Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Holesterol-odnos LDL i HDL
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
bubnjar
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 08-04-2007
Lokacija: Florida
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Cholesterol

nesto sa cim danas zivi svako

08-04-2007 at 21:14 | Ukljuèi u odgovor
kalimero
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-03-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

Mlijeko 0,9 % m.m. i limun x 21 dan

Uvece u casu mlijeka iscjediti jedan limun i ostaviti da prenoci. Ujutro popiti mlijeko i tako 21 dan. Provjereno skida povecan holesterol u krvi.

P.S. Kod zenske osobe pedesetih godina holesterol bio 9,0 i poslije ove terapije holesterol u krvi normalan

Koje su normalne vrijednosti holesterola?

Preporuèene vrijednosti holesterola su:

• Ukupni holesterol < 5,0 mmol/l
• LDL holesterol < 3,0mmol/l
• HDL holesterol > 1,0 mmol/l za muškarce / > 1,2 mmol/l za žene

Razlozi poveæane razine holesterola u krvi:

• Obiteljska sklonost
• Nepravilna prehrana
• Prekomjerna tjelesna težina

01-04-2008 at 16:15 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Cholesterol

citat:
Shiva wrote:


I ja sam cula:
1o dana ujutro po jednu kasicicu samljevene rize,(mlin za kafu),na cesrce.
Navece jednu casu jogurta, u koju prethondo iscjedi sok od jednog limuna.



mozel Rizolino umjesto mljevene rize?

03-04-2008 at 03:30 | Ukljuèi u odgovor
jalijas
Nivo: Forumski doajen
JA IZDATI NEZNAM

Registriran(a): 15-02-2002
Odgovori: 2780
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Holesterol-odnos LDL i HDL



Razlozi poveæane razine holesterola u krvi:

• Obiteljska sklonost
• Nepravilna prehrana
• Prekomjerna tjelesna težina


uopste nemora da znaci,imo sam holesterol extremno visok preko 440mg/dl nisad neznam sta znace ove mjere ali moram recida uposte nisam debeo,nisam nervozan rijetko ,hranim se uglavnom nepravilno ,lijek bijeli luk najbolji skinuto do ispod 220 za nekih 3 mjeseca uz naravno prekid pusenja tj mentolnih cigareta jesti sto vise spanaca i raznoraznih travuga meso piletinu dva puta sedmicno,mogu vam reci da sam se napatio
 


Za mene mjesta

u dzenetu nejma
03-04-2008 at 04:57 | Ukljuèi u odgovor
Havaji
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-10-2007
Lokacija: U Raju
Odgovori: 2046
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

eto ja sam sinoc pojela 2 i jutros 1 komad baklave, pa nek ide ako hoce u tacku( mislim ovaj Kolesterol/Holesterol)  


It's not where you came from, it's where you are going.
06-04-2008 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

Poveæani trigliceridi mogu biti opasniji od visokog holesterola

Lièno sam uspjela da za mjesec dana popravim stanje masnoæa u krvi i to samo strogo se pridržavajuæi plana ishrane.

Evo tekstova sa nekih stranica, koji se bave ovim problemom.



Svi se plaše holesterola. Meðutim, postoji drugi tip masnoæa u krvi, trigliceridi, koji mogu biti opasniji nego što se mislilo. Novi podaci pokazuju da visok nivo triglicerida (triglycerides) u krvi može dovesti do infarkta miokarda, naroèito kod žena starijih od pedeset godina i muškaraca koji imaju loš odnos LDL/HDL holesterola.

Jedna finska studija je našla da muškarci sa lošim holesterolskim odnosom i trigliceridima preko 2.3mmola/l imaju èetiri puta veæi rizik za srèani infarkt. Kad je holesterolski odnos normalan štetan uticaj triglicerida nije naroèito veliki. Problem je u tome što nizak nivo HDL holesterola (koji utièe na loš holesterolski odnos) i visok nivo triglicerida idu zajedno.

Lek se nalazi u moru

Najbolja terapija hranom protiv visokih trihlicerida dobijena je iz mora. Brojne studije su pokazale da riblje ulje znaèajno snižava trigliceride. U jednoj studiji Univerziteta medicinskih nauka u Oregonu jedna dnevna doza ribljeg ulja je snižavala trigliceride za 50 procenata. Korišæena kolièina ribljeg ulja ekvivalent je korišæenja 200 grama lososa, skuše ili sardine dnevno. U pitanju je masna morska riba iz hladnih mora.

Brojne studije su pokazale blagotvoran uticaj masne morske ribe na prevenciju srèanih bolesti. Meðutim, ima podataka da i druga hrana iz mora ima izvanredan uticaj na spreèavanje pojave i leèenje bolesti srca i krvnih sudova. Jedno istraživanje na Univerzitetu Vašington je pratilo muškarce koji su jeli plodove mora umesto svojih uobièajenih belanèevina u obliku mesa, jaja, mleka i sira. Plodove mora su jeli dva puta dnevno tokom tri nedelje. Školjke su oborile trigliceride za 61%, ostrige (oyster) za 51%, a rakovi za 23%.

Nije potrebno da se u dužem vremenskom periodu svakodnevno jedu morske ribe ili plodovi mora. Sasvim je dovoljno da se usvoji drugaèiji naèin ishrane, koji æe se sastojati u unošenju morske ribe ili plodova mora tri puta nedeljno. Rizik oboljevanja od infarkta, šloga i drugih kardiovaskularnih bolesti je upadljivo manji posle godinu do dve ovakvog naèina ishrane.

Moæni beli luk

Redovno konzumiranje belog luka (garlic, allium sativum) utièe na sniženje nivoa triglicerida. On takoðe, popravlja odnos LDL/HDL holesterola tj. odnos lošeg i dobrog holesterola. U jednoj studiji èen belog luka dnevno je snižavao trigliceride za oko 13%, a u drugoj za 25%. Do sniženja triglicerida belim lukom dolazi ako se on koristi svakodnevno u dužem vremenskom periodu. To nije lek koji æete koristiti nedelju dana i izleèiti se. Treba ga jesti stalno i to što se duže jede efekat je veæi. Nije potrebno da se jede dnevno više od dva do tri èena.

Ne zaboravite mahunarke

Mahunarke trebate, takoðe, jesti ako imate povišene trigliceride.U jednoj studiji pola šolje mahunarki dnevno je snižavalo trigliceride za 17%. Dijeta sa malo masnoæa takoðe snižava trigliceride. Meðutim, nju ne možemo preporuèiti zato što nema efekat i na holesterol. Prevencija srèanih bolesti je uslovljena uticajem i holesterola i triglicerida, pa zato u ishrani trebamo voditi raèuna da unosimo one namirnice koje su dobre za obe vrste masnoæa.

Namirnice koje poveæavaju trigliceride

Postoje namirnice koje provereno poveæavaju trigliceride. To su rafinisani šeæer, belo brašno, voæni sokovi, sušeno voæe i preterano konzumiranje alkohola. Jedna do dve èašice alkoholnog piæa dnevno ne poveæava trigliceride.

01-03-2010 at 21:30 | Ukljuèi u odgovor
zara
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 06-01-2007
Lokacija: U mislima
Odgovori: 11515
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

Na ovom linku, takodjer, Ishranom protiv povišenih triglicerida

http://www.centar-zdravlja.net/clanci/zdrava-prehrana/9/307/dijeta-kod-povisenih-triglicerida-u-krvi/

01-03-2010 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

Za skidanje masnoæe
42 dana za redom pojesti uveèe izrendanu 1 mrkvu, 1 jabuku i 1 limun

takoðe skida i kombinacija

1 èaša jogurta(najmanja masnoæa) u koju se ubaci 1 supena kašika SEED MIX-a(samljevena mješavina lana i svašta neèeg), može se piti ujutro ili uveèe. Svaki dan 1,5 mjesec.

SEED MIX ima se kupiti u DM-u, košta negdje oko 4km, a ima i u apoteci, košta oko 7-8km

[Edited by cica on 10-11-2011 at 11:09 GMT]

09-11-2011 at 12:10 | Ukljuèi u odgovor
spreca
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 10-11-2007
Lokacija: Kremlj Crveni trg bb
Odgovori: 3869
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

citat:
cica wrote:
Za skidanje masnoæe
42 dana za redom pojesti uveèe izrendanu 1 mrkvu, 1 jabuku i 1 limun

takoðe skida i kombinacija

1 èaša jogurta(najmanja masnoæa) u koju se ubaci 1 supena kašika SEED MIX-a, može se piti ujutro ili uveèe. Svaki dan 1,5 mjesec.

SEED MIX ima se kupiti u DM-u, košta negdje oko 4km, a ima i u apoteci, košta oko 7-8km

Za masnocu je dobra u kombinacija suhih sljiba i bijelog luka...uzmes 40kom suhih sljiva i iz njih ocistis kosticu i namjesto kostice stavis jedno chehno bijelog luka.Sve to stavis u frizider u neku teglu i svako jutro na prazan zeludac uzmes po jednu sljivu.Uspijeh je izvanredan.
10-11-2011 at 07:58 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Holesterol-odnos LDL i HDL

sljive i bijeli luk? kazes da je uspjesno, al' kad si prestao da li se je vratilo na staro ili drzis pod kontrolom masnocu?

imam i ja uspjesan recept, domace razblazeno sirce nataste (1/3 case) se uzima do mjesec dana. ne duze jer moze izazvati nus efekte na zelucu i poremetiti cirkulaciju krvi (ima dejstvo kao antiagregacijski lijek). uporedo sa uzimanjem ide i dijetalna ishrana koja pored koristenja odredjenih namirnica podrazumijeva manje ili nikako slanu ishranu, pojacan unos tecnosti, najbolje nezasladjenog caja.

ima i ono sa lanom i derivatima lana, nataste uzimanje lanenog ulja (1 kafena kasicica), jogurt 0,1% masnoce pomijesati za zrncima lana (1 kaf.kas.) uvecer, ujutru popiti neposredno nakon obroka

naravno, mlijeko i mlijecne proizvode koristiti iskljucivo one koji imaju najmanje masnoce 0,1-0,5%.

eto, meni je to pomoglo, jes' da sam vise bila gladna nego sita. poslije takvog "lijecenja" sam uspjela zadrzati normalnu konc. lipida, ali i dalje se pazi sta ce se jesti i skoro pa neslano.
i dopustim sebi gastronomske izlete bez puno razmisljanja

10-11-2011 at 10:55 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 48
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Zdravlje : Holesterol-odnos LDL i HDL New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice