Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Vehabije
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

ja bih ovom prilikom repostao sa jednog drugog foruma,iskustvo jedne zene sa ovim pokretom...
interesantno...

"Imali smo priliku vidjeti da je dosta forumasa svjesno opasnosti vehabijske ideologije po razvoj drustvene zajednice. Neki jos uvijek drze da "nista" neji lose sto neki slijede Islam na taj nacin dokle god ne namecu drugima i ne diraju one koji zive drugacije.

Zelim podijeliti svoje iskustvo sa ONIMA KOJI ZIVE "PO SERIJATU" TJ. PO TUMACENJU ISLAMA KAKO SE TO PRETSTAVLJA U KNJIGAMA IZ S.ARABIJE, I OSTALOJ LITERATURI KOJA ZASTUPA EKSTREMIZAM... Sa vama sto vas zovu VEHABIJE a sto sebe smatrate samo DOBRIM MUSLIMANIMA.

Vec sam neke od svojih iskustava navela ukratko ranije. Zaista sam bila, i uvijek to bivam, iskrena u mom pokusaju da budem sto "bolji" vjernik.

Preko godina koje sam provela ziveci do u detalj "po pravilima" islama "ala" Abdul-Wehhab, svasta mi se desavalo i svakakve izbore koji su uticali na moj cijeli zivot sam pravila u okviru hadisa i njihovih tumacenja...

Nista mi nije zao, vec sam to pomenula.

Jednog jeste. I zato zelim da potsjetim ljude koji smatraju da je hadis "obavezan" i da je nacin zivota "ala Wehhab" pozeljan.
NEKE STVARI SE MOGU ISPRAVITI I POVRATITI. NEKE NE MOGU NIKAD.

Pod utiskom raznoraznih hadisa, moj zivot je tekao kao i zivot onih na Trebevicu ili gdje sve ne praktikuju ekstremizam. Samo u milionskoj metropoli.

Nisam imala TV, i to ga nisam prodala, nego BACILA u smece razbijenog, da se ne bi ja "ogrijesila" sto bi neko drugi gledao "haram" mojim "sebebom".
Nisam svome sinu od 2-3 godine citala slikovnice jer su imale "haram" slike, pricala sam mu samo price, pa ni dan danas nije ljubitelj knjige.
Svega sam se "pazila"...
Neka, i to se moze promjeniti, i promjenilo se (osim sina).

Po hadisu da su slike zivih bica zabranjene i "onaj koji slika ce biti prozvan na Sudnjem Danu da udahne zivot naslikanom". [
b]Imala sam puno slika iz djetinjstva i djevojastva kao i sa vjencanja koje sam sa sobom ponijela kada sam se udala. Grizla me je savjest sto drzim te slike.
Nisam se slikavala i iz tih desetak godina nemam slika, osim nekoliko sa hadzdzeva, i sa nekih vjencanja gdje nisam znala da me slikaju.
Nejse, misleci na to sto je "poslanik rekao", i htijuci da se sto manje "grijesim" jednog dana sam, sa svojih 23 godine, sve slike sabrala i spalila da me niko nikad ne vidi "bez hidzaba" a i da mi ne bude sudjeno radi posjedovanja slika "zivih bica" posto je "poslanik rekao" da se ne smije to...

SAMO MI JE TIH SLIKA ZAO... NIKO MI NE MOZE NADOKNADITI TO. PAR DUPLIKATA STO MI JE MATI DONIJELA JE SVE STO IMAM SADA. DJECA ME PITAJU IMAM LI SLIKA KAD SAM BILA MALA... I JA BIH DA SE VIDIM I UPOREDIM SA SVOJOM KCERKOM JER SVI KAZU DA LICIMO... NE MOGU.

NE ZATO STO NAM BOG NIJE DAO DA MOZEMO, DAO JE LJUDIMA ZNANJE KAKO DA ZADRZE USPOMENE.

NE MOGU ZATO STO SAM VJEROVALA NECEMU STO MIJE IMALO AUTENTICNOSTI, SMISLA NITI LOGIKE.
VJERA IMA SMISAO, AUTENTICNOST I LOGIKU.
NEISTINA, RELIGIJE I SEKTE SU TE KOJE JEDINO IDU PROTIV SMISLA I LOGIKE.

Iako mi je zao, prihvatila sam to i ne smeta mi. Puno ljudi je izgubilo sve u ratu, ali ne zato sto su htjeli, ili sami unistili misleci da cine "grijeh".

Ali me srce boli kada znam da ima drugih, isto tako iskrenih ljudi, koji svoje zivote provode na nacin koji im uskracuje nesto sto Bog nije uskratio, i sto Muhammed, Boziji Poslanik, da zivi sada uz nas - ne bi uskratio.

USKRACUJU IM TO ONI KOJI SAMI NE SLIJEDE TO STO PROPAGIRAJU, KOJI SAMI ZIVE LUKSUZNO I DO GRLA U SAMOLJUBLJU I ROBOVI SVOJIH NEFSOVA, I SAMO IMAJU CILJ DA SIRE RAZDOR MEDJU VJERNICIMA KRIJUCI SE IZA "POSLANIK JE REKAO" SA PODRSKOM KJAFIRA KOJI I VLADAJU SVIJETOM ZATO STO SE MUSLIMANI NE MOGU UJEDINITI
.
Naprotiv, Poslanik bi koristio sva dostignuca tehnologije i nauke da ljudima ukaze na vjeru u Boga i na ljepotu zivljenja kao Njegovog Blagoslova. Koristio je sve sto su imali u to doba. Nije hodao ako je mogao jahati kamilu. I to najbolju medju rasnim kamilama. Kao "porshe" medju drugim autima.

Zivite kako hocete, ali znajte da se neke stvari ne mogu povratiti.
Sve ce proci, smrt je iza vrata, ali Bog je rekao "zasto sebi uskracujes ono sto ti Tvoj Gospodar nije zabranio"?...

mir svima...
"

04-02-2012 at 23:56 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije



geneza nijekanja postojanja pokreta,pravca,sekte,vehbizma..

05-02-2012 at 00:50 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

pa cuj ,posebnu potrebu za napadanjem sufija,selefije osjete u svakom dijelu islamskog svieta,gdje se oslobode jarma diktatura...
tipa libija...
Freed from Muammar Gaddafi’s 42-year dictatorship, Libya’s Sufi Muslims find themselves under renewed pressure from violent Islamists who have been attacking them and their beliefs as heretical.

Libyan Sufi men chant hymns of praise to Prophet Mohammad in the Uthman Pasha madrassa in Tripoli January 16, 2012.

The desecration of graves belonging to Sufi saints and sages in recent months have put the peaceful Sufis on the defensive, prompting some to post armed guards at their mosques and lodges to ward off hardline thugs.

But the birthday of Islam’s Prophet Mohammad, one of the highpoints in the Sufi calendar, is on Saturday and Libyan Sufis are determined to take their traditional processions through the streets to show they will not be cowed.

At a meeting of Sufi scholars to plan the celebrations, Sheikh Adl Al-Aref Al-Hadad said even being driven out of his zawiyah (Islamic school) late last year by Islamists known as Salafis would not deter him from marching.

unisteni su im spomenici,protjerani su,mskole spaljene zasto,bas sufije predstavljaju problem slefijama?

05-02-2012 at 00:58 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
primus inter pares wrote:

Nisam svome sinu od 2-3 godine citala slikovnice jer su imale "haram" slike, pricala sam mu samo price, pa ni dan danas nije ljubitelj knjige.
Svega sam se "pazila"...
Neka, i to se moze promjeniti, i promjenilo se (osim sina).

Po hadisu da su slike zivih bica zabranjene i "onaj koji slika ce biti prozvan na Sudnjem Danu da udahne zivot naslikanom".
"


Zalosno mi sve i citati, kao da im neko mozak ispere.

Aida, ne znam ti ja kako se sta zove, pricam sta mi je rekao covjek koji je za Bajram isao u dzamiju i kaze svi ljudi na jedan nacin klanjaju a Vehabije se poredale, rasirili noge (a svaka carapa razlicita) i stoje i klanjaju.

I kad se vec vracaju par vijekova unazad onda neka ni cipele ni carape ne nose, neka hodaju bosi.

Shiva, procitaj i "Zovem se Selma" zaboravila sam ime pisca, isto tako dirljivo ali puno govori i sta se desava kada se izgubi mjera u vjeri.
05-02-2012 at 13:18 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

kazes draga SALAI da si hodala kao robot,dakle zeznula sis se jel to posteno receno?da li je moguce onda da se nisi zeznula 20% 30% 50% nego 100%...
jer kad se gleda sa strane lakse se neke stvari vide...
dakle nisu sekte,nego pravci,ono sto ih posebno odlikuje je teznja ka izvornoj i dosljednoj(bukvalnoj)interpretaciji zapisanog...
dakle...to je sto je...bek ikakvih izmjena,promjena,vremenski,etnickih,ljudskih,interkontinentalno kulturoloskih...

05-02-2012 at 13:41 | Ukljuèi u odgovor
sef_mafije
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 23-07-2010
Lokacija: Tuzla Canton
Odgovori: 25
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vehabije

Treba vehabije na vrijeme istjerat iz Bosne ;)

05-02-2012 at 14:34 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Vehabije

citat:
sef_mafije wrote:
Treba vehabije na vrijeme istjerat iz Bosne ;)


A zasto To bi ti samo onako...ono, hajdmo, ne volim vas, van Bosne...Isto tako i ja mogu reci treba tebe na vrijeme istjerat iz Bosne, (ako vec nisi vani)...a razlog...ma koga boli ona stvar za razlog...ja mislim da te treba isterati i tacka...
05-02-2012 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 20
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: 2zla, darijo, dijanaaa, flower2166, GT1, jomba, minka84, nea84, pickup, Stojak, Vojsek
FORUM : Religija i filozofija : Vehabije New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice