Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
sunce
Nivo: Moderator podforuma

Registriran(a): 23-01-2002
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 19786
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:
Tuzla je BILA grad. Sjeæam se, jako dobro, svog dijela grada (Kule, Sjenjak) prije rata. Prije svega, ulice su bile toliko èiste da se komotno moglo sjesti i jesti na asvaltu.


[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 19:17 GMT]


I sta kazes moglo se sjesti i jesti na asfaltu ?

Sjecam se vremena kada je taj dio grada bio ledina, zabe su kreketale. Pa se kao i drugi dijelovi grada izgradio, doselili ljudi iz drugih dijelova grada ili drugih mjesta, sela sta li, kako valjda i treba da bude.

Mene cak brine mogucnost da u Tuzlu niko nece htjeti doseliti. Od kako je svijeta i vijeka narod je isao gdje mu je bolje, uglavnom iz manjeg u vece, iz nerazvijenog u razvijeno, trbuhom za kruhom pa sto je veci grad sve vise je onih koji nisu tu rodjeni, ili jesu ali nije im otac, djed, pradjed i da ne nabrajam.

Ko je ko, sta je ko, moze biti i interesantna tema za neke uz kafu price, ali problem je kad to postaje po nekima kljucni faktor za mnogo sta.

Sto se tice same teme, toliko je sve relativno, individualno da bi i odgovor mogao biti kako kad. Kad je moj mikro svijet ok dobro mi je svugdje kada nije ne valja mi ni u zlatnom kraljevstvu.





07-08-2011 at 20:37 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:

Nove generacije došlja koje su se rodile u Tuzli nisu niti æe još dugo prihvatiti mentalitet tuzlanskih èaršijanera. U Tuzli se taèno znalo ko je prije rata nosio “Starke”, “Toptenke”, “kaubojke”, “Džonsonke”, “Leviske”, “spitfajerke” i da ne nabrajam dalje. To je bila èaršija (onaj njen najveæi dio). Svi smo bili u trendu, svi smo bili moderni, ali smo svi znali i osnovne norme ponašanja.



i sta velis, ove nove generacije odbijaju da nose “Starke”, “Toptenke”, “kaubojke”, “Džonsonke”, “Leviske”, “spitfajerke”. Nece ljudi da se urbanizuju, pa to ti je. Eh sto me nasmija. Tebe je nesto dobro shandrilo u zivotu. Deder ti smanji strasti.
07-08-2011 at 20:56 | Ukljuèi u odgovor
John
Nivo: Novi forumaš
mrk
Registriran(a): 06-08-2011
Lokacija: kasaba
Odgovori: 24
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:
Tuzla je BILA grad. Sjeæam se, jako dobro, svog dijela grada (Kule, Sjenjak) prije rata. Prije svega, ulice su bile toliko èiste da se komotno moglo sjesti i jesti na asvaltu. Pored toga, sjeæam se i famoznog prednovogodišnjeg kiæenja velikih borova pred Kulama i u centru grada, ispred stare zgrade Opæine. Uglavnom, na svakom koraku se osjeæao duh urbanosti. Da podsjetim, tadašnji naèelnik Opæine je bio Bešlagiæ i imao je jako dobre suradnike kojima je bio okružen (nije me briga kojoj politièkoj opciji je Bešlagiæ pripadao, to je sada irelevantno).

Doðe rat, proðe rat i poèeše nova vremena. Sa ljudima koji do svog dolaska u Tuzlu nisu znali šta je lift, odžak ili wc-šolja. Ono èaršije što je bilo (neovisno o vjeri) je skužilo s kim ima posla, pa je na vrijeme podvilo rep i zapalilo preko grane. Alal im vjera, dobro su predosjetili.

E, nama koji smo blijedi ostaci te èaršije ostaše novopridošli da se borimo s njihovim primitivizmom, nezasitošæu, beskrupuloznošæu… Ali, bitku smo veæ izgubili – samo, nema nikog da nam to kaže. Osim, ako ne budemo iskreni i hrabri i to priznamo samim sebi.

Nove generacije došlja koje su se rodile u Tuzli nisu niti æe još dugo prihvatiti mentalitet tuzlanskih èaršijanera. U Tuzli se taèno znalo ko je prije rata nosio “Starke”, “Toptenke”, “kaubojke”, “Džonsonke”, “Leviske”, “spitfajerke” i da ne nabrajam dalje. To je bila èaršija (onaj njen najveæi dio). Svi smo bili u trendu, svi smo bili moderni, ali smo svi znali i osnovne norme ponašanja.

Današne norme ponašanja su malo drugaèije. Recimo, primjera radi, sinoæ prolazim pored bus-stanice na Brèanskoj i vidim kako tip koji nazor glumi taksistu, a koji je pri tome "obuèen" u japanke, bijele bermude i bijelu treger-majicu, stavio dva bureka na parkirano auto, raskoraèio se k'o kakav gedžo i mlati po burecima. Stil i kultura :-)

Da ne dužim dalje. Ono što u Tuzli ne valja je NAROD. Da ponovim: NAROD.

Svima nam treba biti jasno dok sami sebe ne promjenimo i ne poènemo stvarati nove i zdrave jezgre urbanog, èaršijskog i modernog duha uz poštovanje osnovnih normi civiliziranog ponašanja, sve druge prièe o tome šta ne valja u Tuzli su šuplje i bull shit.

A, da... Da ne zaboravim… U Tuzli nije lako živjeti.


[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 19:17 GMT]



O ovakvim primjercima "plave krvi" ja i govorim. Za sve su im drugi krivi, èuj èaršijska raja podvila rep i otišla, naravno. Navikli da im drugi posao završavaju. Nego fino prijatelju, slijedeæi put kad bude akcija èišæenja oko zgrade, slobodno siði i poèisti sa komšijama pa da opet možeš jesti sa asfalta.
07-08-2011 at 22:53 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

U Tuzlu sam navratio prije 3-4 godine. Bio sam u Rudarskoj kod prijatelja. Ulaz ureden, uvijek zakljucan, stepeniste cisto. U onim soliterima od betano sasvim druga situacija. Vrata polomljena, zidovi isarni. Bas ruzno da ruznije ne moze biti. Idem pjeske Rudarskom uricom prema starom dijelu grada. Vidim puno malih prodavnica otvorenih najvjerovatnije u nekadsnjim podrumima. Prodaje se sve i svasta ali mislim da je promet mali. Dolazim do neke banke i pogledam prema fakultetu, trava nepokosona, pa mi sve nekako djeluje zapusteno iako je to frekventna lokacija-ljudi stalno prolaze ulicom.

Plato ispred nekadasnje Opcine se pocinje uredjivati. Nekoliko zgrada ima nove fasare. U samom centru glavna ulica pretvorena u prostor za sjedenje.Ima puno stolova, ljudi sjede piju kafu i sok.To mi je djelovalo jako lijepo. Na bivsoj Zeljeznickoj stanici vidim novo naselje. Nije lose ali sa ulice isarano, pa to djeluje dosta ruzno. Kod one velkike banke na zidu jedne zgrade puno reklama advokata. Djeluje mi ruzno, jer je postavljeno bez nekog reda. Valjda je tu negdje sud u blizini. Pokusvam uci u bivsi Hotel Bristol. Vrata zakljucana-ne radi. Bivsi dom JNA kao oronuki starac. Idem desno prema prema naselju Supine. Pravi se jedna nova zgrada.Mislim da ce izgledati lijepo. Navracam u Hotel Tuzla. Sve mi djeluje drukcije. Ulazim, narucujem kafu i sok, cekam prijatelja. On dolazi i idemo u naselje Stupine. Fina zgrada, nije jedna od onih novih. Ulaz uredan, vrata se zakljucvaju, stepeniste besprekorno uredno. Moram kazati da mi se to naselje dopalo. Ne znam da li je tako i u drugim zgradama.

Poznavao sam Tuzlu donekle i ranije. Dosta se tog promijenilo bar onda kuda sam prosao. Zao mi je sto nisam imao veremena da prodjem vise i da upoznam danasnju Tuzlu.


[Edited by Dajdza on 07-08-2011 at 23:05 GMT]

07-08-2011 at 23:02 | Ukljuèi u odgovor
root
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 15-08-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 288
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:


Daj ti meni reci, drug, od koje si TUZLANSKE loze (jesi li ), da ti kažem kakav si.

Kažeš " ...kao sto zelite ti i takvi kao ti... ". De mi reci, a kakav si to ti i koji ste to vi ? Pretpostavljam, ali me prosvijetli i otkloni moju i najmanju sumnju.


[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 19:16 GMT]


Jebeš ti svoju lozu kad si iskompleksiran do srži i smatraš da si od nekog bolji samo zato što si roðen u gradu.


Btw, nemoj zaboravit ni to da Tuzla ne postoji od kad je svijeta i vijeka, i Tuzla je nekad bila selo.
07-08-2011 at 23:21 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

Sunce, MelMel i John... U Tuzli se, i u vrijeme kad niko od nas još nije ni bio u planu, znalo ko je ko i gdje je èije mjesto na društvenoj ljestvici. Ne želim polemizirati o tome, jer o tome govori mnoštvo literature, mnoštvo ljudskih sjeæanja i životnih storija. Èinjenica koju vi, svjesno ili nesvjesno, želite prešutati jeste da je Tuzla POSTALA obièna mahala, rupetina i zabit.

Za to nisu krive graðevine, arhitektura, noæni (ne)život, niti prostorni plan. Zašto - zato jer sve njih kreiraju oni koji žive u njoj. Dakle, LJUDI koji žive u Tuzli su krivi za to. To je surova, suštinska istina koja neke jako boli, ali je tako.

Prema tome, ne želim voditi dalju polemiku o tome ko je ko i gdje je èije mjesto, jer apriori odbijanje evidentnih èinjenica govori, samo po sebi, za sebe.

Sjeæam se i rado æu se uvijek sjeæati Tuzle onakve kakva je bila - prije rata. To je bio moj grad. Ovo što se danas zove Tuzla je grad u kojem se, poput mnoštva Tuzlaka, u njemu više ne osjeæam svojim.

Osjeæam se kao stranac.


[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 23:26 GMT]

07-08-2011 at 23:24 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Tuzlak74 wrote:
Sunce, MelMel i John... U Tuzli se, i u vrijeme kad niko od nas još nije ni bio u planu, znalo ko je ko i gdje je èije mjesto na društvenoj ljestvici. Ne želim polemizirati o tome, jer o tome govori mnoštvo literature, mnoštvo ljudskih sjeæanja i životnih storija. Èinjenica koju vi, svjesno ili nesvjesno, želite prešutati jeste da je Tuzla POSTALA obièna mahala, rupetina i zabit.

Za to nisu krive graðevine, arhitektura, noæni (ne)život, niti prostorni plan. Zašto - zato jer sve njih kreiraju oni koji žive u njoj. Dakle, LJUDI koji žive u Tuzli su krivi za to. To je surova, suštinska istina koja neke jako boli, ali je tako.

Prema tome, ne želim voditi dalju polemiku o tome ko je ko i gdje je èije mjesto, jer samo odbijanje evidentnih èinjenica govori, samo po sebi, za sebe.

Sjeæam se i rado æu se uvijek sjeæati Tuzle onakve kakva je bila - prije rata. To je bio moj grad. Ovo što se danas zove Tuzla je grad u kojem se, poput mnoštva Tuzlaka, u njemu više ne osjeæam svojim.

Osjeæam se kao stranac.



[Edited by Tuzlak74 on 07-08-2011 at 23:25 GMT]


Zalosno je sto se u vlastitom gradu osjecas kao stranac. Ne mogu ni zamisliti kako je to ruzan osjecaj.

Na svu moju srecu i radost, iako vise ne zivim u Tuzli veci broj godina, kad god dodjem osjecam se kao da nisam nigdje ni isla iz Tuzle.

07-08-2011 at 23:29 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
MelMel wrote:

i sta velis, ove nove generacije odbijaju da nose “Starke”, “Toptenke”, “kaubojke”, “Džonsonke”, “Leviske”, “spitfajerke”. Nece ljudi da se urbanizuju, pa to ti je. Eh sto me nasmija. Tebe je nesto dobro shandrilo u zivotu. Deder ti smanji strasti. [/qu


Deder proèitaj i reèenicu-dvije iza toga, pa onda dociraj. U tim reèenicama se nešto kaže i o osnovnim normama ponašanja. Koje tebi fakat fale. E, vidiš... to je slika velikog broja današnjih "Tuzlaka".
07-08-2011 at 23:38 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
root wrote:


Jebeš ti svoju lozu kad si iskompleksiran do srži i smatraš da si od nekog bolji samo zato što si roðen u gradu.


Btw, nemoj zaboravit ni to da Tuzla ne postoji od kad je svijeta i vijeka, i Tuzla je nekad bila selo.


Ponos mi je što sam Tuzlak roðen u èaršiji. Imaš problem s tim ?
07-08-2011 at 23:40 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
John wrote:


...Nego fino prijatelju, slijedeæi put kad bude akcija èišæenja oko zgrade, slobodno siði i poèisti sa komšijama pa da opet možeš jesti sa asfalta.




Beeep.... Dobili ste kaznene poene.

Efendija... za to što ti meni predlažeš, ja uredno plaæam Komunalcu. :-)
07-08-2011 at 23:47 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 42
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice