Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

korisno i konkretno bi sa ovim state of mind,bilo ostavit ovu zemlju zatrpanom...

04-02-2012 at 23:10 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Inspektor wrote:


Ne znam koji dio nije bio jasan...ali ako si shvatio Dilbera, onda ti moje objasnjenje nije ni potrebno...

Elem, Bosanci i Hercegovci, ucinite nesto konkretno i korisno za zajednicu osim calakanja po internetu kao sto sam i ja danas - lopatu u sake i prebacite koju lopatu snijega s ulice i trotoara, i pokazite koliko volite svoju zemlju Mozda nadjete i sugovornika za ovu temu tamo...


Neka bome malo lopataju ovi konstituvni Bošnjaci ,Srbi i Hrvati.Oni su svakako veæina u ovoj državi...Oni su ovo i napravili od države,oni su Dejton potpisali i oni su srušili aprilski paket ustavnih promjena ,pa neka malo kusaju.Bez mene ,ko domina.Niti æe me popisati niti æu se na silu izjašnjavati kao "ostali".Nije sramota krepati ko apatrid.
04-02-2012 at 23:43 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
sunce wrote:


Sve se ljudi dogovore kad hoce, ali kod nas eto nece.

Postoje li Amerikanci, Francuzi, Nijemci,.... ili su i oni Marsovci?

Sta je nacija (po def.) nego drustvena zajednica ljudi koji govore jednim jezikom.
po latinskom nasci - roditi se oznacava i ljude koji su rodjeni u jednoj drzavi.

E tu se opet javlja pitanje jezika, i pitanja vjestacke brojnosti Hrvata i Srba koji u velikoj vecini nece da su Bosanci i Hercegovci.

Bilo bi logicnije da je Hrvat samo onaj ko je rodjen u Hrvatskoj a ne rodio se u Tuzli kao i otac mu i teoretski moze da nikad i ne vidi Hrvatsku.

Posebna je tema kako su Hrvati i Srbi "nabijali" brojnost preko vjerskih skupina u BiH, pa su katolici pa bili i Slovenci, Nijemci, postali Hrvati.

A najbolje je da smo svi Bosanci i Hercegovci razlicite vjeroispovijesti (tu biraj).




Tu je kljuè problema, jer bez te veæine nemoguæe je donijeti promjenu Ustava kojom bi se definisalo postojanje nacije Bosanac.
 


<br /><br /><br /><br />

04-02-2012 at 23:57 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ja mislim da ce sigurno postojati i opcija Bosanac. Ona je namijenjena onima koji nece da budu Bosnjaci, Hrvati i Srbi. Da je sreca pa da je ova opcija jedina, onda bi se upisivali samo svoju vjeru, i lakse bi dolazili do dogovora. Ali

05-02-2012 at 02:12 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
sunce wrote:
Posebna je tema kako su Hrvati i Srbi "nabijali" brojnost preko vjerskih skupina u BiH, pa su katolici pa bili i Slovenci, Nijemci, postali Hrvati.


da, pa na taj nacin skoro svi moji prijatelji, bosnjaci, imaju hrvatsko drzevljanstvo, jer im se nekad, neko izjasnio kao hrvat u nekom dokumentu... to je ono sto je pogubno po bosnu i hercegovinu!

sve drzave okruzenja bi trebale uraditi reviziju svojih drzavljana, pa iz redova srbijanaca i hrvata izbaciti sve one koji nemaju stvarnog osnova da budu drzavljani (tj. ne ispunjavaju odredbu zakona po krvi ili zakona po mjestu rodjenja).

pa, neka vecina izgubi svoju "rezervnu" drzavu, sigurno ce biti bolje! bitno je imati na umu da ne govorimo tu samo o pravoslavcima ili srbima, ili samo katolicima ili hrvatima, kako se kod nas to sve gura pod isti kos, nego i o bosnjacima, ili muslimanima, ako cemo pratiti ovu logiku, kojih ima jedan dobar komad medju 'rvatima.

doduse, slabo glasaju, slabo se odazivaju na referendume i slicno, ali zato koriste ostale pogodnosti hrvatovanja
05-02-2012 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

Ja mislim da je državljanstvo dovoljno, nacija i vjera bi trebale da budu privatne stvari.

05-02-2012 at 11:17 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
racionalna manjina wrote:
Ja mislim da je državljanstvo dovoljno, nacija i vjera bi trebale da budu privatne stvari.

slažem se
ne vidim apsloutno razloga da oni parlamentarci koji raspravljaju i uèestvuju u donošenju odluka ,usvajanju zakona i sliène,ne bi ovu ideju forsirali u Parlamentu.Barem oni koji se zalažu za gradjansku BIH.
Paradox je da veæina Bošnjaka da nekoliko stotina hiljada izbornih glasova jednom Hrvatu,u stvari deklarisanom Bosancu i Hercegovcu,a onda na popisu ili na izborima za lokalnu vlast glasa kao pripadnik etnièke skupine.Znaèi postoji u bošnjaèkom korpusu svijest o važnosti oèuvanja BIH kao jedine domovine,ali æe za svaku svoju neodoumicu izmedju etnièkog i nacionalnog u sebi optužiti nekoga drugog (u ovom sluèaju BH Hrvate i BH Srbe).Po sistemu " kako su Srbi/Hrvati " jedinstveni".U èemu su jedinstveni? U pristajanju na nacionalnu homogenizaciju su identièni Bošnjacima.Za 20 godina vladavine nacionalista Bosnom i Hercegovinom,veæina ih je pristjala da budu "utoreni".Podjednako kao i Srbi ,kao i Hrvati.
05-02-2012 at 12:17 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
racionalna manjina wrote:
Ja mislim da je državljanstvo dovoljno, nacija i vjera bi trebale da budu privatne stvari.



Nacija i drzavljanstvo se u nasem svijetu svode na jedno, jer ako nema nacije nema ni drzave.

Zeljko Komsic je par puta pricao o potrebi da se ljudi mogu izjasniti i kao Bosanci i Hercegovci,navodeci primjer svoje djece koja su rodjena u braku Hrvata i Bosnjakinje.

Statebriga, slazem se, ima i Bosnjaka i drugih koji su dobili hrvatski pasos ili putovnicu. To je bio obostrani interes, jednima odgovaralo da se poveca broj Hrvata u BiH a drugima da putuju bez vize. Sve procesljati .

Mnogo sta je prolazilo, nije se mislilo na buduce generacije pa nam se sad odbija o glavu.



05-02-2012 at 12:46 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
Dajdza wrote:
Ja mislim da ce sigurno postojati i opcija Bosanac. Ona je namijenjena onima koji nece da budu Bosnjaci, Hrvati i Srbi. Da je sreca pa da je ova opcija jedina, onda bi se upisivali samo svoju vjeru, i lakse bi dolazili do dogovora. Ali



Pogrešno misliš  


<br /><br /><br /><br />

05-02-2012 at 12:48 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013

citat:
sunce wrote:



Nacija i drzavljanstvo se u nasem svijetu svode na jedno, jer ako nema nacije nema ni drzave.


Ne svode tako svi, ima nas kojima je država samo jedan od naèina organizovanja pojedinaca u društvu. Cilj svake države bi trebo da bude olakšavanje života pojedincu, a forsiranjem nekih "svetinja" kao npr. nacije pojedincu se ne olakšava, i ne samo to, otežava se onima koji žele da doðu da žive u toj državi i da na ravnopravan naèin uèestvuju u svim procesima u državi u kojoj žive. BiH ima fašistièki ustav, jer su oni koji se ne izjašnjavaju po nacionalnom osnovu neravnopravni sa tri konstitutivne "svetinje"
05-02-2012 at 13:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Politika : POPIS STANOVNISTVA U BIH 2013 New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice