Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Opæinsko vijeæeTuzla
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Opæinsko vijeæeTuzla

Èitajuæi izvještaj sa današnje sjednice Opæinskog vijeæa Tuzla svakome iole, hajd da kažem normalnom naprosto se mora diæi kosa na glavi kad vidi kako "rade" oni koje smo birali da upravljaju onim što se naziva Budžetom opæine Tuzla tj oni koji èine vladajuæu veæinu u Tuzli!
Prije nekih dva mjeseca ako se ne varam prvo su ti naši "gradski oci" izglasali poveæanje cijene odvoza smeæa koja je u nekim sluèajevima(domaæinstva sa pet i više èlanova) iznosila i preko 150% ,o èemu je iscrpno pisano i na Tuzlarijama da bi na današnjoj sjednici izglasali i poveæanje cijene vode za 10%!
U nekim normalnim okolnostima ovo poveæanje cijene vode možda i ne bi bilo problematièno ali na istoj ovoj današnjoj sjednici OV-a Tuzla konstatovano je da je "kriza evidentna" a eto kao jedna od mjera valjda za prevazilaženje krize uvedeno je i ovo poskupljenje
Za veæ ranije pomenuto blasfemièno poveæanje odvoza smeæa vijeænici su glasali jer su ih ovi iz komunalca "zajebali", tako sam èuo komentar od nekih vijeænika, jer su im kao predstavili da to neæe biti baš tolko poveæanje etc etc.Svako normalan æe se zapitati,pa ok ko to nas predstavlja u tom OV-u kad su ih ovi iz komunalca uspjeli navodno prevariti ili kao što veæina njih kolokvijalno voli reæi zayebali i prodali im muda pod bubrege
Jel tamo sjede polupismeni insani koji ne znaju sabrati dva brojaIl æe ipak biti da je odluka donesena svjesno kako bi se krpile ogromne rupe u Budžetu a kako to nije bilo dovoljno za krpažu sad je uslijedilo i poveæanje cijene vode!!Praveæi raèunicu,ti naši vrli "matematièari" koje ovi iz kominalca uspjedoše zayebati onako glatt donesoše danas odluku o novom kreditnom zaduženju od cca 12 miliona KM!!
Helem nejse usvoji se i Budžet umanjen za deset miliona pri èemu naši gradski oci izglasaše da æe :"Najviše sredstava æe biti utrošeno na Službu za komunalne poslove i pitanja mjesnih zajednica, te na Službu društvenih djelatnosti oko 56 %", ili prevedeno na naš Bosanski jezik, više od pola budžeta smazat æe administracija!!!!
I ovaj put æu pomenuti onu smiješnu vijest od prije par dana kako "opæina Tuzla i u narednoj godini nastavja sa štednjom i kako neæe biti novog upošljavanja u opæini"
Žalosno da žalosnije ne može biti!!!! 


<br /><br /><br /><br />

31-10-2013 at 19:33 | Ukljuèi u odgovor
opcinar
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-06-2013
Odgovori: 28
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla

povecanje vode je za 30% ..... pusti te marketinske - kamuflaske fazone 10%.


Jel isto 10 miliona eura ili 10 miliona KM-ova ?

Sam Vedran Lakic dize ... 2 miliona KM mjesecno cistog kesha ... i to ilegalno.


Ovo je vec deseto poskupljenje u zadnje 4 godine ..... ja vec ne placam smece vec 4-5 mjeseci ... a necu od Nove ni placati poskupljenje vode ....



[Edited by opcinar on 31-10-2013 at 23:32 GMT]

31-10-2013 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla

jaro dje nabra 2 mil mjesè.alaha ti i boga
znas li ti koliko je 2 mil mjesecno u parkingu...

inace,mislim jugo da grijesis,da je to procenat za obje sluzbe...sto onda i nije velika brojka...jerbo bi im to trebala biti primarna zadaca...a mozda i ja grijesim..

01-11-2013 at 08:16 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla


Uh Yugi, cudim se da nisi primijetio drugu nelogicnost, a za ove dvije sluzbe uvijek ide najvise iz budzeta, a ukupno, za te dvije je 56%.

Tu nije administracija nego putevi, elektricna energija za javnu rasvjetu, rekonstrukcije, semafore, zatim finansiranje rada javnih ustanova (Centar za socijalni rad, Obdaniste, stadion Tusanj, Mejdan, Narodno, Biblioteka i drugo)

Kredit je vrlo povoljan, a Opcina daje garant za kredit koji dobija Vodovod, tako da nema nista od popunjavanja rupa u Budzetu, koji je zaista za sve potrebe mali, 43 miliona je manje nego sto dobije jedna sarajevska opcina.

E sad ono sto je meni nelogicno i sto mi je upalo u oci je, zasto ide poskupljenje 1.1. 2014. godine, ako otplata pocinje 2018. i zato se poskupljenje pravda jacanjem preduzeca kada su se jucer hvalili da ce dobiti i velika grant sredstva??

I jos nesto, jucer je usvojen NACRT, tek ce ici u javnu raspravu, pa ce tu biti dosta promjena, a sto se tice poskupljenja bilo kojeg, narod najvise i zbuni sto se pise i kad se predlaze, i kad se udluka utvrdi i usvoji a sve jedno te isto poskupljenje.



01-11-2013 at 09:26 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla

Ova tribina na kojoj je bila Svjetlana Ceniæ održana je prošle godine ali što se tièe procenta trošenja budžetskih sredstava na administraciju nije se puno toga promjenilo!


Ceniæ: Iz bužeta Opæine Tuzla 58 posto ide na administrativne i plate javnih ustanova! /

29.09.2012 21:00

Po pitanju budžeta Opæine Tuzla, ovoj ekonomskoj analitièarki posebno je zanimljiv podatak da èak 58 posto ide na materijalne troškove i plaæe administracije i javnih ustanova. ½Vidim da je Tuzla imala budžetski suficit, barem tako su predstavili, ali interesantno je pogledati budžet, ono što su prihodi i krediti, odnosno ono što je poseban raèun gdje se evidentiraju i inostrane obaveze, ali i neka kapitalna ulaganja. Po meni je dominantan i zanimljiv podatak da 58 posto iz budžeta ide na materijalne troškove i plaæe administracije i javnih ustanova ½, istièe Ceniæ.



 


<br /><br /><br /><br />

01-11-2013 at 10:27 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Opæinsko vijeæeTuzla

citat:
primus inter pares wrote:
jaro dje nabra 2 mil mjesè.alaha ti i boga
znas li ti koliko je 2 mil mjesecno u parkingu...

inace,mislim jugo da grijesis,da je to procenat za obje sluzbe...sto onda i nije velika brojka...jerbo bi im to trebala biti primarna zadaca...a mozda i ja grijesim..


Dakle mislim da je u ovoj prièi marginalno da li se radi o dvije ili više službi jer u principu radi se o administraciji.Ne može biti primarni zadatak bilo koje opæine da troši toliko našeg novca na vlastite plate jer to je u normalnom svijetu neprihvatljivo. 


<br /><br /><br /><br />

01-11-2013 at 10:30 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla

A ja mislim da nije marginalno,jerbo ne mislim da se sva ta lova uhlupa u plate...i administraciju...ni priblizno...
tuzla nema para koliko joj treba za svu infrastrukturu ni zglave...

01-11-2013 at 10:37 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Opæinsko vijeæeTuzla

citat:
sunce wrote:

Uh Yugi, cudim se da nisi primijetio drugu nelogicnost, a za ove dvije sluzbe uvijek ide najvise iz budzeta, a ukupno, za te dvije je 56%.

Tu nije administracija nego putevi, elektricna energija za javnu rasvjetu, rekonstrukcije, semafore, zatim finansiranje rada javnih ustanova (Centar za socijalni rad, Obdaniste, stadion Tusanj, Mejdan, Narodno, Biblioteka i drugo)

Kredit je vrlo povoljan, a Opcina daje garant za kredit koji dobija Vodovod, tako da nema nista od popunjavanja rupa u Budzetu, koji je zaista za sve potrebe mali, 43 miliona je manje nego sto dobije jedna sarajevska opcina.

E sad ono sto je meni nelogicno i sto mi je upalo u oci je, zasto ide poskupljenje 1.1. 2014. godine, ako otplata pocinje 2018. i zato se poskupljenje pravda jacanjem preduzeca kada su se jucer hvalili da ce dobiti i velika grant sredstva??

I jos nesto, jucer je usvojen NACRT, tek ce ici u javnu raspravu, pa ce tu biti dosta promjena, a sto se tice poskupljenja bilo kojeg, narod najvise i zbuni sto se pise i kad se predlaze, i kad se udluka utvrdi i usvoji a sve jedno te isto poskupljenje.






Ok moj je lapsus radi se dakle o usvajanju Nacrta ali ruku na srce i sama znaš da se taj Nacrt u gotovo 99% sluèajeva poklapa sa konaènim Budžetom jer se usvoji jako mali broj amandmana na Budžet.
Kad je u pitanju procenat koji se izdvaja za administraciju ja i dalje stojim na tvrdnji da on iznosi 56% a sredstva o kojima govoriš(putevi,elektrièna energija etc etc)tretiraju se drugim stavkama u Budžetu.
Svakako da jeste nelogièno da poskupljenje ide od 2014 a otplata kredita poèinje u 2018 baš kao što je nelogièno da se konstatuje kako je evidentna kriza što se reflektovalo na smanjenje budžeta a da se onda poseže za mjerom poskupljenja!
Smanjenje Budžeta jeste refleksija evidentne ekonomske krize izazvane smanjenjem obima posla ali to implicite znaèi da je platežna moæ stanovništva pala i uvoditi jednu ovakvu mjeru je najblaže reèeno bezobrazluk!
 


<br /><br /><br /><br />

01-11-2013 at 10:44 | Ukljuèi u odgovor
yugi
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-12-2006
Lokacija: NORVEŠKA
Odgovori: 35281
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Opæinsko vijeæeTuzla

citat:
primus inter pares wrote:
A ja mislim da nije marginalno,jerbo ne mislim da se sva ta lova uhlupa u plate...i administraciju...ni priblizno...
tuzla nema para koliko joj treba za svu infrastrukturu ni zglave...



Dakle ja æu doæi do nacrta Budžeta i ako treba obrazlagat æemo ga ovdje stavku po stavkui vidjet æeš, da baš kao što i Ceniæka tvrdi, administracija "smaže" više od pola Budžeta!
Pa ko je kriv što nema dovoljno para za infrastrukturuGraðani
Suština problema jeste u tome što ista ta vlast razmišlja samo o tome kako da potroši ta budžetska sredstva a ne i o tome kako da se isti taj budžet napuni!! 


<br /><br /><br /><br />

01-11-2013 at 10:48 | Ukljuèi u odgovor
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Opæinsko vijeæeTuzla

ja nemam ovogodisnji budzet a voljela bi ga vidjeti. Vidjela sam proslogodisnji i mogu reci da troskovi Administracije kabineta nisu bili smanjeni dok je budzet za Centar za socijalni rad, Dom zdravlja i jos neke institucije koje pruzaju servise gradjanima bili smanjeni za 30 %. To nije u redu, ukoliko uzmemo u obzir da su ti svi servisi namjenjeni za gradjane.

ako neko ima link novog budzeta de zivi bili posaljite da pogledam

01-11-2013 at 10:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: *touch*, Aci, andjapuppy, bosanka_no1, clippoutline, iskreni tuzlak, Oblakovich, sabko, ziga_zage
FORUM : Politika : Opæinsko vijeæeTuzla New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice