Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
@travka wrote:

procitao sam neka vasa izlaganja i vidim da bobro baratate historijom Islama na nasim podrucjima i da se jako trudite da nam iznesete svoju i percepciju autora knjige i djela koju zagovarate...

iskreno,ja prvi put cujem za ovog dr. Adema Handzica...

slabo se pozivate na likove i djela akademika Adila Zulfikarpasica i Muhameda Filipovica, dvojicu naj kompetentnijih politickih analiticara i historicara ovoga podneblja...

sticem utisak da zelite plasirati ideologiju zasnovanu na lazima iz koje se izvalci sumnja da su u vrijeme turske vladavine samo sljamovi, prodane duse, kukavice i oportunisti toga vremena prelazili na Islam, i da smo mi danasnji bosanski Muslimani njihovi potomci a da su pravi Bosnjani i Krstjani ostali takvi kakvi jesu i da su danas njihovi potomci hriscanska populacija nase zemlje...
(divim se vasoj hrabrosti za pokretanje jako osjetljive teme)
vidim da vama nedostaje malo starija Historija svijeta (zbog cega ne shvatate mladju) koja se odnosi na nacin sirenja Islama sa arapskog poluotoka koje danas cine mnoge islamske zemlje...

- zapadno preko cijelog sjevernog dijela africkog kontinenta pa do Portugala i granica Fransuske,
- sjvero-zapadno od bliskog istoka preko Turske pa do srca Evrope,
- sjeverno sve do Kakvaza skoro do pola danasnje Rusije,
- istocno preko cijele Perzije do pola Indije i
- jugo-istocno skoro do granica Australije...

arapski osvajaci pod islamskim zastavama u to vrijeme nisu osvajali zapustene zemlje, klanjem i paljenjem kao svojevremeno rimski barbari i dr. vec merhametom, izgradnjom infra-struktura, edukacijom stanovnistva, arhikteturom i medicinom kojoj se i danas mnogi svjetski ucenjaci dive...
(pogledajte samo danas statistiku expanzije Islama u svijetu i nakon hinjskog pokusaja 9/11 da se uspori)
"helem" da me ne shavtite pogresno i zaroflate jedan napad i prozivke na moj racun da sam neuk ili nesto slicno, ovo je ipak bilo moje skromno misljenje, za koje drzim da se nece bas mali broj citalaca slozit'
odnosno izvolite, demantujte vi moje izlaganje,
lijep pozdrav...

jarane ajd se ti vrati na èitanje svih mojih postova PONOVO
mislim da sam dovoljno bio jasan u svom izlaganju te mislim da je iskljuèivo problem do tebe što si stvari pogrešno shvatio, dakle tvoje inputiranje meni tih TVOJIH zakljuèaka jednostavno veze nemaju s mozgom, odakle si "stekao" utisak iz kojeg mog posta, navedi molim te, da bi mogao napisati èistu glupost, citiram te: "sticem utisak da zelite plasirati ideologiju zasnovanu na lazima iz koje se izvalci sumnja da su u vrijeme turske vladavine samo sljamovi, prodane duse, kukavice i oportunisti toga vremena prelazili na Islam" Èak šta više ono što sam napisao ima za cilj TOTALNO suprotno od onoga što si ti zakljuèio, imislim da to drugi mogu da dokuèe, moj zakljuèak je da su Bošnjaci muslimani bili SPOSOBNIJI, VJEŠTIJI, PAMETNIJI ako hoèeš, oni ljudi koji su htjeli napredovati pa su napuštali zemlju i motiku, odlazili u grad da bi se bavili zanastvom, trgovinom itd. te stoga moje upuæivanje na pregled strukture stanovništva u gradovima i naseljima Bosne po prvom popisu 1879. u kojima su sva ta mjesta bila veæinska Bošnjaèko muslimanska. Govorim veæ o kasnijem periodu turske vladavine i naèinu islamizacije, a i dalje ostaju oni razlozi koje sam naveo na samom poèetku obrazlažuæi politièko vjersku situaciju u posljednjiim godinama Bosanskog kraljevstva kao razloge za poèetni val islamizacije po dolasku turske vlasti, kada su Bošnjaci krstjani više volili prihvatiti islam nego preæi na katolièanstvo ili pravoslavlje,
Prema tome sve si pogrešno shvatio i to je tvoj lièni problem i mislim da si mi dužan izvinjenje zbog inputiranja neèega što nema veze s amojim razmišljanjem nego je plod iskljuèivo tvog lošeg percipiranja mojih postova.
08-02-2011 at 16:51 | Ukljuèi u odgovor
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

a sad posebno o "akademicima" Filipoviæi i Adilu, je ih i drugi spominju
ja bi volio da me uputiš na neke knjige od dotiènih koji obraðuju ovu tematiku i zamisli rado æu ih postaviti u ovu moju e-bilblioteku
bosanska e-biblioteka
gdje pored ovolikih naslova nema nijednog od dotiène dvojice, tako da ih ja lièno nešto i ne gotivim iz jednosatvnog razloga što ni sam niti me iko drugi uputio na išta znaèajnonapisano od njih dvojice
što se tièe Dr Adema Handžiæa to si osramotio

08-02-2011 at 17:01 | Ukljuèi u odgovor
@travka
Nivo: Forumas sa iskustvom
roflaj ka istoku

Registriran(a): 15-09-2010
Lokacija: KL, Malaysia
Odgovori: 272
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

citat:
PLAYBOY wrote:
moj zakljuèak je da su Bošnjaci muslimani bili SPOSOBNIJI, VJEŠTIJI, PAMETNIJI ako hoèeš, oni ljudi koji su htjeli napredovati pa su napuštali zemlju i motiku, odlazili u grad da bi se bavili zanastvom, trgovinom itd.

hvala, sad ste mi mnogo jasniji a nadam se i @abulafu i njegovoj "fantasticnoj cetvorci"

izvinut se necu, ne zato sto smatram da niste u pravu vec zbog toga sto cvrsto stojim iza svojih navoda u kojima isticem "generalno" Islamizaciju u svijetu koja je se morala odrazavti na istu u Bosni navedenog perioda a vi se opet svi vrtite oko A. Zulfikarpasica i M. Filipovica...

oni po meni jesu naj kompententniji za ovu tematiku, a sto se tice tog Adema Handzica, ako sam se osramotio, molim vas prosvijetlite me...
hvala...
08-02-2011 at 17:48 | Ukljuèi u odgovor
PLAYBOY
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 22-09-2008
Lokacija: TZ
Odgovori: 1153
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

drago mi je da ti se razbistrilo

ti ili ne èitaš pažljivo ili preskaèeš pojedine dijelove posta, ili ignorišeš
lijepo sam te zamolio da me uputiš na djela dotiène dvojice, na to što si TI proèitao, da i ja proèitam i kao što sam rekoa rado æu ih uvrstiti u biblioteku
ja sam tebi postavio djela od DR Adema Handžiæa imaš njegove 3 knjige na biblioteci pa izvoli èitaj, a imaš i google pa malo guglaj o njemu

09-02-2011 at 10:21 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: zašto su naši djedovi prešli na islam

Zasto su nasi djedovi presli na Islam? Stotinu ljudi, stotinu cudi. Svako je imao neki svoj razlog ali u svakom slucaju treba poznavati prilke tog vremena, kao npr.
- kakav je bio odnos katolicanstva i pravoslavlja prema bogumilima?
- kakav je bio odnos tadasnjeg plemstva prema ostalam stanovnistvu.
Sigurno je da ovo nisu jedini razlozi koja su dovela do prelaza preostalih bogumila na Islam.
Kakav je bio odnos plemstva prema stanovnisvu najbolje govore ovi primjeri.

citat:
Prilike pred tursku okupaciju u Bosni i njenoj okolini.

1. Zagrebacki biskup Simuna Erdedi 1536.godine pise svome prijatelju hrvatskm banu Franji Bacanu ovako o prijelazu krscana Turcima. " I nasi podloznici cuvski za slobodu, koju su Tiurci proglasili, tako su postali bijesni, da se bojim da ce jednog dana i plemici i seljaci jednodusno izjaviti vjernost Turcima, tako da ja ni u svojoj kuci nisam siguran".

2. Radoslav Lopasic, koga smatraju jednim od najboljih poznavalaca turske povjesti toga vremena kaze "..vecina je naroda bosanskog ostala pri ocinskoj grudi, pokorila se turskoj vlsti i primila Kur'an. To je bilo time lakse, sto su se mnogi kmetovi, tlaceni do zla boga od svoje vlastele, bili uzrujali i naginjali turskoj vlasti, samo da budu u zivotu i imetku sto vise postedjeni".

3. I sam je hrvastski ban Nikola Zrinski 1552.godine poisao. " Narod je vec tako zdvojen, da su neka sela pisala sultanu, da ce mu se predati, ako ih oslobodi pljackanja".

4. Dominik Mandic, spominje da je narod u nekim dijelovima Slavonije silio svoje zapovjednika tvrdjava da ih predaju Turcima. " Takvi su vec dusevno bili pripravni da prime Islam" zakljucio je Mandic, pa se pita, po kakvoj se logici bosansko plemstvo treba smatrati izdajnickim , ako su od dva zla birali manje".

5. Ili primjer kada ljudi dolaze na pijacu u Visko, pa jedan drugom kaze, "sacekaj me prijatelju, samo da ime promojenim"
--------------------------------------------
Josip Vrbic, Bosna i Hercegovina od turskih vremena do danas, knjiga II USA-Kalifornija, strana 83 i 84.



[Edited by Dajdza on 14-08-2011 at 04:15 GMT]

[Edited by Dajdza on 14-08-2011 at 04:16 GMT]

[Edited by Dajdza on 14-08-2011 at 04:19 GMT]
14-08-2011 at 04:14 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Religija i filozofija : zašto su naši djedovi prešli na islam New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice