Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon zašto su naši djedovi prešli na islam

PITAJU SE VJEROVATNO DANAS MNOGI

ZBOG ÈEGA su Bošnjani za nepunih 130 godina turske vladavine sa 73 % postali muslimani, i to u vrijeme kada nisu postojale represalije niti nasilno tjeranje turskih vlasti na prihvatanje islama, èak šta više izuzetno tolerantan stav turaka prema kršèanskim vjerskim zajednicama, jer u to vrijeme je omoguæen i rad srpske Peæke patrijaršije
uzroke ovog "fenomena" treba potražiti u sljedeæoj vjersko politièkoj situaciji za vrijeme vladavine dva posljednja bosanaska kralja i pred sam slom Bosanske kraljevine

1-Bošnjani krstjani izloženi su križarskom ratu katolika kralja Tomaša, ali se protive i odbijaju pokrštavanje te
VIŠE VOLE TURCIMA nego hrišæanstvu. Tako navodi i PLAÈE papi sam kralj Tomaš koji je poveo križarski rat protiv svog naroda


bošnjani krstjani u opštem križarskom ratu protiv njih, bježeæi od katolièkog proganjanja, postaju meta i žrtve i proganjanja pravoslavnih sveštenika, ali oni NE ŽELE ni pravoslavlje


2- mnogi koji su TEK NASILNO POKRŠTENI NA KATOLIÈANSTVO opet raðe pomažu turke


3-3- postojanje još uvjek, kao i ranije velikog broja NEKRŠTENIH Bošnjana



dakle,
1- svi krstjani koji više vole turcima nego hrišæanstvu,
2-svi nasilno pokršteni koji odbacuju tu vjeru i pomažu turcima,
3-te velika masa nekrštenih/pagana/infideles su

OSNOVA BUDUÆIH BOŠNJAKA ISLAMSKE VJERE

tako da je za nepunih 140 godina turske vlasti oko 73 % Bošnjana po popisu Bosanskog sandžaka 1604.god je PRIHVATILO ISLAM
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=38&t=263
ili 1528/33.god po popisu Zvornièkog sandžaka blizu 40 % stanovništva je bilo prešlo na islam
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=38&t=422

dok je za isti taj period npr. na podruèju Srbije veoma mali broj srba prihvatilo islam
tek 3 %
http://bosniainfocentar.phpbb3now.com/viewtopic.php?f=22&t=378

[Edited by PLAYBOY on 06-02-2011 at 16:26 GMT]

06-02-2011 at 13:26 | Ukljuèi u odgovor
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

moja preporuka èitati knjigu Adema Handžiæa koji govori oislamizaciji u Bosni i uopšte o naèinu islamizacije i to baš za tuzlansku regiju prvenstveno u knjizi Tuzla i njena okolina u XVI vijeku

06-02-2011 at 13:33 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

evo jos interesantnog stiva...

turkey in the balkans

(ima i prevod za neke od tekstova)

[Edited by statebriga on 06-02-2011 at 13:47 GMT]

06-02-2011 at 13:47 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

A možda su prelazili na Islam iz istog razloga zbog kojeg su postajali èlanovi SK, zbog privilegovanog položaja koji je omoguæavao lakše napredovanje u karijeri.
Ako osmanlije nisu vršile nasilno prevoðenje na Islam i nisu nikog zbog njegove vjeroispovjesti diskriminisali, onda su mogli ostati i 'dobri bošnjani' ili 'pravi krstjani'.

06-02-2011 at 15:26 | Ukljuèi u odgovor
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

mogu ti reæi da si dobar, ozbiljno
iz prve si skonto, na mnogim forumima i FB grupama sam rasoravljo, ali rijetko ko skonta
upravo jedan od razloga za prelazak na islam je bio i taj kao u vrijeme SFRJ i komunizma kada su se ljudi ODRICALI vjere i postajali ateisti zarad napredovanja u društvu, tako su i naši pradjedovi oprelazili na islam, jer kasablije plus muslimani su bili privilegovani u poresko-ekonomskom sistemu koji su turci napravili, te su Bošnjani odlazili u grad da bi se bavili trgvoinom , zanastvom i sl. te otuda pojava da su sva veæa naselja i gradovi bili iskljuèiuvo veæinski Bošnjaèko muslimanski dok su okolna sela bila hrišèanska

to odlièno opisuje Dr Adem Handžiæ u svojoj knjizi
èitati



06-02-2011 at 15:54 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
PLAYBOY wrote:
to odlièno opisuje Dr Adem Handžiæ u svojoj knjizi


procitao sam neka vasa izlaganja i vidim da bobro baratate historijom Islama na nasim podrucjima i da se jako trudite da nam iznesete svoju i percepciju autora knjige i djela koju zagovarate...

iskreno,ja prvi put cujem za ovog dr. Adema Handzica...

slabo se pozivate na likove i djela akademika Adila Zulfikarpasica i Muhameda Filipovica, dvojicu naj kompetentnijih politickih analiticara i historicara ovoga podneblja...

sticem utisak da zelite plasirati ideologiju zasnovanu na lazima iz koje se izvalci sumnja da su u vrijeme turske vladavine samo sljamovi, prodane duse, kukavice i oportunisti toga vremena prelazili na Islam, i da smo mi danasnji bosanski Muslimani njihovi potomci a da su pravi Bosnjani i Krstjani ostali takvi kakvi jesu i da su danas njihovi potomci hriscanska populacija nase zemlje...
(divim se vasoj hrabrosti za pokretanje jako osjetljive teme)
vidim da vama nedostaje malo starija Historija svijeta (zbog cega ne shvatate mladju) koja se odnosi na nacin sirenja Islama sa arapskog poluotoka koje danas cine mnoge islamske zemlje...

- zapadno preko cijelog sjevernog dijela africkog kontinenta pa do Portugala i granica Fransuske,
- sjvero-zapadno od bliskog istoka preko Turske pa do srca Evrope,
- sjeverno sve do Kakvaza skoro do pola danasnje Rusije,
- istocno preko cijele Perzije do pola Indije i
- jugo-istocno skoro do granica Australije...

arapski osvajaci pod islamskim zastavama u to vrijeme nisu osvajali zapustene zemlje, klanjem i paljenjem kao svojevremeno rimski barbari i dr. vec merhametom, izgradnjom infra-struktura, edukacijom stanovnistva, arhikteturom i medicinom kojoj se i danas mnogi svjetski ucenjaci dive...
(pogledajte samo danas statistiku expanzije Islama u svijetu i nakon hinjskog pokusaja 9/11 da se uspori)
"helem" da me ne shavtite pogresno i zaroflate jedan napad i prozivke na moj racun da sam neuk ili nesto slicno, ovo je ipak bilo moje skromno misljenje, za koje drzim da se nece bas mali broj citalaca slozit'
odnosno izvolite, demantujte vi moje izlaganje,
lijep pozdrav...
06-02-2011 at 18:40 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

@travka, nisu samo sljedbenici crkve bosanske (vjerske zajednice koja nije bila kršæanska), nego i pravoslavci i katolici koji su živjeli u srednjevjekovnoj Bosni prelazili na Islam. Znaèi, prièa po kojoj je dio tadašnjih stanovnika Bosne, sljedbenika uèenja crkve bosanske, prelazilo na Islam, zbog "oèaranosti" islamskim uèenjem, u što hoæe da nas uvjere Zulfikarpašiæ i Filipoviæ, i nije baš nešto u što se ne treba sumnjati.
Na Islam su prelazili oni koji su od turaka tražili zaštitu od napada kojima su bili izloženi od strane pripadnika vjerskih zajednica iz susjednih država, i oni koji su sebi htjeli da olakšaju život oslobaðajuæi se dodatnih poreza koje su za vrijeme vladavine osmanlija morali da plaæaju svi oni koji se nisu izjašnjavali kao muslimani.

06-02-2011 at 19:55 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
racionalna manjina wrote:
@travka, nisu samo sljedbenici crkve bosanske (vjerske zajednice koja nije bila kršæanska), nego i pravoslavci i katolici koji su živjeli u srednjevjekovnoj Bosni prelazili na Islam. Znaèi, prièa po kojoj je dio tadašnjih stanovnika Bosne, sljedbenika uèenja crkve bosanske, prelazilo na Islam, zbog "oèaranosti" islamskim uèenjem, u što hoæe da nas uvjere Zulfikarpašiæ i Filipoviæ, i nije baš nešto u što se ne treba sumnjati.
Na Islam su prelazili oni koji su od turaka tražili zaštitu od napada kojima su bili izloženi od strane pripadnika vjerskih zajednica iz susjednih država, i oni koji su sebi htjeli da olakšaju život oslobaðajuæi se dodatnih poreza koje su za vrijeme vladavine osmanlija morali da plaæaju svi oni koji se nisu izjašnjavali kao muslimani.


oprezno @raci, ti ovdje dovodis u pitanje reputaciju dvojice "akademika" najcjenjenijih historicara i politickih analiticara u regiji i u svijetu priznatih kao takvih...
izvolite sumirajte zivotna djela njih dvojice i tog vaseg dr. Adema Handzica, pa sagledajte rezultate...
ja sam ovako reagovao iz razloga sto mi naziv teme u sprezi sa izlaganjeM gsp. @playboy govori samo jedno a to je da su danasnji Muslimani u Bosni i u regiji potomci prinudnog ili iz neke zastiteI koristi, prelaska na Islam...
sto znaci da vi odbijate cinjenicu da se Islam u to vrijeme a i danas razvija na slobodnoj volji...
opet da vas potsjetim pogledajte statistiku expanzije Islama u svijetu, u jednom sam casopisu skoro nasao prognozu sirenja nekoliko vodecih religija, Islamski svijet danas zauzima 25,33% cijele civilizaCije za 20 god. i do 30% vise...

[Edited by @travka on 07-02-2011 at 11:00 GMT]
07-02-2011 at 08:57 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
@travka wrote:

oprezno @raci, ti ovdje dovodis u pitanje reputaciju dvojice "akademika" najcjenjenijih historicara i politickih analiticara u regiji i u svijetu priznatih kao takvih...



Ja nikome slijepo ne vjerujem, pa ni Filipoviæu, jer zašto on današnji "veliki musliman" nije bio takav i u ono vrijeme kad biti musliman i nije bilo baš popularno.
Eto i on je jedan od primjera kako ljudi "mijenjaju vjeru za veèeru", jer koliko je meni poznato on je prije rata bio teška komunjara i ateista, a to mu je i pomoglo da stekne reputaciju koju danas ima. U stvari pitanje je da li je ima u svjetskim razmjerama, ili samo u uskim krugovima istomišljenika.
07-02-2011 at 11:06 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

Evo nam opet teme koja ce zavrsiti pominjanjem zenskih clanova porodica
A zasto je toliko bitno krscanima da dokazu da su danasnji Bosnjaci poturice, i zasto je mnogim Bosnjacima bitno da dokazu da nisu? Ovo pitam najozbiljnije, jer koga vise boli njeznik kad je ko, koju vjeru promijenio i zasto. Jel bi mi to danas ispravljali "krive drine", vracali Bosnjake na "veru pradedova", ili krscane islamizirali??
I to na forumima i po internetu.
Dokle vise, majku mu??
Pa nema nas 1% u Bosni koji svoje porodicno stablo mogu pratiti 200 godina unazad. Ko je kome cukunbaku ili nenu yebavo, vojvoda Savojski, Rimljani, Kelti, Vikinzi, onaj Latas, ili vise ne znam ni ja koji bjelosvjetski jebivjetar, a ubismo se od nekakog naduvanog ponosa, ko biva, eto bas smo mi starosjedioci Bosne, samo smo mi pravovjerci, postojani i patriote, mi od kojih je sve pocelo i sa kojima se sve zavrsava.
Uh jebalo majku, sturilo se sve od Bosne....
Penzioneri na rubu gladi, birokratija i korupcija na svim nivoima nas poderase, djecu nam zaglupljuju po skolama, jebu nas privatnici da rmbamo po 12 sati, za platu koja ce mozda doci prvog, a mozda i nece, na ulicama nam pare otimaju, kamatari nam dusu uzese, uzori su nam silikonske sponzoruse i polupismeni nabildani biznismeni, na vlasti koja ne more ni da se sastavi, sjedi najgori sljam i olos, a nama bitno jel nam dedo prije 500 godina bio Mitar il Mustafa.
j***m I MITRA I MUSTAFU, A POGOTOVO NAROD KOJI DOZVOLJAVA DA MU UVALE OVAKVE PRICE, DOK GA JEBU DA MU OCI ISPADAJU


[Edited by Abulafija on 07-02-2011 at 11:52 GMT]

07-02-2011 at 11:44 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 16
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice