Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima


FORUM : Umjetnost : Bilješke
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Bilješke

Amanet - Nura B.H.


Šljapkala sam Vilsonovim sretna što pada kiša, što mi nisko spušteni kišobran štiti lice od tuðih pogleda. Nisam ni pazila gdje stajem, pa bih svako malo ugazila u baricu kojih je na izlokanom trotoaru bilo bezbroj. Nisam se usuðivala nastaviti stazom kojoj su me misli povele: Kako bi bilo da sam Muharemova žena, da je ovo dijete njegovo? Èak nisam imala snage odmjeravati radost i bol. I bez odmjeravanje sam znala da su ona strepnja i radosni treptaji što su me cijelu ispunjavali, vrijedni svakog bola.

Rukom sam prošla kroz rep u koji je kosa bila zavezana, ugrizla se za usnu. U torbici sam uzalud tražila tamne naoèale. Onda sam se naglo sjetila da su davno, davno ostale kod njega.

Stajao je leðima naslonjen na stablo kestena. Njegova ljepota me je u trenu silovito potresla. Oko ramena mu je bila ogrnuta jakna od džinsa. Prišla sam, bio mi je na dohvat ruke. Lice mu je bilo podignuto ka dalekom vlažnom nebu na kome se iznenada pojavilo sunce. Kosa mu je bila vlažna, po licu su svjetlucale kapi kiše. Nije se ni pomjerio, kao da nije ni bio svjestan mog prisustva u tišini šetališta. Spustila sam ruku na njegovo rame a glava se sama povila naprijed i obraz naslonila na vlažnu kosu. Sunce je zašlo, opet je padala kiša. Okrenuo se, zatreptao i prebacio pogled iz neke njegove beskonaènosti na moje lice. Primijetila sam bore oko oèiju koje su odražavale umor i nešto nalik na žaljenje. A na nebu je opet bljesnulo sunce. Baš kao kiša i sunce, u njegovim oèima su se miješali i smjenjivali radost i bol. Rukom mi je prelazio po obrazu i vratu, vratu i obrazu, i tako u krug. Na svaki dodir njegovog dlana mišiæi su mi se trzali, a onda se ukoèili, kao da sam prestala disati. Nikad nije izgledao tako miran. Oèi koje su tražile moje bile su kao zastrte velom koji mi nije dopuštao utopiti se u njima, pa ipak se me potpuno zarobljavale, potèinjavale. A onda me privukao u zagrljaj, kao što se grli sestra, dijete. Bilo je èarobno i èudesno, pa sam zarila lice na njegova njedra i poželjela umrijeti. Prstima mi je prolazio kroz kosu lagano otpetljavajuæi traku kojoj je bila vezana, sve dok se nije rasula. Osjeæala sam njegovo tijelo priljubljeno uz mene i nestalo je sve, ama baš sve osim tog dodira tako toplog, živog, mog. Postala sam svjesna da ne drhtim samo ja, i on je drhtao. I sve, ama baš sve je izgubilo znaèenje dok sam se prepuštala unutarnjem zanosu slobodna, nièim sputana.

Ne znam koliko smo ostali tako izgubljeni prekrasnoj toplini tijela. Znam da me prožimao do tad nepoznat užitak pri svakom dodiru, svjesna da je tu, sa mnom svakim djeliæem tijela i duše. Kad je sunce ponovo bljesnulo kao da me probudilo. Otkinula sam se od njega, u jednoj ruci držala sklopljen kišobran, a drugom mu prolazila kroz kosu.

- Moram poæi – šapnula sam.

Lice mu je bilo ozbiljno i tužno i sretno, sve u isti mah.

Zatvorila sam oèi. Èinilo mi se da se pjesma svih ptica na svijetu ujedinila u jednu melodiju koja me cijelu neèujno ispunjava. A kad sam otvorila oèi, ostala sam zbunjena. I zapanjena.

- Sjeæaš li se da si mi davno kazala kako æu jednog dana kad budem jako, jako sretan plakati?

Nisam bila kadra rijeè jednu progovoriti.

- Morao sam te vidjeti. Još jednom. Neæu te više uznemirivati, Lijano. Molio sam te da se vidimo vjerujuæi da imam pravo oprostiti se od tebe. Znaš, mi se zapravo nikad nismo oprostili... Onda si bila obeæala da æeš doæi, da te èekam pred Parkušom. I èekao sam, više od dva sata sam èekao... Ostaæe praznina koju æe biti teško popuniti.

- Imaš svoju umjetnost... I oca. Divnog oca. Uh, imaš i mamu, zaboravila sam.

- Zapravo je to razlog zbog koga sam te morao vidjeti. Bolestan je. On umire... Mama je došla da ga njeguje. Okupa ga, stavi mu pelene, na kolicima ga odveze do terase. On gleda more, bekonaèno, ravnodušno, ona mu èita. Ili iznese kasetofon pa mu pušta muziku. Uglavnom Mocarta, najèešæe Requiem. Drže se za ruke, šute. Ja ih gledam i mislim kako su jevtino prodali svoju sreæu... I moju... Ne zna da si se udala, hranim ga nadom da æu se uskoro tobom oženiti. Mirnije æe umrijeti sa saznanjem da me ne ostavlja samog. A ne zna moj siroti tata da je njegov jedinac kukavica u ševinom gnijezdu.

- Nemoj, Muhareme... Nemoj, molim te.

- Nisam vjerovao da æu ikad odustati od tebe. Ali ovo, - vrhovima prstiju je dodirnuo moj trbušèiæ – ovo je i meni sveto. Ovaj put odlazim da se ne vratim. A tebi, vama, želim... život pun sunca i svjetlosti...

- Misliš da ti mene ne boliš? Kao da sam izgubila dio tijela... Èuo si da ljude koji izgube nogu ta imaginarna noga može boljeti, svrbiti... Kakav šok prožive svaki put kad vide da onog što bi poèešali nema... Tako se i ja osjetim svaki put kad mislim na tebe.

- Znam.

- Adio,... Gosparu moj.

05-08-2011 at 22:26 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 46
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: EminaS, meho, Mela77, mikimini, Mir$o, pljosko, strokeunit
FORUM : Umjetnost : Bilješke New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice