Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Tuzla, tonjenje i mi.....
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
rafo
Nivo: Forumski vuk
Registriran(a): 25-04-2001
Odgovori: 428
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

citat:
Necko wrote:
Rafo ostao si nam dužan skicu tonjenja ako je imaš


Nemam, nazalost. Dobro je da je tema osvježena, a adminovu preporuku imam na umu.
Nisam se previse trudio, ali ono sto sam saznao malo me razocaralo (ne mnogo, jer to lièi na nas bosance): Cini se da u tuzli niko nema pouzdanu dokumentaciju i informacije za javnost. Popularnu kartu bi trebao sadržati skoro svaki prospekt tuzle, èak i turistièki.
Nadam se da æe neki od struènjaka, koji se bavi tonjenjem, posjetiti ovu stranicu i ukljuèiti se na forum. Ovo je tema za njih, neka pokazu sta znaju, u cemu se razlikuju, sta o svemu misle strani (poljski i dr.) struènjaci. I da odgovore na tvoja, i mnoga druga, pitanja, necko.
Ostajem u obavezi da potrazim skicu, a nadam se da ce i do Jasmina doci ova tema, moraæe je ukljuciti u elaboraciju povijesnog jezgra grada. Javicu se.
27-12-2003 at 09:33 | Ukljuèi u odgovor
mima
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 14-08-2002
Odgovori: 785
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Ovaj fenomen Tuzla bi trebala iskoristiti. Pisu li ljudi s Rudarskog fakulteta strucne tekstove, salje li Tuzla kao grad signale u svijet o tome sta se tu dogadja? Toliko je simpozijuma diljem svijeta. Tonjenje Tuzle pamtim po onoj kuci na putu za Banju, koja je svake godine kad bih dolazila bila dublje, da bi na kraju nestala. Ima li tko fotografiju te kuce zelene fasade s mjernom letvom na zidu?
O tonjenju pretpostavljam treba da ovisi i urbanisticki plan grada. Pisite mi o tome, zanima je jako! Voli Vas Mima

27-12-2003 at 19:01 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

citat:
mima wrote:
Ovaj fenomen Tuzla bi trebala iskoristiti. Pisu li ljudi s Rudarskog fakulteta strucne tekstove, salje li Tuzla kao grad signale u svijet o tome sta se tu dogadja? Toliko je simpozijuma diljem svijeta. Tonjenje Tuzle pamtim po onoj kuci na putu za Banju, koja je svake godine kad bih dolazila bila dublje, da bi na kraju nestala. Ima li tko fotografiju te kuce zelene fasade s mjernom letvom na zidu?
O tonjenju pretpostavljam treba da ovisi i urbanisticki plan grada. Pisite mi o tome, zanima je jako! Voli Vas Mima


O fenomenu tonjenja naseg grada se dosta pise .Strucnjaci razlicitih profila imaju razne teorije ,sta ce biti u skorijoj ili daljoj buducnosti .Samo teorija je jedno a "praksu" cemo vidjeti .Nadam se da nece biti katastrofalna.
Sto se tice urbanistickog plana ,meni nije bas jasno da se u zoni tonjenja bez prestanka nesto gradi ,i da je tu kvadrat poslovnog prostora i najskuplji ,kao npr, na Korzu .
Zelene kuce vec odavno nema a ima li ko fotografiju ne znam

Necko ,vidim te i pozdrav
28-12-2003 at 12:43 | Ukljuèi u odgovor
RPM
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 23-03-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 7103
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....


e da, navodno se slatina uopste nije trebala graditi radi tonjenja, usput sam cuo da je m2 polovnog stana jeftiniji za najmanje 20% u poredjenju sa stupinama ili sjenjakom recimo....no zadnji potezi sa popunjavanjem rudarskih jama tek trebaju dati ´rezultat´ zna li ko kakav?  


pišanje ubija jutarnju romantiku, više nego zadah ... pišanje!
26-03-2004 at 08:16 | Ukljuèi u odgovor
Grofica
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

istina da su na slatini stanovi pojeftinili al neznam da li je zbog tonjenja a voljela bih i ja saznati jer sam kupila stan bas kod doma zdravlja a cupo mi je reko da je bas ta zgrada tone i moze se vec vidjeti kad se poredi sa drugom koja je ista kao i ona da je moja niza poprilicno.
pa zar nam niko nemoze reci nista vise o tonjenju ili bar neku skicu odakle dokle tone grad jer vec pocinjem dobijati fobiju razmisljajuci kako bi bilo da zgrada potone.
cupo znam da ti svoj nosinger svugdje strpas a znam i da znas gdje treba trazit informacije stoha nemoj da te
pliiiiz nadji nesto
bar koliko je ozbiljno ovo tonjenje kod mene a znas i kakva je situacija

01-04-2004 at 21:37 | Ukljuèi u odgovor
Bond007
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 25-01-2004
Lokacija: Sarajevo-Tuzla
Odgovori: 386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....


Strategija sirenja Tuzle prema Zivinicama nije tim putem prema termoelektrani pa onda preko Husina do Zivinica nego su se trebali probiti tuneli kroz Ilincicu i da se Tuzla razvija na Spreckom polju. Sad od toga nema nista Sprecko polje se izgraduje svakim danom individualnom gradnjom i to uglavnom bespravnom. A investicija probijanja Ilincice sada je neizvediva zbog finansijkih prilika nase opstine.

Sto se tice zone tonjenja ona je otprilike od skvera pa cijeli taj potez duz sjeverne magistrale tj pinge, i cijeli potez carsije, soni trg, pa do Tuzlanske banke i Suda. Izmjestanjem stare zeljeznicke stanice(to je bilo na onom prostoru gdje bi nekad bio cirkus) pojavila se ogromna atraktivna lokacija. Studijom ispitivanja tog lokaliteta utvrdeno je da i taj dio tone tako da nije pozeljnja gradnja na tom podrucju osim preko puta Suda gdje su utvdili mali stepen tonjenja. Tada se izgradila Tuzlanska banka, a onaj prostor do cipelica godinama je ostao prazan.

Primjetio sam da i Slatina na nekim mjestima tone recimo oko one zgrade gdje je planika, ali neki inzinjeri su mi rekli da ustvari Slatina ne tone nego da se slize tlo jer je tu bila nasuta zemlja pa su izgradene zgrade.

Ulica VI Bosanske brigade ne bih trebala da tone. To sto ste vidjeli da ima kuca sa puknutim zidovima to je zato sto nisu izgradeni od postojnih materijala nego su kuce koje su pravo stare, a ti materijali ne mogu da vjecno traju. Zato stare austro-ugarske zgrade pucaju zato sto prije zgrade nisu gradene od armiranog betona. Zato se morao strusiti stari hotel Bristol(Beograd) i Kameni sud u Turalibegovoj ulici na Korzu. Zato pucaju zidovi na svim ostalim zgradama u tom podrucju ukljucujuci i kino Centar. Ona nova zuta zgrada gdje je Euroherc i Bosburger njen konstruktivni sistem je od armiranog betona i ona ne moze da pukne. Ona je jako uvezana cak sam dobio podatak da je duplo ojacanja armaturom. Ako bi u tom podrucju doslo do potrese ona bi se mogla samo nageti kao kocka ali ne bi pukla ni u jednom djelu. Isti je slucaj i sa novom zgradom preko puta nje. Dobio sam informaciju da je u tom podrucju doslo do naglog opadanja tonjenja zato su se odlucili da u tom rizicnom podrucju u vrlo kratkom periodu izgrade 5 novih objekata( dva objekta u Bankerovoj, narandasta zgrada pored kino Centar, Euroherc zgrada i ona najnovija preko puta nje).

Sto se tice poteza pinge tu je stvarno rizicna gradnja. Najnoviji podatak je da je opstina odlucija izgradnju zgrade muzeja Tuzla preko puta stare biblioteke u onom malom parku kod kapije stare medrese. Taj potez prije nekoliko godina je tonuo sa sigurnoscu, a sada izvode nova ispitivanja i ako se pokaze da ne tone uslijedice izgradnja muzeja.

Na potezu stare zeljeznicke stanice znate da je izgradena ona nova zuta zgrada sa stklenim tornjem i pored nje je rezervisana lokacija kompleksa multipleks kina cija ce izgradnja da uslijedi u vrlo kratkom periodu. Znaci opstina ce u potpunosti da izgradi zonu tonjenja grada sa novim objektima i ako se oni upustaju u to znaci da se tonjenje smanjilo i da je gradnja bezbjedna. 


kad bi zivot bio san

sanjala bi na mom ramenu

da si kamen jedan dan

ja bih bio mac u kamenu
02-04-2004 at 00:04 | Ukljuèi u odgovor
Bond007
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 25-01-2004
Lokacija: Sarajevo-Tuzla
Odgovori: 386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Tuzla, tonjenje i mi.....


citat:
grofica wrote:
istina da su na slatini stanovi pojeftinili al neznam da li je zbog tonjenja a voljela bih i ja saznati jer sam kupila stan bas kod doma zdravlja a cupo mi je reko da je bas ta zgrada tone i moze se vec vidjeti kad se poredi sa drugom koja je ista kao i ona da je moja niza poprilicno.
pa zar nam niko nemoze reci nista vise o tonjenju ili bar neku skicu odakle dokle tone grad jer vec pocinjem dobijati fobiju razmisljajuci kako bi bilo da zgrada potone.
cupo znam da ti svoj nosinger svugdje strpas a znam i da znas gdje treba trazit informacije stoha nemoj da te
pliiiiz nadji nesto
bar koliko je ozbiljno ovo tonjenje kod mene a znas i kakva je situacija


Nemoj da se sikiras Slatina sigurno ne tone, a pogotovo ta tvoja zuta zgrada. Ja zivim na Slatini cijeli svoj zivot i uopste nisam zabrinut jer sam od ljudi iz te struke dobio informaciju da Slatina ne tone. To sto su stanovi pojeftinili nema nikakve veze sa tonjenjem. Uslijed odlaska brojnih ljudi(da ne spominjem nacionalnost)iz tog djela grada pojavio se veliki broj stanova za prodaju na Slatini. A sem toga ti stanovi su malo i ostarili. Slatina se gradila pocetkom ´70 godina da bi zadnja zgrada bila izgradena ´78. Cini mi se da je tvoja bila izgradena ´75 tako da su stanovi stari vise oko 30 godina u poredenju sa recimo Stupinama i Sjenjakom to je dosta starije. To je jedinio razlog. 


kad bi zivot bio san

sanjala bi na mom ramenu

da si kamen jedan dan

ja bih bio mac u kamenu
02-04-2004 at 00:12 | Ukljuèi u odgovor
Haj ba
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Odlican opis situacije, Admine. Nazalost potpuno tacan. Nadam se da ce nasa vlast da jednom shvati da ulaganje novca u ispitivanje tako necega nije uzaludno bacanje "naseg" novca. Mnogi proracuni koji su radjeni prije potapanja rudnika "Tusanj" se zasniva na obradi podataka koja je zastarila i uopste ne uzimaju u obzir mogucnost zemljotresa. Takodje i podaci koji su koristeni su zastarili. Niko u Tuzli ne koristi savremene programe za inzinjersku geologiju lezista. Puno srece svima koji plovite Titanikom koji se zove Tuzla...

21-04-2004 at 16:05 | Ukljuèi u odgovor
admin
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 10-09-2000
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 1966
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Preporucujem vam da procitate jedno zanimljivo razmisljanje dr.Edina Delica pod naslovom Spas ili uvod u katastrofu a odnosi se na potapanje Rudnika soli i problemima o kojima do sada nije bilo puno price.

21-06-2004 at 08:50 | Ukljuèi u odgovor
Necko
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 05-09-2002
Lokacija: Sarajevo
Odgovori: 1240
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Tuzla, tonjenje i mi.....

Jasno je da su se po ovom pitanju eksperti podijelili u dvije grupe. Jedna od tih je grupa sa Rudarsko geološkog fakulteta kojoj, sasvim sigurno, pripada i gospodin Delic. Nakon što sam proèitao tekst ostao sam blago zbunjen.
1. Kaže se: «Da se Rudnik soli Tusanj nalazi ispod nekih njiva, sume, ili barem da na povrsini iznad ne stanuje desetine hiljada ljudi,….”. Zašto nije data puna informacija gdje je rudnièka jama, jer se to zna sa preciznošæu na drugu decimalu. Ovako plasirana informacija prosjeèno upuæenog èitaoca vodi na zakljuèak da je, npr. Slatina iznad prostorija rudnika, a znamo da to definitivno nije.
2. Koliko znam u Poljskoj se potapanje vrši na gotovo identièan naèin, zašto nije spomenuto i njihovo pozitivno iskustvo.
3. Dalje, sve što je ovim tekstom reèeno je «poziv na analizu», ali samo analizu, niko od njih, koliko ja znam, nije ni pokušao dati rješenje problema, što je veoma èudno jer se radi o sve samim doktorima nauka, ekspertima što bi rekli. Šta nude kao alternativu potapanju rudnika Odlaganje radioaktivnog otpada, èuo sam (ne znam koliko pouzdano) da je i ovo bila jedna od opcija, ili možda zarada od novih «projekata» kako bi rudnik i dalje držali u životu. Poznato je da je svaki novi radni dan rudnika, pod prijašnjim uslovima, nosio ogroman rizik da slatka voda provali u prostorije rudnika, to bi definitivno bila katastrofa. Sa ovim rizikom smo živjeli godinama, niko od «eksperata» se nije javio sa konkretnim prijedlogom kako da se zaustavi eksploatacija soli (rudnik i slani bunari), radili su projekte za dati rudnik i, naravno, živjeli od toga. Grad je tonuo, sve je bilo «sigurno». Sad, kad se rudnik zatvorio (na naèin kako se to radi u Poljskoj), odjednom katastrofa. Poprilièno nelogièno .

17-01-2005 at 00:08 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 34
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Vjeène teme : Tuzla, tonjenje i mi..... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice