste godine u dobio od 77 godina. Zamjenik mu je bio bivši predsjednik de Klerk. U razdoblju od 1994. do 1999. godine radio je na tranziciji vladavine s manjine na većinu, a kao priliku za pomirbu koristio je sport.

Prije izbora 1999. godine povukao se iz aktivne politike, no nastavio je svoj dobrotvorni rad prikupljajući novac za škole i bolnice u ruralnim dijelovima Južnoafričke republike. Mandela je bio i medijator u građanskom ratu u Burundiji, a napisao je i nekoliko knjiga.

Povlačenje iz javnog života

2001. godine dijagnosticiran mu je rak prostate, a tri godine kasnije u dobi od 85 godina povlači se iz javnog života. Posljednji javni nastup imao je 2010. godine na finalu Svjetskog nogometnog prvenstva, a posjetio je i Baracka i Michelle Obamu tokom posjeta Južnoafričkoj republici 2011. godine. Posljednje godine obilježile su bolesti te je dosta vremena proveo u bolnici.

Nelson Mandela tri se puta ženio tokom života. U razdoblju od 1944. do 1957. godine bio je u braku s Evelyn Ntoko Mase s kojom je imao četvero djece. Winnie Madikizela-Mandela i Nelson bili su u braku od 1958. do 1996. godine. Treća žena mu je bila Graca Machel.

Junak borbe protiv apartheida i prvi crni predsjednik Južnoafričke Republike preminuo 5. prosinca u 95. godini i želio je biti pokopan uz majku i troje djece, hiljadu kilometara južno od Johannesburga.


Facebook više nije najbolji: U kojim će tvrtkama Amerikancima biti najbolje raditi iduće godine?


Facebook više nije najbolji: U kojim će tvrtkama Amerikancima biti najbolje raditi iduće godine?

Screenshot: Youtube/GlassDoor

FACEBOOK više nije najbolji poslodavac u SAD-u, pao je na peto mjesto.

Stranica za pronalazak poslova GlassDoor objavio je popis velikih poslodavaca koji zapošljavaju iznad hiljadu ljudi. Izdvojena su i objašnjenja radnika o tome zašto im se sviđa raditi za ove kompanije, a među glavnim argumentima su dobre plaće, mogućnost napredovanja i nemonotonost.

Evo najboljih 20 poslodavaca među velikim tvrtkama:

1. Bain & Company, konzultantska firma

2. Twitter, društvena mreža

3. LinkedIn, društvena mreža
4. Eastman Chemical, kemijska kompanija
5. Facebook, društvena mreža
6. Guidewire, informacijske tehnologije
7. Interactive Intelligence, informacijske tehnologije
8. Google, informacijske tehnologije
9. Orbitz Worldwide, informacijske tehnologije
10. Nestlé Purina PetCare, prehrambena industrija
11. John Deere, proizvodnja mehanizacije
12. Edelman, usluge za poduzetnike
13. Qualcomm, informacijske tehnologije
14. Chevron, energetska kompanija
15. Slalom Consulting, usluge za poduzetnike
16. Costco Wholesale, maloprodajni lanac
17. Riverbed Technology, informacijske tehnologije
18. SolarCity, energetska kompanija
19. Intuit, informacijske tehnologije
20. Gartner, informacijske tehnologije


Ovo je jedini predsjednik države koji nosi staru odjeću, ne živi u palači i vozi Bubu!


Ovo je jedini predsjednik države koji nosi staru odjeću, ne živi u palači i vozi Bubu!

Foto: Guliver Image / Getty Images

URUGVAJSKI predsjednik Jose Mujica jedna je od rijetkih primjera političara koji žive u skladu s gospodarskom situacijom u svijetu. Predsjednik Mujica je umjesto raskošne državne palače izabrao običnu farmersku kuću, većinu svoje plaće donira socijalnim projektima, leti ekonomskom klasom i vozi staru Volkswagen Bubu. Mujica nosi i staru odjeću te iznošenu obuću.

"Nisam najsiromašniji predsjednik"

Bivši gerilski borac ne voli kada ga ljudi nazivaju "najsiromašnijim svjetskim predsjednikom". 78-godišnjak je dovoljno dugo u politici te zna da bi bilo glupo tvrditi da je ovakav način života za svakoga, iako bi volio da drugi žive njegovim stilom života.

"Nisam najsiromašniji predsjednik. Najsiromašniji je onaj kojem treba puno sredstava za život", kazao je Mujica i dodao da je bilo godina kada bi bio sretan samo da ima madrac na kojem može spavati.

"Kada bi to tražio od ljudi, ubili bi me", kazao je Mujica za The Guardian u intervjuu koji se održao u jednosobnoj kući koja se nalazi usred polja krizantema izvan Montevidea. U kući živi zajedno sa svojom suprugom Luciom Topolansky, članicom Kongresa.

Jedino osiguranje na putu prema njihovoj kući su dva stražara parkirana na prilaznoj cesti te tronogi pas Manuela.

Novac i hranu dijelili siromašnima

Mujica je bivši član gerilske skupine Tupamaros koja je poznata po pljačkama i otmicama u 70-im godinama, ali i po dijeljenju hrane i novca među siromašnima. 78-godišnjak je u zatvoru proveo 14 godina, a policija ga je upucala čak šest puta.

Na čelo Urugvaja došao je 2010. godine te je ubrzo dobio pohvale iz cijelog svijeta zbog skromnog načina života i osuđivanja pretjerane potrošnje. Pohvale je dobio i zbog politike prema istospolnim brakovima, pobačaju i legalizacije kanabisa što je ovu zemlju učvrstilo kao najliberalniju državu Latinske Amerike.

78-godišnjak je ponosan na svoju zemlju. Urugvaj je jedna od najsigurniji zemalja regije te bilježi najmanji postotak korupcije. Svoju državu je opisao kao "otok izbjeglica u svijetu ludih ljudi". Vlada se brine za svoje građane te određuje cijene bitnih potrepština kao što je mlijeko, no pruža i besplatna računala i besplatno obrazovanje sva svako dijete.

Legalizirana marihuana

Energetska i telekomunikacijska industrija je nacionalizirana, a Urugvaj je pod vodstvom Mujice došao do svjetskog vrha kada je u pitanju ograničavanje korištenja duhana. Nedavno je legalizirana marihuanu te je država tako dobila glavnu ulogu u njenoj proizvodnji, distribuciji i prodaji.

"Moja zemlja nije pretjerano otvorena. Ove mjere su logične. Kada je u pitanju marihuana, tu nije stvar liberalizacije. Mi želimo korisnike maknuti od dilera, no također ćemo im i ograničiti korištenje ako prelaze razumne količine potrošnje. To je poput alkohola, ako dnevno popijete bocu viskija onda vas treba tretirati kao bolesnu osobu", kazao je Mujica za The Guardian.

Mujica vjeruje kako snaga globalnog kapitala limitira mogućnosti Urugvaja da poboljša društvo.

"Gadi mi se postojeće stanje stvari. Nalazimo se u vremenu u kojem ne možemo živjeti ako ne prihvatimo logiku tržišta", kazao je Mujica i dodao da je svijet napustio religiju i filozofiju te da je preostala automatizacija prema kojoj radimo ono što nam tržište govori. "U suvremenoj politici radi se o kratkoročnom pragmatizmu", objasnio je Mujica.

"Moramo izgraditi stvari koje traju"

Prošle godine suprotstavio se ideji predstavljenoj na konferenciji Ujedinjenih naroda  Rio +20 prema kojoj bi se gospodarski rast ostvario većom potrošnjom. Ipak, sa stopom rasta od malo više od 3 posto, Mujica nevoljko prihvaća imovinsku ekspanziju.

"Ja sam predsjednik. Borim se za veća ulaganja i više rada zato što ljudi traže sve više i više. Pokušavam proširiti potrošnju, ali i smanjiti nepotrebnu potrošnju...protivim se nepotrebnoj potrošnji energije, resursa i vremena. Moramo izgraditi stvari koje traju", pokušao je objasniti Mujica.

Priznao je da nema odgovor na rješenje ovih kontradiktornosti, no bivši marksist je kazao kako traženje rješenja mora biti političko.

"Sada možemo reciklirati skoro sve. Kada bi živjeli sukladno našim potrebama, kada bi bili oprezni, svih ljudi na svijetu dobili bi ono što trebaju. Globalna politika trebala bi se kretati u tom smjeru. No, mi razmišljamo kao ljudi i kao države, ne kao jedna vrsta", izjavio je Mujica.

Urugvajski predsjednik ima pomiješane osjećaje kada su u pitanju prosvjedi u Brazilu, Turskoj i Egiptu. Smatra da svijetu treba revolucija, no bez pucnjave i bez nasilja. Smatra da se pod revolucijom podrazumijeva promjena mišljenja, a kao primjer je dao Konfucijanizam i Kršćanstvo.


 


Preuzeto sa portala INDEX.HR

03.05.2024
  • Turska obustavila svu trgovinu s Izraelom
  • BBC: Netanyahu i izraelski vrh strahuju da ih čeka Haški sud
  • Iznenada umro još jedan zviždač koji je govorio o problemima s Boeingom
  • Ukrajinci će prvi put od početka rata pokopati svoje vojnike u zajedničkoj grobnici
  • Biden: Zašto Japan ima probleme? Zato što su ksenofobni
    02.05.2024
  • Kolumbijski predsjednik: Prekidamo diplomatske odnose s Izraelom
  • Deseci tisuća ljudi na prosvjedima po Francuskoj tražili veće plaće i mir
  • Bivši kazahstanski ministar ubio suprugu (31). Tukao ju do smrti u restoranu
  • Britanija počela pritvarati migrante koji će biti deportirani u Ruandu
  • Obilne poplave u glavnom gradu Turske, očekuje se još kiše
    01.05.2024
  • Ukrajinci priznali da su se povukli iz više sela. Javio se Zelenski
  • Objavljeni detalji mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine. Nikad nije potpisan
  • SAD na korak bliže dekriminalizaciji marihuane
  • Dešifriran drevni tekst. U njemu piše gdje je točno pokopan Platon
  • U Kijevu ruše spomenik koji slavi bliskost Rusije i Ukrajine
  • Češka diže dob za odlazak u mirovinu
    30.04.2024
  • U Sjevernoj Karolini upucano više policajaca, tri su ubijena? Osumnjičenik mrtav
  • Von der Leyen napala europsku krajnju desnicu: Riješite se Putinove propagande
  • SAD: Pet izraelskih jedinica je kršilo ljudska prava. Nastavljamo im prodavati oružje
  • Za FBI je najtraženiji bjegunac. On tvrdi da oslobađa Haiti
  • Autobus u Peruu pao u provaliju, završio u rijeci. Najmanje 23 mrtvih
  • Rođena je i odrasla u Ukrajini, ali je u Kongresu bila protiv slanja milijardi Kijevu

  • 29.04.2024
  • Biden razgovarao s Netanyahuom. "Ponovio je svoj stav o invaziji na Rafah"
  • Može li novo oružje promijeniti stanje u Ukrajini? Analitičar: Čuje se puno gluposti
  • Zelenski opet tražio bržu dostavu Patriota, ali i pristup Ukrajine EU i NATO-u
  • Macron iznio novu ideju o francuskom nuklearnom oružju. Napale ga desnica i ljevica
  • Ukrajinski general: Naša vojska je izgubila položaje na istoku zemlje
  • Bijela kuća: Izrael nas je pristao saslušati prije invazije na Rafah
    28.04.2024
  • Rusi masovno nadiru, Ukrajinci očajni, stiže moćno oružje. Slijedi ogromna bitka
  • Glasnogovornik Kremlja o primirju: Putinovo stajalište je dobro poznato
  • U Njemačkoj počinje ogroman sudski postupak skupini koja je planirala državni udar
  • Kina uvela drastične promjene u vojsku
  • Rusi šalju pojačanje za proboj ključne točke u Ukrajini. Situacija za Kijev je očajna
  • Rusi: U 7 dana izveli smo 35 napada Kinžalima. Gađali smo i grupe plaćenika
    27.04.2024
  • Šestogodišnji dječak s autizmom nestao u Njemačkoj, traži ga 200 vojnika
  • Boeing u SAD-u prisilno sletio nakon što je otpao komad aviona
  • SAD najavio novih 6 milijardi dolara za vojnu pomoć Ukrajini
  • Buckinghamska palača: Kralj Charles vraća se kraljevskim dužnostima
  • Kijev evakuira dvije bolnice zbog optužbi šefa bjeloruske sigurnosne službe
  • Crnac u Ohiju umro nakon što mu je policajac klečao na vratu: "Novi George Floyd"

  • 26.04.2024
  • SAD u blizini Gaze gradi privremenu luku za slanje humanitarne pomoći
  • Masovni proboj Rusa, ukrajinska brigada se raspala. Prijeti kolaps cijele linije
  • Ukrajinski ministar ponudio ostavku, optužen je za korupciju
  • Detalji brutalnog ubojstva Hrvata u Irskoj. Prijatelj opisao napad, uhićena trojica
  • Održana komemoracija za humanitarne radnike ubijene u Gazi
  • Danci: Švicarska firma iz optužnice protiv Mamića prebacivala milijune Bellabeatu
    25.04.2024
  • U Makedoniji su predsjednički izbori, vodi oporbena desničarska kandidatkinja
  • Putovnice vojno sposobnim muškarcima izdavat će se samo u Ukrajini
  • Fico gasi slovačku televiziju i pretvara je u novu
  • Biden prijeti zabranom TikToka. I dalje ga koristi
  • Biden je potajno poslao Ukrajini moćne projektile. Već su izveli žestok udar na Ruse
  • Ide li Plenković u Bruxelles? Sunčana Glavak: Neće on nigdje
    24.04.2024
  • Penava: Upozoravam Plenkovića - ne prelazi tu crtu, imat ćemo druge scenarije
  • Uhićen najbliži Šojguov suradnik. Sumnja se da je primio mito
  • Otkrivene masovne grobnice kod bolnica u Gazi
  • Američki Senat odobrio glasanje o vojnoj pomoći Ukrajini, moguća odluka već noćas
  • Hezbolah dronovima napao sjever Izraela
  • Rusija upozorila Zapad. "Riskirate direktan vojni sukob s nama"
    23.04.2024
  • Tajvan uzdrmala serija potresa. Najjači bio 6.3
  • Zelenski: Zahvalan sam Joeu Bidenu na njegovoj nepokolebljivoj podršci Ukrajini
  • Palestinski dužnosnik: U zadnja 3 dana ekshumirana su 283 tijela iz masovne grobnice
  • State Department: Rat u Pojasu Gaz je značajno narušio stanje ljudskih prava
  • Ukrajini bi trebali stići moćni ATACMS-i. Trump je upravo doživio prvi veliki poraz
  • Tužitelj: Trump se podmićivanjem pornoglumice uplitao u izbore 2016.

  • 22.04.2024
  • Ukrajina: Pogodili smo ruski spasilački brod na Krimu
  • Zapovjednik izraelske vojske odobrio je nastavak ofenzive u Gazi
  • Prosvjedi u Španjolskoj protiv rata u Gazi. "Izrael ubija, Europa sponzorira"
  • Čuli ste za povremeni post? Iznenađujuće mijenja tijelo
  • Netanyahu: Zadat ćemo nove teške udarce Hamasu
  • Donji dom američkog Kongresa izglasao zabranu TikToka. "Gazi se sloboda govora"
    21.04.2024
  • Zelenski: Hvala SAD-u na novoj pomoći. Rusija: To će uništiti Ukrajinu
  • Amerika izglasala pomoć Ukrajini. Ovo bi moglo promijeniti tijek rata
  • SAD spriječio ulazak Palestine u UN. Palestinski predsjednik: Guraju nas prema kaosu
  • Erdogan se sastao s vođom Hamasa i pozvao Palestince na jedinstvo protiv Izraela
  • Izrael srušio projektile izvan atmosfere. Je li to početak rata u svemiru?
  • Veliki ukrajinski napad dronovima na Rusiju. Pogođeno skladište goriva i trafostanice
    20.04.2024
  • Čovjek se zapalio pred sudnicom u New Yorku gdje traje suđenje Trumpu
  • Izrael: U Pojas Gaze je došlo 276 kamiona s pomoći
  • Scholz: Rat u Ukrajini mogao bi potrajati još nekoliko godina
  • Azerbajdžan i Armenija dogovorili povratak sela. "Ovo je prekretnica"
  • "I Izrael i Iran pokušavaju spasiti obraz." Iranci na ulici viču: "Smrt cionistima"
  • Šef NATO-a: Nitko nema koristi od rata na Bliskom istoku
  • Iranski ministar: Izraelski dronovi nisu prouzročili štetu ili žrtve u Isfahanu
    19.04.2024
  • Trump: Opstanak Ukrajine je važan za SAD
  • New York Times: Stranka krajnje desnice bi mogla odlučiti hrvatske izbore
  • Scholz traži od saveznika u NATO-u da Kijevu isporuče šest sustava Patriot
  • EU misli da Kina isporučuje Rusiji komponente za izradu oružja
  • SAD: Blokirat ćemo puno članstvo Palestine u UN-u, trebaju pregovarati s Izraelom
  • Zapovjednik kenijske vojske poginuo u padu vojnog helikoptera
  • Argentina traži partnerski status u NATO-u
    18.04.2024
  • Netanyahu britanskom šefu diplomacije: Sami ćemo odlučiti kako ćemo odgovoriti Iranu
  • Njemački i britanski šefovi diplomacije pozvali Izrael na suzdržanost od eskalacije
  • U izraelskim napadima uništeno više od 4000 embrija u Gazi
  • Rusi nadograđuju svoje tenkove-kornjače. Sad imaju radijske ometače
  • U BiH pronađena djevojčica iz Njemačke, žrtva trgovine ljudima
  • Rusi raketirali Černihiv, poginulo najmanje 13 ljudi
  • Birači izvan Hrvatske: Putovala sam dva sata, ali htjela sam glasati, volim Hrvatsku
    17.04.2024
  • Kanađanin se obogatio prevarivši više od milijun Amerikanaca
  • Ukrajinski gradonačelnik otišao u rat pa ubijen tijekom misije
  • Godina kada je cijela Europa gorjela
  • SAD britanskom sudu dao jamstva potrebna za izručenje Juliana Assangea
  •  
    OSTALE VIJESTI
    U stanu Amerikanke pronašli zamrznuta tijela njezinih beba. Neće joj suditi
    VIDEO Ukrajinci objavili snimku: Uništili smo ruski sustav Buk. Nisu ga mogli ugasiti
    Turska obustavila svu trgovinu s Izraelom
    BBC: Netanyahu i izraelski vrh strahuju da ih čeka Haški sud
    Iznenada umro još jedan zviždač koji je govorio o problemima s Boeingom
    VIDEO Deseci tisuća Gruzijaca na ulicama. Oglasili se SAD, EU, UN...
    Ukrajinci će prvi put od početka rata pokopati svoje vojnike u zajedničkoj grobnici
    Biden: Zašto Japan ima probleme? Zato što su ksenofobni
    Dva tjedna traju nasilni prosvjedi na sveučilištima u SAD-u. Biden se tek sad oglasio
    Ruski plinski gigant prvi put u više od 20 godina poslovao s gubitkom
    Stambena kriza u Nizozemskoj, u Amsterdamu parkirno mjesto doseglo 495.000 eura
    NATO: Ruski hibridni napadi na Europu su sve intenzivniji
    Veći dio Kenije bez struje nakon što je zemlju pogodila olujna kiša
    Trump: Pogledajte London i Pariz. Neprepoznatljivi su
    Izraelski predsjednik poslao poruku prestrašenim židovskim studentima u Americi
    U Gruziji se događa ono što se događalo u Ukrajini uoči rata
    VIDEO Policija po mraku srušila propalestinski kamp na uglednom UCLA-u u Kaliforniji
    Prva brza željeznica u SAD-u imat će Siemensove vlakove koji će voziti 350 km/h
    Najbolje poljoprivredno zemljište u SAD-u nestaje pod solarnim pločama
    Gruzija želi donijeti zakon o "stranim agentima". Dužnosnik EU: Neprihvatljivo






    Google






    Rezultati

    STARE ANKETE

    KAPIJA

    25-05-1995



    OSTALE VIJESTI
    U stanu Amerikanke pronašli zamrznuta tijela njezinih beba. Neće joj suditi
    VIDEO Ukrajinci objavili snimku: Uništili smo ruski sustav Buk. Nisu ga mogli ugasiti
    Turska obustavila svu trgovinu s Izraelom
    BBC: Netanyahu i izraelski vrh strahuju da ih čeka Haški sud
    Iznenada umro još jedan zviždač koji je govorio o problemima s Boeingom
    VIDEO Deseci tisuća Gruzijaca na ulicama. Oglasili se SAD, EU, UN...
    Ukrajinci će prvi put od početka rata pokopati svoje vojnike u zajedničkoj grobnici
    Biden: Zašto Japan ima probleme? Zato što su ksenofobni
    Dva tjedna traju nasilni prosvjedi na sveučilištima u SAD-u. Biden se tek sad oglasio
    Ruski plinski gigant prvi put u više od 20 godina poslovao s gubitkom
    Stambena kriza u Nizozemskoj, u Amsterdamu parkirno mjesto doseglo 495.000 eura
    NATO: Ruski hibridni napadi na Europu su sve intenzivniji
    Veći dio Kenije bez struje nakon što je zemlju pogodila olujna kiša
    Trump: Pogledajte London i Pariz. Neprepoznatljivi su
    Izraelski predsjednik poslao poruku prestrašenim židovskim studentima u Americi
    U Gruziji se događa ono što se događalo u Ukrajini uoči rata
    VIDEO Policija po mraku srušila propalestinski kamp na uglednom UCLA-u u Kaliforniji
    Prva brza željeznica u SAD-u imat će Siemensove vlakove koji će voziti 350 km/h
    Najbolje poljoprivredno zemljište u SAD-u nestaje pod solarnim pločama
    Gruzija želi donijeti zakon o "stranim agentima". Dužnosnik EU: Neprihvatljivo


    SVASTARIJE


    Osmrtnicama ba

    SAD dobiva prvu brzu željeznicu kojom će Siemensovi vlakovi voziti 350 km/h

    VIDEO Otac u SAD-u silio sina (6) da satima trči na traci, dječak preminuo

    Ovo su besplatni tečajevi o AI. Nude ih Harvard, Google, Microsoft...

    VIDEO Nezapamćene poplave u Brazilu. ˝Ovo je katastrofa, bit će još gore˝

    Policija u SAD-u upucala i ubila učenika ispred škole nakon dojave da ima pištolj

    Policija u SAD-u upala u zgradu sveučilišta. Trump: To je bilo baš lijepo gledati

    Urušila se autocesta na jugu Kine, 36 ljudi poginulo

    Kolumbijski predsjednik: Prekidamo diplomatske odnose sa Izraelom

    VIDEO Kina počinje testiranja najnaprednijeg nosača aviona

    VIDEO Ogromni neredi u Istanbulu. Prosvjednici mlate policiju, trgaju im štitove





    prodaja stanova pik smrtovnice/a> blumen horoskop kalkulator online knjige pdf cvijece vicevi