Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Uzroènik karcinoma cerviksa HPV
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

citat:
Tanitha wrote:


Moram se ispravit ovdje...
Od prije neki dan na ITAL.TV salju poziv svim majkama(takva je reklama) koje imaju djevojcice, da ih prije pocetka sexualnih odnosa( ovdje sugerisu oko 12-13 godine ,ma stavicu joj limene gace s katancem "oko 12-13 godine"!
... vekcinisu protiv HPV-virusa .Vakcina je sigurna, stiti u 100% slucajeva od raznih sojeva HPV-a.


...a nama sta Bog dragi da...

dobro si napomenula,za te italijanske vijesti
,ja sam svoju kcerku vakcinisala sa 14..godina..(bez katanca)i oklagije .........dobrovoljno ....
na svu srecu jos jedna zastita vise
.a ne bi bilo lose da se i svi mladi muskarci vakcinisu,,,

prilikom oralnog sexa se cesto prenosi i upalni procesi raka grla
a nisam bas susrela mnogo muskaraca koji ne vole oralni sex ..
pogotovo na danasnjici otvorenih sexualnih odnosa .
03-03-2008 at 22:55 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Sedmica prevencije raka grliæa maternice

Rak se ne dogaða nekome drugom


Bosna i Hercegovina neæe još dugo u Europu ali nas kao Europljane ubrajaju za statistièke podatke. Kada su u pitanju crne brojke procjenjuje se da 60 hiljada Europljanki ima rak grliæa maternice, a polovina od tog broja ne dobije bitku sa bolešæu. Rak grliæa maternice je treæi po uèestalosti kod Europljanki, što je dovoljno razloga da se o ovoj vrsti raka dodatno edukuje. U sedmici smo „Prevencije raka grliæa matermice“ koja je širom Europe pa i kod nas obižlježena nizom aktivnosti.

30 hiljada žena, koje imaju svoje ime i prezime, svoje živote i osobe kojima su draga, a umiru od ove bolesti, šokantan je broj ako se zna da se prevencijom rizici mogu svesti na minimum, a bolest otkrivena u ranoj fazi i izlijeèiti.

Moramo sami sebi i drugima postaviti pitanje, ako redovan pregled (papa test jednom do dva puta godišnje u zavisnosti od doba žene i pripadnosti riziènoj grupi) može spasiti neèiji život, zašto toliki broj žena ne obavlja redovne kontrole? Ženama su èesto važniji svi drugi nego ona sama, velika veæina misli da se to dešava nekome drugom, neke nemaju vremena, a to su samo neki od razloga koje žene navode kada im se postavlja pitanje o redovnoj ginekološkoj kontroli.

Nisu ni u razvijenim zemljama žene puno drugaèije ali su sistemskim preventivnim pregledima na neki naèin obavezne javljati se ginekologu u odreðenemom periodu. Druga preventivna mjera kojoj se mi u Bosni i Hecegovini neæemo dugo približiti odnosi se na obavezno vakcinisanje. Jedna od zanimljivosti ove vrste raka je da se preventivno može i vakcinisati, a profilaktièka HIP vakcina u Finskoj, Velikoj Britaniji i Danskoj je za djevojèice veæ uvedena. U Hrvatskoj, konkretno Karlovaèkoj županiji, odobrena je vakcina za djevojèice od 13 godina, a u Bosni i Hercegovini odobrena je za studentice medicine zahvaljujuæi ministru zdravstva Hercegovaèko neretvanskog kantona koji je ginekolog.

Vakcina se inaèe daje u tri doze, do sada nisu zabilježeni neželjeni efekti a košta oko 360 eura.

23-01-2009 at 18:06 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

imam jedno pitanje na koje nemogu nikako naæi jasan odgovor(izgleda da sam po tom pitanju glupson)
1.kolposkopija-2.papa test-3.hpv test
------------------------
(radim jednom u dvije godine-treba godišnje,al dok me poruèe-proðu skoro i dvije godine)
da li je to jedno te isto?
-------------------------------
kada i kako se radi testiranje na hpv virus,dali se to radi u sklopu kolposkopije,papa testa, ili se to radi po nalogu doktora ginekologa ili sam tražiš i tu kontrolu
(baš me sramota na ovakvim pitanjima,a toliko sam èitala,al haman ništa zapamtila.
------------------------------------
molila bih nekoga ko se razumije da mi odgovori

23-01-2009 at 18:40 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

citat:
mimaaa wrote:
imam jedno pitanje na koje nemogu nikako naæi jasan odgovor(izgleda da sam po tom pitanju glupson)
1.kolposkopija-2.papa test-3.hpv test
------------------------
(radim jednom u dvije godine-treba godišnje,al dok me poruèe-proðu skoro i dvije godine)
da li je to jedno te isto?
-------------------------------
kada i kako se radi testiranje na hpv virus,dali se to radi u sklopu kolposkopije,papa testa, ili se to radi po nalogu doktora ginekologa ili sam tražiš i tu kontrolu
(baš me sramota na ovakvim pitanjima,a toliko sam èitala,al haman ništa zapamtila.
------------------------------------
molila bih nekoga ko se razumije da mi odgovori

Papa test i kolposkopija se rade veæinom zajedno, s tim da taj nalaz možeš raditi na gradini (besplatno) a i privatno u ginekološkoj ordinaciji (cijena nije fiksna, sve zavisi od doktora do doktora). Razlika je naravno u tome što ukoliko radiš privatno odmah to riješiš, i nalaz èekaš jedno 2-3 sedmice, dok na gardini prenatrpanost i nedostatak prostora uslovljava èekanje, koje se svake godine sve više i više produžava. Znam da se ispoèetka èekalo po par mjeseci, a sad se èeka i po godinu ili više...
HPV test se radi posebno, koliko sam upoznata, radi se jedino na gradini, s tim da nema gužve, odnosno ne èeka se dugo na red.
Za sve navedene nalaze moraš imati uputnice koje naravno uzmeš kod svog ljekara i naruèiš se na gradini. Ako postoji sumnja na bolest, ljekar bi tebao propisati uputnice, a naravno iste možeš i sama tražiti od svog ginekologa.
24-01-2009 at 01:02 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Test na HPV se radi na Gradini, odnosno u poliklinièkom dijelu Ginekologije (preseljeno u Kreku). Mimaa, slièno je klasiènom brisu koji se uzima. Epruveta sa "brisom" se odnosi na Patologiju, Gradina gdje i podižeš nalaz nakon 15-tak dana.
Ako nikada nisi uradila taj test, imaš pravo da tražiš od svog ginekologa uputnicu.
Dalje zavisi od samog nalaza (poz.- neg.) i naravno periodièno ponavljanje.

24-01-2009 at 01:12 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

zahvaljujem se mnogo Madam i Huriji.
Shvatila sam iz vašeg odgovora da se kolposkopija i papa test maltene rade zajedno(jesam li u pravu?)(to je vjerovatno onaj citološki nalaz uz koji doðe i kolposkopski nalaz)veæ sam ga dobila i poprilièno mi je jasna slika stanja-CIN 1,nježna leukoplakija--lagana upala
ali ovaj test na HPV-dali se on radi po mojoj želji ili to ginekolog odluèuje na osnovu stanja sa nalaza.Nikad to nisam radila a zadnjih godina mi je ova dg.èak i CIN 2

24-01-2009 at 02:00 | Ukljuèi u odgovor
hurija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-03-2004
Lokacija: tuzla
Odgovori: 15602
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

citat:
mimaaa wrote:
..zadnjih godina mi je ova dg.èak i CIN 2

Nimalo bezazleno, ali obavezno uraditi i ovaj test.

24-01-2009 at 13:07 | Ukljuèi u odgovor
mimaaa
Nivo: Forumski doajen
pouzdana

Registriran(a): 24-12-2008
Lokacija: tu negdje
Odgovori: 1157
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

citat:
hurija wrote:

Nimalo bezazleno, ali obavezno uraditi i ovaj test.



Hurija hvala ti mnogo
obavezno æu uraditi i taj test samo nije mi jasno na dosadašnje nalaze da mi nikad do sada nisu ukazali na važnost tog teksta.
Ili doktori ginekolozi možda smatraju da mi žene treba sve da znamo i same da tražimo kojekakve pretrage.
24-01-2009 at 15:52 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

Vidite ovo,zivota vam...vakcina 800 maraka u BiH, preporucuje se vec od 12 godina starosti...da ovo nisam procitala u novinama, mislila bih da je neslana sala..blagi boze...I sad ce mozda oni sto se daju prepasti do te mjere od grla otkinuti (ako ikako imaju sta otkidati) da bi vakcinisali svoje "princezice" od 12 godina...I gdje su ta istrazivanja koja ukazuju na to da su to bosanske curice/cure/zene ,a pooogotovo curice, zaista u tako rizicnoj grupi da im je vakcinisanje preporucljivo, ko sto ova doktorica preporucuje...Mislim, fino je svasta preporucivati, tamo gdje narod ima para, od viska glava ne boli jel`...ali se stvarno pitam koliko uopste ima smisla i obraza preporucivati ovo kad ja ne cuh do sada da je broj slucajeva raka grlica mat. u Bosni takav da narodu jos treba udarati na muku sa preporukom od 800 maraka, i to djeci...bjezi ba...

Avaz:

Vakcina protiv HPV virusa 800 maraka
veæ u 12 godini djevojèice bi trebale izvršiti vakcinaciju • Vakcinacija moguæa veæinom u privatnim ordinacijama...
28.01.2009. 01:30
Vakcinacija protiv HPV virusa, najveæeg uzroènika raka grliæa maternice, od nedavno postoji i u BiH i košta 800 maraka. Iako nije obavezan, zbog toga što nije riješen na državnom nivou, ovaj vid zdravstvene zaštite iz Udruženja ginekologa i perinatologa FBiH strogo preporuèuju.

- Veæ u 12 godini djevojèice bi trebale izvršiti cijepljenje protiv HPV virusa. Znamo da je rak grliæa maternice na drugom mjestu po uèestalosti kao uzrok smrti žena u svijetu - kaže za "as" dr. Sebija Izetbegoviæ, profesorica na Ginekološkoj klinici KCUS-a i èlanica Udruženja ginekologa FBiH.

Trenutno u BiH postoje dvije ovakve vakcine "gardasil" - èetverovalentna i "cervarix" - dvovalentna. Proces vakcinacije je, prema rijeèima dr. Izetbegoviæ, dugotrajan i vrši se u tri faze, tri puta u pola godine.

- Prošle godine sam bila na nekoliko onkoloških kongresa u svijetu i svuda su mišljenja da djecu obavezno treba vakcinisati. U zemljama kod kojih je to na državnom nivou riješeno, cijepljenje protiv HPV virusa je veæ uvršteno u obavezan vid vakcinacije. U Americi su veæ milioni djece vakcinisani - dodaje dr. Izetbegoviæ.

Ovaj vid zaštite je veæ moguæe izvršiti u Sarajevu, veæinom u privatnim ordinacijama, ali samo na lièni zahtjev. Prema rijeèima dr. Izetbegoviæ, cijepljenje protiv HPV virusa se može izvršiti i u nekim drugim gradovima BiH, s obzirom da cijena mora biti ista jer se radi o jednoj amerièkoj firmi od koje se uvoze te vakcine.

- Mi æemo u Udruženju ginekologa i periontologa napraviti jednu instituciju gdje æemo se baviti samo karcinomom grliæa maternice i ostalim ginekološkim karcinomima. Pokušat æemo da ubacimo tu vakcinu u obavezan vid zaštite - završava dr. izetbegoviæ.

Tekst je preuzet iz bh. dnevnika "as"...

02-02-2009 at 23:37 | Ukljuèi u odgovor
Nora
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-04-2005
Odgovori: 2465
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Uzroènik karcinoma cerviksa HPV

A pazi ovo, ko biva neka novina, pa ja sam za ovo cula ima najmanje 20 godina...
---------------
Obrezivanje štiti i od raka grliæa materice
Obrezivanje može da sprijeèi zarazu muškaraca virusom koji kod žena može da izazove rak grliæa materice...
22.12.2008. 10:50
Obrezivanje može da sprijeèi zarazu muškaraca virusom koji, kada se tokom polnih odnosa prenese na žene, kod njih može da izazove rak grliæa materice, pokazali su rezultati tri istraživanja objavljeni u "Èasopisu o zaraznim oboljenjima" (Journal of Infectious Diseases).

Jedno od tih istraživanja obavio je doktor Bertran Over s Univerziteta u Versaju (Francuska) koji je, zajedno s kolegama iz Južnoafrièke Republike, došao do zakljuèka o novoj zaštitnoj ulozi obrezivanja obavivši ispitivanje na više od 1.200 muškaraca koji su posjeæivali jednu kliniku u toj zemlji, prenijela je agencija Reuters.

Tim rezultatima se, kako su istakli nauènici okupljeni oko Overa, može objasniti zašto su žene èiji su partneri obrezani manje izložene opasnosti da obole od raka grliæa materice.

Druga dva istraživanja su obavili amerièki nauènici.



02-02-2009 at 23:39 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 35
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Zdravlje : Uzroènik karcinoma cerviksa HPV New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice