Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plat za dihad
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Odgovori: 39084
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plat za dihad

citat:
Dilber wrote:
U tom djelu svjeta,centar sveg zla je izrael....on hoce svakog oko sebe da vojno onesposobi...nema dalje

to je prvo i jos dodatno odnosi Saudijske Arabije i Irana koji bas nisu dobri.
29-09-2013 at 11:19 | Ukljui u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296

citat:
Aidatuzla wroterugo, jos cekam da mi neko odgovori na pitanja pa da nastavimo diskusiju u okviru teme. Dzihad je obaveza svakog muslimana i muslimanke i obuhvata sirok spektar djelovanja i ne smije se dogoditi da ti svasta podvale pod dzihad a to se desava.

Kao to je Aida napisala, dihad je obaveza svakog muslimana i muslimanke koji su zdaravi i sposobni. Nije obavezan onima koji su slijepi (nesposobni), hromi i bolesni shodno ajetu: "I nema smetnje za slijepe, i nema smetnje za one koji su hromi (epaju), i nema smetnje za one koji su bolesni." (El-Feth, 17).

Sama rije dihad znai borba, napor, borba sa samim sobom, protiv vlastitog ega, protiv vlastitih strasti, a sve u cilju ostvarenja dobra i prevladavanja zla. Stoga se smatra borbom na Allahovom putu i viim stepenom dihada u odnosu na dihad orujem.

Postoji kao farz ajn (pojedinana obaveza) i farz kifaja (kolektivna obaveza). Kao farz ajn, tj. pojedinana obaveza, odnosi se na stalni, svakodnevni dihad tj. obavezu svakog pojedinca da se bori protiv vlastitih strasti, a radi opeg dobra. Kao farz kifaja, tj. kolektivna obaveza, dihad postoji kako bi se muslimani mogli braniti od nasilnika i onih koji ih izgone iz vjere. Da bi ovaj dihad bio legitiman, mora postojati poziv za kolektivni dihad koji izdaje legitimni voa.

Pored gore navedenog, ne moe se otii u dihad dobrovoljno, osim sa dozvolom svojih roditelja shodno govoru Ibn Mes'uda, radijallahu anhu: "Upitao sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: 'Koje je djelo najvrednije kod Allaha?' Rekao je: 'Namaz u njegovo vrijeme.' Rekao sam: 'Zatim koje?' Rekao je: 'Dobroinstvo prema roditeljima.' Rekao sam: 'Zatim koje?' Rekao je: 'Borba na Allahovom putu'."(Buharija i Muslim)
01-10-2013 at 18:44 | Ukljui u odgovor
camac
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Odgovori: 5224

citat:
Aidatuzla wrote:

e ovo me je posebno zanimalo pretpostavljala sam. znaci, mora postojati poziv legitimnog vodje i onda su muslimani duzni da se odazovu.

a sta je ono (parafraziram): "sehid je i onaj koji umre braneci svoj kucni prag" to i bez poziva legitimnog vodje? to se desavalo kod nas u ratu.

moze li se biti Sehid, bez Dzihada?
03-10-2013 at 19:55 | Ukljui u odgovor
camac
Unknown artist

citat:
Aidatuzla wrote:

cekaj malo, sad si me bacio u razmisljanje.
znaci, dzihad je borba na Allahovom putu. mislim da smo do sada na ovoj temi definisali dzihad u skoro potpunom znacenju tog pojma.
sad sehid - sehid je, prema vjerodostojnim hadisima, onaj koji umre ili pogine na Allahovom putu, koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti, koji ide da halal zaradi za svoju porodicu pa nastrada, majak koja umre na porodu, ko umre braneci svoj zivot, imetak i porodicu. Sad, na primjer, ovaj koji se utopi - gdje je tu dzihad?
znaci, ko pogine u dzihadu je sehid ali nije svaki sehid onaj ko pogine u dzihadu. jesam li dobro skontala?

u proslom komentaru ti usko poveza dzihad sa sehidom, zato pitam.. sehidi su sve ovo sto si nabrojala..
03-10-2013 at 20:17 | Ukljui u odgovor
camac
Unknown artist

citat:
Aidatuzla wrote:

ne, ne...
govorili smo u ratu u siriji i nasim momcima koji su isli tamo da se bore u dzihadu (valjda su to mislili da rade. ne znam kako su ih nagovorili) pa smo dolsi do toga da su i nasi ginuli ovdje braneci svoje onako kako ii treba i poginuli a nisu mozda bili pozvani u dzihad preko legitimnog vjerskog vodje (dzihad - borbu protiv nasilinka) nego su spontano krenuli da se brane. razlika velika. ja mislim da ovi nasi jesu sehidi i da su umrli na Allahovom putu (a On najbolje zna) a za ove koji su otisli u Siriju nisam bas sigurna (opet On zna). o bombasima samoubicama koji time misle dobiti ekspres kartu za Dzennet da ne pricam.

to da su ovi nasi, koji su poginuli u Siriji, sehidi je toliko upitno da zahtjeva enciklopediju objasnjenja svih mogucih ucenjaka i tumaca Islama.. njima je neko rekao da jesu, ja mislim da nisu i mogao bih navesti nekoliko razloga zasto to mislim ali ne bih da se raspravljam o tome.. njih vise nema, neka im je rahmet dusi, a da li su sehidi ili nisu, saznat ce kad koraci poslednjeg covjeka koji im odlazi sa dzenaze, utihnu..
03-10-2013 at 20:37 | Ukljui u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647

citat:
Aidatuzla wrote:

ne, ne...
govorili smo u ratu u siriji i nasim momcima koji su isli tamo da se bore u dzihadu (valjda su to mislili da rade. ne znam kako su ih nagovorili) pa smo dolsi do toga da su i nasi ginuli ovdje braneci svoje onako kako ii treba i poginuli a nisu mozda bili pozvani u dzihad preko legitimnog vjerskog vodje (dzihad - borbu protiv nasilinka) nego su spontano krenuli da se brane. razlika velika. ja mislim da ovi nasi jesu sehidi i da su umrli na Allahovom putu (a On najbolje zna) a za ove koji su otisli u Siriju nisam bas sigurna (opet On zna). o bombasima samoubicama koji time misle dobiti ekspres kartu za Dzennet da ne pricam.

Otici u Siriju pametan Bosanac je u dometu nemoguceg,
nego, ja htjedoh nesto drugo pitati.

koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti,

neukusno i haramno je replicirati na Allahove odredbe ali ovdje sam totalno neupucen, dakle, utopiti se i stomacna bolest.
Molim za krace objasnjenje.
U obadva slucaja moze osoba licno za svoju smrt odgovorna biti.
Gdje da svrstamo ne plivaca koji se uputi u duboke vode i utopi se, sasvim logicno da ce se utopiti...sam pao sam se udario, ko mu je kriv.
Stomacna zavrzlama (smrt).
Ode delija u sumu i ubere otrovne gljive (bez predhodnog edukovanja) takodje sam odgovoran za svoju mogucu smrt.

Ima li ovdje ikakve logike ili da ih njih u sehide svrsatamo neovisno da su dobrim dijelom sami krivi.

Da mi Dragi Allah oprosti na haramu u kolko je haram sto pitam...
03-10-2013 at 20:48 | Ukljui u odgovor
borbeni
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Odgovori: 8575

icon Re: Islam - religija mira ili plat za dihad

citat:
Aidatuzla wrote:

sad sehid - sehid je, prema vjerodostojnim hadisima, onaj koji umre ili pogine na Allahovom putu, koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti, koji ide da halal zaradi za svoju porodicu pa nastrada, majka koja umre na porodu, ko umre braneci svoj zivot, imetak i porodicu. Sad, na primjer, ovaj koji se utopi - gdje je tu dzihad?

[Edited by Aidatuzla on 03-10-2013 at 20:12 GMT]

dakle, dragi Allah odreuje kaznu i nagradu, prema svim djelima koja smo uradili u toku ivota i jesmo li se zbog njih uzoholili ili pokajali. svakako se gleda i na patnju koju je ovjek preivio u svom ivotu. esto se spominje hadis: nee insana ni trn ubost, a da mu se za to ne oprosti dio nekih grijeha. kojih i kakvih, dragi Allah odluuje.
shodno tome, dragi Allah najbolje zna u kakvim je mukama neko preselio, a utapanje je jedan od najteih naina za umrijeti.

sa druge strane, stomana bolest. ja to sam vidio u toku svog radnog vijeka, jedna vrlo "lagana" i dugotrajna bolest, koja moe da bude propraena nezamislivim bolovima i patnjama. doslovno, ovjek moe da gleda kako se raspada. moe da bude svjestan do samoga kraja, da vidi da umire.

moja pretpostavka, da zbog koliine patnje koju ovjek osjeti u oba sluaja, je i navedeno. al' opet dragi Allah najbolje zna.

[Edited by borbeni on 04-10-2013 at 06:48 GMT]
04-10-2013 at 06:47 | Ukljui u odgovor
hanumicag

I ja elim rahmet dui poginulih Bosnaca u Siriji bez obzira na nijet odlaska i ispravnost s religijskog stanovita. O tome e Allah, d., odluiti. U nastavku malo o ehidima...

Rije EHID znai biti svjedok neemu. ehid ne zani samo umrijeti na Allahovom putu. ehid je i neko ko je svjedokom izricanja ehadeta (Ehedu en la ilahe illallah we ehedu enne Muhammeden 'abduhu we resuluhu.) pa odatle i sama rije ehid. Muhammed, a.s., je rekao ashabima: Ima sedam vrsta ehida mimo onog koji je poginuo borei se na Allahovom putu: ko umre od kuge, ko se utopi, ko umre od otvorenih rana po tijelu, ko umre od stomane bolesti, ko izgori u poaru, ko umre pod ruevinama i ena koja umre pri poroaju.

ehid je i jedno od bojih imena koje se u asnom Kur'anu pripisuje Allahu: "Bog je svjedok (EHID) svake stvari, svega"

ehid je neko ko se bori za uzdizanje boije rijei. ehid je i neko ko borei se za to, ili za zatitu ivota, imetka, asti, porodice i vjere. "Ko pogine branei imetak on je ehid, ko pogine branei porodicu on je ehid, ko pogine branei vjeru on je ehid, i ko pogine branei svoju krv on je ehid." (Ebu Davud, 2/375)

A sad da potvrdim ono to je Aida rekla. Tano je da se u dihad ide svjesno, a umrijeti se moe i nesvjesno pa i tad bit ehidom. Meutim, bitno je istai da se svaki ehid bori za opstanak, za ivot, a ne za smrt. Nijedan ehid se ne bori da umre. Dakle nije ehid svako ko umre, ak ni svako ko se utopi ili svako ko umre od stomane bolesti. Npr. ako se neko potue ili napadne druge bez razloga, nema status ehida kao neko ko brani gore navedene kategorije (ivot, ast, dostojanstvo, itd.).

07-10-2013 at 17:28 | Ukljui u odgovor
hanumicag

citat:
Aidatuzla wrote:

To sam i ja pokusala objasniti kad sam rekla da sa saburom prihvati odredjenje (npr. bolest) a ne da sam srlja i steti sebi. I mislim da se i u dzihad treba ici da bi se covjek borio na Allahovom putu a ne sa zeljom da tamo pogine. If you know what I mean

Mislim da se Vi Aida i ja odlino razumijemo. Tuga je uti vijest kako su nai mladii otili u Siriju i tamo poginuli vjerujui da su u dihadu. Kakvom dihadu?! Za koga?! Jedino to se u Siriji zna da se opozicija bori protiv opresivnog reima. Sve drugo je upitno. Svaki dan se moe proitati da se neto kuha meu tom opozicijom u kojoj ima tona plaenika i dobrovoljaca sa strane (iz Iraka, bore se na strani Irake drave Iran i Levant (Sirija)), Al Nusra (u njoj ih ja mislim ima odsvakud, a inae je Al Kaidina produena ruka - a Al Kaida, "by the way" je nanijela toliku tetu muslimanima da je neemo moi skinuti i kad bi se sutra totalno raspala), i jo na desetine slinih grupica koje se ne mogu lahko ni zapamtiti, onda se pitate jesu li ti nai momci poginuli stvarno pomaui muslimanima u Siriji, zbog ega su valjda prvobitno i otili, ili u meusobnim sukobima izmeu ovih grupica od kojih svaka nastoji neto ostvariti za sebe. Sirija je bogata prirodnim bogatstvima, a ima i vaan geografski poloaj. Zato se u njoj prepliu interesi svih grupa i grupica. A da je odlazak za nae u Siriju daleko od dihada, jeste. To je u svom proglasu dala i naa Islamska zajednica BiH. Problem je to ovi nai momci, koliko mogu da vidim, nasjedaju na kojekakve prie i pozive samoproglaenih ejhova u BiH.
08-10-2013 at 13:21 | Ukljui u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785

Jednom, nadam se uskoro, kad sva istina o ratu u Siriji bude poznata, ili barem dijelom poznata (a iz komentara vidim da nije), mnoge e biti stid rijei koje su napisali ili izgovorili. Kako rekoh, radei dugo u MOJOJ SIRIJI, upoznala sam ovu kolijevku SVIJETA, sve vjere su ivjele u slozi, svjedoim ... Nitko, NITKO nema pravo MIJEATI SE U UNUTARNJE STVARI/PROBLEME JEDNE ZEMLJE, a jo manje NITKO nema pravo SVOJU elju za osvajanjem tueg teritorija TONIJE - elju za razbijanjem jedne zemlje KORISTEI MILENIJSKO IRENJE VJERSKIH MRNJI.
Povijesne nepravde koje su iz perioda u period kroz sirijsku povijest doivljavale SVE VJERSKE SKUPINE U SIRIJI (AS KRANI, AS MUSLIMANI, AS ALEWITI)sad se kao i na Balkanu pije 23 godine koriste u sasvim druge ciljeve. Onaj vjerski voa ikoje religije koji to nije prepoznao - nije vjerski voa, pa bio on ikoje vjere propovjednik. Slati mladost Bosne u vjerski rat, a da oni o stvarnom uzroku i razlogu raspirene mrnje, ne znaju stvarnu istinu - jest zloin. Pustite narod Sirije da se : 1. obrani od vanjskih hordi plaenika koji pod krinkom "borbe za demokraciju" hoe jedino anarhiju. 2. Kad se ratne rane smire (a kako vrijeme prolazi - sve je tee mrnju eliminirati, na tu kartu i igraju "strani, uvezeni branitelje vjere") - pustite narod koji ivi tamo hiljadama godina - sam odredi to e i kako e. 3. Nikada, nikada, MA KOJE DA STE VJERE, ne inite drugome ono to ne elite da drugi ine vama, vaoj djeci. Narod je NAALOST (povijest je dokazala), LAKO ZAVESTI i NAHUKATI komiju na komiju.

Poslije - JAKO PREKASNO, bude neki meunarodni sud, "sud povijesti" koji NEE VRATITI HILJADE POGINULIH U SIRIJI ... U IME EGA I KOGA? U IME EGA I KOGA?

Moj zapis poslan u Siriju danas:
"Sve dok ne utihne oruje u mojoj Siriji, ja u rijeju na granate koje ZLO alje protiv sirijskog naroda, naroda i zemlje u kojoj sam radei provela najljee godine svog ivota. Sve u ime "demokracije" kojoj je ime anarhija, nered, mrnja meu vjerama ... ZLO e nestati od Golana i iz cijele domovine Svijeta. Mora tako biti.
PRIA IZ 2007. Bajram u Damasku
"Sino me put nanio u najstariji dio Damaska. Tamo je tzv. zlatni Suk (Souk Hammedie), ogroman natkriti prolaz prepun magaza i duana s (n)argilama, zlatnom srmom vezenih haljina, galabija, dugih toplih gaa, zlata i srebra na kamare, svilenih mahrama, djejih igraaka i mangala, zapisa i vezenih stolnjaka, umjetnog cvijea i drvenih lica, halve i kolaa, arenih, arenih ele bombona i drugih eerlema, baklava i kiobrana, nanula i drvenih deva, ... Ima u tom gotovo kilometar dugom pasau bezbroj sudbina, more trgovaca, nakupaca i preprodavaa, od 5 do 95 godina. Izmeu te predivne mase svijeta probija se slijep starac i prodaje ilete i cigarete, ne prosi - ve nudi te sitnice, pa mu svijet udijeli a robu ne uzme, takav je adet ... Ovo je grad poznat po trgovini staroj, kau, i do 7ooo godina. Od kostiju i kamenja, do dananjih uda, lanih nokia, odlinih kopija nike tenisica, vaka i praznih baterija koje ti uvaljuju pod nove. Svjetla gore i osvjetljavaju put do ove gusarske peine iz 1001 noi. Sezame otvori se ...
Treba ovo doivjeti, ovo je svijet fantastian, koji se ili voli, ili se od njega okree glava. Ispred zlatnog Suka, jer postoji i znatno manji, srebrni Suk uz rijeku Baradu, pokraj Arheolokog muzeja i Muzeja Armije, nalazi se spomenik Saladinu, srednjovjekovnom vojskovoi koji je pobijedio Riarda Lavljeg Srca, osvojio Krak d evalje i zavladao ovim dijelom Blistoka od Turske do Egipta. Saladin na propetom konju, uva ulaz u Suk.
Na drugom kraju ovog sna je jedna od najstarijih i najpoznatijih damija na svijetu, uvena Omajad Damija. Isprva kranska bogomolja. Pa se i danas u njenoj riznici uaju relikvije Sv. Ivana Krstitelja. Prije par godina, ovu je damiju pohodio i poklonio se svim sirijskim vjerama Papa Ivan Pavao II. Jer ovo je kraj u kojem je i kolijevka kranstva i islama. Predivan splet civilizacija, i zato bogat i vrijedan divljenja!
Sino u praznika veer proetah Suokom kroz neopisivu guvu da otjeram aveti samoe. I kad zaem meu taj svijet, MOJ svijet, ja se nesvjesno smijeim, smijeim se ljudima i prekrasnoj djeci koju imaju, smijeim se trgovcima i enama zavijenim u mahrame Vjere i Vjerovanja, a suze idu same, i molim Allaha - daj mi snage da se probijem kroz ivot kao to se probijam izmeu ovog svijeta.
Omajadski minareti u suton ... Tihi i gotovo nevidljivi u izmaglici sijeanjske veeri. A onda se upalie kandilji, dvije niske krijesnica oko svakog minareta, sjaj na nebu i molitva iz zvunika. Bajramska veer, svijet se uzbibao, uzburkao i uiva. Hladno je, djecu nose u naruju svuda kuda idu. Umotanu u tople dekice oevi privinuli usnule bebe na svoja ramena. Bajram u Damasku ... Bajram u srcima ljudi, kao svako otkrie dobrote i vjere u ivot. Neka tako bude ... dobrota, dobronamjernost i vjera u ljude svih Vjera i boja koe.
Svima koje slave i potuju, sretan Bajramski praznik.
Uz njega misli i molitve k nebu. Misli svijetle i sjajne.
Kao kandilji na mineratima Omajad damije u starom Damasku"

[Edited by mima on 13-10-2013 at 14:49 GMT]

13-10-2013 at 12:41 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: Azrail sto vadi dushe, br-tz, djole, HULK, nanii, Obelix, Omerica, reka, selmica, Un1c0rn, vazda_kontra, von_admir
FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plat za dihad New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net