Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Zdravlje : Emulgatori
Strana: 1 2
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Emulgatori

U posljednih mjesec dana kcerka skoro svaki dan pojede kesicu Skittles bombonica, a ja i ne znadoh do maloprije da su kisele, mislila sam da su na fazon m&m. Okrenem ja onu kesicu da vidim ko je proizvodjac, kad bi oci ubode veliki broj E-ova koje sadrze bombone. Proguglam malo, i vidi vraga, od njih 7, 3 su skodljivi za zdravlje odem do kuhinje i uzmem Kras ekspres i aromu vanilije (za kolace). Kras ekspres sadrzi 1 E, i skodljiv je, a aroma sadrzi 4 E, i 3 su svrstani u opasne dodatke. Dalje ne smijem ni da trazim...

Ono, prije sam citala i slusala o opasnim emulgatorima i njihovom uticaju na sve veci broj oboljelih od malignih oboljenja, ali nesto tome nisam pridavala posebnu paznju.

Zanima me sta vi mislite o njima, i gledate li uopste koji proizvod sadrzi koji emulgator?

25-07-2011 at 21:18 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

Emulgatori - dodaci namirnicama (E)

Prepis istrazivanja Klinike za Pedijatrisku onkologiju, Duesseldorf

Neskodljivi dodaci

E - 100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 170, 174, 175, 180, 200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, 480.

Sumnjive primese

E - 125, 141, 150, 153, 171, 172, 173, 240, 241, 477.

Opasni dodaci

E - 102, 110, 120, 124.

Skodljivi za zdravlje

problemi sa crevima: E - 220, 221, 232, 224

problemi sa varenjem: E - 338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466

u pakovanim sladoledima: E - 407

kozna oboljenja: E - 230, 231, 232, 233

unistavaju vitamin B12: E - 200

povecavaju holesterol: E - 320, 321

povecavaju pritisak: E - 311, 312

Dodaci koji dovode do raka E - 131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239

UPOZORENJE!!!

E-123 je veoma otrovan i zabranjen je u SAD-u.
Obratite posebnu paznju i na:

E-110 u gumenim bombonama, cokoladnim bombonama, pudingu sa slagom u plasticnim posudicama, nekih od zamrznutih pakovanja ribe, topljenom siru za mazanje, pudingu od vanile.

E-102 i E-110 u gotovim sosovima, svih vrsta.

Molba za sve: snimite ovaj spisak i upotrebljavajte ga prilikom kupovine ili ga obesite negde na vidno mesto.
Sprecite upotrebu tih dodataka u ishrani i budite veoma pazljivi prilikom izbora namirnica.
Naravno ne mozete bas sve spreciti i uskratiti, ali barem malo povedite racuna, jer se radi o vasem zdravlju i zdravlju vase dece.

25-07-2011 at 21:22 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

Evo ja vec 2 godine uspjesno izbjegavam da jedem ista sa E brojevima.

Moram priznati da sam se osjecala bolje dok sam ih jela. Ova zdrava ishrana mi je malo udarila u glavu, tacno mi fali E brojeva.

25-07-2011 at 21:58 | Ukljuèi u odgovor
senzualna
Nivo: Forumski doajen
posjed dvostrukog mira

Registriran(a): 04-11-2006
Lokacija: Germany
Odgovori: 10797
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

citat:
Crvena starka wrote:
U posljednih mjesec dana kcerka skoro svaki dan pojede kesicu Skittles bombonica, a ja i ne znadoh do maloprije da su kisele, mislila sam da su na fazon m&m. Okrenem ja onu kesicu da vidim ko je proizvodjac, kad bi oci ubode veliki broj E-ova koje sadrze bombone. Proguglam malo, i vidi vraga, od njih 7, 3 su skodljivi za zdravlje odem do kuhinje i uzmem Kras ekspres i aromu vanilije (za kolace). Kras ekspres sadrzi 1 E, i skodljiv je, a aroma sadrzi 4 E, i 3 su svrstani u opasne dodatke. Dalje ne smijem ni da trazim...

Ono, prije sam citala i slusala o opasnim emulgatorima i njihovom uticaju na sve veci broj oboljelih od malignih oboljenja, ali nesto tome nisam pridavala posebnu paznju.

Zanima me sta vi mislite o njima, i gledate li uopste koji proizvod sadrzi koji emulgator?



ovo je jako komplikovana misija svakodnevno gledati na spisak gdje se nalaze svi ti E-brojevi dok ides u kupovinu,,hmmm,,tjaa tih E oznacenja u stvarnosti ima svugdje na regalima ili zamrzivacima supermarketa
u cokoladicama,chipsu,,smokiju,mesu umacima pudingu tjestu,odnosno svim industrijskim namirnicama sa dodatkom ukusa s masnim kiselinama .
Tako da jedna porcija mahuna iz baste ili krompira sa pijace ili bilo kojeg variva s stednjaka u razmjeri prema otvorenoj kesici cipsa,cokoladice,,ili gumenih bombona ,ima jednu ogromnu moc zastite od malignih ili metabolickih oboljenja.
sve sto se svjeze pripremi kod kuce je najbolja garancija za smanjenje unosa plasticnih dodataka (emulgatora)nasem organizmu,,
u prevodu zdrava umjerena mediteranska kuhinja je zakon za sve nas,,pod uslovom da
zaobilazimo cesce industrijsku zonu u kesicama po regalima supermarketa ili zamrzivacima.
sto znaci porcija,,saka "
chipsa,
,saka gumenih bombona
je u svakom slucaju zdravija od porcije otvorene kesice,,200-300gr na dan
26-07-2011 at 10:29 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Emulgatori

citat:
MelMel wrote:
Evo ja vec 2 godine uspjesno izbjegavam da jedem ista sa E brojevima.

Moram priznati da sam se osjecala bolje dok sam ih jela. Ova zdrava ishrana mi je malo udarila u glavu, tacno mi fali E brojeva.


Dobro si. Vidis, trebala bih i ja poceti izbjegavati ove gluposti.
26-07-2011 at 13:24 | Ukljuèi u odgovor
Crvena starka
Nivo: Forumski doajen
A woman of courage and honor

Registriran(a): 27-08-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11207
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Emulgatori

citat:
senzualna wrote:

ovo je jako komplikovana misija svakodnevno gledati na spisak gdje se nalaze svi ti E-brojevi dok ides u kupovinu,,hmmm,,tjaa tih E oznacenja u stvarnosti ima svugdje na regalima ili zamrzivacima supermarketa
u cokoladicama,chipsu,,smokiju,mesu umacima pudingu tjestu,odnosno svim industrijskim namirnicama sa dodatkom ukusa s masnim kiselinama .
Tako da jedna porcija mahuna iz baste ili krompira sa pijace ili bilo kojeg variva s stednjaka u razmjeri prema otvorenoj kesici cipsa,cokoladice,,ili gumenih bombona ,ima jednu ogromnu moc zastite od malignih ili metabolickih oboljenja.
sve sto se svjeze pripremi kod kuce je najbolja garancija za smanjenje unosa plasticnih dodataka (emulgatora)nasem organizmu,,
u prevodu zdrava umjerena mediteranska kuhinja je zakon za sve nas,,pod uslovom da
zaobilazimo cesce industrijsku zonu u kesicama po regalima supermarketa ili zamrzivacima.
sto znaci porcija,,saka "
chipsa,
,saka gumenih bombona
je u svakom slucaju zdravija od porcije otvorene kesice,,200-300gr na dan



Ma ne jedemo mi to sad u ogromnim kolicinama. Stvarno gledam da su obroci koje ja pripremam svaki dan zdravi, ali ovim tantavicama nam se, a pogotovo djeci, tesko oduprijeti.

Al' eto, kao sto rekoh, ubuduce cu povesti racuna.
26-07-2011 at 13:30 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

Jos malo o Aditvima, nije mi ovo bransa ali sam sticajem okolnosti sakupio sa Net-a neke informacije:

Meðunarodno zakonodavstvo i literatura koriste pojam „FOOD ADDITIVES” što bi doslovno prevedno znaèilo „DODACI hrani”.
U bosanskom jeziku se pod dodacima razumjevaju materije kao što su zaèini, vitamini, minerali i druge sirovine za proizvodnju namirnica, ali ne i aditivi.
Prehrambenim aditivima se smatraju tvari poznatog kemijskog sastava, koje se ne konzumiraju kao hrana, niti su tipièan sastojak hrane, bez obzira na prehrambenu vrijednost, a dodaju se hrani u svrhu poboljšanja tehnološkog uèinka i održavnja senzorskih svojstava.
Aditivi se dodaju hrani u postupku proizvodnje, tokom pripreme, obrade, prerade, oblikovanja, pakovanja, transporta i èuvanja.
Moderna proizvodnja hrane ne može se zamisliti bez dodavanja prehrambenih aditiva pod taèno utvrðenim uvjetima s taèno utvrðenim razlogom.
Aditivi koji su nakon dodavanja postigli svoj tehnološki ili senzorski uèinak i nisu se razgradili postaju jedna od sastavnica te hrane.
Aditivi su oznaèeni E - brojem kao potvrda toksikološke evaluacije i klasifikacije pojedinog aditiva.
Aditivima sliène tvari koje takoðe imaju neku tehnološku ulogu u proizvodnji, a nemaju E broj, oznaèavaju se na drugi naèin (arome i enzimi)
Prije stavljanja hemijskog elementa na listu prehrambenih aditiva, prethodi dug postupak ispitivanja, nakon toga slijedi preporuka o kolièini i naèinu upotrebe.
Konaèna dozvola se izdaje kada se utvrdi neškodljivost za zdravlje procjenom unosa iz svih namirnica u kojima se aditiv smije koristiti.
Toksikološki, fiziološki i znanstveni podaci se prate i evaluiraju tako da postoji stalno praæenje utjecaja prehrambenih aditiva na zdravlje ljudi.
Prehrambeni aditivi moraju biti prije upotrebe u proizvodnji namirnice temeljito toksikološki ispitani i ocjenjeni. Toksikološka ispitivanja ukljuèuju akutni, subakutni i hronièni toksicitet. Posebno se ispituje interakcije aditiva sa sastojcima namirnica, zatim sa sastojcima ljekova, kao i utjecaj na metabolizam èovjeka.
Nakon temeljitih ispitivanja, utvrðuje se najveæa kolièina aditiva koja ne izaziva nikakve toksikološke uèinke ili „No observed adverse affect level” (NOAEL).
Daljnji postupak je da se utvrðena kolièina, za svaki aditiv posebno, podjeli sa 100 uzevši u obzir moguæe razlike pri ekstrapolaciji u odnosu na pojedine dijelove populacije s posebnom pažnjom na populaciju djece i starijih osoba kao riziènih skupina.

Što su to prihvatljivi dnevni unosi aditiva (PDU)

Nakon prethodno obavljenih ispitivanja, dobivene vrijednosti služe kao osnova za utvrðivanje prihvatljivog dnevnog unosa ili Acceptable Daily Intake (ADI), koji se definira kao ona kolièina aditiva koja se kao sastavni dio namirnice može svakodnevno konzumirati èitav životni vijek èovjeka bez ikakvog rizika za zdravlje.
Prihvatljivi dnevni unos za svaki aditiv pojedinaèno, izražava se u mg/kg tjelesne mase èovjeka. Na temelju utvrðivanja unosa namirnica koje se konzumiraju dnevno te kolièina aditiva u tim namirnicama, mogu se utvrditi stvarni dnevni unosi za pojedine aditive te ocjeniti je li prelaze prihvatljive dnevne unose za svaki pojedini aditiv.

Izazivaju li aditivi alegijske reakcije?

Postalo je moderno aditive povezivati sa bolestima posebno s alergijskim reakcijama. Alergiju na hranu pretežno izazivaju bjelanèevine, koje su sadržane u relativno malom broju prirodnih namirnica.
To su prije svega hrana koju svakodnevno konzumiramo kao kravlje mlijeko, jaja, ribe, školjke, brašno žitarica, soja i razliiti orašèiæi. Posebno su poznate alergije na kikiriki koje mogu biti i sa smrtnim ishodom.
Ispitivanja znanstvenika su pokazala da je manje od jedan na 1000 ljudi alergièan ili osjetljiv na bojila ili konzervanse.
Ponekad se osjetljivost javlja kao pseudoalergija na benzoate i parahidroksi benzojeve estere (E210 - E219), zatim na sintetska organska bojila E102, E110, E122, E123, E124, E129 i E151 te antioksidanse E320 i E321.
Znanstvenici u EU, utvrdili su da se incidencija osjetljivosti koja izaziva reakciju na prirodne ili sintetske aditive kreæe u granicama 0.01 - 0.26% na broj stanovnika.

21-08-2011 at 21:48 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

Nastavak ......

Upotreba aditiva neposredno je vezana za njihovo osnovno funkcionalno, tehnološko svojstvo.
1. Bojila – su èiste tvari, koncentrati ekstrakata jestivih sirovina ili sintetskim postupkom proizvedeni kemijski spojevi poznatog sastava, a dodaju se u malim kolièinama za bojenje hrane, ne mijenjajuæi ostala svojstva proizvoda.
2. Konzervansi – koji dodani hrani, uz odgovaraju}e uvjete sprijeèavaju ili usporavaju razmnožavanje mikrooganizama u hrani ne utjeèuæi bitno na senzorska svojstva.
3. Antioksidansi – koji sprjeèavaju oksidativne promjene u hrani i/ili pojaèavaju antioksidativni uèinak drugih tvari.
4. Emulgatora – koji omoguæuju homogeno miješanje ulja i masti s vodom ili vode s uljima i mastima, te njihovih smješa s drugim sastojcima.
5. Stabilizatora – koji omogu}uju stabilizaciju topljivih koloidnih sustava (sustava koji se ne miješaju).U širem smislu u grupu stabilizatora svrstavaju se:
- Tvari za stabiliziranje, zadržavanje boje koje se koriste kao stabilizatori za oèuvanje ili pojaèavanje intenziteta boje u hrani, a nisu svrstani u grupu bojila.
- Tvari za održavanje pjene – koje se koriste da zadrže, stabiliziraju ravnomjerno dispergiranu plinovitu fazu u tekuæoj hrani.
6. Zgušnjivaèa – koji omoguæuju vezivanje tekuæe faze od odreðene viskoznosti do potpunog zgušnjavanja.
7. Tvari za želiranje – koje dodatkom hrani stvaraju želatinoznu konzistenciju.
8. Regulatora kiselosti – koji podešavaju i održavaju kiselost ili lužnatost hrane.
9. Kiselina koja dodata hrani mijenja njenu kiselost ili lužnatost i time utjeèu na njezin okus.
10. Tvari za sprjeèavanje zgrudnjavanja – koje dodatkom praškastoj hrani sprjeèavaju nastajanje veæih nakupina ili gruda.
11. Pojaèivaèa okusa – koji dodatkom hrani istièu ili poboljšavaju djelovanje prisutnih aroma bez obzira potjeèu li one od sastojaka hrane ili su dodane.
12. Tvari za zaslðivanje ili sladila – koje dodata hrani nadopunjuju ili stvaraju sladak okus. Obièno se dijele na zamjene za šeæer (poliole) i umjetna sladila ili samo sladila.
13. Modificiranih škrobova – kojima su za razliku od obiènog škroba kemijskim, fizikalnim ili enzimatskim postupkom izmijenjena originalna svojstva, a sve u svrhu odreðivanja konzistencije razlièitih vrsta hrane.
14. Tvari za poliranje – koje služe za dobivanje glatke i sjajne površine, za zaštitu hrane od isušivanja;
15. Tvari za zadržavanje vlage – koje vezivanjem vode zadržavaju svježinu i karakteristiènu konzistenciju proizvoda.
16. Tvari za tretiranje brašna – koje dodane brašnu ili tijestu poboljšavaju tehnološka svojstva.
17. Uèvršæivaèa – koji dodani proizvodima i preraðevinama uèvršæuju tkivo voæa ili povræa, ali i sredstava za želiranje koji se pri tome upotrebljavaju.
18. Poveæivaèa volumena – koji uz poveæanje volumena zadržavaju vlažnosti, stabiliziraju, zgušnjavaju i oblikuju strukturu, ne poveæavajuæi energetsku vrijednost.
19. Potisnih plinova – koji se koriste za istiskivanje hrane iz posebnih posuda pod tlakom. Zrak se ne svrstava u skupinu potisnih plinova. Smjese plinova mogu se koristiti za mijenjanje sastava plinova u pakiranom proizvodu (modificiranja atmosfere) u svrhu zadržavanja boljih svojstava hrane i produženja roka trajanja pa se tako i oznaèavaju.
20. Emulgatorske soli – koje dodatkom u sustave koji sadrže masti, vodu i proteine, raspršuju proteine ujednaèujuæi raspodjelu vode i masti oko njih (npr.topljeni sir).
21. Tvari protiv pjenjenja – koje sprjeèavaju pjenjenje tijekom tehnološkog procesa kao i u gotovom proizvodu.
22. Tvari za rahljenje – koje se koriste pojedinaèno ili u kombinaciji sa tvarima koje otpuštaju plin i time bitno poveæavaju volumen proizvoda.

21-08-2011 at 21:57 | Ukljuèi u odgovor
.*CAR*.
Nivo: Forumski doajen
I istina je relativna

Registriran(a): 31-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 3927
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

Prikaz numerisanja aditiva za hranu - Raspon E brojeva

Bojila - E100-181
Konzervansi - E200-285 i E1105
Antioksidansi - E300-340
Regulatori kiselosti - Razlièiti brojevi
Zgušnjivaèi / Emulgatori - E322, E400-499 i E1400-1451
Materije za sprjeèavanje zgrudnjavanja - E550-572
Pojaèivaèi okusa - E600-650
Tvari za poliranje - E900-910
Tvari za zaslaðivanje - E420, E421, E950-970

21-08-2011 at 22:07 | Ukljuèi u odgovor
blentava
Nivo: Forumski doajen
Aequam memento rebus in ardius

Registriran(a): 26-12-2010
Lokacija: Belgrade, Serbia
Odgovori: 4005
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Emulgatori

OPREZ! Izbjegavajte ih: Najopasniji aditivi u ishrani




Uploaded with ImageShack.us

Nekada je hrana na kojoj je pisalo 'sa ukusom voæa' ili 'sa ukusom sira' sadržavala voæe ili sir. A danas? Veæina hrane je vještaèka. Lista aditiva prešla je brojku od tri hiljade, pa iako je veæina dodataka relativno neškodljiva, postoje neki koje treba izbjegavati, prenosi net.hr.

1. Olestra
Zamjena za masnoæu koju su kreirali u Procter&Gambleu, a koriste je u èipsu Pringles Light. Buduæi da enzimi varenja ne mogu razgraditi velike molekule, olestra ima kalorijsku vrijednost 0.

U èemu je problem?

Može izazvati proliv. Osim toga ometa apsorpciju važnih hranjivih supstanci, kao što su beta karoteni i likopen. Zastrašuje i studija sprovedena na životinjama na Univerzitetu Purdue, koja je pokazala da olestra može izazvati brže debljanje nego prava masnoæa.

2. Pigment karamele
Vještaèki pigment koji je proizveden zagrijavanjem šeæera. Èesto je u ovaj proces ukljuèen amonijak.

U èemu je problem?

Boja karamele pojavljuje se u gaziranim napicima, gotovim sosovima, hljebu i desertima. Ako se proizvodi od obiènog šeæera uglavnom je neškodljiv, ali ako je u proces proizvodnje ukljuèen amonijak, stvaraju se 2-metilimidazol i 4-metilimidazol, hemikalije koje se povezuju s rakom kod miševa. Fabrike nijesu dužne objaviti jesu li boju dobile uz pomoæ amonijaka ili ne.

3. Saharin
Vještaèki zaslaðivaè pronaðen sluèajno 1870-ih.

U èemu je problem?

Studije povezuju saharin sa rakom bešike. Prije tri godine istraživanje je pokazalo da se pacovi brže debljaju ako jedu saharin nego kad jedu šeæer.

4. Kalijum bromat
Stavlja se u brašno i omoguæuje dizanje tijesta tokom peèenja.

U èemu je problem?

Kalijum bromat uzrokuje tumore bubrega i štitne žlijezde kod pacova. Mnoge zemlje su ga zabranile. Meðutim, neki amerièki lanci brze hrane još ga koriste.

5: BHA – Butylated Hydroxyanisole i Butylated Hydroxytoluene
Antioksidansi i konzervansi na bazi nafte.

U èemu je problem?

Amerièki The Department of Health and Human Services izdao je saopštenje u kojem stoji da je BHA moguæe kancerogen. Sadrže ga proizvodi kao što su gume za žvakanje Orbit.

6. Djelimièno hidrogenizovano biljno ulje
Poluèvrsta mast koja se dobija dodavanjem vodika u nezasiæene masne kiseline.

U èemu je problem?

Djelomièno hidrogenizovane masti su glavni izvor transmasti, a one su svake godine krive za barem 70.000 srèanih udara samo u SAD-u. Koristi se za prženje hrane u mnogim restoranima i u margarinu.

7. Sulfiti
Održavaju boju hrane te spreèavaju rast bakterija ispuštanjem sumpor dioksida.

U èemu je problem?

Kao konzervans se koriste preko 1.000 godina. Kod osjetljivih i astmatièara sulfiti mogu izazvati teškoæe. Nepažljivo ubacivanje u vino, smokve ili na svježe namirnice u restoranima može dovesti i do smrti, kao što je bilo sluèaj 1980-ih na podruèju SAD-a.

8. Azodikarbonamid
Sintetièki žuto-narandžasti aditiv za tijesto.

U èemu je problem?

Ova hemikalija se prije svega upotrebljava za proizvodnju industrijske plastike. Koristi se i u prehrambenoj industriji. Britanske vlasti naredile su da se na proizvodu koji ga sadrži mora istaknuti kao moguæi uzroènik astme. Studija koju su sproveli u Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji to je potvrdila. Može se naæi u pecivima Dunkin’ Donuts i pecivu u McDonald’su.

9. Karagenan
Zgušnjivaè i emulgator koji se dobija iz algi – E407 karagenan.

U èemu je problem?

Alge su zdrave, ali karagenan je tek nusproizvod. Studije na životinjama povezuju ga s pojavom raka, problemima s debelim crijevom i èirevima. Ne postoje jasni dokazi da šteti ljudskom zdravlju, ali nutricionisti æe vam savjetovati da ga izbjegavate. Èesto se koristi u dijetalnim proizvodima.

http://www.vijesti.me/

25-08-2011 at 22:21 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Zdravlje : Emulgatori New Topic Post Reply

Strana: 1 2


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice