Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Ramazan je pa ne pijem
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
racionalna manjina wrote:

Allah, je samo jedno od brojnih Božijih imena.

Ja ne mogu prihvatiti da je zdravo ne jesti i ne piti od svanuæa do smrknuæa, na plus 38 stepeni, i tako mjesec dana, pa da Bog kaže da je zdravo

Niko nije rekao da je zdravo, nego to radis u ime Allaha.
Sto se tice ovog piti ili ne piti tokom ramazana, meni je tu hafiz Sulejman Bugari dao jedan dobar odgovor:
Omladini se sviða jer im ne prijeti džehenemskom vatrom, agnosticima jer na pitanje o licemjerju onih koji cijele godine, osim za ramazan, piju alkohol, odgovara: "Pa, i duša treba da se odmori katkad"

Ramazanski post je jedno od Allahu najdrazih djela koje covjek moze da uradi.
To sto kaze tvoj djed, moj djed ili bilo ciji moze biti tacno, a i ne mora. Svako ima pravo da radi ono sto misli da je ispravno, a mi ne mozemo da sudimo.
25-07-2012 at 11:34 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
racionalna manjina wrote:


Ja ipak mislim da je zdravlje najvažnije, važnije èak i od Boga, i da su "prodane duše" svi oni ljekari koji jedanaest mjeseci govore da treba biti umjeren u hrani i piæu, jesti više puta na dan, u manjim kolièinama, pa onda dvanaesti mjesec sve to što govore "okrenu na glavaèke".




Ja mislim da ti pretjeruješ!!
Reci mi molim te, eto ne postiš, da li stvarno svaki èovjek i bez toga živi zdravo?? Ne živi, ljudi pretjeruju i u radu, ne žive zdravo, pretjeruju u porocima, ne poštuju ono što im doktor preporuèi
Mnogo su veæi problemi za naše društvo oni koji 11 mjeseci u godini pretjeruju sa porocima ili oni koji su non-stop kod doktora ali se ne pridržavaju upute o dijeti i sl. nego ljudi koji poste jedan mjesec u godini.
25-07-2012 at 11:36 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
Jimmy wrote:

Niko nije rekao da je zdravo, nego to radis u ime Allaha.
Sto se tice ovog piti ili ne piti tokom ramazana, meni je tu hafiz Sulejman Bugari dao jedan dobar odgovor:
Omladini se sviða jer im ne prijeti džehenemskom vatrom, agnosticima jer na pitanje o licemjerju onih koji cijele godine, osim za ramazan, piju alkohol, odgovara: "Pa, i duša treba da se odmori katkad"

Ramazanski post je jedno od Allahu najdrazih djela koje covjek moze da uradi.
To sto kaze tvoj djed, moj djed ili bilo ciji moze biti tacno, a i ne mora. Svako ima pravo da radi ono sto misli da je ispravno, a mi ne mozemo da sudimo.


Ja Boga ne zamišljam kao nekog ko traži da ga velièamo ispunjavanjem nekih nezdravih naredbi.

Oni koji misle da je zdravo ne jesti i ne piti èitav dan misle pogrešno, nauka takav režim ishrane ne smatra zdravim.

Znam, sad æeš reæi, nije samo odricanje od hrane i piæa ono što èini ramazanski post, tokom Ramazana treba se ponašati normalno, ne željeti tuðe žene, ne lagati, traèati, biti neprijateljski raspoložen prema ostalim ljudima itd., a ja kažem da takav treba biti èitavu godinu, takvo ponašanje je, i sa ljudske i sa Božije strane, normalno i zdravo. Treba biti èovjek èitavu godinu, a ne samo jedan mjesec.

Bugari je jako interesantan lik, duhovit èovjek, lijepo ga je slušati, odmara, za razliku od reisa, npr.
25-07-2012 at 11:50 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
racionalna manjina wrote:

Allah, je samo jedno od brojnih Božijih imena.

Ja ne mogu prihvatiti da je zdravo ne jesti i ne piti od svanuæa do smrknuæa, na plus 38 stepeni, i tako mjesec dana, pa da Bog kaže da je zdravo

ne znas druze da li je zdravo ili nije dok ne probas i na svom primjeru se uvjeris.. pokusaj, ne kosta te nista, posti mjesec dana i dobit ces odgovor na tu nekakvu pretpostavku sto si izlozio ovdje.. neke stvari, navedene u Kur'anu su takodje bile za nepovjerovati, ali ih je i nauka dokazala.. jest, brade mi..
25-07-2012 at 11:51 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

Nemoj ba èovjeka nagovarat, razbolit æe se pa æeš ti biti kriv

25-07-2012 at 11:52 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
andjela wrote:


Ja mislim da ti pretjeruješ!!
Reci mi molim te, eto ne postiš, da li stvarno svaki èovjek i bez toga živi zdravo?? Ne živi, ljudi pretjeruju i u radu, ne žive zdravo, pretjeruju u porocima, ne poštuju ono što im doktor preporuèi
Mnogo su veæi problemi za naše društvo oni koji 11 mjeseci u godini pretjeruju sa porocima ili oni koji su non-stop kod doktora ali se ne pridržavaju upute o dijeti i sl. nego ljudi koji poste jedan mjesec u godini.


Ne pretjerujem, i sama znaš da ima ideološki angažiranih ljekara i zdravstvenih radnika.

Slažem se da su pacijenti neodgovorni, nedisciplinovani, nije im baš nešto previše stalo do zdravlja, više im je stalo do stanova, auta, vikendica itd., ali zašto bi oni bili drugaèiji od ljekara.
25-07-2012 at 11:56 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
Posmatram wrote:
Mislim da je vjerovanje u Boga i praktikovanje bilo koje religije i nacin na koji se praktikuje privatna stvar.

Kako ce neko praktikovati, je stvar licne prirode. Ako neko zeli da ne pije za Ramazan, a pije ostalim danima to je opet licna stvar te osobe. Koliko se razumijem u religiju, ljudi koji je praktikuju jedino polazu racun Bogu i nikom drugom.



Mani se ba demokratije, nije to za nas,hoæu ja da sjednice odlažem kad je Ramazan, ne mere se gladno pametovat
25-07-2012 at 11:59 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
racionalna manjina wrote:


Ja Boga ne zamišljam kao nekog ko traži da ga velièamo ispunjavanjem nekih nezdravih naredbi.

Oni koji misle da je zdravo ne jesti i ne piti èitav dan misle pogrešno, nauka takav režim ishrane ne smatra zdravim.


Super, a kako ga zamisljas?
I odakle znas da je post nezdrav?
Kad se vec pokusavas da pametujes, evo ti clanak pa procitaj, sa naglaskom na sljedeci dio: Kad prestane da prima hranu, organizam je primoran da se snabdeva iz rezervi koje je blagovremeno pripremio. U tom prirodnom procesu, zvanom autoliza (samoprobava), najpre æe posegnuti za glikogenom, derivatom glukoze, koji se skladišti u jetri. Èim potroši prvu zalihu, napada najpre masne naslage, a zatim i nenormalna tkiva (ciste, tumore i apcese). Kad apstinencija dostigne kritiènu taèku, na redu su poslednje rezerve: nervni centri i vitalni organi. Istini za volju, ono što telo koristi da bi podmirilo manjak hrane oduvek je bilo neka vrsta misterije kako za tradicionalnu medicinu tako i za pristalice prirodne higijene.
http://www.b92.net/zdravlje/ishrana.php?yyyy=2011&mm=04&nav_id=505461

I imas jos puno puno clanaka koji govore o dobrim, ali i losim stranama posta.
A ti zamisljaj Boga kako god zelis, onaj ko vjeruje u Boga, vjeruje i u njegove objave.
25-07-2012 at 12:01 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
andjela wrote:
Nemoj ba èovjeka nagovarat, razbolit æe se pa æeš ti biti kriv


Lako je hodži postit, on ne mora ništa radit
25-07-2012 at 12:01 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Ramazan je pa ne pijem

citat:
Jimmy wrote:

Super, a kako ga zamisljas?
I odakle znas da je post nezdrav?
Kad se vec pokusavas da pametujes, evo ti clanak pa procitaj, sa naglaskom na sljedeci dio: Kad prestane da prima hranu, organizam je primoran da se snabdeva iz rezervi koje je blagovremeno pripremio. U tom prirodnom procesu, zvanom autoliza (samoprobava), najpre æe posegnuti za glikogenom, derivatom glukoze, koji se skladišti u jetri. Èim potroši prvu zalihu, napada najpre masne naslage, a zatim i nenormalna tkiva (ciste, tumore i apcese). Kad apstinencija dostigne kritiènu taèku, na redu su poslednje rezerve: nervni centri i vitalni organi. Istini za volju, ono što telo koristi da bi podmirilo manjak hrane oduvek je bilo neka vrsta misterije kako za tradicionalnu medicinu tako i za pristalice prirodne higijene.
http://www.b92.net/zdravlje/ishrana.php?yyyy=2011&mm=04&nav_id=505461

I imas jos puno puno clanaka koji govore o dobrim, ali i losim stranama posta.
A ti zamisljaj Boga kako god zelis, onaj ko vjeruje u Boga, vjeruje i u njegove objave.


Zamišljam ga kao nekog ko je stvorio prirodu i èovjeka i zakone na kojima to dvoje poèiva.

Nama je dao razum da uvidimo te zakone, i kreiramo svijet u kojem neæe biti debelih i mršavih, bogatih i siromašni. u kome neæe biti bolesnih. Odricati se trebaju debeli i bogati, a ne siromašni i mršavi.

Ti vjeruješ da je ono što je napisano u Kur'anu "Božija rijeè", ja ne vjerujem,Bog ne bi trebao biti suprotstavljen prirodnim zakonima koje je sam stvorio, a tih suprotstavljanja u Kur'anu ima mnogo, a ima i u drugim "svetim" spisima.
25-07-2012 at 12:16 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Religija i filozofija : Ramazan je pa ne pijem New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice