Info: Svi posjetioci foruma su obavezni da poštuju forumska pravila.


FORUM : Ekonomija : Slom kapitalizma?
Strana: 1 2 3
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Slom kapitalizma?

"Malo koji grad na svijetu ima takvu koncentraciju bogatih ljudi kao London, ljudi za koje ekonomska predstavlja nešto potpuno neopipljivo. Za njih brutalan plan štednje kojeg provodi Cameronova liberalno-konzervativna vlada ne predstavlja ništa, dok za veæinu ostalih to znaèi da više neæe moæi otplaæivati hipoteke na vlastite kuæe. U tom ozraèju treba promatrati i ove nerede koji se odvijaju u socioekonomski zapuštenim dijelovima Londona i zemlje. Svatko tko kaže da je iznenaðen ovim razvojem dogaðaja naprosto negira realnost. Iza blistave fasade Britanije nakupljeno je toliko jada i bijesa, da je bila dovoljna jedna iskra da potakne eksploziju."

"Pametni analitièari s pravom povlaèe paralele ustanka u Engleskoj s onima u arapskim zemljama, jer je suština ista. Britanski tinejdžeri možda jesu graðani funkcionalne demokracije, najstarije na svijetu èak, ali njima izbori ne predstavljaju ništa jer to neæe promijeniti njihovu osobnu situaciju. Njihova perspektiva jednaka je onoj mladih u Kairu: trebaju potpore za nezaposlenost, dva posla, državne subvencije i možda malo sitnog kriminala samo da bi ostali na površini. U nijednoj europskoj zemlji nije nejednakost tako klasno strukturirana kao u Britaniji. Danas, kao i u prošlosti, èovjekovo podrijetlo u najveæoj moguæoj mjeri odreðuje njegovu sudbinu. Rodi se siromašan i ostat æe siromašan, a to æeš prenijeti i na vlastitu djecu."

"Pobuna i neredi nisu samo britanski problem. Socijalni nemir guta europske zemlje, koje na vlastite 20-godišnjake prebacuju teret duga kojeg je stvorio lagodan život postratnih generacija. Neredi su samo ružno lice ove "izgubljene generacije", ali realno lice. Svi su oni izgubljeni, neovisno o tome gdje se nalaze."

11-08-2011 at 14:58 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

Da li je na sceni buðenje siromašnih i obespravljenih u procesu globalizacije i okrupnjavanja kapitala, osnovnih temelja današnjeg kapitalizma ili èisto iskaljivanje bijesa frustriranih mladih ljudi u zemljama "Zapadne Europe"?
Moje lièno mišljenje je da sve izraženije socijalne nejednakosti tj.topljenje srednjeg staleža neminovno dovode do usijanja u buretu punom baruta

11-08-2011 at 15:05 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

drzim da je ovo sve sto se desava, ne samo u Evropi vec kako znamo i u arapskim zemljama a uskoro i u jacim vodecim silama, upravo pocetak sloma kapitalizma, bogatuni i politicari su previse sebi dali za pravo sirom svijeta da gaze srednji i nizi stalez a danasnja moderna sredstva komunikacije prosvijetljuje mase i jasno nam je svima sta se dogadja i da je ovo sudbina dunjaluka, tu alternative nema...

11-08-2011 at 20:03 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

Ako se kapitalizam slomi, more nas zapasti samo feudalizam ponovo, il robovlasnistvo, nikako nesto bolje.
Ovo u Engleskoj je po meni drkanje, koje nece roditi nista, osim vece mrznje prema strancima. Kaka radnicka klasa i kurci palci, na kugli zemaljskoj revolucije nece biti, izuzev ako iste ne budu u interesu mocnih.
Ono sto ja mogu zakljuciti (a ne treba bit plaho pametan, cim je i meni uspjelo doci do tog zakljucka) je da se "zapadnom svijetu" kakvog poznajemo blizi kraj.
U stvari on je vec dosao, samo ne smije niko nista po tom pitanju da uradi.
Fabrike su preseljene na istok, malo se jos zavaravamo kako je pamet na zapadu jos uvijek, al to su price za malu djecu.
Svjedoci smo (mi koji zivimo na zapadu) drasticnih smanjenja zivotnog kvaliteta, i to od 11/9-2001.
Ovaj svijet ce otici u p lijepe matere, i nek ide, nije mi nesto ni zao.
Zao mi samo sto me ni ova p*z**rija haman nece izbjeci.
Al' sta cu, taka me besika haman zaljuljala.


[Edited by Abulafija on 12-08-2011 at 08:12 GMT]

12-08-2011 at 08:05 | Ukljuèi u odgovor
Azur
Nivo: Forumski doajen
xxxxxyyyyy

Registriran(a): 24-07-2005
Odgovori: 5025
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slom kapitalizma?

citat:
Abulafija wrote:
Ako se kapitalizam slomi, more nas zapasti samo feudalizam ponovo, il robovlasnistvo, nikako nesto bolje.
Ovo u Engleskoj je po meni drkanje, koje nece roditi nista, osim vece mrznje prema strancima. Kaka radnicka klasa i kurci palci, na kugli zemaljskoj revolucije nece biti, izuzev ako iste ne budu u interesu mocnih.
Ono sto ja mogu zakljuciti (a ne treba bit plaho pametan, cim je i meni uspjelo doci do tog zakljucka) je da se "zapadnom svijetu" kakvog poznajemo blizi kraj.
U stvari on je vec dosao, samo ne smije niko nista po tom pitanju da uradi.
Fabrike su preseljene na istok, malo se jos zavaravamo kako je pamet na zapadu jos uvijek, al to su price za malu djecu.
Svjedoci smo (mi koji zivimo na zapadu) drasticnih smanjenja zivotnog kvaliteta, i to od 11/9-2001.
Ovaj svijet ce otici u p lijepe matere, i nek ide, nije mi nesto ni zao.
Zao mi samo sto me ni ova p*z**rija haman nece izbjeci.
Al' sta cu, taka me besika haman zaljuljala.


[Edited by Abulafija on 12-08-2011 at 08:12 GMT]

-------------------------------------------


Bit ce pakovanje kofera ponovo Ali sada za Kinu!!
12-08-2011 at 09:15 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

citat:
Azur wrote:

-------------------------------------------


Bit ce pakovanje kofera ponovo Ali sada za Kinu!!




Sumnjam cisto da ce, ne zato sto ne bi, nego zato sto su pametni, bogati i mocni, skontali da radnika mogu hebavati kako hoce i koliko hoce.
I da sto ih vise yebes, oni "vise sute".
Bosna ti je ocit primjer kako to funkcionise, narod se o sebi zabavio, dok mu "gazde" perverzije od bogatstva imaju, i samo po glavama sto im ne seru.

Tako da taj "Kineski standard" jos dugo, a najvjerovatnije nikad, nece biti toliko dobar, da ce se isplatiti otici tamo, i biti "od 7-15" radnik.

[Edited by Abulafija on 12-08-2011 at 09:43 GMT]
12-08-2011 at 09:35 | Ukljuèi u odgovor
Shaban
Nivo: Moderator podforuma
Taxirat

Registriran(a): 17-01-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 12510
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

Problem po meni i jeste to što su veliki trustovi stavili svoje šape na sve živo i neživo - od ljudi do ruda i minerala. Zemlji da i ne prièamo.
Kada je prije 30-tak godina onaj hitlerov nauènik donio unutar SAD pravilnik o upotrebi GMO hrane i jedna velika multinacionalna kompanija Monsant (doduše bio je tu i Aventis) našavši svoj interes za zgrtanje novca poèela je trovanje naroda i narodnosti širom svijeta. EU je prvo zabranila pa naknadno (pod pristiskom WHO) odobrila upotrebu GMO proizvoda a sva prirodna sjemena se moraju uništiti. To zadnjih godina pokušavaju progurati kod nas i u Hrvatskoj i u Srbiji. Uništite domaæa, priridna sjemena mi vam dajemo GMO sjeme i odoste u kura(v)ko i Afrika. Al' zaboravili su jednu stvar. Od GMO prozvoda se mogu oèekivati i odreðeni nusefekti- pojaèana agresivnost, raznorazne bolešèuge ...i sad se to vraæa kao bumerang.
A sve zarad novca za par pojedinaca. Zato im i jesu trn u oku i Kuba i Venecuela i Iran i ostale relativno slobodne ekonomije. Kinu su oni preveli na svoj sistem samo to ovi nisu još skontali. Gdje god se pojavlju multimilioneri u velikom broju znajte da je sve otišlo u hašimagu

12-08-2011 at 09:42 | Ukljuèi u odgovor
racionalna manjina
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-02-2010
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 11437
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

Sudbina kapitalizma æe biti slièna sudbini narkomana, jer nemoguæe je svakodnevno poveæavati dozu "sreæe" a da ne doðe do potpunog uništenja.

12-08-2011 at 10:33 | Ukljuèi u odgovor
Abulafija
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 02-07-2004
Odgovori: 28828
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Slom kapitalizma?

citat:
racionalna manjina wrote:
Sudbina kapitalizma æe biti slièna sudbini narkomana, jer nemoguæe je svakodnevno poveæavati dozu "sreæe" a da ne doðe do potpunog uništenja.



Dobro si ovo
12-08-2011 at 10:45 | Ukljuèi u odgovor
primus inter pares
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 31-01-2008
Odgovori: 20460
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Slom kapitalizma?

kad sam ja priÆo da sumljiva sjenka kroji sudbinu lanete,sve ovo oni smišljeno,da sve pokupuju,ujedine valute,dekintiraju nas,a onda jovo nanovo,al ovaj put sa æipovima i pravom prve braæne noèi!

12-08-2011 at 11:04 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 36
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Ekonomija : Slom kapitalizma? New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice