Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Vjeène teme : Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Lida
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-06-2008
Lokacija: Tuzla,
Odgovori: 7274
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

citat:
cupo wrote:
25.05.2009
Godišnjica masakra na tuzlanskoj Kapiji



Doæi æu sutra naveèe na Kapiju, a zasada od mene, bar po jedna ruža, za nevine žrtve

 


Priroda je najbolji dizajner.
24-05-2009 at 22:20 | Ukljuèi u odgovor
Tanitha
Nivo: Forumski doajen
1971

Registriran(a): 07-07-2004
Lokacija: Italia
Odgovori: 16483
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

citat:
Lida wrote:


Doæi æu sutra naveèe na Kapiju, a zasada od mene, bar po jedna ruža, za nevine žrtve




molim te ponesi par ruza i u moje ime , ako ti nije tesko...ima ih puno koje sam poznavala ...jedna neka bude za Amiru Mehinovic , moju konu s drugog sprata i drugoplasirane u "podrumskom remiju" (ja sam naravno prvpoplasirana...bila ) ...i ona je "bila" ...
...jednu za Jasminku Sarajlic poznatiju pod apsurdnim nadimkom Kesa , generaciju, zajedno smo isle u Osnovnu...


...i jednu -za sve ostale...ustvari, nemoj ih brat,uvenuce prerano, kao i oni ... daj im samo imena

NEKA POCIVAJU U MIRU.

Dusom cu i ja biti tamo...



..."I DON´T WANNA DIE BUT SOMETIMES I WISH I NEVER BEEN BORN ATT ALL... !




[Edited by Tanitha on 25-05-2009 at 04:24 GMT]
25-05-2009 at 00:33 | Ukljuèi u odgovor
XMRVICAxTZ
Nivo: Forumski doajen
sitna al dinamitna

Registriran(a): 05-01-2006
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9833
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

25-05-2009 02:00
Sandru Kalesiæu zlikovci s Ozrena nisu dali da odraste

Granata ispaljena sa ozrenskih položaja vojske ratnog zloèinca Radovana Karadžiæa 25. maja 1995. godine prekinula je 71 mladi život na tuzlanskoj Kapiji.

Najmlaða žrtva - Sandro Kalesiæ, imao je tek dvije i po godine. Ubijen je ni kriv ni dužan, ali ne i za Mladiæeve i Karadžiæeve horde koje su za vrijeme èetvorogodišnje agresije na našu zemlju uništile djetinstva hiljadama mališana.

Posljednji izlazak

- Porodicama poginulih i ranjenima na Kapiji svaki dan je 25. maj. Sandro se rodio 26. decembra 1992. godine. Neæete vjerovati, ali sve do 25. maja 1995. s njim se nisam pošteno izigrao. Naime, radio sam na TV Okruga Tuzla i na Radiju Tuzla po 16 sati dnevno, tako da me jednostavno nije bilo kod kuæe. No, tog 25. maja uzeo sam slobodan dan. Sa tadašnjom suprugom Irenom proslavljao sam èetvrtu godišnjicu braka – prisjeæa se najtužnijeg dana Dino Kalesiæ, otac ubijenog Sandra.

Èetvrtak 25. maja 1995. godine poslije niza kišnih dana osvanuo je okupan suncem. U Tuzli se igrala završnica rukometnog prventva BiH, a uprkos ratnim okolnostima u ljetnim baštama se tražila stolica više.

- Sa Sandrom sam se igrao cijeli dan. Prvi put, a nažalost i jedini, zaspali smo jedan kraj drugog u po bijela dana. Pored godišnjice braka, uveèer smo izašli do kafiæa ”Plej–of”, jer jedna naša prijateljica sutradan putovala u Ameriku. Ne znam zašto, ali sam bio nervozan. Upravo u ”Plej–ofu” sam posljednji put fotografisao Sandra. Desetak minuta prije ispaljenja granate odluèili smo se da promijenimo kafiæ. Sjeli smo u kafiæ ”Gulam” koji se nalazio 20-ak metara od mjesta gdje je pala granata – prièa Kalesiæ.

Uslijedila je strahovita eksplozija, poslije koje se èula jecaji ranjenih. Meðu ranjenima bio je i Sandro.

Zloèinci na slobodi

- Znam da sam nakon eksplozije uzeo Sandra sa stolice i otrèao do susjedne zgrade, jer sam se plašio nove granate. Nisam odmah primjetio da je ranjen. Kada sam pomjerio ruku sa njegovih prsa vidio sam krv, te sam odmah potrèao do automobila kako bih ga odvezao na Klinièki centrar. U tim trenucima sam trèao ulicom koja je bila natopljena krvlju. Neposredno pred dolazak u Klinièki centar Sandro mi je izdahnuo na rukama. Geler velièine rižinog srca bio je koban, jer ga je pogodio direktno u srce – kaže Dino Kalesiæ.

Njegov se život od 25. maja promijenio iz korijena. Svaki dan pred oèima mu je slika sina Sandra, koji ga je ujutro pratio na posao.

- Ustajao sam poprilièno rano, ali bi se i Sandro redovno budio. Prvo bih èuo šuštanje pelena, prije nego što bi on došao do mene. Poslije Sandrove pogibije Irena i ja smo se na jedan civilizovan naèin rastali, ostavši i dan danas u odliènim odnosima. Jednostavno nismo mogli dalje – kaže Dino Kalesiæ, kojega su tri gelera pogodila u masakru na tuzlanskoj Kapiji.

Danas bi Sandro bio srednjoškolac. No, njegove djetinje snove prekinule su Mladiæeve i Karadžiæeve harange. Za maskr tuzlanske mladosti odgovarao je tek general Novak Ðukiæ, dok su ostali ozrenski zloèinci – na slobodi.

Edin Skokiæ

Humanizmom protiv zloèinaca

Vijest o pogibiji 20-godišnje kæerke Edine, tadašnjeg pripadnika Armije BiH Arifa Ahmetaševiæa doèekala je na majevièkom ratištu.

- Bio sam na vojnom zadatku kada se dogodila tragedija na Kapiji. Odmah sam došao u Klinièki centar Tuzla i saznao kako je jedan geler od ispaljene granate ubio moju kæerku – kaže Arif Ahmetaševiæ, koji je prije agresije na BiH bio poznati staklorezac.

Èetiri mjeseca kasnije Arif je bio rasporeðen na ozrensko ratište. Zajedno sa saborcima zarobio je grupu vojnika Vojske RS. Imao je priliku za osvetu, ali je postupio po pravilima Ženevske konvencije.

- Ne bih puno prièao o tome. Poèinioci tog gnusnog zloèina davno su se razbježali s Ozrena, a ti zarobljenici su bili obièni vojnici – kaže on.

Ipak, zbog humanog postupanja sa zarobljenicima, Ahmetaševiæ je na prijedlog Srpskog graðanskog vijeæa 2005. godine dobio priznanje Internacionalne lige humanista iz Graca za humanistu godine.

Imena ubijenih

Na današnji dan prije 14 godina na tuzlanskoj kapiji ubijeni su Suzan Abu Ismail, Edina Ahmetaševiæ, Elvis Alagiæ – Enko, Admir Alispahiæ, Lejla Atikoviæ, Asmir Bakaloviæ, Adnan Beganoviæ, Damir Bojkiæ, Indira Boriæ, Ilvana Bošnjakoviæ, Elma Brguljak, Lejla Buèuk, Sanja Èajiæ, Selma Èauševiæ, Amir Èekiæ, Samir Èirak, Almasa Æerimoviæ, Zada Dediæ, Razija Djedoviæ, Amir Ðapo, Suzana Ðušiæ, Amir Ðuzel, Muris Fatušiæ, Ago Hadžiæ, Hamdija Hakiæ, Senad Hasanoviæ, Šemsa Hasièiæ, Alem Hidanoviæ, Nedim Hodžiæ, Hasan Hrustanoviæ, Adnan Hujduroviæ – Kindže, Elvira Huriæ, Almir Jahiæ – Bato, Azur Jogunèiæ, Sandro Kalesiæ, Franc Kantor, Damir Kurbašiæ, Vanja Kurbegoviæ, Vesna Kurtaliæ – Veca, Sulejman Mehanoviæ, Pera Marinoviæ, Nenad Markoviæ – Nešo, Amira Mehinoviæ, Edin Mehmedoviæ, Edisa Memiæ, Adrijana Miliæ, Nešet Mujanoviæ, Edin Mujabašiæ – Mony, Samir Mujiæ, Elvir Murseloviæ, Šaban Mustaèeviæ, Dijana Niniæ, Selma Nuhanoviæ, Indira Okanoviæ, Rusmir Ponjaviæ, Raif Rahmani, Fahrudin Ramiæ, Nedim Rekiæ, Jasminko Rosiæ, Nihad Šišiæ, Armin Šišiæ, Senahid Salamoviæ, Edhem Sarajliæ, Jasminka Sarajliæ, Asim Slijepèeviæ – Asko, Savo Stjepanoviæ, Jelena Jezidžiæ – Stojièiæ, Ilinka Tadiæ, Azur Vantiæ, Mustafa Vukoviæ, Adnan Zaimoviæ – Garo.

25-05-2009 at 02:22 | Ukljuèi u odgovor
Putnik
Nivo: Forumski doajen
Deveram, deveram...

Registriran(a): 01-02-2002
Odgovori: 26140
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

25-05-2009 at 03:08 | Ukljuèi u odgovor
nevenkagaragic
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 07-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 2378
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti



"Budiš se svijete, ali ja te ne èujem, ja te ne vidim, ja ti se ne divim. Ostavi me samu sebi i ne gledaj na mene ko sam i šta sam, ja sam kapija na kraju svijeta, istina nepobjediva..."

Iz knjige "ZASTO JA". Ovu knjigu, posvetu svojim poginulim drugovima, sacinili su 1998.godine clanovi novinske sekcije TTC TELEX.

25-05-2009 at 06:47 | Ukljuèi u odgovor
baraba
Nivo: Forumski vuk
tvrdoglav

Registriran(a): 01-04-2007
Lokacija: tuzla
Odgovori: 482
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User ICQ
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Sta reci? Tesko mi je , tesko...svaki maj,i sve do kraja mog zivota, bice najtuzniji mjesec u godini, ali nikad necu zaboraviti, i nikad necu halaliti.Nikad! Nek dragi Allah svima podari lijepi Dzennet, a cetnicima kaznu kakva im dolikuje.  


...posle ce biti kasno, i Petlu vreme ide...
25-05-2009 at 10:01 | Ukljuèi u odgovor
Mela77
Nivo: Forumski doajen
Majka dva SINA :)

Registriran(a): 30-03-2006
Lokacija: meðu voljenima
Odgovori: 8258
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

Neka se pamti,
Neka se nikad Nezaboravi,
Vjeèni rahmet i slava mojim drugovima, poznanicima, prijateljima, sugraðanima...

ovdje se i umire da bi se živjelo

25-05-2009 at 10:05 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

nemam sta reci, jer sve je vec receno... samo se nadati da ce kazna nekada stici one kojima je mladost bila "vojni cilj". u mislima smo sa porodicama poginulih i sa onima koji su prezivjeli ovaj dan... svaki 25. maj je tuzan i nikada ne moze biti samo dan.

25-05-2009 at 10:17 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti


TUZLA -25.05.1995. DAN KADA JE UBIJENA TUZLANSKA MLADOST.
25.05.1995 godine dogodio se nezapamceni zlocin u Tuzli. Srpsko.crnogorski agresor, Karadzicevi fasisti, Mladicevi chetnici nazovimo ih kako god sem ljudi, su na Tuzlu u 20:55 minuta sa lokaliteta Ozrena ispalili granatu na tuzlansko korzo tacnije na sastajaliste mladih poznatije pod imenom Kapija. Cetnicka granata ubila je 71 gradjanina Tuzle a preko 150 ranila. Prosjek godina poginulih je bio 3-30 godina. Ni tako mrtvima, chetnici nisu dali mira da se sahrane dostojanstveno. Dzenaze i sahrane ubijene mladosti obavljene su u ranu zoru jer zvijeri sa brda nisu dopustile da se ljudski sahrani ono sto je ne ljudski ubijeno.
Dan 25.5 1995 dan koji smo decenijama slavili i pamtili kao Dan mladosti bice pamcen kao dan zalosti. Danas u Tuzli i suza postaje rijec, jer jedino se njome moze iskazati bol za mladim nasilno oduzetim zivotima nasi bliznjih, sinova i kceri, brace i sestara. Jedino ta iskrena suza danas moze govoriti o smrti u nasim srcima, o teskoj spoznaji da cemo sutrasnji, prekosutrasnji i svaki drugi dan buditi se i biti-usamljeni za komad duse, dio srca, za jednu mladost i ljepse sutra. Djeci podarimo zivot, sate, dane, mjesece i godine roditeljske paznje i ljubavi. Bdijemo nad njima, cuvamo ih kao zjenicu oka, kao svjetlost bez koje zivot nema smisla..Zar uopste moze da se pojavi neko i da uz dopustenje tzv. Covjecansta unisti tu svjetlost jednog mladog zivota.? Zar je ikome dopusteno, zar iko smije i moze da uzima pravo na zivot? Moze, i to je ono sto ovaj narod nikada nece zaboraviti i oprostiti. A ova bol ce stici svakog ko to pred Bogom zasluzuje.




OVDJE SE NE ZIVI SAMO
DA BI SE ZIVJELO
OVDJE SE NE ZIVI SAMO
DA BI SE UMRLO
OVDJE SE I UMIRE
DA BI SE ZIVJELO
MAK DIZDAR



IMENA, PREZIMENA I STAROSNA DOB NASTRADALIH .
Ime i prezime Starost
01 Abulismail Suzan 15
02 Ahmetasevic Edina 20
03 Alagic Elvis - Enko 17
04 Alispahic Admir 24
05 Atikovic Lejla 14
06 Bakalovic Asmir 19
07 Beganovic Adnan 16
08 Bojkic Damir 27
09 Boric Indira 36
10 Bosnjakovic Ilvana 17
11 Brguljak Elma 20
12 Bucuk Lejla 16
13 Cajic Sanja 18
14 Causevic Selma 17
15 Cekic Amir 21
16 Cerimovic Almasa 19
17 Cirak Samir 18
18 Djapo Amir 20
19 Cerimovic Almasa 19
Ime i prezime Starost
20 Vantic Azur 19
21 Dedic Zada 20
22 Djedovic Razija 19
23 Djusic Suzana 14
24 Djuzel Amir 26
25 Fatusic Muris 15
26 Hadzic Ago 20
27 Hakic Hamdija 48
28 Hasanovic Senad 26
29 Hasicic Semsa 20
30 Hidanovic Alem 19
31 Hodzic Nedim 30
32 Hrustanovic Hasan 25
33 Hujdurovic Adnan 18
34 Huric Elvira 16
35 Jahic Almir 18
36 Joguncic Azur 24
37 Kalesic Sandro 2
38 Kantor Franc 24


IMENA, PREZIMENA I STAROSNA DOB NASTRADALIH .
Ime i prezime Starost
39 Kurbasic Damir 20
40 Kurbegovic Vanja 17
41 Kurtalic Vesna 15
42 Marinovic Pera 37
43 Markovic Nenad 19
44 Mehanovic Sulejman 28
45 Mehinovic Amira 21
46 Mehmedovic Edin 19
47 Memic Edisa 19
48 Milic Adrijana 17
49 Mujabasic Edin - Mony 21
50 Mujanovic Neset 20
51 Mujic Samir 28
52 Murselovic Elvir 23
53 Mustacevic Saban 29
54 Ninic Dijana 20
55 Nuhanovic Selma 17
Ime i prezime Starost
56 Okanovic Indira 16
57 Ponjavic Rusmir 20
58 Rahmani Raif 22
59 Ramic Fahrudin 34
60 Rekic Nedim 27
61 Rosic Jasminko 32
62 Zaimovic Adnan - Garo 27
63 Salamovic Senahid 25
64 Sarajlic Edhem 20
65 Sarajlic Jasminka 23
66 Sisic Armin 19
67 Sisic Nihad 19
68 Slijepcevic Asim 20
69 Stjepanovic Savo 25
70 Jezidzic - Stojcic Jelena 44
71 Tadic Ilinka 53








UKUPAN BROJ POGINULIH 25.05.1995. JE 71 CIVIL
UKUPAN BROJ POVRIJEDJENIH 25.05.1995. JE 115 CIVILA OD CEGA JE 68 TEZE, A 47 LAKSE POVRIJEDJENIH CIVILA

PAMTITE I OPOMINJITE



25-05-2009 at 10:32 | Ukljuèi u odgovor
Pain
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 31-05-2006
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti

citat:
Pain wrote:

Jedanaest godina bola...
Ubili su ga ....najdraze moje, JEDINOG BRATA...zjenicu mog oka...otkucaj mog srca!


...ne disem...

[Edited by Pain on 25-05-2009 at 10:54 GMT]
25-05-2009 at 10:52 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 29
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Vjeène teme : Knjiga zalosti posvecena prekinutoj mladosti New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice