Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ramazan je pa ne pijem
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
XMRVICAxTZ wrote:
Allah najbolje zna i On ce da sudi.


25-07-2012 at 01:14 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
Chili wrote:
Neki tipovi ne piju ne zato da bi nekome zamaglili oèi ili je u pitanju lažno vjerništvo veæ iz prostog razloga poštovanja prema samom Ramazanu kao i poštovanja prema onima koji poste ... same upute Islama s tim nemaju nikakve veze.



meni je to licemjereno...neiskreno...èemu "poštovanje" prema Ramazanu,a onda se za Bajram,Novu godinu,Prvi maj,djeèiji rodjendan,svadbu i slièno usvinjiš do besvjesti...zar nije filozofija UMJERENOST U SVEMU (a ne samo vrijeme Ramazana ili Korizme) osnova svih vjera i religija

ako se neèega gadim to je vjerništvo pred publikom prije neki dan u sred Parlamenta jedna poslanica opravdava skraæenje zasjedanja ramazanskim postom...halo gospoja,nismo svi ni muslimani niti vjernici ,ovo je sekularna država nije Ramazan obavezan niti æe ramazanski post spasiti ovu državu od raspada ako nastavite tim ritmom...
25-07-2012 at 06:43 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
soraya wrote:



meni je to licemjereno...neiskreno...èemu "poštovanje" prema Ramazanu,a onda se za Bajram,Novu godinu,Prvi maj,djeèiji rodjendan,svadbu i slièno usvinjiš do besvjesti...zar nije filozofija UMJERENOST U SVEMU (a ne samo vrijeme Ramazana ili Korizme) osnova svih vjera i religija

ako se neèega gadim to je vjerništvo pred publikom prije neki dan u sred Parlamenta jedna poslanica opravdava skraæenje zasjedanja ramazanskim postom...halo gospoja,nismo svi ni muslimani niti vjernici ,ovo je sekularna država nije Ramazan obavezan niti æe ramazanski post spasiti ovu državu od raspada ako nastavite tim ritmom...


Pa ja, a posebno se slazem s ovim da je ovo sekularna drzava, pretjerano se mijesa vjera u sve zivo.

Imamo negdje i skraceno radno vrijeme za one koji poste.

Borbeni, sto se tice postovanja, mogu nekoga da postujem samo ako je svojim ponasanjem i zasluzio a ne cinjenicom da je on vjernik.

Ovo vazi za sve ljude i za sve vjere, vjernik je sebi, a ja i previse mislim svojom glavom da bih tek tako prihvatala razlicita(ljudska) tumacenja mnogo cega.




25-07-2012 at 08:56 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ramazan je pa ne pijem

Meni samo neka neko podastre gdje je po islamu zabranjeno piti za Ramazan a dozvoljeno ostale mjesece ja namah prestajem trošit pive kad mi je æejf.

25-07-2012 at 09:18 | Ukljuèi u odgovor
fijubriju
Nivo: Forumski doajen
sanjar lutalica

Registriran(a): 21-12-2004
Lokacija: Suncana strana ulice
Odgovori: 28091
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
soraya wrote:



meni je to licemjereno...neiskreno...èemu "poštovanje" prema Ramazanu,a onda se za Bajram,Novu godinu,Prvi maj,djeèiji rodjendan,svadbu i slièno usvinjiš do besvjesti...zar nije filozofija UMJERENOST U SVEMU (a ne samo vrijeme Ramazana ili Korizme) osnova svih vjera i religija

ako se neèega gadim to je vjerništvo pred publikom prije neki dan u sred Parlamenta jedna poslanica opravdava skraæenje zasjedanja ramazanskim postom...halo gospoja,nismo svi ni muslimani niti vjernici ,ovo je sekularna država nije Ramazan obavezan niti æe ramazanski post spasiti ovu državu od raspada ako nastavite tim ritmom...

Sve bi ja razumio da smo mi mozda Pakistan , Iran ili Afghanistan . Ali nismo . I nadam se da necemo nikada ni bit. Vjera je nesto licno . Nadam se da ce tako i da ostane .
25-07-2012 at 09:30 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Ramazan je pa ne pijem

smatram da je selektivno prakticiranje vjere cisto nepostivanje kako vjere, tako i vjernika i tu ne mislim samo na islam, nego na svaku vjeru.

posebno mislim da je vjera privatna stvar svakog covjeka, jedan od njegovih identiteta, tako da niko od nas nema pravo da kudi ili hvali bilo koga drugog zbog onoga sto radi.

25-07-2012 at 10:25 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
XMRVICAxTZ wrote:
Allah najbolje zna i On ce da sudi.

Allah, je samo jedno od brojnih Božijih imena.

Ja ne mogu prihvatiti da je zdravo ne jesti i ne piti od svanuæa do smrknuæa, na plus 38 stepeni, i tako mjesec dana, pa da Bog kaže da je zdravo
25-07-2012 at 10:43 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
Shaban wrote:
Meni samo neka neko podastre gdje je po islamu zabranjeno piti za Ramazan a dozvoljeno ostale mjesece ja namah prestajem trošit pive kad mi je æejf.


nigdje ne piše da je zabranjeno pit pivo, samo je vino zabranjeno
25-07-2012 at 10:57 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
racionalna manjina wrote:

Allah, je samo jedno od brojnih Božijih imena.

Ja ne mogu prihvatiti da je zdravo ne jesti i ne piti od svanuæa do smrknuæa, na plus 38 stepeni, i tako mjesec dana, pa da Bog kaže da je zdravo


Mislim da nije poenta u zdravom življenju, nego u odricanju. Zdrav èovjek treba da se odrekne jela i piæa, a zdrav èovjek to može bez problema podnijeti. I nije stvar u izdržljivosti vanjskih uslova, nego upravo u vjerovanju u ono radi èega se odrièu .
25-07-2012 at 11:22 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
andjela wrote:


Mislim da nije poenta u zdravom življenju, nego u odricanju. Zdrav èovjek treba da se odrekne jela i piæa, a zdrav èovjek to može bez problema podnijeti. I nije stvar u izdržljivosti vanjskih uslova, nego upravo u vjerovanju u ono radi èega se odrièu .


Ja ipak mislim da je zdravlje najvažnije, važnije èak i od Boga, i da su "prodane duše" svi oni ljekari koji jedanaest mjeseci govore da treba biti umjeren u hrani i piæu, jesti više puta na dan, u manjim kolièinama, pa onda dvanaesti mjesec sve to što govore "okrenu na glavaèke".

25-07-2012 at 11:30 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 41
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Religija i filozofija : Ramazan je pa ne pijem New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice