Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vehabije
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Vehabije


Sta uopste znaci biti Vehabija, i sta oni propagiraju?

Sto se mene tice ne volim ih ni vidjeti i mislim da narodu u BiH prave samo stetu.

Na svaku eksremnu pojavu se treba obratiti paznja. Pocne polako a zavrsi kako se nikome ne svidja.

Razni su primjeri kada je ekstremno ispoljavanje vjere dovelo do nazadovanja u svakom pogledu.

Koliko je zena koje su prije par decenija zivjele bolje nego sada 2012. u nekim arapskim zemljama.

Zato mislim da se neke stvari u korijenu trebaju sasjeci.

02-02-2012 at 23:48 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

To ti došla namjerno da zakuhaš
Neka
Moje lièno mišljenje je da su oni ovdje (i bilo gdje drugdje) iskljuèivo sa nekim zadatkom. Finansiraju se iz Beèa ili nekog drugog zapadnog grada, imaju solidna primanja, vrbuju neobrazovane, neodluène, zbunjene, naèete, neiskusne unutar našega društva i siju sjeme razdora.
IZ ne èini dovoljno po ovom pitanju i koliko æe još štete napraviti po bošnjake niko ne zna.

03-02-2012 at 00:03 | Ukljuèi u odgovor
Salai
Nivo: Forumski vuk
Bolje biti star nego pijan :D

Registriran(a): 03-02-2012
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 505
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

citat:
sunce wrote:

Sta uopste znaci biti Vehabija, i sta oni propagiraju?

Sto se mene tice ne volim ih ni vidjeti i mislim da narodu u BiH prave samo stetu.

Na svaku eksremnu pojavu se treba obratiti paznja. Pocne polako a zavrsi kako se nikome ne svidja.

Razni su primjeri kada je ekstremno ispoljavanje vjere dovelo do nazadovanja u svakom pogledu.

Koliko je zena koje su prije par decenija zivjele bolje nego sada 2012. u nekim arapskim zemljama.

Zato mislim da se neke stvari u korijenu trebaju sasjeci.





Evo moj odgovor ,po onome sto sam ja citala i u sto vjerujem naravno
Prvo ,ne vjerujem medijima skoro nista pa eto

U Islamskom ucenju,za Gospodara svjetova postoji 100 imena.
Od tih 100,On je ljudima dao na znanje 99 .
Jedno od Njegovih imena je El-Vehab sto u prevodu znaci Onaj koji sve daje.

E cak i na osnovu toga,nije u redu odredjenu skupinu ljudi koji na ovaj ili onaj nacin praktikuju Islam ,zvati Vehabijama.

Kada si cuo da je neko sebe nazvao Vehabijom?

Koliko si puta bio u prilici razgovarati sa pokrivenim zenama u Bosni i o njihovom razlogu pokrivanja?

Vecina ih je sama odabrala taj put,i niko im zaista ne daje nikakve pare.Sve su to lazi.

Drugo jos nesto,po cemu ljudi ove LJUDE zovu Vehabije.

U 17. stoljecu je bio jedan ucenjak po imenu Abdul Vehab. On je pozivao ljude na cisti monoteizam ,dakle cisti Islam,koji je bio na asamom pocetku ISlama u vrijeme Muhammeda a.s.
Napisao je knjigu o cistom monoteizmu.

I oni koji su poceli njegada slijede i slucaju ,prozvani su vehabijama..tako da ima i ta verzija

Inace,ime Allah u prevodu sa arapskog na bosanski znaci JEDAN BOG.
To vecina ljudi ne zna

Svako dobro,pozdravv

nadam se da sam pomogla barem malo,ali zakljucak je u svakom slucaju da su Vehabije izmisljen naziv od strane osoba koji se boje onoga sto ti ljudi rade.

Imaju drugaciji nazivi za pojedine sekte koje su se pojavile u Islamu.
Tako npr ,postoje TEKFIROVCI koji su najradikalniji (ukucaj na google ,pogledaj na wikipediji) ,zatim SUFIJE,,habesije itd.,
Po njihovom ucenju,Muhamed a.s. je rekao da ce pred Sudnji dan biti 73 sekte u ISlamu.

03-02-2012 at 07:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

MISLIM DA ne vole da se zovu vehabijama,nego bracom , zovu ih i selefijama
jes shabane naravno da su po zadatku..da sire islam
to je njihova misija,i samaq po sebi ne bi trebala pogadjat nikog...
ukoliko im neodgovaraatmosfera drustva u kom se nalaze onda se povlace u izolaciju i cekaju bolje dane
inace taj abdul vehab,je ujedinii plemena u saudiji okvirno nesto ko pleme,zavjet knjige i maca...
i otad ta struja vlada cuvarima meke i medine...
neka vas ne zabuni,rat kraljevske porodice sa vehabijama,oni se krve oko nekih drugih stvari,ali ideoloski to je to...
e sad,zasto ih se mnogi boje,s razlogom ili ne,je sto u sustini sto vrse prakticiranje islama,al onakvog kakav je bio prije 1400 godina,bez ikakvih novina iz modernog zivota,sa otporom prema drugom i drugacijem...
definitivno najkonzervativnija i najratobornija grana islama...
ako grijesim ispravite me ,da se mogu izvinut

03-02-2012 at 08:39 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

kako ba ironija mrtav ozbiljan...
vidis draga aida,ja jesam sjedio sa par njih,pricao muhabetio,bio vrlo skoncetriran,pozorno slusao upijao svaku rijec,cak me je jedan jednom i na klupi zaustavio da mi objasni par stvari...
i dobro sam ga razumio do u detalj...
tako da mogu reci da DONEKLE razumijem njihovu prièu...
tacno misija,sirenje izvornog islama,ovo sto se ovde prakticira njih najblaze receno ne zadovoljava i ne cini sretnim i spokojnim...
gdje mogu prodaju svoju pricu,gdje ne mogu znaju bit izuzetno nezgodni i/ili idu dalje...
1400 godina? pa to znaci,nema zena na tv-u,nema filmova,crtanih,muzike,nema svadbi kakve znas,nema dzenaza/sahrana kakve znas,nema kontakta muskraca zena u autobusima,nema voznje zenama automobila,nema alkohola,nikako i nikome,nema nadgobnih spomenika,nema cega god ti se srce sjeti... a dusa pozeli...

abdul vehab,knjiga i mac...to je duga prica,odosmo s njom u dubljan,a ne bih bas..
sustina je,knzervativnija i ako zatreba militantnija forma islama,...
plus sve to sto si ti rekla,oni se ne bi (najblaze sto mogu receno)slozili,cak sta vise ne vjerujem ni da bi imala pravo to pricat pred njima...nemoj me pogresno shvatit,ne kontriram ja tebi ,ja ti samo kazem kako stvari stoje...




03-02-2012 at 09:41 | Ukljuèi u odgovor
Shiva
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 08-12-2006
Odgovori: 5859
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
Shaban wrote:
To ti došla namjerno da zakuhaš
Neka



joj ima negdje slicna tema, danima se zakuhavalo.
Ova tema je drugacije postavljena i bas me zanimaju odgovori.

03-02-2012 at 10:06 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

naravno da nema
vehabije su stariji oblik i forma prakticiranja islama i to vazi za saudiju..
selefije su izvoznici tog puritansko-konzervativnog vidjenja islama u svijet...
tako da sve ove nase vehabije su u stvari selefije...u pocetku su se i razlikovali od vehabija valjda,a onda su se negdje uz put stopli...
recimo u bosanske selefije ubrajaju i sjetices ga se:jusuf barcic,ili ako ti ista znaci muhamed porca...
to sta oni zastupaju i propovijedaju,je prica za sebe...
znaci idemo u dubljan,pa da krenemo od pocetka

Zaèetnik ove doktrine(vehabijske), Ibn Abd al-Wahhab, sklopio je savez s Muhammadom Ibn Saudom 1744. godine, prema kojem su imali podupirati jedan drugog u ostvarenju svojih analognih vjerskih i politièkih ambicija na Arapskom poluotoku - al-Wahhab je imao postati imam, vjerski voða, dok je Ibn Saud imao biti amir, politièki voða.

u sustini vehabije olitiga selefije nisu ni konzervativci jer da bi bio konzervativan,moras postovat svoju historij u i TRADICIJU...on to n rade,nego namecu,svoju viziju i fromu,ponistavajuci hiljadugodisnju tradiciju islamskog nacina zivljenja...


03-02-2012 at 11:13 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

govorim ti samo one najbanalnije primjere,sto svi ljudi ovdje mogu da pojme i razumiju...lista stvari koje su zabranjene, i nacin na koji bi oni to ispravili je predug...
nemam lijepih rijeci za njih,cak sta vise,mislim da je najbolje daih u bosni nema nikako...neka sire svoj oblik drustvenog uredjenja tamo gdje su ga i oformili...
tako nazadna grupacija nikad nije postojala u islamskom svijetu...

03-02-2012 at 11:19 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

Ako si dobar èovjek u Kur'anu æeš naæi ajete koji pozivaju na dobro, ako si loš èovjek naæi æeš ajete koji pozivaju na zlo. Vehabije su ljudi koji su iz Kur'ana izvukli uglavnom one ajete koji pozivaju na zlo.
Frustriran èovjek, sklon da za sve probleme okrivljuje druge, èovjek koji želi da se na neki naèin izdvoji, da se osjeti posebnim, "višim" od "obiènog" èovjeka, vrlo lako može biti privuèen od strane vehabijskog pokreta.
Vehabije su fanatici koji predstavljaju opasnost za mir i sreæu ostalih ljudi.
Evo kako From opisuje fanatika, a to je upravo ono što vehabija jeste:
-"Ako bismo željeli "izabrati simbol za fanatika bio bi to goruæi led. On je osoba koja je strastvena i krajnje hladna istodobno. Potpuno je zatvoren prema svijetu, a ipak ispunjen goruæom strašæu, strašæu za sudjelovanjem u potèinjavanju Apsolutu. Da bi èovjek prepoznao karakter fanatika ne smije mnogo slušati ono što on govori, nego treba tražiti onaj posebni sjaj u njegovim oèima, ovu hladnu strast koja je paradoks fanatika: naime, potpuni nedostatak odnošenja pomiješan sa strasnim obožavanjem svog idola. Fanatik je blizak onome što su proroci nazivali »idolopoklonikom« ( Autoritet i porodica -Erich Fromm).

03-02-2012 at 12:13 | Ukljuèi u odgovor
alehandra
Nivo: Forumski vuk
traveling incognito

Registriran(a): 13-09-2011
Lokacija: tu i tamo
Odgovori: 616
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

Naprosto moram da dam kontribuciju temi

@Aida zeno zenava od kad si ti to moderator

Edit;
samo da pitam onog strucnjaka za vjerske knjige ,koji to tacno ajet govori i podrzava zlo?
a bonus pitanje zbog strucnosti, koja to sveta knjiga i jednim dijelom poziva na zlu?

Samo da vam kazem,bevzeze vam tema kad nema ankete ,
sto se ne moze glasat



[Edited by alehandra on 03-02-2012 at 13:05 GMT]

03-02-2012 at 12:56 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : Vehabije New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice