Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Ženski minder : plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
Abulafija wrote:



Ma Duska je politicko pitanje, koliko sam ja uspio razumjeti, to je drugo.
A ne kontam, ako je na "papiru", znaci ozakonjena su ti prava. I ako ga tuzis, zasto ne mozes dobiti svoja prava, ja se doduse na takvo radno mjesto ne bih ni vratio, ali bi pare od odstete itekako uzo, ja ovo pitam zato sto ne znam....
Mislim u cemu je kvaka, koji je interes suda da stiti nekog tamo malog poslodavca, razumio bih ako stiti, sta ja znam, opstinu, kanton....

Nije samo politièko,ima tu poprilièno diskriminacije u svim pravcima,pa i u ovome o èemu ti govorim...Kad bi napravili anketu vidio bi koliko se toga dogadja u svim sferama života,svim profesijama...Ingerencije i ovlaštenja vlasnika i direktora firmi su maximalistièka,a naroèito u firmama koje su privatne.Ugovorom o zaposlenju nije regulisano kako se plaæa ili ne plaæa prekovremeni,rad za vrijeme praznika i slièno...Bitno je da u šihtarici imaš onih 168 èasova za mjesec i da se plate doprinosi državi.I tu prestaje svako interesovanje države za uposlenika.O diskriminacijama nad ženama imaš kamaru primjera i njima se uglavnom bave NVO,a država i pravosudje èešu doope.Jer državu ne interesuje ništa osim onih doprinosa.Sudski postupak bi trajao nekoliko godina i nisam sigurna da bi tužitelj izašao u svakom sluèaju kao "pobjednièka" strana.
09-03-2012 at 11:37 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
MelMel wrote:
pa te zene sto su socijalna bica pa pristanu na daj sto das na tom istom zapadu gdje postoji zakon koji se relativno postuje, ja bih nazvala glupacama. I sad su im muskarci krivi zato sto one nisu svjesne svoje vrijednosti, a jos su manje svjesne zakona, a posebno sto su lijene da se raspitaju i da ugovaraju vlastitu platu. Dakle, nesposobnost.


ili drskost poslodavca ,moze i ovako,
on ima zasigurno duzi stap na samom startu poznaje zakone i treba da se ,,"ponasa" po zakonu!
09-03-2012 at 14:15 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
senzualna wrote:


ili drskost poslodavca ,moze i ovako,
on ima zasigurno duzi stap na samom startu poznaje zakone i treba da se ,,"ponasa" po zakonu!

oprosti Senzo, ali kad ides na interviju ( ne mislim licno ti, nego svi mi) naravno da se moramo pripremiti dobro i upoznati se sa granicama do kojih mozemo ici, kao i sa zakonom. Naravno da ce svaki poslodavac koji zakljuci da je osoba i te kako strucna i da ce dobro odradjivati posao i jos trazi vrlo malu platu - ispod srednjeg standarda trenutno zaposlenih radnika na tom radnom mjestu, uposliti jednu takvu osobu jer ce na njoj ustediti - sve dok ne narusava ikakve zakone. Druga je stvar ako taj poslodavac placa za to radno mjesto manje nego sto je zakonski dopusteno, pa time krsi zakon.

Zato taj zaposleni treba da nesto ucini po tom pitanju, pogotovo na tom istom zapadu gdje zakoni ipak ferceraju. Ne spominjem Bosnu, jer Bosna je ipak specifican slucaj i tu treba svasta nesto mijenjati.

Dakle, ako je poslodavac prekrsio zakon, zaposleni ima opciju da tuzi tu njegovu drskost.

Ako poslodavac nije prekrsio zakon, a zaposleni skonta da mu je startna plata manja od kolege jer se nije znao na interviju izboriti za vecu platu, onda moze ili traziti vecu platu i dobiti je, a ako odbiju povecanje plate - bujrum tu svoju strucnost odnesi u konkurentnu kompaniju ili tuzi poslodavca ako smatras da je poslodavac prekrsio zakon.

Zakon ponude i potraznje. Zakoni ravnopravnosti oko zaposljavanja na zapadu postoje i do svih nas je da te zakone ispostujemo i da se upoznamo s njima. Ja ne kazem da nema skrivenog bezobrazluka i diskriminacije, ali zato ako smatramo da smo obrazovani i strucni pogotovo u nekoj pravno uredjenoj drzavi, onda moramo biti i mudri pa znati taj zakon iskoristiti.
09-03-2012 at 14:36 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

sve stoji,,sve smo naveli i pojasnili u prethodnim postovima
,,ali nisu svi ljudi koji traze posao mudri
(mozda su pocetnici,pa neiskusni u svemu ,)
,po mome poslodavac ako je strucan i ako je firma jaka treba da ima i transparentne tarife na svom radnom stolu i treba ih odmah radniku prikazati on kao poslodavac treba radnika i njegova prava na samom startu upoznavanja zastiti (ako smo se vec odlucili da radimo sa ljudima na ljudskoj zakonskoj osnovi)
sve sto se na samom startu dobro obavi
ostavlja izmedu poslodavca i zaposlenog jedan kvalitetni stembilj strucne ljudske kvalitete .

09-03-2012 at 14:59 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
senzualna wrote:
sve stoji,,sve smo naveli i pojasnili u prethodnim postovima
,,ali nisu svi ljudi koji traze posao mudri
(mozda su pocetnici,pa neiskusni u svemu ,)
,po mome poslodavac ako je strucan i ako je firma jaka treba da ima i transparentne tarife na svom radnom stolu i treba ih odmah radniku prikazati on kao poslodavac treba radnika i njegova prava na samom startu upoznavanja zastiti (ako smo se vec odlucili da radimo sa ljudima na ljudskoj zakonskoj osnovi)
sve sto se na samom startu dobro obavi
ostavlja izmedu poslodavca i zaposlenog jedan kvalitetni stembilj strucne ljudske kvalitete .


Senzo, sve to sto si navela stoji - ali to je vec neka utopija, tj idealno drustvo - a mi smo svi skupa daleko od idealnog.

Ti si navela da na zapadu jos uvijek zene imaju manje plate od muskaraca za ista radna mjesta. Ja zaista ne znam statistike, ali moje licno iskustvo je vrlo pozitivno. Iako sam ja svoju pocetnu platu za firmu koju radim dobila mnogo vecu nego sto sam se nadala, skontala sam nakon izvjesnog vremena da itekako postoje ljudi oko mene koji fusere posao, a imaju vecu platu od mene. Ali je takodjer bilo dobrih radnika koji su imali manju platu od mene. I vjeruj mi, morala sam biti duplo bolja od svih svojih muskih kolega da bih bila prihvacena kao njima ravnima - to ti je ona precutna diskriminacija koju niti mozes tuziti, niti ista. Ali, svojim trudom, radom, profesionalnoscu i spremnoscu da se borim za samu sebe sam zaradila njihov respekt. Do mene je bilo da svojim stavom stavim do znanja da ja odoh raditi za konkurenciju, a da ni jednog momenta nisam spomenula novac, jer meni licno i nije novac bio presudan nego princip. Nakon sedmicu dana, zovnu me sef u kancelariju i dade mi pismo, unapredjenje + skocila plata 20%. E to je to, kad kazem da moramo biti mudri.

Ali sjediti na svom radnom mjestu i kukati o nepravdi, a pri tome ocekivati od nekoga drugog da se izbori za nasa prava je lijenost po mom misljenju.

Neke su se zene izborile za mnogo sto sta u proslosti i mislim da su zakoni tu da stite ravnopravnost, ali kao i sve u zivotu - ako vec smatramo da smo obrazovani, onda moramo tu obrazovanost iskoristiti prilikom zaposljavanja i znati prodati svoje znanje.
09-03-2012 at 15:21 | Ukljuèi u odgovor
Dilber
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 11-08-2010
Lokacija: u kamionu
Odgovori: 4206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

sve je bilo uredu dok je zenama bilo mjesto kraj sporeta i dijece

09-03-2012 at 21:21 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
senzualna wrote:

sve sto se na samom startu dobro obavi
ostavlja izmedu poslodavca i zaposlenog jedan kvalitetni stembilj strucne ljudske kvalitete .


jeste,i ja sam prilikom intervjua donijela svoj CV,preporuku i potvrdu o kvalifikaciji...
ne postoji zakonski okvir koji vlasnik firme mora ispoštovati kada se o visini plate radi..bez obzira na kvalifikaciju,iskustvo,struènost i preporuku veæina æe poslodavaca (prièamo o privatnim firmama) ponuditi ono što je za njega Zakonom prihvatljivo ,a to je minimalac.(osim ako se ne radi o nekoj vrsti nepotizma,a u veæini privatnih firmi je to skoro pa obligatorno).
I onda se prilikom intervjua cjenjkaš.Pošto je kriza za posao (ne samo u BIH i ne samo u Evropi,veæ u cijelom svijetu) onda je do sposobnosti i jedne i druge strane da se nadju na nekoj dodirnoj taèki ,kada se ugovara plata.Razlika je u tome što se u zapadnim državama dogovara plata na godišnjem nivou i postoje neke regule kada se o cjenovniku radi,a ovde se plata dogovara na mjeseènom nivou i bez apsolutno ikakvih zakonskih okvira koliko je koji posao vrednovan(visinu naknade za TO ,prevoz period GO,životno osiguranje,službeni telefon ,automobil,lap top i slièno-to u pravilu odredjuje poslodavac i svaki uglavnom gleda da da što manje.)Rijetko se dešava da se u privatnim firmama ugovara posao "na neodredjeno",ali nije pravilo...i to se odreðuje klauzulom ugovora,kao i visina mjeseène plate i svih ostalih obaveza koje imaju jedan prema drugom, uposlenik i poslodavac.Znaèi forma je vrlo slièna kao na zapadu,ali kriteriji pravne zaštite i jedne i druge strane nisu identièni.U tranzicionim dražavama (kakva je BIH) je èest sluèaj da i visokokvalifikovani kadrovi sjede na Birou za zapošljavanje.Prema tome ne može se porediti niti se može povlaèiti paralela izmedju zapadnoevropskih sistema i sistema koji se primjenjuje u tranziciji.Ovde ne postoji tržište rada i paradoxalno je da sa manjom kvalifikacijom u na primjer BH telekomu šalterski radnik može imati 50% veæu platu od ljekara specijaliste.I još nešto...rijetki su poslodavci koji znaju nagraditi svoje uposlenike za struènost,za lojalnost da,ali za struènost - teško.Ima izuzetaka,ali su rijetki...
09-03-2012 at 22:38 | Ukljuèi u odgovor
Denci
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 28-08-2006
Lokacija: daleko
Odgovori: 24424
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

Ovdje se ne cjenka Plata je tolika kolika je i nema razlike izmedju muskaraca i zena  


Keep your eyes on the stars and your feet on the ground.
10-03-2012 at 00:07 | Ukljuèi u odgovor
Inspektor
Nivo: Forumski doajen
Novus Ordo Seclorum

Registriran(a): 21-06-2005
Odgovori: 9543
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
Denci wrote:
Ovdje se ne cjenka Plata je tolika kolika je i nema razlike izmedju muskaraca i zena


Davno sam ja rek'o da se Bosna treba sirit' prema Sjevernom polu.....Ko to jos od rudnika zivi danas...
10-03-2012 at 00:19 | Ukljuèi u odgovor
Chili
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 21-04-2009
Odgovori: 207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad!

citat:
soraya wrote:
... paradoxalno je da sa manjom kvalifikacijom u na primjer BH telekomu šalterski radnik može imati 50% veæu platu od ljekara specijaliste...

Ne lupetaj živa bila.
10-03-2012 at 00:20 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 22
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: elvis-deba, emir76, emiray, melek_cuvar, nerko, slim, tuzlic
FORUM : Ženski minder : plakat´ il´ se radovat´, pitanje je sad! New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice