Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Politika : Islamofobija
Strana: 1 2 3 4 5 6
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Slucajni prolaznik
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-01-2015
Lokacija: Rebublica Tu i Tamo
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islamofobija

Faljen Isus jarane.

22-01-2015 at 12:02 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islamofobija

Najbolji odgovor na ovo pitanje mogao bi nam dati islamofob Ivo Andric. Ali ne srecu on je odavano mrtav.

02-02-2015 at 18:37 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islamofobija

Islamofobija, kao i svaki drugi vid fobije, nastaje zbog subjektivnih uzroka (strah od nepoznatog) i objektivnih (strah od smišljenog uljevanja straha i zlodjela, na èemu svjesno i nesvjesno doprinose razni ljudi i grupe - poput PEGIDE, "Islamske" države, Al Kaide, itd.). U Kanadi je grupa mladih ljudi pokrenula projekat borbe protiv islamofobije.

citat:
Jedna grupa napravila je društveni eksperiment u borbi protiv stereotipa, kako bi potaknuli povjerenje meðu ljudima. Oni su snimali muslimana u Torontu koji stoji na ulici sa povezom na oèima. Pored njega su stajala dva natpisa na kojima je pisalo: Ja sam musliman i oznaèen sam kao terorista. Ja vama vjerujem. Vjerujete li vi meni? Zagrlite me. Dok su neki prolaznici rezervisano posmatrali muškarca ili ga slikali, drugi su mu prilazili i grlili ga. Najemotivniji dio je kada mladi Afroamerikanac zaustavlja svoj automobil na ulici, izlazi samo da zagrli èovjeka, te se ponovo vraæa u automobil. AsoOmii Jay, koja je došla na ideju da sprovede društveni eksperiment, kazala je da je odgovor ljudi bio dirljiv i inspirativan.

– Želimo razbiti barijere i širenje svijesti o islamofobiji, potaknuti muslimane da se ponašaju kao što je to èinio poslanik Muhamed koji nas je uèio ljubaznosti i dobrim manirima. Želimo nauèiti ekstremistièke muslimane i pripadnike drugih vjera da nasilje i terorizam nisu islam – kazala je ona.


http://www.fokus.ba/49696/magazin/kako-ljudi-reagiraju-kad-ih-pitaju-da-li-vjeruju-muslimanima-video/
11-02-2015 at 18:31 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-05-2013
Odgovori: 19
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islamofobija

Ovo je bosanski prijevod otvorenog pisma kojeg su islamski uèenjaci uputili Al-Baghdadiju i njegovim sljedbenicima.

http://www.lettertobaghdadi.com/translations/Letter2BaghdadiBosnianTranslation.pdf

Pismo je napisano na vrlo razumljiv naèin i mislim da se dotièe sumnji i dvojbi kroz koje prolazi svaki musliman.

14-02-2015 at 19:36 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islamofobija

citat:
besmir wrote:
Ovo je bosanski prijevod otvorenog pisma kojeg su islamski uèenjaci uputili Al-Baghdadiju i njegovim sljedbenicima.

http://www.lettertobaghdadi.com/translations/Letter2BaghdadiBosnianTranslation.pdf

Pismo je napisano na vrlo razumljiv naèin i mislim da se dotièe sumnji i dvojbi kroz koje prolazi svaki musliman.




Baš Vam hvala za ovaj prevod. Èitala sam sažetak, objavljen u novinama.

Svi muslimani i nemuslimani, ljudi dobrog srca i èistih namjera se trebaju boriti protiv pošasti u vidu tzv. Islamske države. Ne vode raèuna, kao što i ulema napisa, o osnovama islama. To znaèi da se ne može od njih ni oèekivati nešto više, komplikovanije.

Izdvajam sljedeæi citat:

citat:
U govoru poèetkom èetvrtog mjeseca 3, Abu Muhamed Al-Adnani je izjavio sljedeæe: „Neka su selam i salavat na Poslanika Muhameda s.a.v.s.poslanog sa m
aèem kao milost svim svjetovima“. 4 U ovakvoj izjavi se sukobljavaju zabune i lažne paradigme. Ipak, sljedbenici „Islamske
države“ je èesto i uzaludno ponavljaju. Naime, Allah dž.š. jeste poslao Poslanika Muhameda s.a.v.s. kao milost svim svjetovima: „A tebe smo samo kao milost svjetovima poslali“(Al-Anbiya’(Hodoèašæe), 22:107). To je istina za sva vremena i sva mjesta. Poslanik s.a.v.s. je poslat kao milost ljudima, životinjama, biljkama, nebesima i džinima i svi muslimani se slažu sa tim. To je opšta i bezuslovna izjava koja potièe iz samog Kur’ana. Meðutim, izraz „poslan sa maèem“ dolazi iz jednog dijela
jednog hadisa koji se odnosio na odreðeno vrijeme i na odreðeno mjesto od kojih nijedno
više ne važi. Zabranjuje se mješanje Kur’ana i hadisa na ovaj naèin, kao što se zabranjuje
mješanje opšteg i odreðenog, uslovnog i bezuslovnog. Pored toga, Allah dž.š. sebi propisuje milost:„Gospodar vaš je sam Sebi propisao da bude milostiv.“(Al-An’am (Stada), 6:54).
Allah dž.š. takoðe navodi da njegova milost obuhvata sve stvari: „...a milost Moja obuhvaæa sve.“(Al-A’raf, 7:156). U autentiènom hadisu se prenosi da je
Poslanik s.a.v.s. rekao sljedeæe:
„Kada je Allah dž.š. stvorio Stvaranje, na mjestu iznad Njegovog prijestolja je
zapisao sljedeæe:„Moja milost je zaista
veæa od moje ljutnje“

19-02-2015 at 23:27 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 22-05-2013
Odgovori: 19
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islamofobija

Nisam znao da je prijevod objavljen u novinama! Vidi! Objavljuju me bez dozvole!

Mašala, divne vijesti.

Jeste, u pravu ste, to što ste postavili je jedan divan citat, a ona prièa na kraju je da se naježiš! Najdivnije od svega je što se kroz èitavo pismo proteže jedna inteligentna poruka božje ljubavi. U tom smislu, oni koji su pažljivije proèitali tekst æe primjetiti da islamski uèenjaci Al-Baghdadijevim sljedbenicima poruèuju da napuste ISIL podsjeæajuæi na ono što smo svi mi, bez obzira na stepen neznaboštva na ovom svijetu sigurno nekada èuli od naših starih: "Nikad nije kasno tobe doæi".

Pametnom baš dosta.

22-02-2015 at 19:05 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islamofobija

Danas je su Tuzlarije objavile èlanak o inicijativi mladih da se održi debata uèenika srednjih škola na temu poznavanja svog jezika. Ovo je jednostavan naèin borbe protiv islamofobije: obrazovanje, èitanje i uèenje. Ignorisanjem onih koji su u zabludi (ksenofobi), a istovremeno boreæi se za lièni napredak i nadgradnju.

citat:


Behram-begova medresa organizuje Šesnaestu debatu uèenika srednjih škola o temi "Jezik kojim govorimo".
Za uèešæe u debati pozvani su predstavnici preko 40 srednjih škola iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije. Veæina pozvanih škola je do danas potvrdila svoje uèešæe.

Debata se održava u utorak 31. marta, u Behram-begovoj medresi u Tuzli.
Sveèano otvaranje je u 10:30 sati, a završna sesija poèinje u 13,00 sati.

Debata se održava u utorak 31. marta, u Behram-begovoj medresi u Tuzli.
Sveèano otvaranje je u 10:30 sati, a završna sesija poèinje u 13,00 sati.
31-03-2015 at 18:00 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Islamofobija

Ranije su islamofobiju raspirivali krscani ali onako uvijeno. Danas je najvise raspiruju muslimani. Pogledajmo desavanja u Siriji i Iraku, Nigeriji, Libiji itd. Ko placa ove ekstremiste, ko ih naoruzava, odijeva i hrani. Ja mislim da je tu sprega onih koji cuvaju vlast u islamskim zemljama i starih islamofoba.


28-04-2015 at 04:49 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islamofobija


Muslimani ne smiju dozvoliti bilo kakvu korupciju jer je to protiv vjerskih naèela. Musliman se uvijek mora ponašati u skladu s islamskim propisima i raditi u interesu Ummeta. Propisi su jasni, a njihovo tumaèenje je ponekad iskrivljeno. Danas, nažalost, ima tih grupa koje sebe predstavljaju kao grupe koje rade u interesu muslimana i Ummeta (muslimanske nacije), a nanose štetu muslimanima i islamu (i drugima). Do njih se ne dopire ni vjerskim, ni razumnim argumentima. Misle da su ispravni i uèeniji i od najuèenijeg insana, a zapravo su užasno tvrdoglavi, uskog znanja i izdogmatizirani. Ta pojava postoji i u drugim religijama. Ne znam baš vjerske propise drugih pa ne mogu o njima, ali znam koje su obaveze mojih sestara i braæe po vjeri. Najvažnije je da razum preovladava i veæina insana ne potpadne pod šejtanski uticaj. Oni koji žele pripisati nešto loše muslimanima, iz zlobe poistovjeèuju islam i pripadnike islamske vjeroispovjesti s grupama koje su pod uticajem šejtana. Oni koji su normalni znaju da je to glupo i ne traže opravdanje svojoj mržnji i neznanju u islamu i muslimanima.

07-05-2015 at 14:08 | Ukljuèi u odgovor
Bongo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 05-03-2013
Odgovori: 647
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Islamofobija

citat:
hanumicag wrote:

Muslimani ne smiju dozvoliti bilo kakvu korupciju jer je to protiv vjerskih naèela. Musliman se uvijek mora ponašati u skladu s islamskim propisima i raditi u interesu Ummeta. Propisi su jasni, a njihovo tumaèenje je ponekad iskrivljeno. Danas, nažalost, ima tih grupa koje sebe predstavljaju kao grupe koje rade u interesu muslimana i Ummeta (muslimanske nacije), a nanose štetu muslimanima i islamu (i drugima). Do njih se ne dopire ni vjerskim, ni razumnim argumentima. Misle da su ispravni i uèeniji i od najuèenijeg insana, a zapravo su užasno tvrdoglavi, uskog znanja i izdogmatizirani. Ta pojava postoji i u drugim religijama. Ne znam baš vjerske propise drugih pa ne mogu o njima, ali znam koje su obaveze mojih sestara i braæe po vjeri. Najvažnije je da razum preovladava i veæina insana ne potpadne pod šejtanski uticaj. Oni koji žele pripisati nešto loše muslimanima, iz zlobe poistovjeèuju islam i pripadnike islamske vjeroispovjesti s grupama koje su pod uticajem šejtana. Oni koji su normalni znaju da je to glupo i ne traže opravdanje svojoj mržnji i neznanju u islamu i muslimanima.


I pored duznog postovanja, de zivota ti ne truni dzabe.
09-05-2015 at 02:17 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Politika : Islamofobija New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice