Info: Ovo nije bogomolja, ovo je samo forum, ovdje ne vaze pravila ponasanja kao za njih ali je uljudnost i tolerancija pozeljna. Ovdje se raspravlja o religijama i filozofiji, ali forum nije vjerski ni filozofski i ne pripada ni jednoj religiji, ni jednoj filozofiji.


FORUM : Religija i filozofija : SMRTNA KAZNA
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
saljefura
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 30-10-2001
Odgovori: 760
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: SMRTNA KAZNA

citat:
Dea wrote:
Danasnji svijet je jedan veliki poligon manipulacija, a da sam ne bi bio jedan od hiljada dnevnih manipulatora moras u javnom istupu, kakav god on bio, biti precizan.
Ako npr. postiras ovakve slike onda moras tacno da kazes ko je osudjenik i za sto je osudjen.Pored slike njegove egzekucije trebas postaviti slike njegovih zrtava ili zlodjela.


Slika 1 - Homoseksualac,
Slika 2 - Ubio sudiju
Slika 3 - Homoseksualci

citat:

U politickom smislu kontra Iranu je uvijek Amerika, pa bi porad ovih slika bilo prilicno priloziti i koju njihovu giljotinu, da vidimo kako to Ameri rade.


Ameri su daleko od cvjecki - oni to malo zamaskiraju; koktel od Sodijum Thiopental-a, Pancuronium Bromida i Kalijum Hlorida (Wikipedija)- zaspes i ne probudis se. Metodi mozda variraju (Iran/USA) ali je princip isti - uzimanje ljudskog zivota. Jedina stvar po cemu su Ameri bolji od Irana po ovom pitanju jeste sto imaju prilicno efikasan sudski sistem i fakat moras dobro naorati da te smaknu. U vecini USA drzava moratorij je stavljen na smrtonosnu injekciju dok sacica debilskih/kaubojskih drzava (Texas, Florida) jos uvijek smicu ljude bez pardona.
citat:

Ali kad pominjes serijat, rijec je o jako komplesknom zakoniku.Ni po serijatu nimalo nije jednostavno osuditi nekoga na smrt.
Prije svega moras imati zive ´svjedoke´(da ne govorim detaljno o broju i njihovom karakteru) koji 100% potvrdjuju zlocin.


Ma da, dovoljno je biti moralni devijant da visis sa Tehnogradovog krana. Haman nema vise homoseksualaca u Iranu .
citat:

Hajde reci gdje je sad ona austrijska gnusoba o kojem je skoro cijeli svijet brujao? Mozda u nekom sanatoriju jer se nista ne govori o sudjenju...

Gdje god da je, dobice sudjenje sa porotom, sudijom i pravima na zalbu a ne zakon zasnovan na knjizi pisanoj prije 1600 godina koja ce biti tumacena po zeljama Mule pripisanog sudjenju.

Dea, mozemo ovako do beskraja - ocigledno se jako razlikujemo u mnogim drustvenim/moralnim nacelima.Niti cu ja tebe ubjediti da je smrtna kazna drustveno i moralno neprihvatljiva, niti ces ti mene ubjediti da je OK smaknuti nekoga iz bilo kojeg razloga. Ostaje nam da se prepucavamo o nekim drugim stvarima .

Za kraj, postiram jednocasovno predavanje jednog od najvecih svjetskih autoriteta po pitanju smrtne kazne - Davig Garland. http://youtube.com/watch?v=lsR00rh5IcY&feature=PlayList&p=4AD03EA298A32AC1&index=0

Cao
02-06-2008 at 04:32 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: SMRTNA KAZNA

citat:
ROB wrote:

Kazna ovosvjetska u tom smislu je automatski smanjenje kazne na iducem ..""Zbog toga smo Mi propisali sinovima Israilovim: ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne èini - kao da je sve ljude poubijao; a ako neko bude uzrok da se neèiji život saèuva - kao da je svim ljudima život saèuvao. Naši su im poslanici jasne dokaze donosili, ali su mnogi od njih, i poslije toga, na Zemlji sve granice zla prelazili."
(Al-Maida:Trpeza, 32),
-"Kazna za one koji protiv Allaha i Poslanika Njegova vojuju i koji nered na Zemlji èine jeste: da budu ubijeni, ili razapeti, ili da im se unakrst ruke i noge odsijeku ili da se iz zemlje prognaju. To im je poniženje na ovom svijetu, a na onom svijetu èeka ih patnja velika"
(Al-Maida:Trpeza, 33)..A de da vidim ko bi osaburio i oprostio...Opet velim nedao Allah takvog iskusenja ko porodici ubijenih....


Bože dragi, kako meni silno idu na živce ovi što ne znaju ni šta èitaju.

Kaže:

"...ako neko ubije nekoga koji nije ubio nikoga, ili onoga koji na Zemlji nered ne èini - kao da je sve ljude poubijao..."

GDJE ti viðe ikakvu potvrdu svojim stavovima? Je li ti to namjerno pogrešno tumaèiš savršeno slovo ili si prirodno glup? Gdje je tu poziv na šerijatsko ludilo ubijanja ili na linèovanje? Ono što si ti naveo govori protiv ubijanja kao takvog, ukljuèujuæi i verziju ubijanja koju ti propagiraš, a ni u èemu ne poziva na institualizaciju šerijatskog zakona. Šta tu nije jasno? (Osim, naravno, što nit imaš pojma ni šta èitaš ni šta prièaš, dakakako.)

Što se tièe tvog drugog citata, mislim da si namjerno zaboravio da staviš i drugi dio citata koji kaže:

"ali ne i za one koji se pokaju prije nego što ih se domognete! I znajte da Allah prašta i da je milostiv."

Hajde što manipulišeš Svetom Knjigom da se u vezi neèega iluzornog raspraviš sa nekim anonimusom preko foruma, time srozavajuæi Svetu Knjigu na svoj nivo gluposti, ali me pravi strah fata kad pomislim kako bi iskoristio nevinu rijeè božiju da imaš kakvu vlast.

Helem, ovim drugim "zaboravljenim" citatom, ta predhodna kazna pada u vodu, jer prijestupnicima ostaje da se pokaju, plus, kao što i sam kaže na kraju, do Boga je da odluèi šta i sa onim koji se nisu pokajali i sa onim koji se jesu pokajali.

Što se tièe sabura i oprosta, i èinjenice da ti kažeš da ne bi ni oprostio ni osaburio, dozvoli da te podsjetim da se sa takvim stavovima uopšte ne uklapaš u muslimanska kulturološka shvatanja svijeta koji nas okružuje. Upravo JESTE muslimanski presaburiti i oprostiti. Sama rijeè islam potièe od arapske rijeèi "Aslama" što znaèi prihvatiti, povinovati se, predati se... Ne znam odakle ti uopšte ideja da je osveta naèin na koji se razraèunava sa takvim situacijama?! Jesil ti siguran care da si ti uopšte musliman?


[Edited by besmir on 02-06-2008 at 05:28 GMT]
02-06-2008 at 05:12 | Ukljuèi u odgovor
besmir
Nivo: Guest
IP: Maskiran


icon Re: SMRTNA KAZNA

Što me èojk izpizdi sabahile.

Bog je apsolutno biæe koje ima apsolutnu kontrolu nad našim životima i od njega sve potièe. Ako smo debela žena koja pati od povišenog krvnog pritiska i kolesterola i kojoj neki seoski efendija kaže da je gojaznost protiv Boga i ako ona, bojeæi se Boga, usljed tog saznanja smrša do anereksiènosti i naposlijetku i umre, to je NAŠA SLOBODNA VOLJA PRI INTERPRETACIJI, i nema NIKAKVE VEZE sa Bogom, apsolutnim biæem kojemu je ÆEJF bio da nas sve stvori i koji NAS SVE VOLI i kojem smo svi prevashodno zabavni, jer da nismo otišli bismo u... Honduras davno, davno, davno.

Èuvajte se dragi ljudi pogrešnih tumaèenja božje rijeèi sebe radi, to je bogohuljenje zaboga miloga! Sve ja to znam i razumijem i kriza je i moralna i finansijska i fukare su na vlasti, i netaktiènost je današnja diskrenost, i sve to ide na živce, i sve to stvara nesigurnosti, i tako je lako poèeti mrziti i neargumentovano kriticizirati, ali i Rijeè je vrlo jasna, a i valjda nam je svima genetski isprogramirano da znamo šta je u redu, a šta nije u redu, valjda nas eto taj razum i ta slobodna volja odvajaju od hajvana, valjda smo im zbog toga superiorni.

Jeste da nam je kao muslimanima obeæan vjeèni život, pa smo postali malo bahati kao da je zagarantovan svima, ali prva poruka Kur´ana je "iqra" ili èitaj, obrazuj se, budi pametniji... Bit muslimana od istoka do zapada, od juga do sjevera, je postala da smo laprdala najobiènija zaljubljena u zvuk vlastitog glasa bez obzira kakve rijeèi i u kojima kombinacijama sklapali. Recite "ne" tom trendu, uzdignite se nad neznanjem i "iqra." ;cmok

[Edited by besmir on 02-06-2008 at 05:31 GMT]

02-06-2008 at 05:27 | Ukljuèi u odgovor
ANABELA
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 30-07-2007
Lokacija: na kraju svijeta
Odgovori: 3827
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

Iako sam ZA smrtnu kaznu...slazem se s Besmirom...
Postoji jedan hadis koji kaze da je jedan covjek ubio 99 ljudi i dosao jednom covjeku od vjere i pitao ga da li ce mu biti oprosteno ako se pokaje...Kaze ovaj "nece,kako ce biti poslije toliko ubistava"...A ovaj i njega ubije...I poslije ode kod jos jednog i pita ga isto...A ovaj mu kaze "naravno da ce ti biti oprosteno ako se od srca pokajes...Bog je milostiv i on oprasta svakom ko se uistinu pokaje...Necu dalje govorit o tome sta je bilo jer nije sad bitno...
Bitno je to da se covjek moze pokajat i da ce mu Bog oprostit...
A da li se on zaista kaje, njegov je obracun s Bogom...
Ubice, siledjije, manijaci ...rijetko kad se koji od njih pokaje...sto se njih tice, ja sam za strogu kaznu...pa ne znam bas da li za smrtnu u svakom slucaju, zavisi od tezine zlocina...
Ali sto se tice serijeta, oprezno...
Jedan hadis kaze: dosao jedan kod imama i kaze:ako me jedan napadne i odsjece mi ruku pa pobjegne na drvo i izgovori sehadet, smijem li ga ja ubiti..."Ne smijes, odgovori mu imam, jer ako ga ubijes ti ces biti isto sto je i on BIO..."
Nisam doslovce citirala ali je sustina ista..Covjeka nemozes ubiti cak ako je tog istog momenta, tu pred tobom primio islam...i ako se pokajao... 


Ako ti je svejedno gdje si, onda se nisi izgubio...
02-06-2008 at 07:56 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

Pitanje smrtne kazne se ne bi smjelo vezati za religiju.Znamo šta svete knjige govore o oduzimanju života.Da li monstruma ostaviti u životu pa da se pati u zatvoru ili ga za nedjela pogubiti, svako ima svoje mišljenje o kome je zdrava rasprava kao i za sve, potrebna ali bez uplitanja svetih knjiga i religije! 


Sve je super i sve je za 5!
02-06-2008 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
ROB
Nivo: Forumski vuk
Ama nemerem nepravde...

Registriran(a): 23-12-2006
Odgovori: 809
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

Uh..sta da napisem a da se ne ogrijesim...?
BH Merhamet kojem smo uceni gooodinama je zavrsen,djecko Besmir,ne manipulisem rijecima Uzvisenog,jer ako si toliko zahtijevan da ti se pojasne ti navedeni ayeti onda bujrum,poslusaj tefsir i zakljucak vise osoba na te rijeci koji su priznata ulema..a druga stvar ...to nije moj i tvoj domen...niti pravo po sopstvenim zakljucima da govorimo...al posto vidim da si dobra dusa (a kleo te ne bih pusti jalijasha ),razmisli sta bi bilo kad bi bilo,da se desi sto se drugom desava i dan danas,ljudski zivot je najjeftiniji za dat a najskuplji za odrzavat!Nebih volio da te vidim u toj poziciji da npr.neki idiot ubije nekog tebi dragog insana il da ti siluje neku mili zensku osobu a da ti (fisebilillah) oprostis !Jer oprost je dozvoljen ali nezaboravi i da je kazna jos na ovom svijetu dozvoljena a da se time nista od iduceg svijeta ne gubi...naprotiv..kako rekoh ...olaksava se kazna iduceg svijeta pociniocu..Allah opet najbolje zna...!
Dalje ne bih komentarisao ijednu tvoju rijec...ponavljam..samo..svi su sistemi isprobani..haj ako si toliko saburli...osaburi na ovosvjetskim uzicima i fisebilillah mijenjaj navike i potrebe koje si imao dosada i priznaj eto serijat,zivi ga jer ce bit vrlo smijesno da ti kao "poznavaocu" te tematke prakticiranja islama i sprovodjenja serijatske kazne(koja je usput budi receno i u prijasnjim Objavama dozvoljena i spominjana!!)pojasnjene u Qur´an-u,znaci bice smijesno da ti kazem da je obaveza onih koji su predani Allahu (prev,prim."islam"),da sprovode ,zive i bore se da Njegova rijec i Njegov zakon bude iznad SVEGA!!Te da musliman nemoze zanegirati to i staviti bilo sta u prvi plan mimo toga,pa tako ni ljudiskim aktima i paragrafima odredjene kazne!
Al nek si ti meni ziv i zdrav!  


http://www.quranmiracles.com/BOSANSKI/
02-06-2008 at 12:25 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

ne zasluzujemo majku geju,i samo iz tog razloga sve sto pomaze majcici zemlji ja se slazem...
jedina zabiljezena vrsta koja unistava ,kako pripadnike svoje vrste,tako i druge zivotijnjske vrste,takodje i prirodu i sve njene resurse,je homo sapiens.
nanosi stetu planeti u svakom pogledu,i razara je u svakom pmogucem pogledu i znacenju.
prema tome,,licemjerno je cak i raspravljati o smrtnoj kazni kad smo mi u stvari svi za nju,i na ovaj ili onaj nacin je podrzavamo.jer svaki put kad kupimo novi mobitel,tv,pc,osudili smo neke uboge jadnike na smrt u jamama u africi.svaki put kad poklnimo nasoj voljenoj osobi neki plemeniti ili dragi(metal,kamen)osudii smo nekoga na smrt.proizvedemo cigaru,neko ce umrijet,napravimo oruzje neko umire kao direktna posljedica naseg rada...
a de nemoj to sve koristit,i zivi ko pustinjak,sipak.prema tome,davno smo mi svi pristali na masovnost i normalnost postojanja smrtne kazne kao takve.
i ovo nije moralisanje ili lelemudanje,to je jednostavno tako.ako cemo ko duska jurisic posteno govoreci

02-06-2008 at 14:57 | Ukljuèi u odgovor
halosvabija
Nivo: Forumski doajen
nisam pri sebi

Registriran(a): 24-03-2006
Lokacija: svabija
Odgovori: 7386
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

meni nije jasno ono o homosexualcima?? je li to bio njihov jedini grijeh pa su objeseni,ili


a sad nosim kako mi ga skroje,<br /><br />

po meni se nista nece zvati
02-06-2008 at 15:49 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

Primus /prema tome,,licemjerno je cak i raspravljati o smrtnoj kazni kad smo mi u stvari svi za nju,i na ovaj ili onaj nacin je podrzavamo./

Ovom konstatacijom se doista zelim odmaknuti od religijskih uputa i postaviti problem realno, i to na osobnu ravan.
Eto rat je bio kod nas a ratuje se i dalje po svuda.Ljudi kazu drugo je rat, ali i nije bas, imajuci u vidu njegovu rasprostranjenost...I evo tebe, imas na nisanu tipa koji ce raketom zasigurno ubiti desetke nevinih.On ce to isto ponoviti za nekoliko sekundi ukoliko mu brzo ne presudis - hoces li ili ne, i da li je to uopste smislena dilema?
Ali eto neka je to ratno stanje i neka nije puna normala...Uzmimo onda primjer da padnete u ruke manijaku koji ce vas sigurno ubiti sa zadovoljstvom.Jedino sto u kratkom preostalom vremenu mozete uciniti je da javite nekom od prijatelja da likvidira vaseg ubojicu.Vasa uvjerenja su potpuno pacifisticka, no ne mozete se dzelatu prepustiti bez najmanjeg otpora.Sem toga bilo bi jako sebicno ne misliti na druge, jer taj tip - ukoliko ne bude zaustavljan - sa istim zadovoljstvom ce nastaviti da ubije nevinsca poput vas.
I onda se ponovo vracamo na pocetne rijeci
forumskog kolege koje ukazuje na stvarnu organizaciju ovog dzungla-svijeta i na pitanje iskrenosti prema samom sebi.

[Edited by Dea on 03-06-2008 at 00:52 GMT]

02-06-2008 at 22:51 | Ukljuèi u odgovor
Dea
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 26-12-2005
Lokacija: IRI
Odgovori: 4162
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: SMRTNA KAZNA

Malo cu pojasniti.
Naime, do sada smo uglavnom raspravljali o sudskom tj. institucionalnom izricanju smrtne kazne i izjasnjavali se za ili protiv.
No, primarno pitanje je ima li covjek pravo dosuditi smrtnu kaznu drugom covjeku?
O predpostavljenim slucajevima koje sam navela trebaju se izjasniti oni koji su protiv smrtne kazne

03-06-2008 at 20:01 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 15
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: eurovafel, jami, kiki, Kiseljak_71, mikiba/mirsad.baralic, RASKO, suzana, TlrgoCeme
FORUM : Religija i filozofija : SMRTNA KAZNA New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice