Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Prosjacenje sve masovnije...
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

ma da, jedan se hvalio mom kolegi kako na racun djece (a ima ih petoro) dnevnu zaradu ima minimalno 100KM-ova po djetetu, sto na semaforima, sto sire

05-08-2013 at 22:34 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

ma jasta je organizovano... i stvarno sam ljuta na socijalne sluzbe sto ne rade nista po pitanju zastite djece! djecu treba skloniti sa ulica, oduzeti starateljstvo, sta ce dijete samo ispred Konzuma samo, a ima 5 godina i jos prosi?

05-08-2013 at 23:05 | Ukljuèi u odgovor
Jimmy
Nivo: Forumski doajen
Auuuuuuu
Registriran(a): 16-12-2007
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2144
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

Najzalosnije od svega je sto vise covjek ne zna kome pomoci.
Nek kazu da sam rasista, zaboli me, ali ciganima ne dajem, pogotovo onima sto su prerasli nosanje po rukama, pa uhvatili da peru stakla, a konju rep mogu iscupati.
Krivi smo i mi koji im dajemo, jer dok god im dajemo, oni ce imati racunicu da prose.
Policija apsolutno nista ne radi, iako prosjacenje prema zakonima spada u krsenje javnog reda i mira.

07-08-2013 at 14:37 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Prosjacenje sve masovnije...

citat:
Jimmy wrote:
Najzalosnije od svega je sto vise covjek ne zna kome pomoci.
Nek kazu da sam rasista, zaboli me, ali ciganima ne dajem, pogotovo onima sto su prerasli nosanje po rukama, pa uhvatili da peru stakla, a konju rep mogu iscupati.
Krivi smo i mi koji im dajemo, jer dok god im dajemo, oni ce imati racunicu da prose.
Policija apsolutno nista ne radi, iako prosjacenje prema zakonima spada u krsenje javnog reda i mira.


Pa šta æe policija, napiše im nalog, èak i sami kažu piši ti, radi svoj poso, a onda kad doðu na sud, nalog pada jer nemaju odakle da plate, socijalno ugroženi .....
07-08-2013 at 14:46 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

sledeæi put kad mi doðe neka teta da "išæe" ja æu njoj fino reæ, hajde operi mi terasu, pometi stepenice, pa æeš dobit koju marku, ako neæeš razguli da te moje oèi ne vide

07-08-2013 at 14:47 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Prosjacenje sve masovnije...

citat:
cica wrote:
sledeæi put kad mi doðe neka teta da "išæe" ja æu njoj fino reæ, hajde operi mi terasu, pometi stepenice, pa æeš dobit koju marku, ako neæeš razguli da te moje oèi ne vide



To ja probo odavno i da vidis kako bjeze bez rijeci. I ne dolaze vise, barem ne ti koji su dobili ponudu za posao.

07-08-2013 at 15:12 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Prosjacenje sve masovnije...

citat:
cica wrote:
sledeæi put kad mi doðe neka teta da "išæe" ja æu njoj fino reæ, hajde operi mi terasu, pometi stepenice, pa æeš dobit koju marku, ako neæeš razguli da te moje oèi ne vide

dio danasnjeg prosjacenja je doveden na nivo, nazovi, otimacine.. vise je za nepovjerovati koliko ima osoba koje skupljaju pare za lijecenje neke osobe i cudno je to sto cim se skupe pare za izlijecenje jedne osobe, automatski se na kutijama pojave slike neke druge.. setalista, trzni centri, domovi zdravlja i druge ustanove kroz koje dnevno prolazi veliki broj ljudi, postali su "radno mjesto" nekih osoba koje ne samo da stoje i hajd da kazem "cuvaju" kutije u koje se te pare skupljaju, nego zovu, zaustavljaju i javno traze da se udijeli/ pomogne toj nekoj osobi.. halal bilo i daleko od toga da pogovaram nesto zbog novca, ali cesto cujem komentare gdje se ljudi pitaju, je li moguce da svi oni rade volonterski i da su toliko humani da po cijele dane stoje, sjede i kao sto rekoh, javno traze novac? razumljivo je da drustvo, rodjaci ili poznanici volonterski skupljaju za odredjenu osobu, ali kad se desi slucaj da te iste osobe nakon prikupljenih sredstava za jednu osobu, promijene slike i cifru koju treba skupiti za neku drugu, nekako dodje kao da im je to fakat posao i ako imaju neka primanja od toga, koliko se onda novca usmjeri na pravu adresu, a koliko ode u organizaciju, svakodnevno razmjestanje , hranu i druge troskove svih ovih koji su u to ukljuceni? mislim, je li ima potrebe da npr. njih dvoje ili troje stoje odmah nakon kase u Bingu i da te, dok ti skupljas racun i vracas kusur u novcanik, zovu i traze da jedan dio udijelis i njima? uzimajuci u obzir dobrodusnost naroda u BiH, svjesnost tragedija i onaj merhametluk koji postoji u svima nama, mislim da zaista nema potrebe da se i na ovakav nacin ljudima "otimaju" pare, jer se daa primjetiti da ovakvim nacinom iznudjivanja, izazivaju kontraefekat od onog zeljenog..

P.S.
@Cico, tebe sam citirao jer htjedoh reci da ovi sto idu od vrata do vrata rijetko pristaju na takve uslove, da nesto urade i time zarade koju marku, nego se samo okrenu i odu u potrazi za nekom novom zrtvom..
07-08-2013 at 15:22 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

camac, ti koji stoje uz kutije ( koliko sam ja èula, ne tvrdim 100% da je tako) prvo od tog skupljenog novca svaki dan sebi uzimaju dnevnicu 20km, a ostalo ide u donaciju.

07-08-2013 at 15:50 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

Organizatori prosjaèkih grupa u Sarajevu dnevno zaraðuju više od 4.000 KM


SARAJEVO - Organizatori prosjaèkih skupina u Sarajevu koji imaju i do 40 djece u svojim "timovima" dnevno zaraðuju više od 4.000 KM u situaciji kada statistièke agencije objavljuju podatak da prosjeèna mjeseèna plaæa u BiH iznosi oko 830 KM.

Èelnici organiziranog prosjaèenja u Sarajevu su nezaposlene osobe koje na biroima za zapošljavanje nemaju evidentiran nijedan radni dan, a zahvaljujuæi dobro razraðenoj metodologiji "biznisa" vlasnici su skupocjenih stanova na atraktivnim lokacijama i vozaju automobile u vrijednosti višoj od 50.000 KM.

Iz mobilnog tima za prevenciju prosjaèenja koji djeluje pri kantonalnom Centru za socijalni rad, Sarajevo za Agenciju Fena kažu da na putu za rješavanje ovog problema stoje djeca koja su angažovana iz drugih gradova i kantona, a za koje ne vrijede zakoni u KS-u, a odnose se na krivièna djela u vezi s prosjaèenjem.

U Sarajevu najviše maloljetnih prosjaka ima na podruèju opæine Centar, Novi Grad i Novo Sarajevo, a osim djece iz Sarajeva angažovana su djeca iz Kaknja, Visokog, Gradaèca, Graèanice i Modrièe, omjer "domaæih i stranih" prosjaka je pola - pola.

Iz mobilnog tima navode da su organizatori upoznati o tome da MUP-ovi i centri iz Kantona Sarajevo ne mogu djelovati nad maloljetnicima iz drugih kantona i zbog toga dovode djecu iz Republike Srpske ili drugih kantona.

U zavisnosti od dogaðaja u gradu, mobilni tim dnevno na saslušanje privede od petoro do 40-oro djece.

Struèni saradnik za borbu protiv trgovine djecom Senad Doroviæ je u izjavi za Fenu kazao da neka djeca krenu u dnevni centar i saslušaju govor pedagoga, spremni su na saradnju, ali dok ne izaðu na ulicu, a za neku djecu moraju angažirati policijske službenike.

Doroviæ navodi da do sada nije bilo pokrenutih sudskih sporova protiv organizatora ove vrste kriminala, iako je mobilni tim dostavljao prikupljenu dokumentaciju.

Zbog velikog broja turista i gostiju u Sarajevu mobilni tim trenutno radi u dvije smjene, dok je broj intervencija izvan sezone znatno smanjen jer odlaze u Mostar ili prema moru.

Za angažiranje prosjaka iz udaljenih gradova su osigurani smještaj i hrana u Sarajevu, to jedino i dobiju kao naknadu za prosjaèenje, a koji dolaze iz Kaknja ili Zenice svaki dan putuju vozom.

Njihov rad se nadgleda, a svakih 20 minuta im se uzima novac koji zarade.


(Vijesti.ba/Fena)
 


<br /><br /><br /><br />

18-08-2013 at 16:09 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Prosjacenje sve masovnije...

56 osoba u TK sankcionisano zbog prosjaèenja

BiH se suoèava sa sve èešæom pojavom prosjaèenja. Svjedoci toga su i graðani TK koji svakodnevno na ulicama susreæu one koji sa ispruženom rukom traže novac. Svjesni problema, pripadnici MUP-a TK pojaèali su aktivnosti na suzbijanju ove pojave, prije svega kažnjavanjem.

Službenici MUP-a TK su u prvih šest mjeseci izdali 53 prekršajna naloga zbog prosjaèenja, a sankcionisano je 56 osoba. Novèana kazna za one koji se bave prosjaèenjem propisana Zakonom iznosi 100 KM. S obzirom da ovaj problem sve više uzima maha, pripadnici MUP-a TK su od jula tekuæe godine pokrenuli opsežnu akciju u borbi protiv ove pojave.

„ Ovdje treba napomenuti da je jedan od najveæih problema što se u veæini sluèajeva radi o licima romske nacionalnosti koja nemaju sredstava za plaæanje tih prekršaja. Onda jednostavno dolazimo u situaciju da se oni više puta dnevno opominju, odnosno da se više puta istim licima izdaju takvi prekršajni nalozi“, istièe Izudin Šariæ, glasnogovornik MUP-a TK.

Pored onih koji se bave prosjaèenjem, u Tuzli se svakodnevno mogu vidjeti i osobe koje peru stakla automobila na semaforima. Ovaj naèin rada nije kažnjiv Zakonom o kršenju javnog reda i mira, no prema Zakonu o saobraæaju, koji kaže da se pješaci ne smiju kretati na kolovozima, takvim osobama izrièu se novèane kazne u iznosu od 40 KM.

„ Znam da su u prošloj sedmici izdata dva takva naloga, meðutim problem je taj što, kada interveniše policija, oni se udalje i poslije nekog vremena se pojavljuju na drugim lokacijama. Postoje indicije da se èak radi o organizovanim grupama koje se kombijima dovoze na odreðene lokacije“.

Šariæ dodaje da æe službenici MUP-a TK, nakon završetka akcije, zasigurno izdati više prekršajnih naloga, no da li æe prekršioci plaæati kazne, upitno je. Ono što je svakako neophodno, kažu u resornom ministarstvu, je i ukljuèivanje svih nadležnih institucija u TK s ciljem rješavanja ovog problema, kako bi se postigli što bolji rezultati.

(RTV SLON)

19-08-2013 at 16:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 25
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: admin, Daks, Little One, mace, Morton1905, Prosvjetar, sana
FORUM : Tuzlarije : Prosjacenje sve masovnije... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice