Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plašt za džihad
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Dilber wrote:
U tom djelu svjeta,centar sveg zla je izrael....on hoce svakog oko sebe da vojno onesposobi...nema dalje

to je prvo i jos dodatno odnosi Saudijske Arabije i Irana koji bas nisu dobri.
29-09-2013 at 11:19 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wroterugo, jos cekam da mi neko odgovori na pitanja pa da nastavimo diskusiju u okviru teme. Dzihad je obaveza svakog muslimana i muslimanke i obuhvata sirok spektar djelovanja i ne smije se dogoditi da ti svasta podvale pod dzihad a to se desava.


Kao što je Aida napisala, džihad je obaveza svakog muslimana i muslimanke koji su zdaravi i sposobni. Nije obavezan onima koji su slijepi (nesposobni), hromi i bolesni shodno ajetu: "I nema smetnje za slijepe, i nema smetnje za one koji su hromi (šepaju), i nema smetnje za one koji su bolesni." (El-Feth, 17).

Sama rijeè džihad znaèi borba, napor, borba sa samim sobom, protiv vlastitog ega, protiv vlastitih strasti, a sve u cilju ostvarenja dobra i prevladavanja zla. Stoga se smatra borbom na Allahovom putu i višim stepenom džihada u odnosu na džihad oružjem.

Postoji kao farz ajn (pojedinaèna obaveza) i farz kifaja (kolektivna obaveza). Kao farz ajn, tj. pojedinaèna obaveza, odnosi se na stalni, svakodnevni džihad tj. obavezu svakog pojedinca da se bori protiv vlastitih strasti, a radi opæeg dobra. Kao farz kifaja, tj. kolektivna obaveza, džihad postoji kako bi se muslimani mogli braniti od nasilnika i onih koji ih izgone iz vjere. Da bi ovaj džihad bio legitiman, mora postojati poziv za kolektivni džihad koji izdaje legitimni voða.

Pored gore navedenog, ne može se otiæi u džihad dobrovoljno, osim sa dozvolom svojih roditelja shodno govoru Ibn Mes'uda, radijallahu anhu: "Upitao sam Allahovog Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: 'Koje je djelo najvrednije kod Allaha?' Rekao je: 'Namaz u njegovo vrijeme.' Rekao sam: 'Zatim koje?' Rekao je: 'Dobroèinstvo prema roditeljima.' Rekao sam: 'Zatim koje?' Rekao je: 'Borba na Allahovom putu'."(Buharija i Muslim)
01-10-2013 at 18:44 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:


e ovo me je posebno zanimalo pretpostavljala sam. znaci, mora postojati poziv legitimnog vodje i onda su muslimani duzni da se odazovu.

a sta je ono (parafraziram): "sehid je i onaj koji umre braneci svoj kucni prag" to i bez poziva legitimnog vodje? to se desavalo kod nas u ratu.


moze li se biti Sehid, bez Dzihada?
03-10-2013 at 19:55 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



cekaj malo, sad si me bacio u razmisljanje.
znaci, dzihad je borba na Allahovom putu. mislim da smo do sada na ovoj temi definisali dzihad u skoro potpunom znacenju tog pojma.
sad sehid - sehid je, prema vjerodostojnim hadisima, onaj koji umre ili pogine na Allahovom putu, koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti, koji ide da halal zaradi za svoju porodicu pa nastrada, majak koja umre na porodu, ko umre braneci svoj zivot, imetak i porodicu. Sad, na primjer, ovaj koji se utopi - gdje je tu dzihad?
znaci, ko pogine u dzihadu je sehid ali nije svaki sehid onaj ko pogine u dzihadu. jesam li dobro skontala?

u proslom komentaru ti usko poveza dzihad sa sehidom, zato pitam.. sehidi su sve ovo sto si nabrojala..
03-10-2013 at 20:17 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



ne, ne...
govorili smo u ratu u siriji i nasim momcima koji su isli tamo da se bore u dzihadu (valjda su to mislili da rade. ne znam kako su ih nagovorili) pa smo dolsi do toga da su i nasi ginuli ovdje braneci svoje onako kako ii treba i poginuli a nisu mozda bili pozvani u dzihad preko legitimnog vjerskog vodje (dzihad - borbu protiv nasilinka) nego su spontano krenuli da se brane. razlika velika. ja mislim da ovi nasi jesu sehidi i da su umrli na Allahovom putu (a On najbolje zna) a za ove koji su otisli u Siriju nisam bas sigurna (opet On zna). o bombasima samoubicama koji time misle dobiti ekspres kartu za Dzennet da ne pricam.

to da su ovi nasi, koji su poginuli u Siriji, sehidi je toliko upitno da zahtjeva enciklopediju objasnjenja svih mogucih ucenjaka i tumaca Islama.. njima je neko rekao da jesu, ja mislim da nisu i mogao bih navesti nekoliko razloga zasto to mislim ali ne bih da se raspravljam o tome.. njih vise nema, neka im je rahmet dusi, a da li su sehidi ili nisu, saznat ce kad koraci poslednjeg covjeka koji im odlazi sa dzenaze, utihnu..
03-10-2013 at 20:37 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



ne, ne...
govorili smo u ratu u siriji i nasim momcima koji su isli tamo da se bore u dzihadu (valjda su to mislili da rade. ne znam kako su ih nagovorili) pa smo dolsi do toga da su i nasi ginuli ovdje braneci svoje onako kako ii treba i poginuli a nisu mozda bili pozvani u dzihad preko legitimnog vjerskog vodje (dzihad - borbu protiv nasilinka) nego su spontano krenuli da se brane. razlika velika. ja mislim da ovi nasi jesu sehidi i da su umrli na Allahovom putu (a On najbolje zna) a za ove koji su otisli u Siriju nisam bas sigurna (opet On zna). o bombasima samoubicama koji time misle dobiti ekspres kartu za Dzennet da ne pricam.


Otici u Siriju pametan Bosanac je u dometu nemoguceg,
nego, ja htjedoh nesto drugo pitati.


koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti,

neukusno i haramno je replicirati na Allahove odredbe ali ovdje sam totalno neupucen, dakle, utopiti se i stomacna bolest.
Molim za krace objasnjenje.
U obadva slucaja moze osoba licno za svoju smrt odgovorna biti.
Gdje da svrstamo ne plivaca koji se uputi u duboke vode i utopi se, sasvim logicno da ce se utopiti...sam pao sam se udario, ko mu je kriv.
Stomacna zavrzlama (smrt).
Ode delija u sumu i ubere otrovne gljive (bez predhodnog edukovanja) takodje sam odgovoran za svoju mogucu smrt.

Ima li ovdje ikakve logike ili da ih njih u sehide svrsatamo neovisno da su dobrim dijelom sami krivi.

Da mi Dragi Allah oprosti na haramu u kolko je haram sto pitam...
03-10-2013 at 20:48 | Ukljuèi u odgovor
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



sad sehid - sehid je, prema vjerodostojnim hadisima, onaj koji umre ili pogine na Allahovom putu, koji se utopi, ko umre od stomacne bolesti, koji ide da halal zaradi za svoju porodicu pa nastrada, majka koja umre na porodu, ko umre braneci svoj zivot, imetak i porodicu. Sad, na primjer, ovaj koji se utopi - gdje je tu dzihad?


[Edited by Aidatuzla on 03-10-2013 at 20:12 GMT]



dakle, dragi Allah odreðuje kaznu i nagradu, prema svim djelima koja smo uradili u toku života i jesmo li se zbog njih uzoholili ili pokajali. svakako se gleda i na patnju koju je èovjek preživio u svom životu. èesto se spominje hadis: neæe insana ni trn ubost, a da mu se za to ne oprosti dio nekih grijeha. kojih i kakvih, dragi Allah odluèuje.
shodno tome, dragi Allah najbolje zna u kakvim je mukama neko preselio, a utapanje je jedan od najtežih naèina za umrijeti.

sa druge strane, stomaèna bolest. ja što sam vidio u toku svog radnog vijeka, jedna vrlo "lagana" i dugotrajna bolest, koja može da bude propraæena nezamislivim bolovima i patnjama. doslovno, èovjek može da gleda kako se raspada. može da bude svjestan do samoga kraja, da vidi da umire.

moja pretpostavka, da zbog kolièine patnje koju èovjek osjeti u oba sluèaja, je i navedeno. al' opet dragi Allah najbolje zna.









[Edited by borbeni on 04-10-2013 at 06:48 GMT]
04-10-2013 at 06:47 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

I ja želim rahmet duši poginulih Bosnaca u Siriji bez obzira na nijet odlaska i ispravnost s religijskog stanovišta. O tome æe Allah, dž.š, odluèiti. U nastavku malo o šehidima...

Rijeè ŠEHID znaèi biti svjedok neèemu. Šehid ne zanèi samo umrijeti na Allahovom putu. Šehid je i neko ko je svjedokom izricanja šehadeta (Ešhedu en la ilahe illallah we ešhedu enne Muhammeden 'abduhu we resuluhu.) pa odatle i sama rijeè šehid. Muhammed, a.s., je rekao ashabima: Ima sedam vrsta šehida mimo onog koji je poginuo boreæi se na Allahovom putu: ko umre od kuge, ko se utopi, ko umre od otvorenih rana po tijelu, ko umre od stomaène bolesti, ko izgori u požaru, ko umre pod ruševinama i žena koja umre pri poroðaju.

Šehid je i jedno od božjih imena koje se u Èasnom Kur'anu pripisuje Allahu: "Bog je svjedok (ŠEHID) svake stvari, svega…"

Šehid je neko ko se bori za uzdizanje božije rijeèi. Šehid je i neko ko boreæi se za to, ili za zaštitu života, imetka, èasti, porodice i vjere. "Ko pogine braneæi imetak on je šehid, ko pogine braneæi porodicu on je šehid, ko pogine braneæi vjeru on je šehid, i ko pogine braneæi svoju krv on je šehid." (Ebu Davud, 2/375)

A sad da potvrdim ono što je Aida rekla. Taèno je da se u džihad ide svjesno, a umrijeti se može i nesvjesno pa i tad bit šehidom. Meðutim, bitno je istaæi da se svaki šehid bori za opstanak, za život, a ne za smrt. Nijedan šehid se ne bori da umre. Dakle nije šehid svako ko umre, èak ni svako ko se utopi ili svako ko umre od stomaène bolesti. Npr. ako se neko potuèe ili napadne druge bez razloga, nema status šehida kao neko ko brani gore navedene kategorije (život, èast, dostojanstvo, itd.).

07-10-2013 at 17:28 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

citat:
Aidatuzla wrote:



To sam i ja pokusala objasniti kad sam rekla da sa saburom prihvati odredjenje (npr. bolest) a ne da sam srlja i steti sebi. I mislim da se i u dzihad treba ici da bi se covjek borio na Allahovom putu a ne sa zeljom da tamo pogine. If you know what I mean



Mislim da se Vi Aida i ja odlièno razumijemo. Tuga je èuti vijest kako su naši mladiæi otišli u Siriju i tamo poginuli vjerujuæi da su u džihadu. Kakvom džihadu?! Za koga?! Jedino što se u Siriji zna da se opozicija bori protiv opresivnog režima. Sve drugo je upitno. Svaki dan se može proèitati da se nešto kuha meðu tom opozicijom u kojoj ima tona plaæenika i dobrovoljaca sa strane (iz Iraka, bore se na strani Iraèke države Iran i Levant (Sirija)), Al Nusra (u njoj ih ja mislim ima odsvakud, a inaèe je Al Kaidina produžena ruka - a Al Kaida, "by the way" je nanijela toliku štetu muslimanima da je neæemo moæi skinuti i kad bi se sutra totalno raspala), i još na desetine sliènih grupica koje se ne mogu lahko ni zapamtiti, onda se pitate jesu li ti naši momci poginuli stvarno pomažuæi muslimanima u Siriji, zbog èega su valjda prvobitno i otišli, ili u meðusobnim sukobima izmeðu ovih grupica od kojih svaka nastoji nešto ostvariti za sebe. Sirija je bogata prirodnim bogatstvima, a ima i važan geografski položaj. Zato se u njoj prepliæu interesi svih grupa i grupica. A da je odlazak za naše u Siriju daleko od džihada, jeste. To je u svom proglasu dala i naša Islamska zajednica BiH. Problem je što ovi naši momci, koliko mogu da vidim, nasjedaju na kojekakve prièe i pozive samoproglašenih šejhova u BiH.
08-10-2013 at 13:21 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islam - religija mira ili plašt za džihad

Jednom, nadam se uskoro, kad sva istina o ratu u Siriji bude poznata, ili barem dijelom poznata (a iz komentara vidim da nije), mnoge æe biti stid rijeèi koje su napisali ili izgovorili. Kako rekoh, radeæi dugo u MOJOJ SIRIJI, upoznala sam ovu kolijevku SVIJETA, sve vjere su živjele u slozi, svjedoèim ... Nitko, NITKO nema pravo MIJEŠATI SE U UNUTARNJE STVARI/PROBLEME JEDNE ZEMLJE, a još manje NITKO nema pravo SVOJU želju za osvajanjem tuðeg teritorija TOÈNIJE - želju za razbijanjem jedne zemlje KORISTEÆI MILENIJSKO ŠIRENJE VJERSKIH MRŽNJI.
Povijesne nepravde koje su iz perioda u period kroz sirijsku povijest doživljavale SVE VJERSKE SKUPINE U SIRIJI (ÈAS KRŠÆANI, ÈAS MUSLIMANI, ÈAS ALEWITI)sad se kao i na Balkanu pije 23 godine koriste u sasvim druge ciljeve. Onaj vjerski voða ikoje religije koji to nije prepoznao - nije vjerski voða, pa bio on ikoje vjere propovjednik. Slati mladost Bosne u vjerski rat, a da oni o stvarnom uzroku i razlogu raspirene mržnje, ne znaju stvarnu istinu - jest zloèin. Pustite narod Sirije da se : 1. obrani od vanjskih hordi plaæenika koji pod krinkom "borbe za demokraciju" hoæe jedino anarhiju. 2. Kad se ratne rane smire (a kako vrijeme prolazi - sve je teže mržnju eliminirati, na tu kartu i igraju "strani, uvezeni branitelje vjere") - pustite narod koji živi tamo hiljadama godina - sam odredi što æe i kako æe. 3. Nikada, nikada, MA KOJE DA STE VJERE, ne èinite drugome ono što ne želite da drugi èine vama, vašoj djeci. Narod je NAŽALOST (povijest je dokazala), LAKO ZAVESTI i NAHUŠKATI komšiju na komšiju.

Poslije - JAKO PREKASNO, bude neki meðunarodni sud, "sud povijesti" koji NEÆE VRATITI HILJADE POGINULIH U SIRIJI ... U IME ÈEGA I KOGA? U IME ÈEGA I KOGA?

Moj zapis poslan u Siriju danas:
"Sve dok ne utihne oružje u mojoj Siriji, ja æu rijeèju na granate koje ZLO šalje protiv sirijskog naroda, naroda i zemlje u kojoj sam radeæi provela najlješe godine svog života. Sve u ime "demokracije" kojoj je ime anarhija, nered, mržnja meðu vjerama ... ZLO æe nestati od Golana i iz cijele domovine Svijeta. Mora tako biti.
PRIÈA IZ 2007. Bajram u Damasku
"Sinoæ me put nanio u najstariji dio Damaska. Tamo je tzv. zlatni Suk (Souk Hammedie), ogroman natkriti prolaz prepun magaza i duæana s (n)argilama, zlatnom srmom vezenih haljina, galabija, dugih toplih gaæa, zlata i srebra na kamare, svilenih mahrama, djeèjih igraèaka i mangala, zapisa i vezenih stolnjaka, umjetnog cvijeæa i drvenih žlica, halve i kolaèa, šarenih, šarenih žele bombona i drugih šeæerlema, baklava i kišobrana, nanula i drvenih deva, ... Ima u tom gotovo kilometar dugom pasažu bezbroj sudbina, more trgovaca, nakupaca i preprodavaèa, od 5 do 95 godina. Izmeðu te predivne mase svijeta probija se slijep starac i prodaje žilete i cigarete, ne prosi - veæ nudi te sitnice, pa mu svijet udijeli a robu ne uzme, takav je adet ... Ovo je grad poznat po trgovini staroj, kažu, i do 7ooo godina. Od kostiju i kamenja, do današnjih èuda, lažnih nokia, odliènih kopija nike tenisica, žvaka i praznih baterija koje ti uvaljuju pod nove. Svjetla gore i osvjetljavaju put do ove gusarske peæine iz 1001 noæi. Sezame otvori se ...
Treba ovo doživjeti, ovo je svijet fantastièan, koji se ili voli, ili se od njega okreæe glava. Ispred zlatnog Suka, jer postoji i znatno manji, srebrni Suk uz rijeku Baradu, pokraj Arheološkog muzeja i Muzeja Armije, nalazi se spomenik Saladinu, srednjovjekovnom vojskovoði koji je pobijedio Rièarda Lavljeg Srca, osvojio Krak d Ševalje i zavladao ovim dijelom Blistoka od Turske do Egipta. Saladin na propetom konju, èuva ulaz u Suk.
Na drugom kraju ovog sna je jedna od najstarijih i najpoznatijih džamija na svijetu, èuvena Omajad Džamija. Isprva kršæanska bogomolja. Pa se i danas u njenoj riznici èuaju relikvije Sv. Ivana Krstitelja. Prije par godina, ovu je džamiju pohodio i poklonio se svim sirijskim vjerama Papa Ivan Pavao II. Jer ovo je kraj u kojem je i kolijevka kršæanstva i islama. Predivan splet civilizacija, i zato bogat i vrijedan divljenja!
Sinoæ u praznièka veèer prošetah Suokom kroz neopisivu gužvu da otjeram aveti samoæe. I kad zaðem meðu taj svijet, MOJ svijet, ja se nesvjesno smiješim, smiješim se ljudima i prekrasnoj djeci koju imaju, smiješim se trgovcima i ženama zavijenim u mahrame Vjere i Vjerovanja, a suze idu same, i molim Allaha - daj mi snage da se probijem kroz život kao što se probijam izmeðu ovog svijeta.
Omajadski minareti u suton ... Tihi i gotovo nevidljivi u izmaglici sijeèanjske veèeri. A onda se upališe kandilji, dvije niske krijesnica oko svakog minareta, sjaj na nebu i molitva iz zvuènika. Bajramska veèer, svijet se uzbibao, uzburkao i uživa. Hladno je, djecu nose u naruèju svuda kuda idu. Umotanu u tople dekice oèevi privinuli usnule bebe na svoja ramena. Bajram u Damasku ... Bajram u srcima ljudi, kao svako otkriæe dobrote i vjere u Život. Neka tako bude ... dobrota, dobronamjernost i vjera u ljude svih Vjera i boja kože.
Svima koje slave i poštuju, sretan Bajramski praznik.
Uz njega misli i molitve k nebu. Misli svijetle i sjajne.
Kao kandilji na mineratima Omajad džamije u starom Damasku"

[Edited by mima on 13-10-2013 at 14:49 GMT]

13-10-2013 at 12:41 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 62
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: aronofsky, auspuh, B.S, marina95, medeni, Memo, Probisvjet, pupa, realnosttuzle, sdds, smiljana, tweety
FORUM : Religija i filozofija : Islam - religija mira ili plašt za džihad New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice