Info: Ako imate neke nejasnoe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima

FORUM : Umjetnost : Kutak za romanticare i obozavaoce lijepe rijeci
Strana: 1 2 3 4
New Topic Post Reply
Poiljalac Poruka
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Odgovori: 4391
IP: Maskiran

View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kutak za romanticare i obozavaoce lijepe rijeci

citat:
MelMel wrote:

crvenkapice ako vec mislis da je ova tema za tebe, napisi nekad nesto jbg...
13-08-2011 at 07:37 | Ukljui u odgovor
MelMel
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670

citat:
arnie wrote:

crvenkapice ako vec mislis da je ova tema za tebe, napisi nekad nesto jbg...

U srce sam te zakljucala,
ne mozes izaci,
kljucic sam izgubila,
ne mogu ga naci.

Zadovoljan?
13-08-2011 at 15:38 | Ukljui u odgovor
Dilber

Registriran(a): 11-08-2010
Odgovori: 4206

icon Re: Kutak za romanticare i obozavaoce lijepe rijeci

moje srce je livada
ti si jedina koja pasesh

13-08-2011 at 19:20 | Ukljui u odgovor
Crvena starka
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Odgovori: 11207

ala

Vedro, zimsko podne... Mraz jak, puca, i Nadjenjki, koja me dri ispod ruke, hvata se srebrnasto inje po kosi na slepoonicama, i na maljama iznad gornje usne. Mi stojimo na visokom bregu. Od naih nogu pa do same zemlje prua se strma ravan,u kojoj se sunce ogleda kao u ogledalu. Kraj nas su male sanke, tapacirane svetlocrvenom ojom.
- Da se spustimo dole, Nadeda Petrovna? molim ja. Samo jedanput! Verujte mi, ostaemo itavi i nepovreeni. Ali Nadjenjka se plai. Sav prostor od njenih malih kaljaa do kraja ledenog brega izgleda joj kao strana, beskrajno duboka provalija. Ona umire od straha i prestaje da die kad gleda dole, im je ja samo ponudim da sedne u sanke; ali ta e biti ako reskira da se surva u provaliju! Umree, poludee.
- Preklinjem vas! kaem ja. Ne treba se plaiti! Znajte, to je malodunost, kukaviluk! Sanke lete, kao strela. Presecani vazduh iba u lice, huke, zvidi u uima, see bolno, tipa od gneva, hoe da smakne glavu s ramena. Od pritiska vetra nemamo snage da diemo. Izgleda da nas je sam avo zagrlio kandama i uz huku vue u pakao. Sve oko nas sliva se u jednu dugu prugu koja naglo juri... Gle, gle, jo trenutak samo i izgleda mi kao da emo propasti.

- Ja vas volim, Nadja! kaem ja poluglasno. Sanke poinju sve lake i lake da klize, huka vetra i zvrka saonica nisu vie tako strani, ne zaustavlja se disanje od straha, i mi smo, najzad, dole. Nadjenjka nije ni iva ni mrtva. Ona je bleda, jedva die... Ja joj pomaem da ustane.- Ni za ta na svetu drugi put ne smem kae ona gledajui me krupnim oima. Ona me hvata pod ruku i mi dugo etamo oko brega. Zagonetka, po svoj prilici, neda joj mira. Da li su one rei izreene ili nisu? Da ili ne? Da ili ne? To je pitanje samoljublja, asti, ivota, sree, pitanje veoma znaajno, najznaajnije na svetu. Nadjenjka nestrpljivo, tuno, pronicljivim pogledom zagleda mi u lice, odgovara neumesno, eka, neu li ja otpoeti. O, koliko preliva na tom dragom licu, koliko preliva! Vidim, ona se bori sa sobom, njoj je potrebno neto da kae, o neemu da pita, ali ona ne nalazi rei, njoj je nezgodno, strano, smeta radost...
- Znate ta? kae ona ne gledajui u mene.- ta? pitam ja.- Hajte jo jednom... da projurimo. Mi se penjemo uza stepenike na breg. Opet smetam bledu, uzdrhtalu Nadjenjku u sanke, opet letimo u stranu provaliju, opet hui vetar i struu saonice, i opet, kad sanke najsilnije i najhunije lete, ja govorim poluglasno:- Ja vas volim, Nadjenjka! Kad se sanke zaustavljaju, Nadjenjka baca pogled na breg, niz koji tek to se spustismo, zatim dugo zagleda u moje lice, prislukuje moj glas, ravnoduan i nimalo strastan, i sva, sva, ak muf i kapuljaa njena, sva njena pojava izraava krajnju nedoumicu. A na licu joj ispisano:- U emu je stvar? Ko je izgovorio one rei? On, ili mi se samo priinilo? Ta neizvesnost je uznemiruje, izvodi je iz strpljenja. Sirota devojica ne odgovara na pitanja, tuti se, gotova je da zaplae.- Da nije vreme da idemo kui? pitam ja.
- A meni... meni se dopada ovo sankanje kae ona crvenei. Kako bi bilo jo jedanput? Njoj se dopada ovo sankanje, meutim, sedajui u sanke, ona je kao i pre toga bleda, jedva die od straha, drhti.Mi se sputamo trei put, i ja vidim kako me ona gleda u lice, prati moje usne. Ali ja stavljam na usne maramicu, kaljem i kad stiemo do sredine brega, uspevam da procedim:- Ja vas volim, Nadjenjka!I zagonetka ostaje zagonetka! Nadjenjka uti, o neemu razmilja... Ja je ispraam sa sankanja kui, ona se stara da ide lake, usporava korak i stalno eka da li u joj rei one rei. I ja vidim kako pati njena dua, kako se ona savlauje da ne kae:- Nije mogue da ih je izgovarao vetar! A ja neu da to vetar izgovara! Sutradan ujutru dobijam cedulju: Ako poete danas na sankanje, svratite do mene. N. I od tada ja i Nadjenjka poinjemo svakog dana da idemo na sankanje i,sputajui se sankama dole, svaki put ja izgovaram poluglasno jedne iste rei:- Ja vas volim, Nadjenjka! Ubrzo Nadjenjka se navikava na tu frazu kao na vino ili morfijum. Ona ne moe da ivi bez nje. Dodue, sletati sa brega isto tako je uasno kao i pre, ali sad ve strah i opasnost pridaju naroitu dra reima ljubavi, reima koje kao i pre predstavljaju zagonetku i mue duu. Priinjava se uvek ono dvoje: ja i vetar... Ko joj od nas dvoje izjavljuje ljubav, ona ne zna, ali njoj je, po svoj prilici, ve svejedno; ma iz koga pehara pio... svejedno, samo da bude pijan.Jednom u podne odoh na sankanje sam; pomean u gomili, ja vidim kako bregu prilazi Nadjenjka, kako me trai oima... Zatim se bojaljivo penje stepenicama... Strano joj je da ide samo, o, kako je strano! Ona je bleda kao sneg, drhti, ide kaona gubilite, ali ide, ide ne osvrui se, odluno. Ona je, po svoj prilici, odluila da pokua: da li e se uti one zanosne, slatke rei, kad mene nema? Ja vidim kako ona, bleda, s otvorenim ustima od straha, seda u sanke, zatvara oi i, pratajui sezauvek sa zemljom, polazi s mesta... Z-z-z-z... zvrlje saonice. uje li Nadjenjka one rei, ja ne znam... Vidim samo kako ona ustaje iz sanki malaksala, nemona. I vidi se po njenom licu da i sama ne zna da li uje neto ili ne. Strah, dok se sputala dole, oduzeo joj je sposobnost da slua, da razlikuje zvuke, da shvata... Ali dolazi i proleni mesec mart... Sunce postaje ljupkije. Na ledeni breg se mrai,gubi svoj sjaj i kravi se najzad. Prestajemo da se sankamo. Sirota Nadjenjka nema gde vie da uje one rei, pa nema ni ko da ih izgovara jer se vetar ne uje, a ja se spremam u Petrograd... na due, moda zauvek.

Nekako pred odlazak, na dva dana, sedim u sumraku u batici, a od dvorita, u kome stanuje Nadjenjka, ta batica je odvojena visokom ogradom sa gvozdenim iljcima... Jo je prilino hladno, ma ubretu ima jo snega, drvee je mrtvo, ali ve mirie na prolee i, spremajui se na poinak, ivo graku graci. Ja prilazim ogradi i dugo gledam kroz upljinu. Ja vidim kako Nadjenjka izlazi na stepenice i upravlja tuan, oajniki pogled u nebo... Proleni vetar joj duva pravo u bledo, setno lice... On je podsea na onaj vetar koji nam je hujao onda na bregu kad je ona sluala one etiri rei, i lice joj postaje alosno, alosno, niz obraze e potei suza... I sirota devojica prua obe ruke, kao da moli taj vetar da joj donese jo jednom one rei. I ja, saekavi vetar, izgovaram poluglasno:- Ja vas volim, Nadja! Boe moj, ta li se zbiva sa Nadjenjkom! Ona klie, smeka se celim licem i prua ruke u susret vetru, radosna, srena, neobino divna.A ja idem da se pakujem...Davno je to bilo. Sad je Nadjenjka ve udata; udali su je, ili je sama pola... svejedno, za sekretara plemikog masalnog fonda i sad ve ima troje dece. Ono kako smo ja i ona nekad ili na sankanje i kako je vetar donosio do nje rei ja vas volim, Nadjenjka, nije zaboravljeno; za nju je to sada najsrenija, najnenija i najlepa uspomena u ivotu...
I meni sad, kad sam postao stariji, nije vie jasno zato sam izgovarao one rei,zato sam se alio...

A.P. ehov

20-01-2012 at 20:00 | Ukljui u odgovor
Crvena starka

26-01-2012 at 21:23 | Ukljui u odgovor
Crvena starka

"I onda kad te pitala volis li je, nije pitala sto ne vjeruje, nego da joj se srce smiri. Zena je. Jednom ako joj kazes pamtit ce citav zivot, ako joj kazes i hiljadu puta zeljet ce cuti i hiljadu prvi put."

26-01-2012 at 21:25 | Ukljui u odgovor
MelMel

citat:
Crvena starka wrote:
"I onda kad te pitala volis li je, nije pitala sto ne vjeruje, nego da joj se srce smiri. Zena je. Jednom ako joj kazes pamtit ce citav zivot, ako joj kazes i hiljadu puta zeljet ce cuti i hiljadu prvi put."

Bezbeli o Tijani iz Mesine Tvrdjave? Je li tako?
26-01-2012 at 21:36 | Ukljui u odgovor
Crvena starka

citat:
MelMel wrote:

Bezbeli o Tijani iz Mesine Tvrdjave? Je li tako?

hmm... ne vjerujem, a voljela bih da jeste. Ipak mislim da je neko s istoka
26-01-2012 at 21:54 | Ukljui u odgovor
MelMel

citat:
Crvena starka wrote:

hmm... ne vjerujem, a voljela bih da jeste. Ipak mislim da je neko s istoka

Sorry, potrcala sam pa upala. Mislim da ima nesto slicno u Tvrdjavi.
26-01-2012 at 22:32 | Ukljui u odgovor
Crvena starka

citat:
MelMel wrote:

Sorry, potrcala sam pa upala. Mislim da ima nesto slicno u Tvrdjavi.

Desi se.
Valja se Tvrdjave prifatit ponovo, i ponovo, i ponovo....
26-01-2012 at 22:34 | Ukljui u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 44
Skriveni clanovi: 0
Aktivni lanovi: 0
Sretan roendan: axell, danijela30, majaba, Sarah, Shone, Toggenburg, Vatrena-Lez, zlays
FORUM : Umjetnost : Kutak za romanticare i obozavaoce lijepe rijeci New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4

Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?

Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net