Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti


Cupo,sve ove price sam ranije citala ,gledala slike ,slusala o tome ,svaki put kazem necu vise ,hocu da taj maj nekako preskocim ali ne znam ni ja kako svaki maj ista prica .

Neki se u mene strah uvuce ,strah od smrti ,svega ,pa mislim kako je covjek mali ,mala mrva koji ne moze ni zamisliti kakva sudbina neke ili njega moze zadesiti .
Toliko borbe u zivotu ,toliko nerviranja oko nekih sitnica a sve nestane u trenu .
Stvarno se pocnem gubiti u tom silnom bezmislenoscu mnogo cega .
Cesto mislim na taj 25. maj ,nikad nisam Kapijim prosla da se ne sjetim sta je tu bilo ,sretnem nastavnika Harisa iz osnovne skole ,pa ga jedva pozdravim ,kcerka mu je poginula ,sretnem Irenu ,majku malog Sandra pa pognem glavu ,ne znam zasto ,kao da sam ja kriva sto je dijete izgubila.

Sjetim se da sam ja 25.maja bila trudna ,mjesec i po pred porod ,sjetim se kako su tu noc kola jurila prema Kapiji ,pomagali su ljudi ,davali su krv ,svi sjedinjeni u bolu za mladim Tuzlacima ,koji su lezali u bolnickom holu jedno do drugog.

Toliko je to zalosno da stvarno ne mogu shvatiti zasto se takve stvari desavaju .
Sudbina ,cudna sudbina je tako htjela da budu dole i oni koji nisu nikad izlazili a da odu bas par minuta prije granate oni koju su cesto tu bili ,da bas tada neki budu bolesni da bas tada nekome bude mrsko ,sve kao da je zapisano .

Moj djed ima obicaj reci ,ako volite pokazite tu ljubav ,ko zna hocemo li imati drugu priliku ,ne mrzite nikoga ,probajte ga shvatiti.
A kako ne mrziti ove koji su ovo mogli uraditi ?

e bas sam sad na dnu ,pozdrav svima


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
Nela
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 500
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Svaki put kad citav ove tekstove nemogu da spavam sve su mi slike pred ocima mladosti i meni dragih osoba i razmisljam ,sta bi da su oni sada zivi kako bi izgledali da li bi im se zelje u zivotu ispunile i sve tako u krug po citav dan sam opsjednuta ovim tekstovima.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995 


~-Zivot je najbolji fakultet, steta sto je smrt posljednji ispit.-~
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
Nela
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 500
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Neka pocivaju u miru...


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995 


~-Zivot je najbolji fakultet, steta sto je smrt posljednji ispit.-~
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti


Svaki put kad odem na Slanu Banju, nekakva je zlokobna tišina u èitavom kompleksu. Dopire do uha smijeh djece koja se igraju, ali je i on tih, izoblièen i strašan. Èini mi se da i on zna dokle treba da se èuje...
Èak i moja petogodišnja kæerka ušuti, pusti glavu i mirno hoda...Jednom me je upitala "imaju li oni svoju djecu?", nisam znala šta da joj odgovorim. Pomislila sam da djeca znaju bolje objasniti i reæi ono što mi mislimo...jednostavno, s malo rijeèi objasniti trenutak...
Hvala ti Cupo


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
Nela
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-04-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 500
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Znam tvoje lice,znam u srcu ko te nosi,znam da se sad umivas u krvlju,a ne u rosi.Svako zivi u tebi i gleda ljepote tvoje,sada je oruzje zakletva istine se ne boje.Znam zemljo moja oci tvoje razumijem sta hoce da kazu,ali neka ih neka ceka ih pravda stidice se oni sebe sto svoj narod lazu.Tvoje sume prepune su ljudi ima ljudi,a ima i zvijeri hoce zemljo Bosno moja hoce neko samnom da te dijeli.Moje srce ispunjeno tobom polovit ga nemogu i nece,jer dok ja zivim Bosno moja i za tebe bice srece.Tvoja djeca nemaju brizno djetinjstvo san na oci nemoze da im dodze nema ko vise da im prica bajke,ocevi ratuju,a strahuju majke.Krv je prosuta poljima i zemlja pije krv,ali je upiti nemoze svuda su lokve krvi suza nasom zemljom zebnja se pruza.Nema sela nema grada gdje nije pala smrtonosna granata.


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995 - ODLOMAK IZ DNEVNIKA 31.JUNI.1993.BOSNA... 


~-Zivot je najbolji fakultet, steta sto je smrt posljednji ispit.-~
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti


Znas Cupo ,nekad se pitam da oni koji su poginuli mogu da govore sta bi bilo to sto bi se njima svidjalo ,na koji nacin da ih se neko sjeti ,da ih spomene .
Gotovo svaki zlocin ,masakar koji se desio u ratu koristi se za skupljanje politickih poena ,pa nekada neko spominjanje bude i neukusno .
Ovo kako ti ovaj topic sredjujes ima mjeru i bas se vidi da si unio sebe, da to radis ono od srca , s emocijama .
Ne znam moze li se reci da su ove slike prekrasne ,obzrom sta je slikano ali jesu ,ja sam se najezila dok sam sve pregledala .
Svaka ti cast i na slikama i na hrabrosti ja gore ne bih smjela nocu proci .

Naka slika ,neka vide oni koji se nekada prave coravi .


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
lutalica
Nivo: Forumas sa iskustvom

Registriran(a): 11-09-2002
Odgovori: 143
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User Visit Homepage
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Pozdrav Cupo tebi, i ne mogu ti napisati koliko sam ti zahvalna (a i mnogi ovdje na forumu) na tvom nesebicnom trudu, zalaganju i jednostavnoj ljudskoj dobroti koju si ulozio u ovu temu. Tvoje slobodno vrijeme i sav ovaj trud je neprocjenjiv i zaista jos jedno neizmjerno HVALA


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Danas se gradjanima BiH kao i Tuzle obratio omladinski parlament Tuzla. Omladinski parlament je uputio konkretan zahtjev vladi Bosne i Hercegovine od kojih se zahtjeva da se masakr koji se dogodio na Kapiji otrgne od zaborava i da se jasno i glasno kazu imena pocinoca tog kaznenog djela u kojem je stradao 71 mladi tuzlak. Dalje se kaze, krajnje je vrijeme da se stane u kraj srpskim medijima koji i dalje propagiraju laz i neistinu o zlostavljanju Srba u Tuzli. Konkretan primjer Bijeljinska televizija. I da se konacno kazne oni koji su pocinili zlocin na Kapiji.

Udruzenje zena Tuzla takodje se oglasilo saopstenjem za javnost u kojem se kaze: Umrli su samo zato sto su htjeli da zive. Pitamo Zasto Zasto jos niko nije kaznjen za taj cetnicki masakr nad omladinom Tuzle. Na kraju saopstenja se navodi da se vise nikad i nikome ne dogodi Kapija.


U Tuzli se u povodu tragicnih dogadjaja na Kapiji odvija niz memorijalnih aktivnosti kao sto su sahovski turnir na Kapiji, memorijalni plivacki turnir u cast rahmetli Samira Ciraka kao i stonoteniski turnir u cast rahmetli Elvisa Alagica.

Za 28 i 29 maj biciklisticki klub Zmaj od Bosne najavljuje memorijalnu utrku ulicama Tuzle poznatiju pod nazivom 25.maj u cast poginule mladosti.

ovako je Kapija izgledala prije 9 godina







[Edited by cupo on 24-05-2004 at 19:51 GMT]


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Kapija veceras




IN MEMORIAM

25.05.1995 - 25.05.2004


Tacno prije 9 godina, na danasnji dan 25.05.1995 godine dogodio se nezapamceni zlocin u Tuzli. Srpsko.crnogorski agresor, Karadzicevi fasisti, Mladicevi chetnici nazovimo ih kako god sem ljudi, su na Tuzlu u 20:55 minuta sa lokaliteta Ozrena ispalili granatu na tuzlansko korzo tacnije na sastajaliste mladih poznatije pod imenom Kapija. Cetnicka granata ubila je 71 gradjanina Tuzle a preko 150 ranila. Prosjek godina poginulih je bio 3-30 godina. Ni tako mrtvima, chetnici nisu dali mira da se sahrane dostojanstveno. Dzenaze i sahrane ubijene mladosti obavljene su u ranu zoru jer zvijeri sa brda nisu dopustile da se ljudski sahrani ono sto je ne ljudski ubijeno.

Dan 25.5 1995 dan koji smo decenijama slavili i pamtili kao Dan mladosti bice pamcen kao dan zalosti.

Danas u Tuzli i suza postaje rijec, jer jedino se njome moze iskazati bol za mladim nasilno oduzetim zivotima nasi bliznjih, sinova i kceri, brace i sestara. Jedino ta iskrena suza danas moze govoriti o smrti u nasim srcima, o teskoj spoznaji da cemo sutrasnji, prekosutrasnji i svaki drugi dan buditi se i biti-usamljeni za komad duse, dio srca, za jednu mladost i ljepse sutra. Djeci podarimo zivot, sate, dane, mjesece i godine roditeljske paznje i ljubavi. Bdijemo nad njima, cuvamo ih kao zjenicu oka, kao svjetlost bez koje zivot nema smisla..Zar uopste moze da se pojavi neko i da uz dopustenje tzv. Covjecansta unisti tu svjetlost jednog mladog zivota.? Zar je ikome dopusteno, zar iko smije i moze da uzima pravo na zivot?

Moze, i to je ono sto ovaj narod nikada nece zaboraviti i oprostiti. A ova bol ce stici svakog ko to pred Bogom zasluzuje













[Edited by cupo on 25-05-2004 at 01:42 GMT]
Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

neka im je rahmet dusama


Ovaj post je premjesten sa topica Re: Tuzla 15.05.1992/Tuzla 25.05.1995
26-01-2005 at 23:33 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 12
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Vjeène teme : Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice