Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorkama (samo nemojte pitati kako se prave djeca)


FORUM : Roditelji i djeca : Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...
Strana: 1 2 3 4 5
New Topic Post Reply
Pošiljalac Poruka
borbeni
Nivo: Forumski doajen
ko je dir'o djeda mraza

Registriran(a): 31-01-2009
Lokacija: dunjaluk
Odgovori: 8575
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
MelMel wrote:
I dokle ste dosli?

Hamletovsko pitanje - degeneciti ili ne!



biti ili ne biti
17-09-2011 at 20:31 | Ukljuèi u odgovor
arnie
Nivo: Forumski doajen
I'm coming in peace now

Registriran(a): 12-02-2011
Lokacija: Zulu time zone
Odgovori: 4391
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

dok je u skolama bio samar, dirigentska palica po dlanovima, povlacenja za uho i slicni penali,
bio je red, sklad, disciplina i naucilo se mnogo sto-sta kao i lijepog ponasanja...
danas kad nam djeca, od cjelokupnog (ne)znanja, samo 5% donesu iz skola, neka ni toliko, onda nam je kriva prosvjeta,
kad i od kuce u skolu odnesu isto toliko, opet nam je kriva prosvjeta...
nas je najveci krah objerucke prihvatanje zapadnih i cafirskih kultura, koje se u ruhu bolesti modernog drustva siri kao crna kuga i za koju namjerno nema pencilina...
ali kao mnoge civilizacije do sad, vrhunac postojanja kao "final level of the game" je samounistenje, sreca zivot uvijek pronadje put i ljudi zacnu neku novu...

18-09-2011 at 07:33 | Ukljuèi u odgovor
MelMel
Nivo: Forumski doajen
Registriran(a): 23-03-2010
Odgovori: 24670
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
arnie wrote:
dok je u skolama bio samar, dirigentska palica po dlanovima, povlacenja za uho i slicni penali,
bio je red, sklad, disciplina i naucilo se mnogo sto-sta kao i lijepog ponasanja...
danas kad nam djeca, od cjelokupnog (ne)znanja, samo 5% donesu iz skola, neka ni toliko, onda nam je kriva prosvjeta,
kad i od kuce u skolu odnesu isto toliko, opet nam je kriva prosvjeta...
nas je najveci krah objerucke prihvatanje zapadnih i cafirskih kultura, koje se u ruhu bolesti modernog drustva siri kao crna kuga i za koju namjerno nema pencilina...
ali kao mnoge civilizacije do sad, vrhunac postojanja kao "final level of the game" je samounistenje, sreca zivot uvijek pronadje put i ljudi zacnu neku novu...

za sve su krivi cafiri. ZiviJo govornik. jest, jest - treba uvesti vojnu diktaturu u skole - dovesti nekog pukovnika npr, nek uvede mir i disciplinu i isaketa sve redom.

Ma za sve je kriva vjeronauka. Dok se ucio marksizam, bilo je sve bolje.

Oprostite sto zacatavam, odoh ja sada da popijem popodnevni caj sa kraljicom i da raspravimo malo o situaciju u svijetu.

[Edited by MelMel on 18-09-2011 at 10:45 GMT]
18-09-2011 at 10:32 | Ukljuèi u odgovor
cica
Nivo: Forumski doajen

Registriran(a): 12-02-2008
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 18418
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
Aidatuzla wrote:
eno opet prosvjeta kriva za sve





Drugarice, nemoj zahebavat, nije prosvjeta kriva, nije u redu da se na sve baca ljaga zbog pojedinih

Znaš ti kao prosvjetni radnik o èemu ja govorim, vjerujem da ti do sad nikad nisi primjenjivala metode šaketanja da bi smirila ili istjerala nekog uèenika.

Jesam li u pravu ?
18-09-2011 at 13:45 | Ukljuèi u odgovor
statebriga
Nivo: Forumski doajen
nezaobilazna

Registriran(a): 07-05-2009
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 9876
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

je l' vi znate za onu pricu kad je prosvjetar, na trenutnoj funkciji direktora osnovne skole u selu koje nosi ime po njegovom prezimenu, bio gost u bosanskom milijunasu, koji vodi onaj debil iz zagreba na obn?

jesam li vam to vec pricala? nisam? nevermind...

ovako tece konverzacija

- i, tako, vi zivite dakle u zenici
- jest, jest, zenica, u selu xy
- lijepo, selo s vasim prezimenom
- pa, hahaha, jeste, hahahah (debilno se osmjehnu doticni)
- i, tako, u prijavi ste napisali da ste prosvjeDni radnik? je l' to znaci da prosvjedujete ili nesto drugo?

je l' to dosta o nasoj prosvjeti?!

elem, ja sam (olfa) u istom kosu, pa mi daje za pravo da kritikujem razne koji su u istom tom (kosu).

vidjela sam kakvi su sa mnom zavrsili fakultet, znam gdje rade i sta rade... bojim se za svoje dijete i za djecu mojih prijatelja, jer ce im takvi "prosvjeDari" predavat i ucit ih... tj. vec ih uce!

uciteljica ne smije udariti dijete. roditelj ne smije udariti dijete.

djeca znaju svoja prava, ali cesto zaboravljaju svoje obaveze...

u stvari, obavezama ih, kako se cini, niko vise i ne uci!

roditelji trce za parama, kontaju naucit ce ih skola. uciteljice/nastavnice niti znaju materiju, niti znaju kako je prenijeti djeci, a posebno nemaju pojma o tome kako odgojiti dijete i jos, pride, razmisljaju: nek' ga otac i mati nauce kako se ponasati (sto i nije daleko od onoga gdje bi trebalo da bude).

kako god okrenemo, problem je u svima nama, a niko nije dovoljno "svjestan" da prizna i preuzme nesto po pitanju vlastite odgovornosti!

18-09-2011 at 14:10 | Ukljuèi u odgovor
camac
Nivo: Forumski doajen
Unknown artist

Registriran(a): 11-05-2011
Lokacija: Desert roads
Odgovori: 5224
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

nije ba kriva ni prosvjeta a niti ucenici. porediti vremena kad je skola nesto vrijedila i kad su gotovo svi ucenici pred uciteljem, nastavnikom, profesorom bili isti, sa ovim danasnjim kada je tetka drugarica nastavnica a dajdzin jaran ucitelj/profesor je bas apsurdno. davno su prosla vremena kada je skola vrijedila i kada se skola zavrsavala da se postane neko.. danas kad zivimo u vremenu parole " da bi fakultet zavrsit pa ici posla trazit" i kad mnogo losiji ucenici dobijaju mnogo bolje ocjene samo zato sto su im familije jake ili sto su stranacki "ispravno" opredijeljeni, skola za mnoge ucenike a i mnoge profesore nema puno znacaja. jednostavno, niko nece da se trudi, jer zna da mu je uzalud.. svaka cast izuzecima, koji i danas skolu shvataju ozbiljno i kao takvi doktoriraju i magistriraju..

18-09-2011 at 16:11 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
camac wrote:
nije ba kriva ni prosvjeta a niti ucenici. porediti vremena kad je skola nesto vrijedila i kad su gotovo svi ucenici pred uciteljem, nastavnikom, profesorom bili isti, sa ovim danasnjim kada je tetka drugarica nastavnica a dajdzin jaran ucitelj/profesor je bas apsurdno. davno su prosla vremena kada je skola vrijedila i kada se skola zavrsavala da se postane neko.. danas kad zivimo u vremenu parole " da bi fakultet zavrsit pa ici posla trazit" i kad mnogo losiji ucenici dobijaju mnogo bolje ocjene samo zato sto su im familije jake ili sto su stranacki "ispravno" opredijeljeni, skola za mnoge ucenike a i mnoge profesore nema puno znacaja. jednostavno, niko nece da se trudi, jer zna da mu je uzalud.. svaka cast izuzecima, koji i danas skolu shvataju ozbiljno i kao takvi doktoriraju i magistriraju..





Vidim da je tema postara, ali je interesantna.

Kod nas u obrazovanju vlada sistem uravnilovke. Nema testiranja znanja djece da se vidi koliko ko zna ili s kojim nivoom znanja kreæe u predavanje ili dalju nadgradnju iz odreðene materije kako bi se djeca koja krenu na veæem nivou znanja iz odreðenog predmeta ili svrstala u razred s djecom sliènog nivoa znanja ili da se unutar razreda uvede grupiranje djece po nivou znanja, a da se nastavnici obuèe kako da predaju razlièitim grupama (obièno 2-3) istovremeno. Naèin na koji ovo funkcioniše je da se jednoj grupi obièno predaje materija dok se ostatala djeca "zaposle" da rade na drugim, samostalnim zadacima pa se poslije nekog vremena zamijene uloge. Kod nas se predaje isto svoj djeci i od svih se oèekuje isti nivo znanja da bi dobili odreðenu ocjenu. Time se unazaðuju djeca koja krenu s veæim interesovanjem ili nadarenošæu za odreðeni predmet, a frustriraju ona druga kojoj treba više vremena da bi došla do odreðenog nivoa znanja ili koja možda nemaju smisla za jedan, ali su bolja u drugom predmetu. Kad sam prije 7, 8 godina išla u inostranstvo kao èlan jedne studijske grupe vidjela sam kako ovo super funkcioniše i mislim da bi bilo super da se i kod nas primijeni. Meðutim, kod nas makoliko se borili za uvoðenje promjena oni koji mogu inicirati takve stvari nemaju sluha, kreativnosti ni volje da to urade, i u tome opstruiraju i druge.
25-03-2013 at 04:18 | Ukljuèi u odgovor
andjela
Nivo: Forumski doajen
Ljubav se zove imenom mojim!!

Registriran(a): 27-01-2004
Lokacija: Tuzla
Odgovori: 13230
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

hanumica , svaka ti je na mjestu i uz to vrlo interesantan i koristan prijedlog, još samo sluha da neko ima ..

25-03-2013 at 09:18 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
Aidatuzla wrote:


jesi li ti prosvjetni radnik sa iskustvom u radu u skoli? kod nas? vani?

ovo sto si ti opisala tesko da moze igdje proci. mozda u osnovnim skolama i to donekle. srednje skole su same po sebi raznolike po obimu gradiva iz pojedninih predmeta kao i po samoj materiji koja se izucava. ne mozes jos vise dijeliti djecu. u skavkom razredu nijedno dijete nema isto znanje kao drugo ni iz jednog predmeta a kamoli iz svih predmeta ali opet su grupisani tako da svi mogu pratiti gradivo koje se predaje. nema potrebe za dijeljenjem osim za dodatnu i dopunsku nastavu.

kako konkretno funkcionise ovo u inostranstvu? djeca slusalju vise casova odredjenih predmeta?




[Edited by Aidatuzla on 25-03-2013 at 13:05 GMT]


Jesam prosvjetni radnik kod nas, s iskustvom u radu i u inostranstvu. Slièan sistem sam imala priliku vidjeti kako funkcionise prije par godina u Skandinaviji, a i prilikom jedne posjete u Americi, gdje živi muževa rodbina. Nastavnici i jetrva, koja je takoðe prosvj. radnik su mi objasnili da djecu testiraju pred kraj školske godine da vide na kojem su nivou znanja, a ponove to na poèetku iduæe godine (ovo je èisto da vide da li je došlo do pozitivnih ili negativnih promjena u znanju tokom ljetnog raspusta). Èak su mi dozvolili da promatram nastavu (nama je bio zimski raspust, a oni tamo idu u školu) pa sam vidjela kako uèiteljica radi s tri grupe unutar istog razreda (djeca su bila u I i V osnovne), a predmeti matematika i engleski. Sad su ova naša djeca malo veæa, ali kaže jetrva da je isti sistem i u starijim razredima. Ovo se ne može organizovati po našem sistemu grupiranja djece u odjeljenja gdje sva djeca skupa imaju istu nastavu i pohaðaju iste èasove od poèetka do kraja godine. Tako npr, umjesto da ova naša curica ide s istom djecom u razred na sve èasove, ona je u jednom odjeljenju kad ide na matematiku jer je na naprednijem nivou u odnosu na ostalu djecu u 9. razredu (npr. uèi matematiku koja se inaèe predaje u 11. razredu), s tim što u istom razredu na matematici s njom ima i djece iz 11. razreda. Raspored se znaèi isto prilagodi djeci i nastava prilagodi potrebama svakog djeteta ponaosob (ovo nisu privatne veæ državne škole), a onda se djeca vraæaju u isto odjeljenje kad imaju izborne ili neke druge predmete (nisam 100% sigurna oko ovih detalja tj. na koje predmete ide zajedno sa ostalom djecom iz matiènog odjeljenja, ali otprilike je ovako).
Moglo bi to i kod nas samo treba uvesti potpunu reformu školstva, imati širinu da se prihvate promjene i, ono osnovno, što je trebalo navesti na poèetku, treba se imati para za edukaciju nastavnog osoblja (a mi se borimo sa sasvim drugom vrstom problema - od zapošljavanja nastavnika ili rad po ugovoru o djelu, do pronalaska para za plate).

Suma sumarum, s obzirom na naše sveukupne okolnsti, ovo se ne može kod nas uvesti. Drugo, ne vidim problem u samom izdvajanju djece jer se ovako omoguæava djeci da napreduju ako su nadarenija ili imaju veæe sklonosti prema neèemu u odnosu na druge. To ne znaèi da su ostala djeca ni glupa, ni priglupa, ali tu mora postojati i svijest roditelja i nastavnika da se djeci pristupi tako da se ne osjeæaju inferiornom ako nisu na nekom naprednijem èasu. A na ovu temu bi se moglo pisati još 158 godina.
27-03-2013 at 17:52 | Ukljuèi u odgovor
hanumicag
Nivo: Forumas sa iskustvom
Registriran(a): 30-10-2012
Odgovori: 296
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici...

citat:
Aidatuzla wrote:
@hanumica, moram priznati da nisam razmisljala o ovme bas mnogo dok ti nisi zapocela temu. ideja je jako zanimljiva i evo 2-3 dana razmisljam o tome kako bi se ona mogla sprovesti u djelo kod nas. naravno, nece se sprovesti ni za 100 godina al eto razmisljam...
ovo je jako dobro za djecu u osnovnim skolama, dakle kada jos uvijek razvijaju svoje ponetcijale iz nekih opsteobrazovnih predmeta. ja sam za to da djeca razviju svoje potencijale do maksimuma. mozda bi se moglo ovo i uraditi u osnovnim skolama pa cak i manipulisati rasporedom casova. to bi se moglo i platiti jer djeca ne bi imala veci fond sati da ne budu preopterecena. veci je problem ko ce odrediti koje potencijale djeca trebaju razvijati tj. za sta su nadarena. ne kazem ja da mi nemamo kvalitetnih ljudi za ovo nego da bi doslo do manipulisanja radnim mjestima. npr. odjednom bi se nasli dodatni casovi za politicareve tecice, dajdzice a ostali koji nisu bas tako simpatici nece ni drzati nastavu. a djecu ko sisa.
isto tako, ovo bi se moglo i u gimnazijama ali samo opstim. jezicke, sportske i dr. gimnazije vec imaju djecu koja su tu da malo detaljnije izucavaju predmete koji ih zanimaju.


dalje, srednje strucne i tehnicke skole ovo ne mogu bas tako jer djeca moraju slusati odredjeni broj sati iz strucnih i opsteobrazovnih predmeta. npr. treci razredi strucnih skola tri dana u sedmici idu na praksu na teren. nema puno prostora za razvijanje talenata iz biologije npr. jer je praksa bitnija i tamo se vise korisnih stvari nauci. to je tako. samim upisom u odredjenu srednju skolu su se stvorile pretpostavke da djeca vise paznje posvete razvijanju odredjenih vjestina. tu su naravno i sekcije sto znaci da djeca imaju jedan cas sedmicno vise iz predmeta koji ih zanima. to je to.
sad nama je veci problem sto dijete koje ima potencijal i telanat za matematiku i tehnicko crtanje roditelji upisu u medicinsku skolu samo zato sto je ona popularna ili sto ce imati vecu sansu za zaposlenje. takva nam je privreda i drustvo - po principu "sahrani negdje svoj talenat i idi tamo gdje ima hljeba".



Aida, skroz si u pravu što se tièe uzrasta na kojem bi to bilo moguæe sprovesti. Ja zaboravila važan detalj koji ide uz to kategoriziranje djece: srednje škole opšteg tipa poput naše gimnazije (kako sam shvatila, u Americi su izgleda sve srednje škole ko gimnazija i tek poslije djecu šalju na zanat godinu, dvije ako neæe djeca na fakultet; u Zap. Evropi je nešto drugaèiji sistem, a srednje škole su po organizaciji sliènije našim).


[Edited by hanumicag on 29-03-2013 at 18:25 GMT]

[Edited by hanumicag on 29-03-2013 at 18:26 GMT]
29-03-2013 at 18:24 | Ukljuèi u odgovor
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 24
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: avaz, Bolt, diablo, Havaji, jasmin501, kokostz, krila, mahic, Miki333, mima15, nina_, njuso1981, Tina_23, ZuZu
FORUM : Roditelji i djeca : Školstvo, uèitelji, nastavnici, udžbenici... New Topic Post Reply

Strana: 1 2 3 4 5


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice