Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Kafiæ `Sunce´ : BONTON
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Mama starka
Nivo: Forumski doajen
Volim cojka

Registriran(a): 21-05-2006
Lokacija: TZ, GB
Odgovori: 3366
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON

Narodi i obicaji

Filipinci se pozdravljaju kratkim i brzim podizanjem obrve.
U Jordanu se pozdravlja tako da se prstima desne ruke dotakne srce, zatim èelo, a potom se ruka ispruži prema naprijed, te se izgovara – salaam alaykum“, što znaèi „mir s tobom“.
U Rusiji meðu prijateljima uz zagrljaj su obavezna dva ili tri poljupca u obraze, a èesto je zadnji poljubac u usta.
U Mongoliji se pozdravlja tako što se dlan svoje desne ruke stavi na dlan svoje lijeve ruke uz lagan naklon.
U Kini je obièaj da osobe koje razgovaraju stoje vrlo blizu jedna drugoj. Ako se poènete odmicati, Kinezi æe vam ponovno priæi.
U nekim kenijskim plemenima vlada obièaj da umjesto rukovanja dvije osobe pljesnu jedna drugu dlanom o dlan. To je tzv. „petica“, vrlo popularni naèin pozdravljanja meðu mladima.
Umjesto ljubljenja, Eskimi i narodi Polinezije trljaju nos od nos.
U nekim dijelovima Indije umjesto usnica na obraz pritisne se nos.
U Portoriku je normalno i društveno prihvatljivo ako vas stalno prekidaju tokom razgovora.
U Egiptu se sjedenje prekriženih stopala ili koljena smatra nepristojnim, jer se pokazivanje potplata drugoj osobi smatra uvredom.
U arapskom svijetu obroci su obilni i dugotrajni. Što više jedete to više iskazujete zahvalnost i poštovanje prema domaæinima.
Na Filipinima, uvijek trebate ostaviti malo hrane na tanjuru, te tako pokazati da vam je ponuðeno dovoljno hrane.
U Egiptu se za jelo koristi samo desna ruka. Lijeva ruka je predviðena za održavanje osobne higijene.
U Pakistanju je „buljenje“ sasvim normalna pojava u društvu.
Kad izlazite iz kuæe u Švedskoj, nikad ne oblaèite kaput sve dok niste izvan kuæe. Ako to uèinite ranije, vaš æe domaæin smatrati da žurite napustiti njegovu kuæu.  


I ovo ce nekad proci........

24-01-2010 at 08:07 | Ukljuèi u odgovor
Mama starka
Nivo: Forumski doajen
Volim cojka

Registriran(a): 21-05-2006
Lokacija: TZ, GB
Odgovori: 3366
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON


Susreti, posjete i izlasci

Ulazak i izlazak

Pri ulasku žene imaju prednost.
U ugostiteljske objekte prvi ulazi muškarac.
U pokretna vrata prvi ulazi muškarac.
Pridržite vrata onima koji dolaze.
Vrata koja se otvaraju prema vama otvorite i propustite druge.
U poslovnim zgradama ulazi se u dizalo po redu dolaska.
Prednost pri prolasku uvijek imaju oni koji izlaze.
Uvijek valja pokucati i prièekat dopuštenje za ulazak.

Pozorište, koncerti, kino

Ako ste pozvani, ne smijete kasniti.
Ako ste zakasnili u pozorište prièekajte prvu pauzu.
Kad vi imate karte, vi vodite društvo do sjedala.
U gledalište prvi ulazi muškarac.
Žena uvijek prva sjeda.
Za garderobu je zadužen muškarac.

Na ulici

Ulicom muškarac hoda izmeðu dvije žene, a žena izmeðu dva muškarca.
Žena hoda muškarcu s desne strane.
Žena treba uhvatiti muškarca ispod ruke, a ne muškarac ženu.
Torbu ili prtljag treba nositi sa vanjske strane.
Nije pristojno hodati ulicom i jesti.
Pri mimoilaženju na ulici treba se skloniti u desnu stranu.

Posjete

Nikada ne dolazite u posjetu ne najavljeni.
Ne dogovarajte posjetu za vrijeme ruèka ili veèere.
U posjetu dovedite samo osobe koje ste najavili.
Ne dovodite kuæne ljubimce u posjetu.
Kad vam stignu gosti, prekinite sve što ste radili.
Uljudno je domaæici darovati buket cvijeæa.
Prije nego što se buket preda domaæici, s njega treba skinuti papir.
Piæe doneseno na dar domaæini ne moraju otvoriti.
Uljudno je prièekati petnaest minuta na zakašnjele goste.
Znak za završetak posjeta daju posjetitelji.
Uljudno je ispratiti goste do vrata.
Uljudno je uzvratiti svaki posjet.  


I ovo ce nekad proci........

24-01-2010 at 08:09 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON

Ovaj drugi post što je postirala @Mama starka ja bi polijepila na svim javnim mjestima , jer je kod nas kultura življenja došla zaista na nizak nivo. Skoro mi se desilo da sam ušla u autobus , u kojem su veæina putnika bili uèenici/studenti i tokom vožnje , dva puta ustajem starim osobama , na koje se usput reèeno , niko nije ni osvrnuo , a oni se na to još cerekaju Pred liftom u bolnici kad stojim , isti kad se otvori , to nagrne , ne obaziruæi se pri tome , kolko ljudi treba izaæi , da li su to pacijenti , civili ili osoblje
U èemu je greška Primjetila sam da se bontona drže uglavnom stariji ljudi npr. ako sam u nekom redu sa djetetom , prije propušta neko , za koga mi je iskreno reèeno sramota da idem ispred...nego li neko mladji....i u svemu ostalom tako je ....Ali ako mladji uèe od starijih , šta se desilo otkud odjednom ovolika ne kultura , javašluk , malogradjanština
Meni je dok sam bila dijete zadovoljstvo bilo , poslušati starije , a danas kažu "nisam ti ja sluga" ponekad se pitam , da li æu napraviti grešku , uèeæi djecu normalnim-ispravnim stvarima , kad oko nas vlada ludilo u kojem se svi normalni gledaju kao nenormalni , a biti nenormalan i loš je baš inn

24-01-2010 at 12:16 | Ukljuèi u odgovor
Mama starka
Nivo: Forumski doajen
Volim cojka

Registriran(a): 21-05-2006
Lokacija: TZ, GB
Odgovori: 3366
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BONTON

citat:
andjela wrote:
Ovaj drugi post što je postirala @Mama starka ja bi polijepila na svim javnim mjestima , jer je kod nas kultura življenja došla zaista na nizak nivo. Skoro mi se desilo da sam ušla u autobus , u kojem su veæina putnika bili uèenici/studenti i tokom vožnje , dva puta ustajem starim osobama , na koje se usput reèeno , niko nije ni osvrnuo , a oni se na to još cerekaju Pred liftom u bolnici kad stojim , isti kad se otvori , to nagrne , ne obaziruæi se pri tome , kolko ljudi treba izaæi , da li su to pacijenti , civili ili osoblje
U èemu je greška Primjetila sam da se bontona drže uglavnom stariji ljudi npr. ako sam u nekom redu sa djetetom , prije propušta neko , za koga mi je iskreno reèeno sramota da idem ispred...nego li neko mladji....i u svemu ostalom tako je ....Ali ako mladji uèe od starijih , šta se desilo otkud odjednom ovolika ne kultura , javašluk , malogradjanština
Meni je dok sam bila dijete zadovoljstvo bilo , poslušati starije , a danas kažu "nisam ti ja sluga" ponekad se pitam , da li æu napraviti grešku , uèeæi djecu normalnim-ispravnim stvarima , kad oko nas vlada ludilo u kojem se svi normalni gledaju kao nenormalni , a biti nenormalan i loš je baš inn

Nema nema Andjo kulture ni sekunde..... ali mi je drago sto sam prije neki dan vidjela da je moja braticna ponijela staroj gospodji u zgradi na 6-ti sprat ceger cisto iz postovanja prema starijima. Ma znas kako sam se iznenadila i srce mi puno ko kuca - ipak nije sve izumrlo..... Naravno ovaj odgoj se nosi iz kuce
Ali ja nisam znala za ovo
Prije nego što se buket preda domaæici, s njega treba skinuti papir.
Meni je onaj papir drag kao i cvijece  


I ovo ce nekad proci........

24-01-2010 at 12:30 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BONTON

citat:
Mama starka wrote:

Nema nema Andjo kulture ni sekunde..... ali mi je drago sto sam prije neki dan vidjela da je moja braticna ponijela staroj gospodji u zgradi na 6-ti sprat ceger cisto iz postovanja prema starijima. Ma znas kako sam se iznenadila i srce mi puno ko kuca - ipak nije sve izumrlo..... Naravno ovaj odgoj se nosi iz kuce


Hvala bogu (i roditeljima) da ipak ima danas i takve djece

citat:
Mama starka wrote:
Ali ja nisam znala za ovo
Prije nego što se buket preda domaæici, s njega treba skinuti papir.
Meni je onaj papir drag kao i cvijece


Ja mislim , kod nas kad bi donijeli cvijeæe bez onog ukrasnog papira , domaæica bi odmah pomislila da sam joj možda donijela cvijeæe koje je prošlo krug
24-01-2010 at 21:29 | Ukljuèi u odgovor
nopop
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 08-03-2009
Lokacija: tuzla
Odgovori: 206
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BONTON

citat:
Mama starka wrote:

Nema nema Andjo kulture ni sekunde..... ali mi je drago sto sam prije neki dan vidjela da je moja braticna ponijela staroj gospodji u zgradi na 6-ti sprat ceger cisto iz postovanja prema starijima. Ma znas kako sam se iznenadila i srce mi puno ko kuca - ipak nije sve izumrlo..... Naravno ovaj odgoj se nosi iz kuce
Lijep gest,ima jos djece kulturne,ali toliko puno je nekulture oko nas da rjedje vidimo ono pozitivno....
 


"Besmrtni su smrtni,a smrtni Besmrtni,jer je život ovih Smrt onih,a smrt onih,Život ovih"
24-01-2010 at 22:45 | Ukljuèi u odgovor
madam
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 08-12-2007
Odgovori: 4023
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON

Ja sam podavno bila u krcatom busu za Banovice, pun ko sibica, a sve sama djeca iz skole. Oko Zivinica negdje ulazi stara nena i naravno stoji, niko bas ne ustaje niti pokusava.
Vidno je ljuta, kad progrmi ovom momcicu ispred nje sto sjedi "Sinko bolan, jel tebe ko naucio da se starijim ljudima ustane u autobusu, meni noge otpadose"?!
Nista dijete, samo je blijedo gleda, kad ce "A jesi li ti neno ustajala starijim kad si bila mlada"?
"Jasta sam nego!"
"Pa ja, zato te noge i bole"
Nema potrebe da pricam kako se citav autobus smijao, i bogami niko neni ne ustade.

24-01-2010 at 22:50 | Ukljuèi u odgovor
soraya
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 01-03-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 30666
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON

citat:
nopop wrote:
citat:
Mama starka wrote:

Nema nema Andjo kulture ni sekunde..... ali mi je drago sto sam prije neki dan vidjela da je moja braticna ponijela staroj gospodji u zgradi na 6-ti sprat ceger cisto iz postovanja prema starijima. Ma znas kako sam se iznenadila i srce mi puno ko kuca - ipak nije sve izumrlo..... Naravno ovaj odgoj se nosi iz kuce
Lijep gest,ima jos djece kulturne,ali toliko puno je nekulture oko nas da rjedje vidimo ono pozitivno....


ma nije samo problem u tome što je više nekulturne djece,nego je više i nekulturnih roditelja koji tu djecu (ne)vaspitavaju...saèekati komšiju koji ulazi u haustor i ne zalupiti mu vrata od lifta,netom ispred nosa...izvaditi ruke iz džepova kada pozdravljaš stariju osobu...skinuti rukavicu sa ruke kada se rukuješ sa starijom osobom ili damom...

[Edited by soraya on 24-01-2010 at 22:59 GMT]
24-01-2010 at 22:57 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: BONTON

citat:
madam wrote:
Ja sam podavno bila u krcatom busu za Banovice, pun ko sibica, a sve sama djeca iz skole. Oko Zivinica negdje ulazi stara nena i naravno stoji, niko bas ne ustaje niti pokusava.
Vidno je ljuta, kad progrmi ovom momcicu ispred nje sto sjedi "Sinko bolan, jel tebe ko naucio da se starijim ljudima ustane u autobusu, meni noge otpadose"?!
Nista dijete, samo je blijedo gleda, kad ce "A jesi li ti neno ustajala starijim kad si bila mlada"?
"Jasta sam nego!"
"Pa ja, zato te noge i bole"
Nema potrebe da pricam kako se citav autobus smijao, i bogami niko neni ne ustade.


ovo ko vic al fakat je tako
Al ima još jedan veæi crnjak:
ulazi u prepun autobus starac i to sa štapom , ja mu ustajem , a on uporan "neka sinko stojaæu ja" rekoh "samo vi sjedite" ... i sjede on... Ulazi na sledeæoj stanici momak u uniformi (još je bilo aktuelno služenje vojske) i onaj starac ni pet ni šest "momak hodi sjedi" ...a momak bez ustruèavanja i sjede na njegovo mjesto
Moš` mislit kako sam pogledala djeda jbg ima i ovih starih èudnih
24-01-2010 at 23:08 | Ukljuèi u odgovor
Mirko i Slavko
Nivo: Forumski vuk

Registriran(a): 08-09-2009
Odgovori: 468
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: BONTON

Bonton lijepa tema!!!!
Iz mog iskustva :
Pitam jednog Njemca koji vam je sto se podrigujete nakon piva jeste li culi za Bonton?

Kaze tip (i po meni ima pravo):
Bonton je Francuska knjiga i to je nacin ponasanja koji odgovara francuzima mi Njemci to ne mozemo prihvatiti jer smo dosta razliciti od Francuza.

Bosanci moraju napisati svoj sopstveni Bonton i pridrzavati se njega , to je moje misljenje jer svaki narod ima drugi "bonton" i glupo bi nam bilo precrtati francuski.

24-01-2010 at 23:09 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 39
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Adnan_, Adnan_ IRAQ, Ajvi, antepavelic, goca, Herodot.H, joskobra, Lastavica, LilyL, nele73, Pasha_car_aga, rafa, SEMY_, Tuc-Muc-SRB, zaza
FORUM : Kafiæ `Sunce´ : BONTON New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice