Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kablovska televizija(all-about)
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
kokobil
Nivo: Forumski doajen
ribar

Registriran(a): 08-11-2006
Odgovori: 10228
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
smirnof wrote:



Nisam ja sam iz TZ.




Kako to, moji Zivinicani jos dalje rade?
04-09-2008 at 19:26 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
smirnof wrote:
Prica je pocela kada su radnici obavljali sve svoje radne obaveze, sve do dolaska Muhameda Tokace!! koji je obecao da nijedan radnik nece biti otpusten
E danas se desilo da su svi radnici koji su radili do njegovog dolsaka u firmi otpusteni! jer su tehnoloski visak!
Prvo je krenulo sa planom da maltretiraju radnike da napuste firmu sami, ali izgleda da nisu uspjeli! pa je plata pocela da kasni! pa je vise i nema!
Zasto nas krade? sta li su njemu radnici skrivili?
pa nisu ni na taj nacin uspjeli! pa je plata umanjena na minimalac od 410KM! pa nisu ni na taj nacin nista postigli! jer ljudi nemaju od cega da zive i moraju da rade! pa su na kraju otpusteni!
Ljudi koji su ostali u firmi su njegova rodbina! doveo je ljude koje neznaju nista o tom poslu! brata, bratica, kcerku, amidzica, tecica i njihove ljepse polovice... nema covjeka iz Tuzle!!! koji se po citav dan vozaju i uzivaju!
sa obzirom da nije nijedna marka ulozena u firmu u zadnja 2 mjeseca, a bacaju novce stampajuci letke svakih 15 dana po 15.000 primjeraka umjesto da uplate socijalno i zdravstveno! ili barem punu platu, koja je definisana u ugovoru!
Samo da Vam pokazem da nije cvjecka! kao sto svi misle... samo uzima i nesta neda.

[Edited by smirnof on 03-09-2008 at 11:24 GMT]


Nebitno radi li se o privatniku ili drzavnoj firmi, postoji prvo zakon o radu, kolektivni ugovor i ugovor o radu prema kojima su definisana pravila, dalje ima sindikat kao sredstvo zastite prava radnika. Ako je na bilo koji nacin povrijedjen radnik i ugovor o radu na osnovu ostalih papira, radnik ima pravo tuzbe. Naravno za sve to treba imat .uda i kolektiv svjesnih ljudi i preduzeti potrebne korake. Imaju granski sindikati u Tuzli u kojem se moze dobiti pravna podrska, savjet, ali i za to trebaju .uda.... Ako je otkaz dat bespravno i protiv ugovora proces na sudu moze trajat koliko hoces ali na kraju presuda ide u radnicku korist i poslodavac je duzan uvezat radni staz, isplatiti plate,kamate, i vratiti na posao makar i poslije 17 godina. Normalno i za to trebaju .uda, znam, ali za koga ces se borit ako ne za sebe i svoju porodicu, pa se vi svi otpusteni radnici nadjite u ovoj prici. Dokle god se budete povlacili kad ste u pravu kao i u ostalom i sve u zivotu, politika i nasa vlast na primjer, dotle cete biti donji. Nemojte me pogresno shvatit nije mi drago sto ste dobili otkaze ali ima tu i vas podobro.

Pa kaze "OTPOR.............."
 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
05-09-2008 at 08:28 | Ukljuèi u odgovor
THALES
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 02-06-2006
Lokacija: Tuzla - Zapad
Odgovori: 490
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
zeus wrote:


Nebitno radi li se o privatniku ili drzavnoj firmi, postoji prvo zakon o radu, kolektivni ugovor i ugovor o radu prema kojima su definisana pravila, dalje ima sindikat kao sredstvo zastite prava radnika. Ako je na bilo koji nacin povrijedjen radnik i ugovor o radu na osnovu ostalih papira, radnik ima pravo tuzbe. Naravno za sve to treba imat .uda i kolektiv svjesnih ljudi i preduzeti potrebne korake. Imaju granski sindikati u Tuzli u kojem se moze dobiti pravna podrska, savjet, ali i za to trebaju .uda.... Ako je otkaz dat bespravno i protiv ugovora proces na sudu moze trajat koliko hoces ali na kraju presuda ide u radnicku korist i poslodavac je duzan uvezat radni staz, isplatiti plate,kamate, i vratiti na posao makar i poslije 17 godina. Normalno i za to trebaju .uda, znam, ali za koga ces se borit ako ne za sebe i svoju porodicu, pa se vi svi otpusteni radnici nadjite u ovoj prici. Dokle god se budete povlacili kad ste u pravu kao i u ostalom i sve u zivotu, politika i nasa vlast na primjer, dotle cete biti donji. Nemojte me pogresno shvatit nije mi drago sto ste dobili otkaze ali ima tu i vas podobro.

Pa kaze "OTPOR.............."



Jeste zeus, ali po statutima sindikata, sindikalnu zaštitu mogu uživati samo èlanovi sindikata. Da li su radnici Elta-MT bili èlanovi nekog sindikata? Da li su plaæali èlanarine i tako to? Da li su imali potpisane ugovore o radu? Ma kakav kolektivni ugovor kod privatnika? Ja koliko znam kod privatnika dodješ da radiš i radiš sve dok ti ne kaže sutra nema potrebe da dolaziš. Ne znam, da su bili zaposleni u društvenoj firmi ili negdje u državnoj administraciji, pravna bitka bi bila moguæa, ali ovako mislim da bi ljudima bilo najbolje da prebole "nepravdu" i traže sebi drugi posao.
Uz puno razumijevanje ovih radnika ( imam jedan takav sluèaj kod kuæe ), mislim da je sama definicija "privatnog" biznisa, takva da je vlasnik preduzeæa slobodan raditi šta i kako hoæe u SVOM preduzeæu. Pa ako je hirovit, to je njegova stvar i njegova poslovna vizija. Ako mu preduzeæe nije profitabilno niko ga ne može prisiliti da drži i plaæa radnike.
 


You land a million planes safely, then you have one little mid-air and you never hear the end of it ...

Air Traffic Controller, New York TRACON, Westbury Long island.
05-09-2008 at 09:28 | Ukljuèi u odgovor
debian -help
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 05-09-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: otpusteni radnici Elta-mt

U pravu si smirnof, ja imam prijatelja koji jos uvijek radi tamo a trazi sebi drugi posao (on nije dobio otkaz). Kaze da nije dobio platu, 2 topla obroka i prica kako je situacija na poslu toliko napeta da to nije zdravo raditi, ma seljacka posla. Uz tebe sam smirnof

05-09-2008 at 10:20 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: otpusteni radnici Elta-mt

tokaca tokaca,zalosno....
radnicima sucut, i nada da ce iduci posao biti bolji a sef pravedniji i humaniji.

05-09-2008 at 12:05 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
THALES wrote:


Jeste zeus, ali po statutima sindikata, sindikalnu zaštitu mogu uživati samo èlanovi sindikata. Da li su radnici Elta-MT bili èlanovi nekog sindikata? Da li su plaæali èlanarine i tako to? Da li su imali potpisane ugovore o radu? Ma kakav kolektivni ugovor kod privatnika? Ja koliko znam kod privatnika dodješ da radiš i radiš sve dok ti ne kaže sutra nema potrebe da dolaziš. Ne znam, da su bili zaposleni u društvenoj firmi ili negdje u državnoj administraciji, pravna bitka bi bila moguæa, ali ovako mislim da bi ljudima bilo najbolje da prebole "nepravdu" i traže sebi drugi posao.
Uz puno razumijevanje ovih radnika ( imam jedan takav sluèaj kod kuæe ), mislim da je sama definicija "privatnog" biznisa, takva da je vlasnik preduzeæa slobodan raditi šta i kako hoæe u SVOM preduzeæu. Pa ako je hirovit, to je njegova stvar i njegova poslovna vizija. Ako mu preduzeæe nije profitabilno niko ga ne može prisiliti da drži i plaæa radnike.



Imas ti tu donekle pravo privatna firma i sad ja sam tu i vedrim i oblacim, jeste teze nego u drustvenoj, ali i privatna firma ima da radi po zakonima, nas narod prihvata da radi pod svim uslovima i nista ne potpisuje, ne organizuje se u svoju zastitu i sve tako, ali nista od toga nije opravdanje. I sam sam bio u situaciji, ja u minusu 16000KM, bez posla dolazim u TVT, probni rad nista potpisano,nikakvog zakona, sindikata, ljudiii ni za lijeka, svi hude duraju, onaj direktor, ni ime mu nisam zapamtio, hralja, dere se ponizava, omalovazava sve redom, tiranin, a outdated u tom poslu. Znas koliko sam izdrzao, 20 dana. Jedan dan samo nisam dosao vise tu. NESH MENE.
Da su svi takvi i ne daju na sebe, ko bi tim dicnim privatnicima-kobajagi biznismenima radio.
Primjer otpora, evo sad KBR placa, mizerija jedna, da ti se zgadi. Kazu samo su kosovari, svi djuture dosli u Hjuston, bili tamo malo vidili rodbinu i prijatelje, Hutersi i tako to, natjerali KBR da to sve plati i na kraju nisu potpisali ugovor na taj jad i cemer i nazad vec kupljenim povratnim kartama.
Tako treba, kod nas narod ne zna kazat NE ili DOSTA ili NECES ili NECU, isto tako ne zna kazat MOGU, HOCU JESAM....meni je zao ali tako je. 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
05-09-2008 at 16:25 | Ukljuèi u odgovor
2003
Nivo: Novi forumaš

Registriran(a): 14-08-2008
Lokacija: tu sam
Odgovori: 30
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
zeus wrote:


Imas ti tu donekle pravo privatna firma i sad ja sam tu i vedrim i oblacim, jeste teze nego u drustvenoj, ali i privatna firma ima da radi po zakonima, nas narod prihvata da radi pod svim uslovima i nista ne potpisuje, ne organizuje se u svoju zastitu i sve tako, ali nista od toga nije opravdanje. I sam sam bio u situaciji, ja u minusu 16000KM, bez posla dolazim u TVT, probni rad nista potpisano,nikakvog zakona, sindikata, ljudiii ni za lijeka, svi hude duraju, onaj direktor, ni ime mu nisam zapamtio, hralja, dere se ponizava, omalovazava sve redom, tiranin, a outdated u tom poslu. Znas koliko sam izdrzao, 20 dana. Jedan dan samo nisam dosao vise tu. NESH MENE.
Da su svi takvi i ne daju na sebe, ko bi tim dicnim privatnicima-kobajagi biznismenima radio.
Primjer otpora, evo sad KBR placa, mizerija jedna, da ti se zgadi. Kazu samo su kosovari, svi djuture dosli u Hjuston, bili tamo malo vidili rodbinu i prijatelje, Hutersi i tako to, natjerali KBR da to sve plati i na kraju nisu potpisali ugovor na taj jad i cemer i nazad vec kupljenim povratnim kartama.
Tako treba, kod nas narod ne zna kazat NE ili DOSTA ili NECES ili NECU, isto tako ne zna kazat MOGU, HOCU JESAM....meni je zao ali tako je.


Svaka cast apsolutno se slazem sa gore navedenim
 


zuuum...zuuummmm...boc
06-09-2008 at 16:51 | Ukljuèi u odgovor
indijana
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 20-05-2008
Lokacija: Paradise city
Odgovori: 7483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
zeus wrote:


Imas ti tu donekle pravo privatna firma i sad ja sam tu i vedrim i oblacim, jeste teze nego u drustvenoj, ali i privatna firma ima da radi po zakonima, nas narod prihvata da radi pod svim uslovima i nista ne potpisuje, ne organizuje se u svoju zastitu i sve tako, ali nista od toga nije opravdanje. I sam sam bio u situaciji, ja u minusu 16000KM, bez posla dolazim u TVT, probni rad nista potpisano,nikakvog zakona, sindikata, ljudiii ni za lijeka, svi hude duraju, onaj direktor, ni ime mu nisam zapamtio, hralja, dere se ponizava, omalovazava sve redom, tiranin, a outdated u tom poslu. Znas koliko sam izdrzao, 20 dana. Jedan dan samo nisam dosao vise tu. NESH MENE.
Da su svi takvi i ne daju na sebe, ko bi tim dicnim privatnicima-kobajagi biznismenima radio.
Primjer otpora, evo sad KBR placa, mizerija jedna, da ti se zgadi. Kazu samo su kosovari, svi djuture dosli u Hjuston, bili tamo malo vidili rodbinu i prijatelje, Hutersi i tako to, natjerali KBR da to sve plati i na kraju nisu potpisali ugovor na taj jad i cemer i nazad vec kupljenim povratnim kartama.
Tako treba, kod nas narod ne zna kazat NE ili DOSTA ili NECES ili NECU, isto tako ne zna kazat MOGU, HOCU JESAM....meni je zao ali tako je.


Druže, dosta si u pravu izuzev da onima koji moraju (pordica, djeca i sl), ovi samozvani "kapitalisti" sve skroje i tako je kako oni kažu.Za otpor sam uvijek za, ali u truloj sredini, gdje si na kraju uvijek donji, treba dobro razmisliti prije otpora.Nekome je 100 ili 200 KM pitanje da li æe taj mjesec živjeti iole normalno ili gladovati.
 


Sve je super i sve je za 5!
06-09-2008 at 16:56 | Ukljuèi u odgovor
zeus
Nivo: Forumski vuk
OSTAR

Registriran(a): 01-09-2005
Odgovori: 871
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
indijana wrote:


Druže, dosta si u pravu izuzev da onima koji moraju (pordica, djeca i sl), ovi samozvani "kapitalisti" sve skroje i tako je kako oni kažu.Za otpor sam uvijek za, ali u truloj sredini, gdje si na kraju uvijek donji, treba dobro razmisliti prije otpora.Nekome je 100 ili 200 KM pitanje da li æe taj mjesec živjeti iole normalno ili gladovati.



ma oni i igraju na tu kartu zato sto mi to dozvoljavamao, ili normalno ili nikako, ima ba nafake samo treba stisnut i pozitivno, a smradovima ne dat pardona i prostora... al´ eto nismo svi isti. Ja to sve mogu i razumijem ali nesto mi tesko opravdat, znam, i meni je bilo gusto, al´ sam im opet odbrusio........
 


"OTPOR STOKO, OTPOR"
07-09-2008 at 04:39 | Ukljuèi u odgovor
djecko
Nivo: Forumski doajen
nisam nehljebar

Registriran(a): 28-03-2005
Lokacija: SFRJMAKEDONIJA
Odgovori: 13657
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: otpusteni radnici Elta-mt

citat:
Aidatuzla wrote:


Ne moze biti jasno jer ako te covjek zaposli u svoju firmu, dakle sklopite ugovor da ces ti za njega raditi odredjeni period, ne bi te smio te otpustiti kad mu se cefne. Bez obzira sto je firma njegova.
Na zalost kod nas sve moze
______________________________________
Malo je to grubo gore napisano.Možda na brzinu i jednostrano posmatrajuæi samo iz ugla zaposlenog uzimajuæi možda samo prava u ruke ali ne i obaveze.Privatno nije "svaèije" i ne može o tom privatnom "svako" odluèivati pogotovo ako je firma u pitanju.Mislim na pojedince,a kolektivno otpuštanje je nešto drugo.


citat:
zlaja wrote:

itekako te moze otpustiti kad zeli!!! Postoji samo otkazni rok koji se mora postovati ( ne znam kakav je tacno zakon u BIH ali odredjeni broj dana postoji).
Ako je firma preuzeta i ako postoji klauzula u ugovoru o zadrzavanju radnika, radi se o broju radnika a ne pojedinacno svakom radniku po imenu i prezimenu.
Eh sad, posto ne vjerujem da je pomenuta firma ikad bila drzavna, u tu klauzulu o broju radnika sumnjam. Sto manje radnika, ekonomski parametri su bolji.....pitanje je samo moze li se realno zavrsiti posao sa tako malim brojem istih

Sad ovo što piše Zlaja je u redu, možda ono "kad želi" ne bih se složio,nego rekao bih "kad mora".
Onda ima isto stvar koja se zove momentalni otkaz.
Napisaæu kako sam ja sebi zaposlio šefa.
U martu poèeo raditi i nakon pet dana pita me da li može da podigne kredit na osnovu "primjera" platne liste koju sam mu dao da zna sa kojom platom i špezama moše raèunati.
Zovu me iz banke i normalno dam zeleno svjetlo,dobije on kredu.
Nakon mjesec dana fizièki nasræe na drugog radnika(u mom prisustvu,a taj drugi mi je rodjak).Prodje to sve bez ikakvih posljedica.
Poèinjem da dobijam reklamacije u pogledu kvalitete zbog njega.
U probnom radnom vremenu traži dvije sedmice godišnjeg,odobravam,a dogovorimo se da u julu koristi još jednu(žena ima termin porodjaja)...
Sakupio jednom radnièki savjet i nešto predlaže kako bi trebalo da bude,medjutim tu sjednicu sam ja prekinuo,valjda dolaskom.
Vratio se sa godišnjeg,pošaljem ga da odradi neki posao (dvije sedmice),on se vraæa nakon tri dana,a nije me ni telofonom izvijestio.
Provjerim,sposobnjakoviæ pronašao druge ljude i drugu firmu da to urade...
Petnaestak dana poslije traži akontaciju u visini ne baš cijele neto plate(mada je prošlu platu dobio prije TRI dana),kažem mu da ima pravo na akontaciju ali ne na toliku svotu.
Sedmicu poslije dolazi sa prièom da mora pod hitno dvije sedmice godišnjeg(plaæenog)jer mora na sud.
Pristao bih na to da ide,uzme neplaæeno odsustvo,(mada smo u stresu sa poslom,jer je vrijeme godišnjih odmora),uz poziv od suda koji mi mogu faksirati...
Sutradan ponovo dobijam reklamacije zbog istog hairlije,nazovem ga telefonom i kažem
(RUMENKA FUNDAMENTALNO DA PROMENIŠ PONAŠANJE)da momentalno napusti radno mjesto.
Naveèe mu pošaljem da ima nešto napismeno,ujutro ga pozovem,dam mu akontaciju i isti papir koji putuje poštom.
Neka traži sebi bolju soluciju,nemam ništa protiv i nek se žali kome hoæe,jer meni takav ne treba,a ima šansu da sam otvori firmu pa nek i odluèuje kako on hoæe..

______
Hoæu da kažem ima svega,imaju prava,ali imaju i obaveze.
Poslovnost firme ovisi o mnogo èemu,ali ne može baš svako donositi odluke.
Kako je konkretno u Elta-mt ne znam,pogotovo ako se radi o novcu sumnjivog porijekla(kako neki gore navedoše),mislim nisam u toku,ali da radnike treba poštovati i cijeniti,ne dolazi u pitanje,samo da su prava radnika,u svakom sluèaju manja u pogledu odluèivanja(gotovo nikakva ,ako se ne navede u ugovoru),nego privatnog poslodavca.
Da je drugaèije,onda bi mi svi rekli,idem tamo u tu firmu,hoæu da radim tamo,ovo ovako ,ono onako..
Ma šuplja prièa je gotova propast...
Pozdrav svima


[Edited by djecko on 07-09-2008 at 19:54 GMT]
07-09-2008 at 06:51 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 40
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Tuzlarije : Kablovska televizija(all-about) New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice