Info: Ako imate neke nejasnoæe, pitanja, primjedbe, sugestije,..i dr. u vezi ovog podforuma javite se privatnom porukom moderatorima.


FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2012.godina This topic has been locked
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>
New Topic
Pošiljalac Poruka
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Festival folklora u Italiji

"Iskre" predstavljaju Tuzlu

Èlanice ansambla "Iskre" iz Tuzle uèestvovat æe na 3. Meðunarodnom festivalu folklora Rimini 2012. u Italiji, koji æe se održati u periodu od 17. do 20. maja.

- Poèašæeni smo pozivom za uèešæe na festivalu jer smatramo da možemo puno toga pružiti na ovakvoj manifestaciji, koja nam daje priliku da promovišemo naš Ansambl, grad Tuzlu, a i Bosnu i Hercegovinu" - kazala je Azra Bektašagiæ, èlanica "Iskri“.



Uèešæe na Festivalu æe uzeti ansambli iz Italije, Slovenije, Poljske, Ukrajine, Grèke, Turske, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, Èeške, Slovaèke, Bugarske i Maðarske.



Vjerovatno je mali broj naših sugraðana koji ne poznaju ansambl "Iskre", njihov naèin interpretacije, ali nije zgoreg podsjetiti se njihovih poèetaka. Vokalni ansambl Iskre iz Tuzle osnovan je 1974. godine na inicijativu prof. Slavka Joviæa, kompozitora i profesionalnog umjetnièkog aranžera. Rad ansambla prekinut je tokom agresije, a 2004. godine ponovo je nastavio s radom. Iskre su svoju i slavu Tuzle pronijele širom BiH, dijelom bivše Jugoslavije i po svijetu.



Danas ansambl ima 22 èlanice i djeluju u sklopu umjetnièke sekcije Bosanskog kulturnog centra Tuzla, pod dirigentskom palicom maestra Emira Nuhanoviæa, koji svojim predanim radom i angažmanom "Iskrama" vraæa staru slavu.

(Tuzlarije.net)


[Edited by cupo on 16-05-2012 at 02:20 GMT]

16-05-2012 at 02:02
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Državno takmièenje iz Kung Fu-a (20.maja u 10.00h) GRADAÈAC



Državno takmièenje iz Kung Fu-a æe biti održano u Skenderiji u Gradaècu 20. maja sa poèetkom u 10 sati.ULAZ BESPLATAN.Sadržaj takmièenja: - Prezentacija Kung Fu-a, Prezentacija drugih borilaèkih vještina sa podruèja grada Gradaèac kao i BiH
( DEMONSTRACIONI TIMOVI IZ KUNG FU-A )
-Takmièenje u kung fu borbama za : pionire , kadete , juniore i seniore ( M i Ž )
-Takmièenje u kung fu formama ( katama ) za : pionire , kadete , juniore i seniore ( M i Ž)
- Takmièenje u kung fu Samoodbrani po standardima KFS FBiH za juniore , seniore ( M i Ž)
-Demonstrativno predstavljanje Kung Fu-a za pionire i kadete.
.Organizatori takmièenja: trener ''Kung fu Wu shu kluba Pesnica od Bosne'' Gradaèac Sanjin Husiæ u saradnji sa trenerom'' Klub borilaèkih sportova ZMAJ'' Gradaèac Asmir Jahiæ

16-05-2012 at 11:35
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

FTV Dnevnik Jasmin Imamovic

16-05-2012 at 14:11
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Selim Beslagic o 15.maju

16-05-2012 at 14:14
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Behram-begova medresa

Ispraæaj 336. generacije maturanata

Behram-begova medresa u Tuzli, jedna od najstarijih obrazovnih institucija u BiH, ove godine izvela je 336. generaciju maturanata. Njih ukupno 99, od èega 49 maturantica ženske medrese, zajedno su sa svojim profesorima i rodbinom obilježili završetak srednjoškolskog obrazovanja.



- U èast ispraæaja maturanata priredili smo niz manifestacija, a meðu njima su Dan Medrese, sveèana šetnja maturanta,organizovana je promocija knjige dr. Omera Nakièeviæa pod nazivom „hafiz Omer Mušiæ – život i djelo“, a završna manifestacije je sveèana maturska akademija. Generacija koji ispraæamo broji 99 uèenika, inaèe to je simbolièni broj u islamu jer je 99 lijepih Božijih imena, tako da se ova generacija uèenika povezala sa tom simbolikom i uprava ta tema se prožima kroz sve što smo ogranizovali za maturante, kazala je profesorica bosanskog jezika Emina Hatuniæ.



Uèenik generacije je Muamer Seljubac, dok je najbolja meðu uèenicama Zerina Èièkušiæ.







Fatima Mehanoviæ, maturantica Medrese povodom završetka školovanja nam je kazala:

- Još nekoliko dana sam uèenica sam IVd razreda u Medresi. Ovu reèenicu govorim i sa radošæu i sa tugom. Radost jer sam svjesna da uspješno zatvaram još jedan krug u svom životu. Krug kojem æu se uvijek rado vraæati, a tuga, tuga zbog èinjenice da su tu sagraðeni najljepši trenuci u mom životu. Kada sam tek stigla u Medresu dani su mi izgledali kao vjeènost, i mislila sam da nikada neæe doæi kraj. Nedostajali su mi roditelji, iako sam ih mogla vidjeti kad god bih poželjela. Sve mi je bilo novo. I mislila sam da se nikada neæu uklopiti u internatski stil življenja. No, hvala Bogu, nije mi mnogo trebalo, jer moj brat Muhamed je bio treæi razred, i kad god mi je bila potrebna utjeha, mogla sam je pronaæi u njemu. Naravno, stekla sam i nove prijatelje, ljubavi i gradila najljepšu prièu svog života, prisjeæa se Fatima.



Poput Fatime i druge uèenice su nam kazale da su se tokom školovanja najviše radovala odlasku u džamiju, obavljanju molitve, ali i uèešæu u brojnim vannastavnim aktivnostima.

- Najviše sam voljela pripreme za nastup na sveèanim akademijama koje organizuje naša škola. Tad sam znala da imam mnogo obaveza. Èetiri godine su prošle veoma brzo i sada, kad se polako zatvara i ovaj krug, mogu reæi da sam ponosna što sam hodila ovom stazom. Ovo je staza koja vodi do Svevišnjeg. I svi oni koji žele da osjete veliku sreæu, da pronaðu nove prijatelje, da pronaðu nekog svog Saputnika, da osjete milost Svevišnjeg, neka upišu Medresu. Medresa je, zaista, jedna posebna i drugaèija škola od svih ostalih, kazala je Mehanoviæ za naš portal.



Tuzlanske medreslije, veæina njih, u buduænosti planira da studira na bh.univerzitetima. Ustanova u kojoj su proveli svoje najljepše dane kvalitetnim odgojno - obrazovnim komponentama svakako æe im biti najbolji saveznik na putu ka realizaciji tih želja.

(Tuzlarije.net)




[Edited by cupo on 16-05-2012 at 20:43 GMT]

16-05-2012 at 20:04
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Obilježena 20.godišnjica formiranja ½Samostalnog odreda Gornja Tuzla½

U Gornjoj Tuzli danas je u prisustvu velikog broja graðana, predstavnika svih boraèkih udruženja te mnogobrojnih delegacija iz kulturnog i javnog života, obilježena 20. godišnjica formiranja "Samostalnog odreda Gornja Tuzla".



Delegacije su položile cvijeæe na spomen obilježje "Šehidska èesma" podignuto u èast 43 šehida i poginula borca iz Gornje Tuzle u periodu 92-95, zatim na spomen obilježje borcima iz rata 41-45, a nakon toga i na mjestu pogibije prvog poginulog pripadnika "Samostalnog odreda Gornja Tuzla" Faika Mandžukiæa.



Ispred Doma kulture izvršeno je sveèano postrojavanje pripadnika ove jedinice, a o znaèaju i ulozi "Samostalnog odreda Gornja Tuzla" govorili su Æazim Mušanoviæ, prvi komandant ovog odreda, Muhamed Aliæ, u ime Patriotske lige Tuzle, a prisutnima se obratio i naèelnik opštine Tuzla Jasmin Imamoviæ koji je izmeðu ostalog naglasio znaèaj ove jedinice u odbrani Tuzle i BiH.



Nakon toga, uz prigodan program uprilièeno je druženje pripadnika ove jedinice sa graðanima Gornje Tuzle. Održana je i sveèana akademija u sklopu koje je prikazan je i dokumentarni film o "Samostalnom odredu Gornja Tuzla", autora Hariza Alajbegoviæa i Refika Topiæa, koji prikazuje nastanak i ratni put ovog odreda.



Sveèanost obilježavanja 20. godišnjice odreda nastavila se uz druženje boraca i graðana.

(Tuzlarije.net)



[Edited by cupo on 16-05-2012 at 23:20 GMT]

[Edited by cupo on 16-05-2012 at 23:20 GMT]

16-05-2012 at 23:18
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Panonika Sport Fest Kids Day

17-05-2012 at 00:45
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

20 godina Udruženja žena Tuzla

Tuzlanke promovisale novi CD

Udruženje žena Tuzla slavi 20. godišnjicu postojanja i rada. Tim povodom u Narodnom pozorištu Tuzla održana je sveèana skupština i uprilièena je promocija treæeg CD–a ansambla Tuzlanke koji djeluju pri ovom Udruženju. Bila je to prilika da se svi prisutni podsjete na nastanak Udruženja žena Tuzle koje su se spontano okupile 1992.godine, izdržale nemoguæe uslove agresije i iz rata izašle jaèe i humanije sa željom da i dalje daju nesebièan doprinos zajednici u kojoj žive.





- Nakon toliko godina rada mogu reæi da smo ponosne jer smo dio našega grada i Bosne i Hercegovine. Za vrijeme agresije naše èlanice bile su jedan od stubova odbrane ovoga grada. Pružale smo nesebiènu podršku borcima i prognanicima iz Podrinja. Aktivnosti Udruženja nakon rata usmjerene su na humanitarni rad, a u sklopu Udruženja djeluje i Sekcija za borbu protiv raka dojke. Svako od nas može èiniti humana djela, a u svemu tome je najbitnije imati volju. Èineæi dobra djela drugima ljudi dobijaju osjeæaj zadovoljstva, a baš tako to rade naše èlanice. Mislim da smo postali jedna od najznaèajnijih nevladinih organizacija u Tuzli, èiji se rad zasniva iskljuèivo na volonterizmu, kazala je Mujesira Haman, predsjednica Udruženja žena Tuzla.



Kroz program u Narodnom pozorištu predstavljene su aktivnosti i postignuti rezultati Udruženja žena Tuzle, a sreæu u buduæem radu Udruženja zaželio je i naèelnik Opštine Tuzla Jasmin Imamoviæ, kome su èlanice neizmjerno zahvalne za sve ono što je uèinio za njih.



Ovom prigodom Tuzlanke su promovisale i dugo najavljivani CD ovog ansambla na kome se nalaze brojne, stilski razlièite, kompozicije.

- Želja nam je bila da CD nosi naziv „Tuzla iz snova“, prema istoimenoj pjesmi koju sam napisala za naš ansambl, ali je u konaènici preovladala odluka da album jednostavno dobije naziv „Tuzlanke“. Muzièki materijal snimljen je u studiju profesora Dragana Divljaka i na njemu se nalazi 15 pjesama. Pored kompozicija koje smo do sada izvodili, tu je i nekoliko novih pjesama, a neke od njih publika je sada premijerno poslušala, kazala je Bahrija Hodžiæ, voditeljica ansambla Tuzlanke.



Svojim nastupom program su uljepšali i èlanovi Kulturno-umjetnièkog društva „Šièki Brod“ i èlanovi Pozorišta mladih Tuzla.



Ansambl Tuzlanke je osnovan 2. oktobra 1998.godine i djeluje kao sastavni dio Udruženja žena Tuzle. Broji 19 èlanica koje uz puno truda i ljubavi uèestvuju u gotovo svim kulturnim dešavanjima u našem gradu. Interpretiraju sevdalinku kao biser bosanskog melosa, ali tu su takoðer i ostale vrste muzike, narodna, zabavna kao i nešto iz domena ozbiljne muzike. Imale su bezbroj nastupa u Bosni i Hercegovini i van granica naše zemlje.



U sklopu obilježavanja 20.godišnjice rada Udruženja žena Tuzla ,18. maja na Sonom trgu biæe organizovan Sajam zdravlja, 19. maja u veèernjim satima Korzijada sa kulturno umjetnièkim programom, a 20. maja Dan sporta za žene.

(Tuzlarije.net)

17-05-2012 at 00:45
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Narodno pozorište Tuzla

Nastup ansambla Tuzlanke

Tuzla iz snova




Bistra vodo

17-05-2012 at 00:45
cupo
Nivo: Moderator podforuma
Registriran(a): 21-10-2003
Odgovori: 24024
IP: Maskiran


View Profile Send Email to User Send Private Mesage to User
icon Re: Vijesti iz Tuzle 2012.godina

Promovisana knjiga Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972)

U organizaciji Behram-begove medrese u Tuzli je održana promocija knjige Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972), autora prof.dr. Omera Nakièeviæa. O knjizi su, ovom prilikom, govorili: akademik prof. dr. Enes Kariæ, prof. dr. Džemaludin Latiæ, i autor prof.dr. Omer Nakièeviæ.



Hafiz Omer Mušiæ bio je profesor arapskog, turskog i perzijskog jezika, a istovremeno, vrlo meritorno je raspravljao i o šerijatsko-pravnim pitanjima, èak vršio redakturu prijevoda Kur'ana. Neumorni je istraživaè bosanskog kulturnog naslijeða i nauèni radnik, èiji su radovi štampani i u Istanbulu i Teheranu. Prof. Nakièeviæ kroz ovu knjigu oslikava život i djelo Omera Mušiæa, koji je obilježen borbom za istinske vrijednosti: poštenje, pravdu, istinu, posveæenost radu i odgovornost u vremenu i društvu kada su one bile skoro apstraktne kategorije.

- Knjiga je jedan od velikih dopinosa za izuèavanje naše ulemanske tradicije u Bosni i Hercegovini. Prof. Nekiæeviæ je o hfz. Mušiæu donio prije svga jedan biobibliografski obzor gdje je pokazao glavne dionice njegovoga života. Potom je govorio o njegovim objavljenim radovima i korespondenciji. Ova knjiga koja predstavlja do sada najkompletniji uradak o hfz. Mušiæu govori još i o veoma znaèajnom zbiru ideja koje su zaokupljale tadašnju ulemu. Mi vidimo kako Mušiæ u korespondenciji sa drugim ljudima piše o aktuelnim stvarima u Bosni i Hercegovini i tadašnjoj Jugoslaviji, i vidimo kako i njemu stižu pisma od mnogih ljudi, iz Egipta, iz današnje Turske. Smatram ovu knjigu veoma vrijednim djelom, kazao je akademik prf. dr. Enes Kariæ.



Hafiz Omer Mušiæ, profesor (1903- 1972) je monografija èiji je sadržaj uglavnom baziran na arhivskoj graði i dokumentima koji su do sada javnosti bili nepoznati èime je doprinos ovog djela kulturnom naslijeðu Bosne i Hercegovine veæi. Djelo autora prof. dr. Omera Nakièeviæa predstavlja nezaobilazan izvor svima onima koji se žele informisati o životu i djelu hfz. Omera Mušiæa. Ova knjiga ujedno je i dobar izvor informacija o stanju i okolnostima na polju islamskih znanosti i kulture koje su karakterizirale prvu polovinu XX stoljeæa u Bosni i Hercegovini.

(Tuzlarije.net)



[Edited by cupo on 18-05-2012 at 02:23 GMT]

18-05-2012 at 02:22
Trenutno aktivni korisnici
Aktivni gosti: 26
Skriveni clanovi: 0
Aktivni èlanovi: 0
Sretan roðendan: beba24, cheguedoeNo2, dr.devilito, lilly, malimeho, mikooo, neko_bezveze, onlyyou, uprava, victorius
FORUM : Tuzlarije : Vijesti iz Tuzle 2012.godina This topic has been locked New Topic

Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 ... Last Page >>


Niste logirani? Nadimak / Username: Password: Sakrij mi ime
Zaboravili ste password?




Pregled tema u posljednjih 24 sata
Pregled poruka u posljednjih 24 sata
(dva dana, sedam, 30 dana)

Pregled pisanja foruma�a u posljednjih 24 sata

Skokni do foruma:

Kontaktiraj nas | tuzlarije.net

Powered by: STRING FORUM Version 1.0
Copyright 2001 STRING
Osmrtnicama ba smrtovnice