Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:

@soraya: Stvaranje bosanske nacije nije utjerivanje u tor?


Nije.
Ustrojavanje bosansko-hercegovaèke nacije (ili nadnacije)kroz novi Ustav države BIH bi nas kutarisalo vladavine nacionalistièkih oligarhija i zaèepilo žvalje svim politièarima koji preferiraju formiranje"svojih nacionalnih država".
Ono što može BIH saèuvati od podjele i cijepanja je upravo stavljanje bosanskohercegovaèkog gradjanina )znaèi pojedinca) ispred njegove nacionalne pripadnosti.
Problem našeg naroda je što brka pojmove nacionalna i etnièka pripadnost.
Zato kod nas nije još uvijek moguæ izborni sistem "jedan èovjek-jedan glas",a imaju ga i Srbija i Hrvatska.
Da postoji ustrojena BH nacija,qurke bi onaj krkan mogao tražiti otcjepljenje šumske i škutori treæi entitet.
03-02-2012 at 19:41 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Sistem jedan èovjek-jedan glas ovdje nikada neæe biti moguæe sprovesti jer je država sastavljena od tri etnièke grupe, te neznatan broj ostalih. U takvim uslovima je smiješno oèekivati da æe takav sistem funkcionisati.

Ako mislite da bi stvaranje nove nacije napravilo bilo kakve pozitivne promjene u državi griješite. Debelo.

Štaviše, iako mislite da bi to dovelo do jedinstva (vremenom) veæe su šanse da bi to donijelo još veæe podjele. Vrlo vrlo mali broj Srba i Hrvata æe se izjasniti kao Bosanci/Hercegovci i to æe pokazati popis 2013. godine. S druge strane, dobar dio onih koji dolazei bošnjaèke etnièke grupe to odbija prihvatiti i pokušava stvoriti novo Jugoslavenstvo što uzrokuje veæu podjelu unutar bošnjaèkog naroda, a što kao krajnji rezultat može dovesti do toga da Srbi postanu etnièka veæina u BiH (a na osnovu toga æe se krojiti i daljnja politika).

Dalje, insistiranje na Bosanstvu se Srbima daje povod za prièu da smo izmišljen narod jer Bosanstvo nema svoje historijsko utemeljenje. Bošnjaci, s druge strane, imaju, uprkos tome što neki danas vjeruju da su Bošnjaci nastali 1993. godine.

03-02-2012 at 19:49 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:


Na popisu postoji opcija Ostali, a u produžetku napišeš i koji (u tvom sluèaju Bosanka).

gdje to piše da može?
opcija "ostali" je isto što je bilo kao "neopredjeljen"...pod ostalima se mogu pisati svi oni koji su Maðari,Makedonci, ,Italijani,Amerikanci,Turci,Albanci,Britanci...(èuo si za odrednicu Turèin bosanskohercegovaèkog porijekla)

opcija "ostali" ne definiše ništa osim statistièkog podatka da postoji grupa ljudi koji mogu ,ali ne moraju biti Bosanci/Hercegovci...Nešto slièno kao u USA,svi su Amerikanci,a mogu biti Eskimi,Bugari,Kinezi,Makedonci,Meksikanci...
03-02-2012 at 19:54 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
soraya wrote:

gdje to piše da može?
opcija "ostali" je isto što je bilo kao "neopredjeljen"...pod ostalima se mogu pisati svi oni koji su Maðari,Makedonci, ,Italijani,Amerikanci,Turci,Albanci,Britanci...(èuo si za odrednicu Turèin bosanskohercegovaèkog porijekla)

opcija "ostali" ne definiše ništa osim statistièkog podatka da postoji grupa ljudi koji mogu ,ali ne moraju biti Bosanci/Hercegovci...Nešto slièno kao u USA,svi su Amerikanci,a mogu biti Eskimi,Bugari,Kinezi,Makedonci,Meksikanci...


Piše na listiæu na kojem se vrši popis.
03-02-2012 at 19:56 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
root wrote:
Sistem jedan èovjek-jedan glas ovdje nikada neæe biti moguæe sprovesti jer je država sastavljena od tri etnièke grupe, te neznatan broj ostalih. U takvim uslovima je smiješno oèekivati da æe takav sistem funkcionisati.

Ako mislite da bi stvaranje nove nacije napravilo bilo kakve pozitivne promjene u državi griješite. Debelo.

Štaviše, iako mislite da bi to dovelo do jedinstva (vremenom) veæe su šanse da bi to donijelo još veæe podjele. Vrlo vrlo mali broj Srba i Hrvata æe se izjasniti kao Bosanci/Hercegovci i to æe pokazati popis 2013. godine. S druge strane, dobar dio onih koji dolazei bošnjaèke etnièke grupe to odbija prihvatiti i pokušava stvoriti novo Jugoslavenstvo što uzrokuje veæu podjelu unutar bošnjaèkog naroda, a što kao krajnji rezultat može dovesti do toga da Srbi postanu etnièka veæina u BiH (a na osnovu toga æe se krojiti i daljnja politika).

Dalje, insistiranje na Bosanstvu se Srbima daje povod za prièu da smo izmišljen narod jer Bosanstvo nema svoje historijsko utemeljenje. Bošnjaci, s druge strane, imaju, uprkos tome što neki danas vjeruju da su Bošnjaci nastali 1993. godine.


Eto ti prvi izjednaèavaš etnièku i nacionalnu pripadnost,još kad tome dodamo broj onih koji religijsku pripadnost strpaju u nacionalnu ,meni se digne kosa na glavi...

O "istorijskoj neutemeljenosti bosansva" ne bih,mrsko mi...ima u udžbenicima istorije za osnovnu školu...

Nego da ne idemo tako duboko u istoriju i da napravimo mi digresiju na Referedum iz 1992.godine i postavimo pitanje na osnovu èijih je to glasova BIH dobila nezavisnost.Ja koliko se sjeæam nije bilo glasanja Bošnjaka,Srba i Hrvata nego gradjana Bosne i Hercegovine.Bar tako piše u odluci UN-a.j***m li ga ima li kojeg pravnika na Forumu da objasni šta podrazumjeva pojam "medjunarodno priznata država BIH"?

[Edited by soraya on 03-02-2012 at 20:07 GMT]
03-02-2012 at 20:06 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ti da si te udžbenike proèitala shvatila bi o èemu ja ovdje govorim.

Pogledaj, na primjer, ovaj link: http://bs.wikipedia.org/wiki/Bosanskohercegova%C4%8Dki_pje%C5%A1adijski_regiment

Jesmo li mi Bošnjaci i tada bili dio tora? I rušili jedinstvo BiH?

Bosanci kao narod nikada nisu postojali. Bošnjaci jesu. Bosanstvo je geografska odrednica, te nacionalnost i to je nešto što se podrazumijeva za ljude koji su roðeni i žive u Bosni. To uopšte ne bi trebalo biti upitno, a pogotovo ne nešto što bi se trebalo unositi kao opcija na popisu (jer stavljanjem toga kao opcija daje se moguænost drugima da se u nacionalnom smislu izjasne kao Srbi i Hrvati, što je smiješno obzirom da žive na teritoriju BiH). Jedino što je po meni problematièno je to što ni oni koji donose zakone ne znaju razliku izmeðu naroda i nacije/države.

03-02-2012 at 20:16 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Sorry,ne "crpim znanje" sa Wikipedie,pogotovo ne sa ove SH varijante,radje Lovrenoviæa u šake.

03-02-2012 at 21:00 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ne imadoh kad sve citati, ali koliko sam onako na briznu uspio vidjeti izgleda da ono na sto smo do juce bili ponosni postade "ostalo", a sto je najgore BOSANCI i HERCEGOVCI postadose manjina u sopstvenoj Bosni i Hercegovini...Pa hebem te zivote nigdje nisam vidjeo da je jedan npr. norvezanin ili jedan englez, pakistanac amerikanac...manjina u svojoj drzavi i da spada pod red "ostalih"...Samo kod nas u BiH to moze...Izgleda da ce nakon popisa BiH puna svih, samo nece biti BOSANACA i HERCEGOVACA...Pa sta ce nam onda i naziv drzave takve kakva jeste...Paradoks je da ce to biti jedina drzava u svijetu koja ce nositi naziv po "ostalim" ili manjinama...ali vise me nista ne cudi kad je BiH u pitanju...sve manje je to drzava, a sve vise poligon za vjezbanje raznoraznih bjelosvjetskih sistema i politika...a narod ko narod suti i drzi se one:"dobro'j, ne d'o Bog rata"...neka...znam ja nas...

03-02-2012 at 21:33 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
soraya wrote:
Sorry,ne "crpim znanje" sa Wikipedie,pogotovo ne sa ove SH varijante,radje Lovrenoviæa u šake.


To je taj genijalni odgovor koji sam oèekivao. Tek informativno, svaka stranica Wikipedije ima i svoje reference, pa ako ne vjeruješ Wikipediji onda èitaj dalje.

Eduard Wagnes, austrijski kompozitor, je, na primjer, 1895. godine komponovao Die Bosniaken kommen (Bošnjaci dolaze), vojni marš u èast bh. pješadiji. Mora da je i Wagnes pravio torove u Bosni i dijelio zemlju na tri etnièke jedinice.

03-02-2012 at 21:35 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Putnik wrote:
Ne imadoh kad sve citati, ali koliko sam onako na briznu uspio vidjeti izgleda da ono na sto smo do juce bili ponosni postade "ostalo", a sto je najgore BOSANCI i HERCEGOVCI postadose manjina u sopstvenoj Bosni i Hercegovini...Pa hebem te zivote nigdje nisam vidjeo da je jedan npr. norvezanin ili jedan englez, pakistanac amerikanac...manjina u svojoj drzavi i da spada pod red "ostalih"...Samo kod nas u BiH to moze...Izgleda da ce nakon popisa BiH puna svih, samo nece biti BOSANACA i HERCEGOVACA...Pa sta ce nam onda i naziv drzave takve kakva jeste...Paradoks je da ce to biti jedina drzava u svijetu koja ce nositi naziv po "ostalim" ili manjinama...ali vise me nista ne cudi kad je BiH u pitanju...sve manje je to drzava, a sve vise poligon za vjezbanje raznoraznih bjelosvjetskih sistema i politika...a narod ko narod suti i drzi se one:"dobro'j, ne d'o Bog rata"...neka...znam ja nas...

Upravo tako ,druže moj...
Lakše narodu metar u ,nego cent u glavu...
03-02-2012 at 21:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 30
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice