Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli?
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
laly
Nivo: Forumski doajen
Don't Let Me Be Misunderstood

Registriran(a): 19-11-2005
Lokacija: Wudang
Odgovori: 39084
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

Tuzla je grad u koji su se decenijama ljudi naseljavali, i zivjeli zajedno u slozi bez problema, samo malogradjanima predstavljaju problem dosljaci. Tuzla je bila industrijski grad, bez razvijenog kulturnog i nocnog zivota. samo kad se sjetim prije rata kako je bilo prazno navece tokom sedmice, samo se vikendom izlazilo.
uniformisanje tipa Leviske, starke ipak pripada tinjedzerskim grupama, i sve je izgledao klonirano, kao i sada. samo sto je globalizacija donjela nove trendove.

kome nije lijepo i ne odgovara zivot u Tuzli, e onda kaputic i niz putic sirom svijeta u potrazi za boljim.
primitizma ima svugdje i ne moze se pripisati samo dosljacima, nego i samim starosjediocima.

11-08-2011 at 21:45 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
okata wrote:
izgleda da je na tuzlarijama najmanje tuzlaka!

sadasnje stanje izaziva vecu gorcinu u covjeku nego granate, podrum, glad i sve ostalo!




Jesi li ti uopšte bila (mada prije bih rekla bio), u ratu ovdje

Zar i jednom normalnom insanu sadašnje vrijeme može biti gore od svega proživljenog u ratu
11-08-2011 at 22:15 | Ukljuèi u odgovor
okata
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 09-08-2011
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

soraya; vidis kako vi doslje dajete sebi za pravo da vi nama nesto pravite i vi nama nesto dajete! a kad mi makar i samo iznesemo misljenje kako se osjecamo u vezi svega loseg sto smo dobili od doslja i tada dajete sebi pravo da pljujete po nama. umjesto da kazete hvala vam ljudi, znamo da vam nije lako, trpamo se svi na malom brodu! mi smo dosli vama na vase! al jok, ne znate vi to, to je manir ipak malo "gradanskijeg" svijeta.

11-08-2011 at 22:25 | Ukljuèi u odgovor
Dajdza
Nivo: Forumski doajen
Nista posebno ali opet kako za
Registriran(a): 05-07-2011
Lokacija: USA
Odgovori: 1588
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Drugo sto mi je zanimljivo, je cinjenica da jednoj osobi (Dajdza) sudbina, odnosno odluka gdje ce zivjeti ovisi o misljenju druge nepoznate osobe Tuzlaka74.. Vrlo zanimljivo.


Ja sam otvorio ovaj naslov da vidim sta Tuzlaci misle o svom gradu. Pod Tuzlacima podrazumijevam sve gradjane Tuzle bez obzira da li su autohtoni ili dosljaci. To misljenje mi treba prilikom donosenja konacne odluke gdje zivjeti. Necu valjda skonacti svoj zivot vani. Hocu da to bude u zemlji mog rodjenja.
Zanimljiva su razmsljanja autohtonih stanovnika svakog grada bilo da se radi o Sarajevu, Banja Luci ili Tuzli. Jednom prilikom istina prije rata putujem vozom iz Mostara za Sarajevo.Preko puta mene sjedi jedan Sarajlija, kaze da je saobracajni milcajac ali da je po profesiji automehanicar.Pitam ga kako je zivjeti u Sarajevo a odgovori otprilike ovako "ma sta da ti kazem prijatelju, od ovih muhadzira ne mozes zivjeti .Zauzeli su nam sva mjesta. Oni su direktori, ljekari itd a mi niko i nista".

E pa velim ja sam si tome kriv. Fakulteti ti pred nosom a ti zavrsio SPO automehanicarski smjer. Onaj iz Gacka, Nevesinja, Gorazda, Foce itd, dosao prihvatio se knjige i zavrsio fakulteta, nasao posao, vrijedno radio i postao direktor, doktor, hirurg, prof. na fakultetu a ti pripasao pendrek i kaznjavas ljude ako prekorace dozvoljenu brzinu. Da si bar ostao da budes vrstan automehanicar, majstor svoga posao, vjeruj mi da bi te ljudi vise cijenili it,itd.
On se malo zamisli ali opet po svom. Ja mu onda ponovo kazem, ako vi autohtoni necete da ucite, necete da budete doktori, ineznjeri specijalisti ovih ili onih struka onda drugi hoce. Grad kao sto je Sarejevo mora imati strucne ljude, bez toga nema univerziteta, nema dobrih firmi, nema bolnica itd.Da li me je shvati ne znam ali znam da je bio jako tvrdoglav.


[Edited by Dajdza on 12-08-2011 at 04:23 GMT]
12-08-2011 at 04:20 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
okata wrote:
izgleda da je na tuzlarijama najmanje tuzlaka!

tuzlak74, svaki tvoj komentar je na mjestu!
ali tesko ces naci nekoga ko misli kao ti na ovom forumu, jer svi tvoji istomisljenici su otisli ukoliko su mogli iz tuzle ne za vrijeme rata, nego poslije rata i jos uvijek odlaze, jer sadasnje stanje izaziva vecu gorcinu u covjeku nego granate, podrum, glad i sve ostalo!

ne odustaj od svojih uvjerenja i misljenja! drago mi je da neko ima snage za borbu sa primitivcima! ja sam odustala davno!
puno pozdrava!


Prvo bi trebalo da uvjerimo pojedine od ovih "Tuzlaka" da ti i ja nismo jedna osoba. Obzirom, da im se diže tlak (i mnogo više) kada (ZAMISLI) dvije, a ne jedna osoba, imaju hrabrost da kažu ono što misle i što jeste.

SeljOk je, dok je ratO bio (sjetit æe se samo originalni Tuzlaci koji su bili ovde dok je bio ratO i koji nisu u to doba još landarali po kuæi u pelenicama!), na pijacama po Srebreniku i Živinicama prodavao nama iz èaršije kilu graha i teglu pekmeza od jabuka za skoro novi frižider, ili kilu kukuruznog brašna i teglu kajmaka za video-rekorder (vidiš, tad su poèeli da se emancipiraju, ali, još uvijek nisu uspjeli u nakani). Pa, što se mene tièe, svaki od navedenih "Tuzlaka" ima pravo da ih (seljOke) jako voli, obožava i dièi se s njima. Moj krug društva i ja, nikada. Jes' lijepo kad se skupi 15-20 ljudi na jednom mjestu i poène diskusiju o TuzlOcima i seljOcima. Takvih je društava po Tuzli dosta, tako da je broj mnogo veæi. Prema tome, ne treba živjeti u zabludi da Tuzlaci (veliki broj) vole došlje i seljOke. Ko hoæe živjeti u takvom uvjerenju -samo naprijed. :-)

@okata, haj' da se mi dogovorimo da popijemo kafu. Što se mene tièe, slobodno mi pošalji prijedlog za termin za kafu preko maila i pristajem. Pa da malo "protabirimo" ko je još original Tuzlak, a ko nije. :-)


[Edited by Tuzlak74 on 12-08-2011 at 09:36 GMT]
12-08-2011 at 09:21 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
Dajdza wrote:
Ja sam otvorio ovaj naslov da vidim sta Tuzlaci misle o svom gradu. Pod Tuzlacima podrazumijevam sve gradjane Tuzle bez obzira da li su autohtoni ili dosljaci. To misljenje mi treba prilikom donosenja konacne odluke gdje zivjeti. Necu valjda skonacti svoj zivot vani. Hocu da to bude u zemlji mog rodjenja.
Zanimljiva su razmsljanja autohtonih stanovnika svakog grada bilo da se radi o Sarajevu, Banja Luci ili Tuzli. Jednom prilikom istina prije rata putujem vozom iz Mostara za Sarajevo.Preko puta mene sjedi jedan Sarajlija, kaze da je saobracajni milcajac ali da je po profesiji automehanicar.Pitam ga kako je zivjeti u Sarajevo a odgovori otprilike ovako "ma sta da ti kazem prijatelju, od ovih muhadzira ne mozes zivjeti .Zauzeli su nam sva mjesta. Oni su direktori, ljekari itd a mi niko i nista".

E pa velim ja sam si tome kriv. Fakulteti ti pred nosom a ti zavrsio SPO automehanicarski smjer. Onaj iz Gacka, Nevesinja, Gorazda, Foce itd, dosao prihvatio se knjige i zavrsio fakulteta, nasao posao, vrijedno radio i postao direktor, doktor, hirurg, prof. na fakultetu a ti pripasao pendrek i kaznjavas ljude ako prekorace dozvoljenu brzinu. Da si bar ostao da budes vrstan automehanicar, majstor svoga posao, vjeruj mi da bi te ljudi vise cijenili it,itd.
On se malo zamisli ali opet po svom. Ja mu onda ponovo kazem, ako vi autohtoni necete da ucite, necete da budete doktori, ineznjeri specijalisti ovih ili onih struka onda drugi hoce. Grad kao sto je Sarejevo mora imati strucne ljude, bez toga nema univerziteta, nema dobrih firmi, nema bolnica itd.Da li me je shvati ne znam ali znam da je bio jako tvrdoglav.


[Edited by Dajdza on 12-08-2011 at 04:23 GMT]


Kako tako sudiš, a da ne pitaš nekog šta je po struci, da li radi i kako je došao do posla ? Ja radim. O stupnju obrazovanja neæu da govorim, da ne bih povrijedio sujete. Posao nisam dobio u "državnoj" firmi, jer su došlje okupirale te firme i uhljebile sve svoje dajdžiæe, amidžiæe i ostale, koji su se naprimali kojekakvih para za vrijeme i poslije rata ili su se POvratili iz Njemaèke i ostalih patriotskih zemalja u kojima su zdušno, gledajuæi na tv-u stanje u BiH, pomagali i pomagali i pomagali... Tako da za original Tuzlaka / Tuzlake ima malo (skoro nikako) prostora.

Ako budeš imao para, kad se vratiš, i klicu "negdje otamo", siguran sam da æeš odmah dobiti posao.

To je tako.


[Edited by Tuzlak74 on 12-08-2011 at 09:45 GMT]
12-08-2011 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?



dosta stvari koje je on iznio,smeta vecini nas,samo sto on to na pogresan nacin,kroz autohtone i neautohtone,...
eto tuzlak74,to ti je od mene dobronamjerna kritika,nije tuzlak koj rodžen ovde,nego ko prihvati norme ponasanja i življenja sa ljudima oko sebe,a to je opet vise karakterni nego geografski problem:
ne turiraj jebeni motor u 2 ujtro pod prozorom,
ne arlauæi u po noèi,
ne bacaj smeèe kroz prozor,
ne pišaj i NE SERI ljudima pred ulaznim vratima,
pozdravi a ne okreci glavu,
i ne moraš mi ni pomoè, samo mi nemoj odmagat ziv i zdrav bio.

[Edited by cupo on 12-08-2011 at 17:17 GMT]

12-08-2011 at 10:49 | Ukljuèi u odgovor
okata
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 09-08-2011
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

citat:
primus inter pares wrote:


"nije tuzlak koj rodžen ovde,nego ko prihvati norme ponasanja i življenja sa ljudima oko sebe"
valjda treba da prihvati norme ponasanja onaj ko je dosao a ne oni koji imaju vec te norme.

za mene su sitne stvari to turiranje, smece i ostalo!
problem je veci radno mjesto, s kim ti dijete sjedi u klupi, sta uci od svog skolskog drugara, jel mu uciteljica zavija i govori kahva, merhaba i sl. u razredu, a to ti mijenja cijelo drustvo. pa kad dijete bude imalo 15 godina ponasat ce se i pricati kao da smo mi svi sisli sa brda.

i mi smo pozavrsavali fakultete pa sjedimo i gledamo kako uredno rade i zaraduju svoje plate oni koje smo rasirenih ruku primili u nas grad. ne govorim iskljucivo o ljudima pogodenim ratom i protjeranim, nego o svim onim koji jos uvijk dolaze. i kojima smo kao sto rece tuzlak 74, skucili sela i doveli civilizaciju u ratnim gladnim godinama.



12-08-2011 at 14:45 | Ukljuèi u odgovor
okata
Nivo: Novi forumaš
Registriran(a): 09-08-2011
Odgovori: 6
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

tuzlak74,

dogovor za kafu vazi!

cim prode ovo vrijeme godisnjih i morovanja, vidimo se!

12-08-2011 at 15:27 | Ukljuèi u odgovor
Tuzlak74
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 05-06-2011
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 68
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Kako je zivjeti u Tuzli?

Eh, eto. I tako pade dogovor za kofi/kohvi/kovi izmeðu @okate i mene.

Plaho fino. :-) Dokaz da se preko Foruma ljudi mogu i zbližiti, a ne samo udaljiti.

Što se mene tièe, nakon ovog vremena, provedenog u sublimaciji i disertaciji ove teme, mirne duše mogu da kažem ovo: moji drugovi i drugarice sigurno mogu biti @okata, @primus inter partes, @flor, @senzualna i @melmel (kad se, srce, POvrOtiš ozgo :-) ), a mogla bi i @cica, samo da je još malo prostudiram, nije mi skroz naèisto :-).

Uglavnom, na ovoj temi smo "zeru" prostudirali naše stavove, ko ima kol'ka muda da ih brani, pragove tolerancije u maksimalno otvorenoj diskusiji i još par stvari (onako, meðu redovima).

Ja se iskljuèujem iz dalje diskusije na ovu temu ali se zato vidimo na nekim drugim. Bit æe mi èast.

Plaho vas pozdravljam i selamim. :-)

Vaš @Tuzlak74

12-08-2011 at 17:15 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 53
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: Aldarion, aly, golga, jaaah
FORUM : Tuzlarije : Kako je zivjeti u Tuzli? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice